
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2019 р. Справа№200/3581/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Мурашко Д.О., за участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Вовченка С.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДФС у Донецькій області про залучення третьої особи у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлення-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлення-рішень. Позов вмотивовано тим, що позивач є платником орендної плати за землю на підставі укладеного зі Слов`янською міською радою договору від 21.02.2014. Відповідачем неправомірно проведена індексація орендної плати замість індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до нарахування податкового зобов`язання у сумі 89904,85 грн. та 95300,20 грн. податковими повідомленнями-рішеннями від 25.07.2017 №43539-1315 та №43538-1315 відповідно.
29 березня 2019 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
8 квітня 2019 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що орендна плата за 2016, 2017 роки нарахована контролюючим органом у розмірі 89905,85 грн. та 95300,20 грн. відповідно. При розрахунку, врахована нормативно грошова оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації та розміру орендної плати (орендна ставка), яка визначена в договорі від 25.02.2014, що укладений між Слов`янською міською радою та ОСОБА_2 . Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
9 квітня 2019 року ухвалою суду відкладено розгляд справи до 13 травня 2019 року.
6 травня 2019 року позивачем надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що нормами Податкового кодексу України не передбачено проведення індексації орендної плати, натомість індексації підлягає нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Нормативна грошова оцінка визначена в укладеному договорі оренди землі, та не може бути змінена без внесення відповідних змін за згодою сторін, як це передбачено ст.651 Цивільного кодексу України та ч.1 ст. 23 Закону України "Про оренду землі".
13 травня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 3 червня 2019 року.
24 травня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області до суду надано клопотання щодо залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Слов`янську міську раду, оскільки вона є стороною по договору оренди землі від 21.02.2014, а кошти, що надходять за договором оренди землі зараховуються до відповідного місцевого бюджету, отже рішення вплине на його права та обов`язки.
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, представник відповідача просив відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на обставини викладені у відзиві.
Заслухавши представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
21 лютого 2014 року між Слов`янською міською радою та громадянином ОСОБА_2 , громадянкою ОСОБА_3 укладено договір оренди землі, предметом якого є прийняття в строкове платне користування земельної ділянки (згідно рішення Слов`янської міської ради №49-LIV -6 від 13.12.2013) загальною площею 0,2656 га. Договір укладено строком на 5 років.
Відповідно до умов п.5, п.9 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1674395,52 грн., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 6 відсотків грошової оцінки землі, що складає 100463,73 грн. (річна).
Згідно п.10, 11 договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно п.13, 32 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
За умовами договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1674395,52 грн. (2656 кв. м. х 630,42 грн. за кв.м); орендна плата за рік (6 % - грошової оцінки) - 100463,73 грн. за 2656 кв. м. (50231,86 грн. за 1328 га ).
Враховуючи те, що орендарями є громадянин ОСОБА_2 та громадянка ОСОБА_3 , орендна плата пропорційно складає по 50231,87 грн.
25 липня 2017 року сформовано податкове повідомлення-рішення №43539-1315, яким визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 89905,85 грн.
Також, 25 липня 2017 року сформовано податкове повідомлення-рішення №43538-1315, яким визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 95300,20 грн.
Судом під час розгляду справи встановлено, що орендна плата нарахована за земельну ділянку площею 0,1328 га за 2016 рік у розмірі 89905,85 грн., за 2017 рік у розмірі 95300,20 грн.
При підрахунку орендної плати за 2016 рік у розмірі 89905,85 грн., контролюючим органом взято 6 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки (з розрахунку на одного орендаря згідно умов договору) - 837197,76 грн. яка помножена на коефіцієнтів індексації - 1,249 та 1,433.
При підрахунку орендної плати за 2017 рік у розмірі 95300,20 грн., контролюючим органом взято 6 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки (з розрахунку на одного орендаря згідно умов договору) - 837197,76 грн. яка помножена на коефіцієнтів індексації- 1,249; 1,433 та 1,06.
Спірним питанням є проведення контролюючим органом індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у зв`язку з чим збільшена сума орендної плати з 50231,87 грн. до 89905,85 грн. та 95300,20 грн. за 2016 рік та 2017 рік відповідно.
Відповідно до частин першої та другої статті 84 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 ЗК України).
Згідно з п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України (далі ПК України) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
ПК України у пункті 288.5 статті 288 визначає тільки обмеження щодо максимального та мінімального розміру орендної плати за землю. За цим виключенням, питання щодо розміру орендної плати регулюються виключно договором оренди.
Індексація нормативної грошової оцінки земель передбачена пунктом 289.1 ст. 289 ПК України, відповідно до якого для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель (п. 289.2 ст. 289 ПК України). Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Суд дійшов висновку, що нормами ПК України не передбачено проведення індексації орендної плати, натомість індексації підлягає нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Частиною першою статті 93 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Частиною другою зазначеної статті зокрема визначена така підстава виникнення цивільних прав і обов`язків як договори та інші правочини.
Згідно з ч.1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною першою статті 627 ЦК України встановлений принцип «свободи договору», відповідно до якого на підставі статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Поряд з цим в частині першій статті 651 ЦК України зазначається, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічна правова норма міститься і в Законі України «Про оренду землі»: орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін (ч.1 ст. 23 Закону України «Про оренду землі»).
Суд звертає увагу, що в самому Договорі (п.36) сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Тобто одностороння зміна умов договору не допускається.
Отже, суд погоджується з доводами позивача, що відповідач при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень фактично в односторонньому порядку змінив умови Договору в частині визначення (збільшення) розміру орендної плати, що у свою чергу є порушенням умов Договору та норм матеріального права, зокрема, ст.651 ЦК України та ст. 23 Закону України «Про оренду землі».
При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов`язковість його виконання сторонами тощо. Суб`єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства.
Таким чином, зміна індексації нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками. Зазначене не тягне автоматичну зміну умов договорів щодо розміру орендної плати, а відтак і відповідного донарахування податковим органом суми податкового зобов`язання з орендної плати за 2016 та 2017 роки за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.
Наведене відповідає висновкам щодо застосування норм права, викладеним у рішенні Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.06.2018 справа №813/3819/17.
Отже, враховуючи наявний у позивача обов`язок щодо сплати орендної плати у розмірі 50231,87 грн. за 2016 рік та у розмірі 50231,87 грн. за 2017 рік, як такий, що відповідає умовам Договору оренди землі від 21.02.2014, суд вважає безпідставним донарахування орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 39673,98 грн. (89905,85 грн. - 50231,87 грн.) та за 2017 рік у розмірі 45068,33 грн. (95300,20 грн. - 50231,87 грн.).
Зважаючи на викладені вище обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог шляхом скасування податкового повідомлення-рішення від 25.07.2017 №43539-1315 в частині визначеного податкового зобов`язання з орендної плати у розмірі 39673,98 грн. та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.07.2017 №43538-1315 - в частині - 45068,33 грн.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ч.3 ст.139 КАС України, відповідно до яких, при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
Отже, враховуючи те, що за подання фізичною особою адміністративного позову майнового характеру судовий збір складає 1852,06 грн. (1% ціни позову -185206,05 грн. ), який сплачено згідно квитанції від 20.03.2019 №ФН300040268, присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягає судовий збір у розмірі 847,42 грн. (1% скасованої суми позову 84742,31 грн.).
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Головного управління ДФС у Донецькій області про залучення третьої особи у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлення-рішень задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 25 липня 2017 року №43539-1315 в частині нарахування податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 39673,98 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 25 липня 2017 року №43538-1315 в частині нарахування податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 45068,33 грн.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 39406028, місцезнаходження: 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), судовий збір у розмірі 847 (вісімсот сорок сім) грн. 42 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду буде складено 12 червня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.