
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2019 р. Справа№200/5522/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С., розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певній дії
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії, скасування рішення № 20 від 15.02.2019 про відмову в призначенні пенсії, зобов`язання призначити пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня звернення із заявою про призначення пенсії - 04.01.2019.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується доданими до заяви про призначення пенсії документами. Позивач вважає відмову відповідача в призначенні пенсії з підстав ненадання довідки за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122 протиправною, оскільки відомості про період участі в ліквідації аварії наведені в наданій ним довідці Донецького училища міліції МВС України від 03.02.1993, що визначена одним з документів, що засвідчують особливий статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно абз. 10 підпункту 5 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Після подання позову позивачем надані клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позову. Підстави незгоди із вимогами визначив в наданому до суду відзиві.
За змістом відзиву позивачем до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не надано довідки за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122. Відзив не визначає підстав неприйняття відповідачем до уваги відомостей наданої позивачем довідки Донецького училища міліції МВС України від 03.02.1993.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.04.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін, судове засідання призначено на 10.05.2019. Судове засідання відкладалося на 27.05.2019.
Через неявку представників сторін до судового засідання, призначеного на 27.05.2019 справу розглянуто на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 . Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, що підтверджується відповідним посвідченням.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що 04.01.2019 позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії. За наслідком розгляду зазначеної заяви відповідачем 15.02.2019 прийнято рішення № 20 про відмову в призначенні пенсії. За змістом рішення до заяви про призначення пенсії позивачем надані: трудова книжка серії НОМЕР_3 від 06.07.1981; військовий квиток НОМЕР_4 ; довідка Донецького училища міліції МВС України від 03.02.1993 про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця; дублікат посвідчення № НОМЕР_5 від 15.04.2016 учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році; паспорт; картку платника податків. В рішенні зазначено, що згідно довідки Донецького училища міліції від 03.02.1993 позивач з 15.02.1987 по 15.03.1987 виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС; довідки за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122 або інших первинних документів, що підтверджують участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не надано. За таких обставин позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII встановлено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Статтею 10 Закону № 796-XII передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Згідно частини 1 статті 65 Закону України №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №551 від 11.07.2018 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян. (далі Порядок №551).
Згідно пункту 2 Порядку №551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), іншими актами законодавства.
Таким чином, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 55 вказаного Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсійний вік зменшується на 8 років.
Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок №22-1).
Згідно абзацу 9 підпункту 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які засвідчують особливий статус особи є наступні: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України (ухвала від 04 вересня 2015 року у справі № 690/23/15-а) та Верховного Суду (постанова від 18 вересня 2018 року у справі № 520/9284/17) єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Отже, відсутність первинних документів, не може бути підставою для позбавлення позивача права на належне пенсійне забезпечення, оскільки його статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не є спірною обставино у в межах цієї справи.
Згідно довідки Донецького училища міліції МВС України від 03.02.1993 року, ОСОБА_1 в період з 15.02.1987 по 15.03.1987 у складі зведеного загону Донецької спеціальної шкоди міліції на підставі наказу МВС СРСР № 0369 від 31.12.1986 виконував урядове завдання з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження в с. Савичи, Пирки, Сувиди, Ляди, Пирки, Залісся, Крюки Брагинського району Гомельської області БРСР (арк. справи 13).
У розумінні пункту 2.1. Порядку № 22-1 довідка Донецького училища міліції МВС України від 03.02.1993 року є належним підтвердженням особливого статусу особи, що приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Суд не приймає доводи відповідача про відсутність підстав для призначення пенсії на підставі статті 55 Закону № 796-XII, оскільки позивачем не додано до заяви довідку форми за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, оскільки за змістом пункту 2.1. Порядку 22-1 перелік документів, що підтверджують особливий статус особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не обмежується лише довідкою за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122. Даним пунктом визначено можливість підтвердження такого факту будь-якими первинними документами.
З таких обставин суд дійшов висновку, що надані позивачем документи до заяви про призначення пенсії за віком , копії яких наявні в матеріалах справи, містять достатні відомості на підтвердження факту участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та встановлення тривалості такої участі більше 14 календрних днів. Враховуючи викладене, позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Наведені вище свідчить про невідповідність прийнятого відповідачем рішення № 20 від 15.02.2019 про відмову в призначенні пенсії позивачу вимогам статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що є підставою його скасування.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії 04.01.2019, а відтак, враховуючи висновки суду про наявність в позивача права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити пенсію з дня звернення із заявою про призначення пенсії - 04.01.2019 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в призначенні пенсії не підлягають задоволенню, оскільки порушення прав позивача відбулося внаслідок прийняття відповідачем рішення № 20 від 15.02.2019, скасування судом цього рішення є достатнім способом захисту порушеного права позивача на призначення пенсії та його відновлення. З огляду на наведене в задоволенні вимог позивача про визнання протиправними дій з відмови в призначенні пенсії за віком слід відмовити.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, підстави для здійснення розподілу судових витрат вістуні.
З оглядну на наведене, на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 та керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27а, ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певній дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 20 від 15.02.2019 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня звернення із заявою про призначення пенсії - 04.01.2019.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено та підписано 11 червня 2019 року.
Суддя А.С. Михайлик