
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10.06.2019 Справа № 905/514/19
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.
при секретарі судового засідання Хадієвій М.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовом: Фізичної особи - підприємця Шария Олексія Миколайовича (ІПН: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ),
до відповідача: Виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 04052784, адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр.-т Миру, буд. 70),
про: визнання договору укладеним у запропонованій редакції, -
за участю представників сторін:
від позивача: Мастепанов О.В. - посвідчення адвоката та ордер на надання правової допомоги;
від відповідача: не з`явився;
у присутності вільного слухача: Лямгіна О.В., -
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа - підприємець Шарий Олексій Миколайович звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області про визнання укладеним між Фізичною особою - підприємцем Шариєм Олексієм Миколайовичем та Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у запропонованій позивачем редакції.
Позовні вимоги мотивовано тим, що з 2009 по 2017 рік позивач на підставі отриманих дозволів на розміщення засобів зовнішньої реклами (білборди розміром 3 х 6), рішень виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 215 від 21.05.2014, № 294 від 16.07.2014, № 328 від 20.08.2014, якими позивачу були продовжені дії дозволів та договорів на тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, здійснював господарську діяльність з надання послуг з розміщення зовнішньої реклами, які належать йому на праві приватної власності.
Між позивачем та ПП «ВЕСТ КЛАЙФ» 12.05.2017, 05.06.2017, 20.06.2017 та 10.07.2017 були укладені договори купівлі-продажу № 12/5, № 05/06, № 20/06 та № 10/07, за якими ПП «ВЕСТ КЛАЙФ» придбало білборди у кількості 36 штук розміром 3 х 6 кожний. Після укладання даних правочинів господарська діяльність позивача була припинена. У подальшому, за наслідками укладення додаткових угод від 10.07.2018 до договорів купівлі-продажу № 12/5, № 05/06, № 20/06 та № 10/07, у власність позивача була повернута частина проданих білбордів розміром 3 х 6 кількістю 14 одиниць згідно переліку. 16.07.2018 позивач знов зареєструвався як фізична особа-підприємець.
Позивач зазначає, що оскільки попередні договори про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів припинили свою дію, він 11.10.2018 та 26.12.2018 звернувся до відповідача з заявою про укладення договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів. На заяву позивача від 11.10.2018 Головним управлінням містобудування і архітектури Маріупольської міської ради 15.11.2018 була надана відповідь про те, що укласти договір не вбачається можливим, оскільки частина білбордів належить ПП «ВЕСТ КЛАЙФ». У той же час, на заяву від 26.12.2018 позивач відповіді не отримав у строк, встановлений ст. 181 Господарського кодексу України, що зумовило звернення до суду з цим позовом.
Одночасно позивач зауважує, що рішеннями виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 215 від 21.05.2014, № 294 від 16.07.2014, № 328 від 20.08.2014 позивачу були продовжені дії дозволів на розміщення засобів зовнішньої реклами до 18.02.2019 та до 19.02.2019 відповідно. На час звернення до суду з цим позовом строк дії таких дозволів закінчився, але, на переконання позивача, в силу приписів ст. 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та ч. 15 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», наявні у позивача дозволи на розміщення засобів зовнішньої реклами автоматично продовжили свою дію до дня закінчення проведення антитерористичної операції на території м. Маріуполя.
На підтвердження таких обставин надано суду: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо позивача, заяву б/н, б/д на укладання договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів з відміткою Виконавчого комітету про вручення 26.12.2018, лист Головного управління містобудування і архітектури Маріупольської міської ради від 15.11.2018 № 30.9-31645-30.1, заяву б/н, б/д на укладання договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів з відміткою Виконавчого комітету про вручення 11.10.2018, рішення Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 16.07.2014 № 294, від 21.05.2014 № 215, від 20.08.2011 № 328 «Про розгляд звернень суб`єктів господарської діяльності щодо розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м. Маріуполя» з додатками, від 14.12.2017 № 291 «Про розгляд звернення приватного підприємства «ВЕСТ КЛАЙФ» щодо переоформлення дозволів на розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м. Маріуполя», договори купівлі-продажу № 05/06 від 05.06.2017, № 20/06 від 20.06.2017, № 12/05 від 12.05.2017, № 10/07 від 10.07.2017 з додатками та додатковими угодами від 10.07.2018, дозволи на розміщення зовнішньої реклами (схеми №№ 1019, 1124, 1023, 1018, 1020, 1022, 1026, 1021, 1017, 982, 1016, 1015, 1024, 1025), копії яких долучено до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 29.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/514/19; визначено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 25.04.2019; визначено сторонам строк для вчинення дій процесуального характеру; явка представників сторін у судове засідання визнана не обов`язковою.
25.04.2019 від відповідача через канцелярію суду отримано відзив №31.5 - 23385 - 31.5.1 від 22.04.2019 на позовну заяву, у якому викладено заперечення проти задоволення позовних вимог.
Відповідач вказує, що під час дії дозволів на розміщення засобів зовнішньої реклами, виданих позивачу, останній (позивач) припинив діяльність як фізична особа - підприємець 01.09.2017, про що внесено відповідний запис 22740060007011393 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і як наслідок, свідоцтво серії В02 № 137373 від 07.06.2006 про реєстрацію відповідача як суб`єкта господарювання, як підстава видачі відповідних дозволів на розміщення засобів зовнішньої реклами, втратило чинність. Шарий О.М., вже як нова фізична особа-підприємець, був зареєстрований 16.07.2018, номер запису 2 274 000 0000 042244. Тобто за своїм статусом вже нова фізична особа-підприємець, яка не має жодного відношення до фізичної особи - підприємця, зареєстрованого 07.06.2006, номер запису 22740060007011393. У зв`язку з цим, на переконання відповідача, Шарий О.М. з 02.09.2017 по 15.07.2018 не перебував у статусі фізичної особи-підприємця, як наслідок не мав права укладати додаткові угоди від 10.07.2018 до договорів купівлі-продажу від 12.05.2017, 05.06.2017, 20.06.2017, 10.07.2017 з ПП «ВЕСТ КЛАЙФ», як фізична особа-підприємець Шарий О.М. та в додаток посилатись на свідоцтво серія НОМЕР_2 від 07.06.2006, яке на той час було не дійсним.
Відповідач стверджує, що для укладання договору на тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів позивачу необхідно відповідно до п. 4.1 Положення про порядок розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м. Маріуполя, затвердженого рішенням виконкому Маріупольської міської ради від 22.03.2017 № 46, звернутись до центру надання адміністративних послуг з заявою на одержання дозволу з наданням документів згідно переліку, про що позивача було повідомлено листом Головного управління містобудування і архітектури Маріупольської міської ради від 15.11.2018 № 30.9-31645-30.1 за результатами розгляду заяви позивача від 12.10.2018 № 725-31645-03 щодо укладення договору.
Відповідач також вважає необґрунтованими посилання позивача на неотримання ним відповіді на звернення від 26.12.2018. Відповідач стверджує, що Головним управлінням містобудування і архітектури Маріупольської міської ради розглянуто заяву позивача від 26.12.2018 та надіслано відповідь від 12.02.2019 № 30.9-39049-30.1, в якій вказано на недоцільність укладення договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів між ФОП Шарий О.М. та виконавчим комітетом Маріупольської міської ради (з урахуванням листа від 03.04.2019 № 30.3-19646-30.6.1 про виправлення технічної помилки).
Крім того, відповідач посилається на наявність заборони розміщення зовнішньої реклами в центральній частині міста, яка віднесена до історичної частини міста Маріуполь відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 878, що створює умови для регулювання відносин у сфері збереження світової спадщини і не заважає, а врегульовує діяльність суб`єктів господарювання на такій території.
Також відповідач зазначає, що позивач не заперечує тієї обставини, що до теперішнього часу він є військовослужбовцем, однак у супереч діючому законодавству, зокрема Закону України «Про підприємництво» та Закону України «Про запобігання корупції», здійснює підприємницьку діяльність.
Відповідач вважає, що позивачем не доведено порушення своїх прав.
До означеного відзиву додано: листи Головного управління містобудування і архітектури Маріупольської міської ради від 15.11.2018 № 30.9-31645-30.1, від 12.02.2019 № 30.9-39049-30.1, від 03.04.2019 № 30.3-19646-30.6.1, заяву Фізичної особи-підприємця Шарого Олексія Миколайовича від 26.12.2018, лист юридичного департаменту Маріупольської міської ради від 04.02.2019 № 31.5/4320, копії яких долучено до матеріалів справи.
Ухвалою від 25.04.2019 підготовче засідання відкладено на 21.05.2019; запропоновано позивачу надати суду відповідь на відзив.
15.05.2019 позивачем подано через канцелярію суду відповідь на відзив (вх.суду № 9542/19), в якому викладено заперечення проти доводів відповідача. На задоволенні позову наполягає.
До відповіді на відзив додано документи, наведені у переліку, які долучено до матеріалів справи.
Ухвалою від 21.05.2019 закрито підготовче провадження у справі № 905/514/19; призначено розгляд справи по суті на 10.06.2019; явка уповноважених представників сторін визнана не обов`язковою.
27.05.2019 від Виконавчого комітету Маріупольської міської ради надійшло клопотання від 24.05.2019 № 31.5-29534-31.5.1 про розгляд справи за відсутності його представника, в якому також повідомляє про те, що підтримує заперечення проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у відзиві.
В судовому засіданні, що відбулось 10.06.2019, представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Відповідач свого представника не направив.
Суд враховує, що явка уповноважених представників сторін в судове засідання обов`язковою не визнавалась, тому неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи.
Оцінивши наявні в справі докази, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається і сторонами не заперечується, що 07.06.2006 Шарий Олексій Миколайович був зареєстрований як фізична особа-підприємець, номер запису про державну реєстрацію 2 274 000 0000 011393. Про такі обставини свідчить наявне у справі Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 .
Рішеннями Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 20.08.2014 № 328, від 21.05.2014 № 215, від 16.07.2014 № 294 «Про розгляд звернень суб`єктів господарської діяльності щодо розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м. Маріуполя» Фізичній особі-підприємцю Шарому Олексію Миколайовичу продовжено термін дії дозволів на розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами розміром 3м. х 6м. терміном на п`ять років, зокрема:
- вул. Аеродромна, 12, номер за схемою 977, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- вул. Аеродромна, 4а, номер за схемою 978, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- перехрестя пр. Будівельників та вул. Матросова, номер за схемою 979, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Будівельників (напроти будинку № 143), номер за схемою 985, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Будівельників (напроти будинку № 145), номер за схемою 986, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- вул. Артема, 72, номер за схемою 1023, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- вул. Артема, 88, номер за схемою 1124, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Металургів, 59, номер за схемою 1025, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Нахімова, 103, номер за схемою 1026, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Нахімова (напроти будинку № 194 магазин «Зброя та захист»), номер за схемою 1028, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Нахімова (напроти будинку № 178), номер за схемою 1029, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Нахімова, 99, номер за схемою 1030, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Будівельників, 147а, номер за схемою 981, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 138, номер за схемою 983, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 138 (школа міліції), номер за схемою 984, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 147/234, номер за схемою 987, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 154, номер за схемою 988, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 158, номер за схемою 989, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 161, номер за схемою 990, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 163, номер за схемою 991, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 162, номер за схемою 992, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 177, номер за схемою 993, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Будівельників, 175, номер за схемою 994, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- пр. Леніна, 111а, номер за схемою 1017, з 19.02.2014 до 19.02.2019;
- бул. Артема, 65, номер за схемою 1021, з 19.02.2014 по 19.02.2019;
- перехрестя пр. Будівельників та вул. 50 років СРСР, номер за схемою 980, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Леніна, 108, номер за схемою 982, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Леніна, 104, номер за схемою 1015, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Леніна, 108, номер за схемою 1016, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- вул. Артема, 51, номер за схемою 1018, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- вул. Артема, 54, номер за схемою 1019, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- вул. Артема, 58, номер за схемою 1020, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- вул. Артема, 80, номер за схемою 1022, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Металургів, 67, номер за схемою 1024, з 18.02.2014 до 18.02.2019;
- пр. Нахімова (район зупинки «Міськлікарня № 3»), номер за схемою 1027, з 18.02.2014 до 18.02.2019.
З матеріалів справи також вбачається і не оспорюється сторонами, що на підставі договорів купівлі-продажу № 05/06 від 05.06.2017, № 20/06 від 20.06.2017, № 12/05 від 12.05.2017 та № 10/07 від 10.07.2017 фізична особа-підприємець Шарий Олексій Миколайович продав, а ПП «ВЕСТ КЛАЙФ» купив спеціальні конструкції зовнішньої реклами розміром 3,0 х 6,0 кожна. За умовами пунктів 2.2, 2.3 цих договорів передання об`єктів продавцем і прийняття їх покупцем посвідчуються актом приймання-передачі; право власності на об`єкти переходить від продавця до покупця з моменту підписання сторонами договору.
Згідно акту приймання-передачі від 05.06.2017 до договору купівлі-продажу № 05/06 від 05.06.2017 передано ПП «ВЕСТ КЛАЙФ» наступні спеціальні конструкції зовнішньої реклами, що розташовані: пр. Леніна, 104 (номер за схемою 1015); пр. Леніна, 108 (номер за схемою 1016); пр. Леніна, 108 (номер за схемою 982); пр. Металургів, 67 (номер за схемою 1024); вул. Артема, 80 (номер за схемою 1022); вул. Артема, 58 (номер за схемою 1020); пр. Нахімова (р-н зупинки Міськлікарня, номер за схемою 1027); вул. Артема, 58 (номер за схемою 1019), вул. Артема, 51 (номер за схемою 1018 ), пр.Будівельників/вул. 50 років СРСР ( номер за схемою 980), пр .Будівельників/вул . Матросова (номер за схемою 979), пр . Будівельників (р- н буд. 143, номер за схемою 985 ), пр. Нахімова (р-н буд.178, номер за схемою 1029), пр . Нахімова, 99 (номер за схемою 1030), пр . Нахімова (маг. Зброя та захист, номер за схемою 1028), пр. Нахімова, 103 (номер за схемою 1026), пр. Металургів, 69 (номер за схемою 1025), вул. Артема, 72 (номер за схемою 1023), вул. Артема, 88 (номер за схемою 1124), пр . Будівельників (р-н буд. 145 , номер за схемою 986).
Згідно акту приймання-передачі від 20.06.2017 до договору купівлі-продажу № 20/06 від 20.06.2017 передано ПП «ВЕСТ КЛАЙФ» наступні спеціальні конструкції зовнішньої реклами, що розташовані: пр. Леніна, 82 (номер за схемою 694); пр. Леніна, 90 (номер за схемою 697); пр. Леніна/б. Б.Хмельницького (номер за схемою 699); пр. Леніна, 94 (номер за схемою 698); пр. Леніна, 98 (р-н маг. «Бонжур», номер за схемою 700 ); пр. Будівельників (р-н буд. 108-114, номер за схемою 703), пр. Будівельників, 114 (номер за схемою 705), пр. Будівельників (р-н буд.38, номер за схемою 709), пр. Будівельників (р-н АЗС «Укртатнафта», номер за схемою 706 ) , пр. Леніна, 87 (номер за схемою 721), пр. Леніна, 87а (р-м маг. «Ліга Нова», номер за схемою 689); пр. Леніна, 76/9 (номер за схемою 719); пр. Леніна, 100 (р-н маг. «Фасон», номер за схемою 701 ); пр. Будівельників (р-н автосалону «Автоімперія», номер за схемою 707).
Згідно акту приймання-передачі від 12.05.2017 до договору купівлі-продажу № 12/05 від 12.05.2017 передано ПП «ВЕСТ КЛАЙФ» наступні спеціальні конструкції зовнішньої реклами, що розташовані: пр. Леніна, 111 (номер за схемою 1017); вул. Артема, 65 (номер за схемою 1021); пр. Будівельників, 175 (номер за схемою 994), пр. Будівельників, 177 (номер за схемою 993), пр. Будівельників, 162 (номер за схемою 992), пр. Будівельників, 163 (номер за схемою 991), пр. Будівельників, 158 (номер за схемою 989), пр . Будівельників , 154 (номер за схемою 988), пр . Будівельників (р- н б. 147/234 , номер за схемою 987), пр. Будівельників, 138 (номер за схемою 984), пр. Будівельників, 138 (р-н зупинки, номер за схемою 983), пр. Будівельників, 138 (номер за схемою 981), пр. Будівельників, 161 (номер за схемою 990).
Згідно акту приймання-передачі від 10.07.2017 до договору купівлі-продажу № 10/07 від 10.07.2017 передано ПП «ВЕСТ КЛАЙФ» наступні спеціальні конструкції зовнішньої реклами, що розташовані: перехрестя пр. Леніна та пр. Металургів (номер за схемою 718); перехрестя пр. Леніна та вул. Університетської (номер за схемою 717); пр. Леніна, 42 (номер за схемою 713); пр. Леніна, 45 (номер за схемою 712); пр. Леніна (р-н Драмтеатру, напроти будинку 62, номер за схемою 716); пр. Леніна, 48 (р-н Драмтеатру, напроти ресторану «Аристократ», номер за схемою 715); пр. Леніна (р-н Драмтеатру, напроти будинку 46, номер за схемою 714); перехрестя пр. Леніна та пр. Нахімова (номер за схемою 720), пр. Леніна (р-н зупинки «Міська лікарня № 3», номер за схемою 690), пр. Леніна (р-н Міської лікарні № 3, номер за схемою 691), пр. Леніна (р-н пологового будинку Міської лікарні № 3, номер за схемою 692), перехрестя пр. Леніна та вул. Осипенка (номер за схемою 693), пр. Леніна, 95б (район кафе «Варна», номер за схемою 695), перехрестя пр. Леніна та вул. Леваневського (номер за схемою 696), перехрестя пр. Леніна та пр. Будівельників (номер за схемою 702), перехрестя пр. Будівельників та вул. Карла Лібкнехта (номер за схемою 710).
З відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Шарий Олексій Миколайович , що був зареєстрований як фізична особа - підприємець 07.06.2006 (номер запису 22740000000011393) припинився 01.09.2017 (номер запису 22740060007011393) та цього ж дня знятий з обліку органів статистики, Міндоходів, Пенсійного фонду України як фізична особа - підприємець.
Частиною восьмою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах. (ч.1, ч.4 ст.10 названого Закону).
Правовідносини, пов`язані із розміщенням та експлуатацією об`єктів зовнішньої реклами й інформації врегульовані Законом України «Про рекламу», Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (далі - Типові правила).
Пунктами 3, 9, 23, 32, 36, 45, 49 Типових правил визначено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються документи згідно переліку. Дозвіл надається строком на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві. Плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою). При цьому площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Для неназемного та недахового рекламного засобу площа місця дорівнює площі вертикальної проекції цього засобу на уявну паралельну їй площину. Розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках історії та архітектури і в межах зон охорони таких пам`яток, в межах об`єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з відповідним центральним або місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об`єктів природно-заповідного фонду. Контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства. Демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється у разі: припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичної особи - підприємця; невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам; порушення благоустрою території. Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.
Статтею 2 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що дія цього Закону поширюється на дозвільні органи, адміністраторів, уповноважений орган та суб`єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність.
Суб`єкт господарювання має право на одержання (переоформлення, анулювання) документів дозвільного характеру та подання декларацій за своїм місцезнаходженням або у випадках, передбачених законом, - за місцем провадження діяльності або місцезнаходженням об`єкта (ч.3 ст. 4 цього Закону).
Частиною сьомою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з підстав, зокрема, наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Підстави для переоформлення документа дозвільного характеру встановлюються законом. У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб`єкт господарювання зобов`язаний протягом п`яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру. Не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним, крім випадку, передбаченого абзацом третім цієї частини (ч.8 ст.4-1 цього Закону).
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку про те, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою. Дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з підстав, зокрема, наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності фізичною особою Шариєм Олексієм Миколайовичем зроблено 01.09.2017, номер запису 22740060007011393. Отже, з цієї дати втратили чинність (вважаються анульованими, не дійсними) видані Фізичній особі-підприємцю Шарому Олексію Миколайовичу дозволи на розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами розміром 3м. х 6м. терміном на п`ять років, зокрема: вул. Аеродромна, 12, номер за схемою 977, з 18.02.2014 до 18.02.2019; вул. Аеродромна, 4а, номер за схемою 978, з 18.02.2014 до 18.02.2019; перехрестя пр. Будівельників та вул. Матросова, номер за схемою 979, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Будівельників (напроти будинку № 143), номер за схемою 985, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Будівельників (напроти будинку № 145), номер за схемою 986, з 18.02.2014 до 18.02.2019; вул. Артема, 72, номер за схемою 1023, з 18.02.2014 до 18.02.2019; вул. Артема, 88, номер за схемою 1124, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Металургів, 59, номер за схемою 1025, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Нахімова, 103, номер за схемою 1026, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Нахімова (напроти будинку № 194 магазин «Зброя та захист»), номер за схемою 1028, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Нахімова (напроти будинку № 178), номер за схемою 1029, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Нахімова, 99, номер за схемою 1030, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Будівельників, 147а, номер за схемою 981, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 138, номер за схемою 983, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 138 (школа міліції), номер за схемою 984, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 147/234, номер за схемою 987, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 154, номер за схемою 988, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 158, номер за схемою 989, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 161, номер за схемою 990, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 163, номер за схемою 991, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 162, номер за схемою 992, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 177, номер за схемою 993, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Будівельників, 175, номер за схемою 994, з 19.02.2014 до 19.02.2019; пр. Леніна, 111а, номер за схемою 1017, з 19.02.2014 до 19.02.2019; бул. Артема, 65, номер за схемою 1021, з 19.02.2014 по 19.02.2019; перехрестя пр. Будівельників та вул. 50 років СРСР, номер за схемою 980, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Леніна, 108, номер за схемою 982, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Леніна, 104, номер за схемою 1015, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Леніна, 108, номер за схемою 1016, з 18.02.2014 до 18.02.2019; вул. Артема, 51, номер за схемою 1018, з 18.02.2014 до 18.02.2019; вул. Артема, 54, номер за схемою 1019, з 18.02.2014 до 18.02.2019; вул. Артема, 58, номер за схемою 1020, з 18.02.2014 до 18.02.2019; вул. Артема, 80, номер за схемою 1022, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Металургів, 67, номер за схемою 1024, з 18.02.2014 до 18.02.2019; пр. Нахімова (район зупинки «Міськлікарня № 3»), номер за схемою 1027, з 18.02.2014 до 18.02.2019.
Наведеним спростовуються доводи позивача про те, що дозвільні документи (дозволи) на розміщення зовнішньої реклами, були дійсними до закінчення строку їх дії - до 18.02.2019 та до 19.02.2019 відповідно.
Рішенням Виконкому Маріупольської міської ради від 22.03.2017 № 46 затверджено «Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами на території м.Маріуполя» (далі - Положення).
Цим Положенням встановлено, що функції робочого органу щодо регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами виконує Головне управління містобудування та архітектури міської ради (далі - робочий орган). До повноважень робочого органу належать, серед іншого, реєстрація та розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами щодо надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, переоформлення дозволу, анулювання дозволу, видача дублікату дозволу та внесення змін у дозвіл; розробка договорів з розповсюджувачами зовнішньої реклами про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Маріуполя; (п.3.1, п.3.4)
Пунктом 4.1 Положення визначено, що для одержання дозволу розповсюджувач реклами подає заяву до Центру надання адміністративних послуг за формою згідно з додатком 1 до цього Положення, до якої додаються: фотокартка або комп`ютерний макет конструкції (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), викопіювання з генерального плану у М 1:500 з нанесенням рекламного засобу та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням; копія документа, який підтверджує державну реєстрацію заявника як юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Робочий орган протягом п`яти днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу. Після перевірки місця керівник робочого органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету.
У разі прийняття рішення про встановлення пріоритету робочий орган видає заявнику для оформлення два примірники дозволу за формою згідно з додатком 3 до цього Положення та визначає заінтересовані органи (особи), з якими необхідно їх погодити.
У разі прийняття рішення про відмову у встановленні пріоритету робочий орган протягом трьох днів надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням дати встановлення пріоритету іншого заявника на заявлене місце розташування рекламного засобу або дати і номера рішення виконкому міської ради про надання дозволу на заявлене місце іншій особі та повертає всі подані заявником документи (п. 4.3. Положення).
Протягом строку, зазначеного у пункті 4.4. цього Положення, заявник оформлює обидва примірники дозволу та подає їх робочому органу разом із супровідним листом, в якому зазначається реєстраційний номер заяви.
У разі прийняття керівником робочого органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, яке перебуває в комунальній власності, заявник протягом трьох днів укладає договір про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів.
Протягом строку, передбаченого п.4.4. Положення, щомісяця справляється плата за тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, що перебуває в комунальній власності, у розмірі 25% плати, встановленої відповідно до п. 6.7 цього Положення.
У разі продовження строку оформлення дозволу відповідно до п. 4.4. Положення, щомісячна плата за тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, що перебуває в комунальній власності, справляється в розмірі 100 відсотків плати, встановленої відповідно до п. 6.7 цього Положення.
Протягом п`яти днів з дати прийняття керівником робочого органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, заявник подає робочому органу копію укладеного ним договору на тимчасове користування місцем та копію документа, що підтверджує внесення відповідної плати.
Плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, зараховується до міського бюджету (п.4.6 Положення).
Пунктом 4.8 Положення визначено, що у разі недодержання заявником строку, зазначеного в пункті 4.4. цього Положення, та у разі ненадання ним у встановлений строк документів, зазначених у пункті 4.6. цього Положення, заява вважається неподаною, пріоритет на місце розташування рекламного засобу втрачається, кошти не повертаються, документи повертаються заявнику, про що робочий орган робить відповідний запис в журналі реєстрації.
Згідно з п.4.9 Положення, Міська рада або виконком міської ради, відповідно до їх повноважень, приймає на своєму засіданні відповідне рішення про узгодження зовнішньої реклами (надання дозволу) або про відмову у його узгодженні (наданні).
Пунктом 4.13 Положення визначено, що виконком міської ради, відповідно до повноважень, приймає на своєму засіданні відповідне рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні.
У разі прийняття рішення про надання дозволу керівник робочого органу протягом п`яти робочих днів підписує обидва примірники дозволу, скріплює їх печаткою робочого органу та готує проект договору на тимчасове користування місцями розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, що перебувають у комунальній власності.
Протягом п`яти робочих днів з дня отримання проекту договору замовник підписує його та вносить до міського бюджету встановлену договором плату у повному обсязі або, при наданні розстрочки платежу, перший платіж.
У разі необхідності перерахунку основного договору, робочим органом готується додатковий договір, котрий замовником підписується протягом п`яти робочих днів.
Перший примірник дозволу видається заявнику, другий - залишається робочому органу для обліку та контролю. Видача дозволу реєструється в журналі реєстрації.
Рішення про відмову у наданні дозволу надсилається робочим органом заявнику протягом п`яти днів з дати його прийняття.
Згідно п.4.15 Положення, дозвіл надається строком на п`ять років, якщо менший строк не зазначено в заяві.
Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного засобу (п. 4.16. Положення).
Пунктом 4.22. Положення встановлено, що у разі набуття права власності на рекламний засіб іншою особою або передачі його в оренду дозвіл підлягає переоформленню.
Дозвіл скасовується до закінчення строку дії на підставі рішення виконавчого органу ради за письмовою заявою розповсюджувача зовнішньої реклами, у разі невикористання місця розташування рекламного засобу безперервно протягом шести місяців або не переоформлення дозволу в установленому порядку. Перелік підстав для скасування дозволу є вичерпним (п. 4.23. Положення).
Згідно з п. 6.3. Положення оплата за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій здійснюється на договірних засадах з їх власником або уповноваженими органами (особами).
Пунктами 6.9, 6.10 Положення встановлено, що розрахунок оплати здійснюється робочим органом. Проект договору розробляється робочим органом, узгоджується в юридичному департаменті міської ради та підписується першим заступником міського голови і особою, що розповсюджує зовнішню рекламу в трьох оригінальних примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один примірник договору надається розповсюджувачу зовнішньої реклами і є підставою для оплати через установу банку, другий примірник знаходиться в робочому органі, третій - передається до департаменту фінансів міської ради для обліку та контролю.
Доказів скасування повністю чи частково рішення Виконкому Маріупольської міської ради від 22.03.2017 № 46 «Про затвердження Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами на території м.Маріуполя» матеріали справи не містять, тому таке Положення є обов`язковим для виконання всіма суб`єктами, що здійснюють розміщення зовнішньої реклами.
З матеріалів справи вбачається, що Шарий Олексій Миколайович 16.07.2018 зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, номер запису 22740000000042244. Цього ж дня (16.07.2018) фізична особа-підприємець взятий на облік в органах статистики, Міндоходів, Пенсійного фонду України.
Державна реєстрація фізичних осіб-підприємців - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою.
Отже, з дня набуття фізичною особою Шариєм Олексієм Миколайовичем статусу підприємця (державної реєстрації 16.07.2018), така особа набула права для переоформлення документів дозвільного характеру - дозволу на розміщення зовнішньої реклами у загальному порядку.
В матеріалах справи відсутні і позивачем не надано документального підтвердження звернення до уповноваженого органу з заявою про оформлення чи переоформлення дозволу на розміщення зовнішньої реклами у загальному порядку та отримання позитивного результату.
Матеріали справи свідчать, що позивач звертався до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради з заявами від 11.10.2018 та від 26.12.2018 саме на укладання договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів.
За наслідками розгляду заяви від 11.10.2018 Головне управління містобудування і архітектури Маріупольської міської ради, як уповноваженим органом, листом від 15.11.2018 № 30.9-31645-30.1 повідомлено позивача про необхідність звернення до центру надання адміністративних послуг з заявою на одержання дозволу у відповідності до п.4.1 Положення про порядок розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м. Маріуполя, затвердженого рішенням Маріупольського виконкому міської ради від 22.03.2017 № 46.
За наслідками розгляду заяви від 26.12.2018 уповноважений орган листом від 12.02.2019 № 30.9-39049-30.1 вказано на недоцільність укладення договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів між ФОП Шарий О.М. та виконавчим комітетом Маріупольської міської ради (з урахуванням листа від 03.04.2019 № 30.3-19646-30.6.1 про виправлення технічної помилки).
Суд враховує, що норми Закону України «Про рекламу» мають пріоритет над загальними нормами цивільного законодавства щодо порядку укладення договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивачем не доведено дотримання ним процедури оформлення дозвільних документів на розміщення зовнішньої реклами, при тому, що відповідний дозвіл є єдиним документом, який надає право на розміщення зовнішньої реклами, доказів наявності чинних дозволів матеріали справи не містять, тому позивачем не доведено порушення своїх прав з боку відповідача, тому, як наслідок, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання укладеним між Фізичною особою - підприємцем Шариєм Олексієм Миколайовичем та Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у запропонованій позивачем редакції. Крім того, наведений у позовній заяві текст договору не містить всіх суттєвих умов договору, зокрема ціну.
Всі інші доводи сторін суд не приймає до уваги як такі, що не стосуються предмету спору у цій справі.
Згідно статей 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи, що в задоволенні позовних вимог відмовляється, тому судові витрати за розгляд цієї справи відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Судові витрати за розгляд справи покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у порядку визначеному статтею 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 10.06.2019.
Суддя Н.В. Величко