Рішення № 82313234, 10.06.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2019
Номер справи
580/1183/19
Номер документу
82313234
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2019 року справа № 580/1183/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03 квітня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (Відповідач 1), Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області (Відповідач 2), в якій просить:

1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" від 21 лютого 2001 року №159, компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIIІ, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45, протиправною;

2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області:

- відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, провести нарахування і виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45;

- виплату донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 проводити разом з нарахованою ОСОБА_1 компенсацією втрати частини доходу;

3) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та від 13.11.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6, протиправною;

4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області:

- провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, статті 43 частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6 та довідки "Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1 " від 16.03.2018 №2303002643;

- після здійснення вищезазначеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6 та довідки "Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1 " від 16.03.2018 №2303002643 провести виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку;

5) визнати бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо неврахування надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393", з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України № 260 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області уточненої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для подальшого перерахунку пенсії, протиправною;

6) зобов`язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області:

- направити до МВС України запит з метою отримання середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентовано постановою КМУ № 988 та-наказом МВС України № 260, які виплачувались в МВС України та органах поліції у січні 2016 року за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП);

- виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП) з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393", з урахуванням постанови КМУ від 11.11,2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3100грн., оклад за спеціальним званням 2200грн., надбавка за вислугу років (35%) 1855грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) 465грн., премія (10,79%) - 822,20 грн. та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

7) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідачів подати в установлений термін, з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ПФУ в Черкаській області всупереч вимог чинного законодавства України перерахування і виплату донарахованої суми пенсії за 2016 - 2017р.р. стало проводити лише починаючи з січня 2019 року. Враховуючи, що строк виплати компенсації втрати частини доходів наступає одночасно з виплатою заборгованості, яка в даному випадку відповідачем виплачується з січня 2019 року, є всі підстави для нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії.

Позивач також зазначає, що при звільненні з ОВС йому було виплачено одноразову вихідну грошову допомогу в сумі 21126,50 грн. Вказана допомога при звільненні є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення та відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Таким чином, сума одноразової вихідної допомоги, що виплачена позивачу при звільненні з ОВС та зазначена в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 20.02.2019 №6, може Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області використовуватись для перерахунку пенсії позивача.

Позивач також зазначає, що відповідно до п. 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, до одноразових видів грошового забезпечення входить надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Таким чином, вимога про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинно зазначатись також надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції у середньому розмірі є законною та обґрунтованою, оскільки зазначена надбавка входить до складу грошового забезпечення поліцейських.

26 квітня 2019 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому Відповідач 2 заперечує проти задоволення позову та зазначає, що чинним законодавством України передбачений порядок, за яким видається довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які отримують її на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області виконала свої зобов`язання перед позивачем в повному обсязі, подавши довідку №2303002643 до ГУ ПФУ в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Після направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача до ГУПФУ в Черкаській області для перерахунку пенсії Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій не приймалось, а тому безпідставними є позовні вимоги щодо включення до довідки нових надбавок, які не виплачувались поліцейським на момент виникнення права на перерахунок пенсій.

Оскільки всі справи пенсіонерів передані до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області», яка є самостійним органом і не входила в структуру ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області та зважаючи на те, що до повноважень ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області більше не входить супроводження пенсійних справ колишніх працівників міліції та вчинення всіх дій, які пов`язані з призначенням та перерахунком пенсій, відтак правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , які заявлені до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області відсутні.

06 травня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 1 заперечує проти задоволення позову та зазначає, що 11.04.2018 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 до 30.04.2018; нараховано суму 65166,90 грн, що підтверджується розрахунком на доплату від 11.04.2018; починаючи з 01.01.2018 позивач отримує пенсію у новому збільшеному розмірі. Відповідач 1 зазначає, що обов`язок Пенсійного фонду щодо виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, з 01.01.2019 виконується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідач 1 стверджує, що строки виплати перерахованої пенсії позивачеві за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 станом на час розгляду даної справи не настав, а тому відсутні підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів внаслідок порушення строків виплати пенсії позивачу. Нараховану на виконання рішення суду доплату було виплачено без затримки на один і більше календарних місяців, а тому підстав для проведення компенсації втрати частини доходів немає.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволено: звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову; у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін - відмовлено; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.

Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

17.05.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №2303002643 від 12.05.2017.

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015, наказу МВС №260 від 06.04.2016 станом на 01.01.2016 складає 7920 грн. 99 коп., в т.ч. посадовий оклад - 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465 грн., премія 15,00% - 300 грн. 99 коп.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду 26.04.2018 у справі №823/582/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати його пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок відповідних сум грошового забезпечення та виплату пенсії, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" починаючи з 01.01.2016 року, згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

На виконання зазначеного рішення суду, позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 12.05.2017 №2303002643, наданою ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.

В подальшому до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №2303002643 від 16.03.2018.

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 8442 грн. 20 коп., в т.ч. посадовий оклад - 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465 грн., премія 10,79% - 822 грн. 20 коп.

Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача згідно із вказаною довідкою. Оскільки розмір пенсії внаслідок перерахунку зменшився, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" збережено розмір пенсії 5011,37 грн з 01.01.2016, з 01.05.2016 - 5039,37 грн, з 01.12.2016 - 5097,87 грн, з 01.05.2017 - 5130,37 грн, з 01.10.2017 - 5200,37 грн.

06 березня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із листом, в якому просив: провести повторний перерахунок його пенсії з урахуванням одноразової вихідної допомоги в сумі 21126,50 грн, що була виплачена при звільненні з ОВС та зазначена в довідці №6 від 20.02.2019, як додаткового документа для перерахунку пенсії, проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області в квітні 2018 року за показниками грошового забезпечення, викладеного в довідці про розмір грошового забезпечення №2303002643 від 16.03.2018; провести виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку; провести обчислення, нарахування та виплату компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії за січень 2016 року - грудень 2017 року.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 20.03.2019 №314/Л-10 позивача повідомлено, що з одноразової грошової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не сплачується, у зв`язку з чим вказана допомога не належить до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються для призначення та перерахунку пенсій. Стосовно компенсації втрати частини доходів поінформовано, що компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим законом. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 період виплати нарахованих сум за 2016 - 2017 р.р. почався з січня 2019 року. Отже, для компенсації втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасною їх виплатою підстав немає.

Позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області із заявою, в якій просить направити до МВС України запит з метою отримання середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказом МВС України №260 від 06.04.2016, які виплачувались в МВС України та органах поліції у січні 2016 року за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП); внести відповідні доповнення у виготовлену 16.03.2018 ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області довідку №2303002643 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , додатково зазначивши там надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції за відповідною посадою поліцейського станом на січень 2016 року та у середньому розмірі; уточнену довідку №2303002643 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надіслати пенсіонеру та до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для проведення додаткового перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.

Листом ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 28.02.2019 №Л-66 позивача повідомлено, що середні розміри надбавок та премії за відповідними посадами поліцейських, що фактично виплачені за січень 2016 року розраховані, та доведені Міністерством внутрішніх справ України (лист від 12.03.2018 №3261/05/22-20018). Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентована постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2018 №988, у листі не зазначена, тому підстав для врахування вказаної надбавки в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, немає.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 у справі №2340/4212/18 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії за січень-березень 2018 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії за січень-березень 2018 року в сумі 130 (сто тридцять) грн. 44 коп.; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 у справі №2340/4212/18 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-УІІІ, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Відповідно до наведеного вище Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно до ч. 2 статті 51 Закону України № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07.11.2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону (далі - Закон України № 580-VIII).

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон України № 900-VIII).

Наведеним вище Законом, статтю 63 Закону України № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Окрім того, Законом України № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 102 Закону України № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262-XII.

Кабінетом Міністрів України в Постанові № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що набрала чинності 02.12.2015, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції (далі - Постанова №988).

З огляду на викладене, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Судом встановлено, що на виконання рішення суду Головним управлінням ПФУ в Черкаській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 30.04.2018; нараховано суму 65166,90 грн.

Стосовно позовних вимог про проведення нарахування і виплати компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати донарахованої пенсії, суд зазначає таке.

Стаття 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-1V передбачає, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-1V передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Згідно статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів (в тому числі пенсії) у зв?язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов?язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі ст. 4 Закону №2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Таким чином, у разі порушення щомісячного строку виплати пенсії згідно вказаних приписів орган Пенсійного фонду України зобов`язаний виплатити пенсіонеру компенсацію втрати частини доходів у тому місяці, у якому здійснена фактична виплата заборгованості пенсії за відповідний місяць.

Судом встановлено, що перерахунки пенсії позивачу були проведені на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області №2303002643 від 16.03.2018 за період з 01.01.2016.

У зв`язку з перерахунком пенсії позивача, проведеного 11.04.2018, відповідач сформував розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №2303002643 за дорученням №Д 2303002643/19, згідно якого сума доплати пенсії за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 становить 65166 грн. 90 коп.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегулювано питання виплати перерахованих пенсій колишнім працівникам міліції. (далі - Постанова №103).

Пунктом 3 Постанови №103 передбачено виплату пенсій, перерахованих особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з 1 січня 2018 року, а виплату сум перерахованих пенсій за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017, обчислених органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018, після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017; з 1 січня 2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, обов`язок щодо виплати нарахованої пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виникне у відповідача з 01.01.2019.

Оскільки нарахована сума пенсії на час розгляду справи позивачу не виплачена, підстави для нарахування компенсації за втрату частини доходів відсутні, відтак позовні вимоги є передчасними.

Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Виходячи з аналізу зазначеної норми, до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній з 01.10.2011) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.

Таким чином, перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, визначений вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України, відповідає приписам ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що одноразові додаткові види грошового забезпечення (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні) не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Разом з цим, суд зазначає, що включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, що виплачується військовослужбовцям, та сплата з вказаних складових внесків на загальнообов`язкове страхування, не доводить наявність підстав для включення їх до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені.

Зазначена правова позиція грунтується на висновках Верховного Суду, викладених в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, які, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, обов`язкові до врахування при виборі та застосуванні норм матеріального права.

Також, наведена правова позиція кореспондується з висновками Конституційного Суду України, викладеними в рішенні від 13.05.2015 по справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яке за приписами ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» є обов`язковим до виконання.

Згідно висновків Конституційного Суду України, аналіз положень ст. ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63): виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Отже, відповідно до зазначених висновків Конституційного Суду України, приписами ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено виключний перелік певних видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, на підставі яких проводиться обчислення пенсії.

Приписи ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення пенсії, є вичерпним.

З вказаних підстав, правомірною є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в перерахунку пенсії позивача з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні.

Щодо врахування надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції при нарахуванні пенсії, суд зазначає таке.

Відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №2303002643 розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 8442 грн. 20 коп., в т.ч. посадовий оклад - 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465 грн., премія 10,79% - 822 грн. 20 коп.

Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 з 02.12.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3), надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення встановлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11, та доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час (пункт 5).

Відповідно до положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 з 02.12.2015 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Під час розгляду Великою Палатою Верховного Суду зразкової справи Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а із листа Сектора з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 09.07.2018 №142зі/48-2018 установлено, що виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським здійснюється з урахуванням вимог Порядку № 260 в межах доведених бюджетних асигнувань з 01.08.2016.

З огляду на закріплене у частині 3 статті 63 Закону №2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку №45, Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а дійшла таких висновків: 1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував колишній працівник органів внутрішніх справ під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з`ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована Постановою №988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі; 2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Зі змісту довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №2303002643 вбачається, що територіальним органом Національної поліції не здійснювалася виплата у січні 2016 року надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка регламентована постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», за прирівняною посадою начальник відділу управління ГУНП.

Таким чином, враховуючи висновок Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а, не підлягає включенню до складу грошового забезпечення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, так як остання у січні 2016 року не виплачувалася.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення.

Вирішуючи позовні вимоги, суд також враховує, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 у справі №2340/4212/18 (яке набрало законної сили) відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-УІІІ, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити повністю.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538), Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області (18036, м.Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Повний текст рішення складений 10.06.2019.

Суддя В.П. Тимошенко