
Справа № 560/990/19
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати дії Хмельницького обласного військового комісаріату після 05.03.2019 при не складанні довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними;
- зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , до якої включити посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах, установлених законодавством з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у розмірах, зазначених у грошовому атестаті серії ЗУ №269941, виданому військовою частиною В1671 (В3950) при звільнені у запас в 2016 році;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області після 05.03.2019 щодо виплати пенсії в повному обсязі неправомірними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та виплачувати пенсію в подальшому в повному розмірі;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області після надходження з Хмельницького обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 зробити перерахунок пенсії з 05.03.2019, виплатити заборгованість та виплачувати пенсію в подальшому в повному розмірі.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 01.01.2005 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що в період з 28.01.2015 по 12.05.2016 виконував конституційний обов`язок по захисту суверенітету та територіальної цілісності України. 12.05.2016 був звільнений з військової служби у запас. Зазначає, що перерахунок пенсії було зроблено у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Вказує, що Хмельницьким обласним військовим комісаріатом складено довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення з військової служби (після звільнення з військової служби у запас після військової служби під час четвертої черги часткової мобілізації з 28.01.2015 по 12.05.2016) та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії. Листом Головного управління Пенсійного фонду України від 06.04.2018 №835/2-8 позивача повідомлено, що Хмельницький обласний військовий комісаріат надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення, до якої включено три складові, а саме розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
Зазначає, що такі дії Хмельницького обласного військового комісаріату при складанні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії грубо порушують Конституцію України та права позивача, оскільки під час оформлення довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії необхідно було врахувати не тільки розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а і надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень та премію.
Також вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/3858/18 від 05.03.2019 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.
Позивач вважаючи такі дії відповідачів незаконними, безпідставними та такими, що порушують його соціальні та майнові права, у зв`язку із чим звернувся до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представником Хмельницького обласного військового комісаріату 26.04.2019 надано відзив на адміністративний позов, зі змісту якого останній заперечує проти задоволення позову та зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року (від 11.04.2018) надіслана Хмельницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови №103, із наступного розрахунку: - посадовий оклад (24 тарифний розряд) - 5070 грн; - оклад за військовим званням (0,76) - 1340 грн; - надбавка за вислугу років (50%) - 3205 грн; - всього грошове забезпечення - 9615 грн.
Вказує, що зазначена сума врахована Хмельницьким обласним військовим комісаріатом під час складання довідки для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства. Хмельницький обласний військовий комісаріат діяв та діє у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстав для задоволення позовних вимог в частині, що стосуються останнього немає.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 06.05.2019 надано відзив на адміністративний позов, в якому він зазначає, що ОСОБА_1 з 01.01.2005 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
З 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Вказує, що на виконання постанови № 103 та на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. В результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням підвищення становив 5617,78 грн.
Зазначає, що відповідно до пункту 1 постанови № 103 підвищення пенсії з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року проводиться у розмірі 75 відсотків. Враховуючи зазначене розмір пенсії, ОСОБА_1 з врахуванням підвищення з 01.01.2019 до виплати становить 7397,85 грн.
Вказує, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 постанови № 103 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Іншого порядку виплати, ніж встановлено зазначеною постановою законом не передбачено.
Зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі 826/3858/18, яке залишене без змін згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно - правового акта протиправними та нечинними в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднене нормативно - правовий акт. Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року справа № 1- 7/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вказує, що враховуючи зазначене, положення п.п. 1 та 2 постанови № 103 втратили чинність 05.03.2019, у зв`язку з чим підстав для виплати пенсії позивачу в розмірі 100% суми підвищення з 01.10.2018 немає.
Зазначає, що оскільки на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій та її виплати відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ підстав для виплати пенсії у розмірі іншому ніж у тому який був визначений станом на 05.03.2019 у головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області немає. А тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивачем 03.05.2019 подано до суду відповідь на відзив Хмельницького обласного військового комісаріату на адміністративний позов в якій зазначає, що Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідку про розміру грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на день звільнення з військової служби, було складено на виконання нормативно - правового акту, який грубо порушив Конституцію України. А тому, просить задовольнити позовні вимоги.
Також 15.05.2019 позивачем подано до суду відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на адміністративний позов в якій вказує, що Хмельницький обласний військовий комісаріат зобов`язаний скласти уточнену довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на день звільнення з військової служби та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для перерахунку та виплати пенсії. Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як мінімум з 05.03.2019 має виплачувати пенсію в повному розмірі, а після надходження нової довідки про розмір грошового забезпечення зробити перерахунок та виплатити пенсію в повному розмірі. А тому, просить задовольнити позов.
Представник Хмельницького обласного військового комісаріату 06.05.2019 подав до суду заперечення на відповідь позивача на відзив в якому зазначає, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки Хмельницький обласний військовий комісаріат діяв та діє у відповідності до вимог чинного законодавства. Просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 17.05.2019 подав до суду заперечення на відповідь на відзив ОСОБА_1 в якому вказує, що на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій та її виплати відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ підстав для виплати пенсії у розмірі іншому ніж у тому який був визначений станом на 05.03.2019 у головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області немає. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В травні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 за нормами, чинними станом на 01.03.2018 як військовому пенсіонеру.
Доказами, які знаходяться в матеріалах справи підтверджується, що вказаний перерахунок пенсії проведений відповідачем в розмірі 83% від суми місячного грошового забезпечення, з якого позивачу було призначено пенсію, з врахуванням інформації, вказаної Хмельницьким ОВК в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, а саме: посадовий оклад - 5070,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн. та надбавка за вислугу років (50%) - 3205,00 грн.
Відповідно до складеного відповідачем протоколу перерахунку пенсії, крім вищевказаних складових грошового забезпечення, відповідачем було нараховано позивачу підвищення як учаснику АТО - 363,00 грн. та учаснику бойових дій - 40,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) склав 8383,45 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 4396,06 грн. та підвищення 1993,7 грн. (50% від 3987,39 грн.): 6389,76 грн.
Листом від 06.04.2018 пенсійний орган повідомив, що пенсію позивачу перераховано з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018, виданої уповноваженим органом.
Позивач вважає, що при складанні довідки про розмір грошового забезпечення на виконання вимог пункту 1 постанови №103 від 21.02.2018 порушено вимоги статті 22 Конституції України, у зв`язку з наведеним, з метою захисту порушеного права, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд приймає до уваги наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як стверджується в наведеній нормі Закону, вона не вказує на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Розмір грошового забезпечення визначався Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року № 1294 (далі постанова КМУ № 1294).
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (надалі Порядок № 45) визначено послідовний порядок проведення перерахунку пенсії. Водночас було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням не тільки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, але й додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (набрання чинності з 01.01.2017).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (надалі Постанова № 103), яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, Постановою №103 також внесено зміни до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням"; додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 р. № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.
Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Суд встановив, що 11.04.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом складено довідку про розмір грошового забезпечення №ХС 49724, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів, станом на 01.03.2018, яка містить такі складові за посадою начальник відділення персонального штабу бригади: посадовий оклад 5070 грн., оклад за військовим званням (майор) 1340 грн, надбавка за вислугу років 50% 3205 грн. Всього 9615 грн. Позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 року на підставі цієї довідки.
Отже, суд погоджується з доводами відповідачів, що в поданій Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови № 103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд звертає увагу позивача на те, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст. 265 КАС України. Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова №103 була чинною та не скасованою.
Отже, скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки Хмельницький обласний військовий комісаріат керувався чинними приписами Постанови №103 та Порядку №45 на момент надання довідки на ім`я позивача.
Порядок №45, або інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Суд звертає увагу сторін, що позивач просить зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Водночас, позивач не враховує, що чинним Порядком № 45 не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що у процесі судового розгляду Хмельницький обласний військовий комісаріат довів правомірність своїх дій, в зв`язку з чим позовні вимоги щодо визнання дій Хмельницького обласного військового комісаріату після 05.03.2019 при не складанні довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними та зобов`язання Хмельницького обласного військового комісаріату видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , до якої включити посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах, установлених законодавством з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у розмірах, зазначених у грошовому атестаті серії ЗУ №269941, виданому військовою частиною В1671 (В3950) при звільнені у запас в 2016 році задоволенню необхідно залишити без задоволення в повному обсязі.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Оскільки судом встановлено правомірність дій Хмельницького обласного військового комісаріату, тому інші позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є похідними, а тому до задоволення не підлягають.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачами доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та належних та допустимих письмових доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
У зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору та відмовою у задоволенні позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук