
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2019 р. Справа № 480/1550/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року;
- зобов`язати Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 соціальної виплати - пенсії з 01 квітня 2019 року.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Шосткинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. З 01.04.2019 року їй припинено виплату пенсії. Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушує її конституційні права.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.
На виконання зазначеної ухвали, відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року по справі № 480/3936/18 рішенням Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 29.03.2019 поновлено нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , з 01.06.2018 року по 31.03.2019 року. Нарахування проведено по квітень 2019 року, та буде виплачено згідно чинного законодавства. З 01.04.2019 року виплата позивачу призупинення, так як подальше нарахування та виплата пенсії за відсутності рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам не проводиться, оскільки суд не вирішує питання щодо правовідносин на майбутнє, так як захисту підлягають тільки порушені права а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому (а.с. 25).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Шосткинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області.
Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 18.11.2014 року № 5922000173 ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа (а.с. 10).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 року по справі 480/3936/18 визнано протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 травня 2018 року та зобов`язано Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 травня 2018 року. Крім того звернуто до негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць (а.с. 14-15).
В подальшому на звернення позивача, листом від 19.04.2019 року № Б-20/1 Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило ОСОБА_1 , що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року по справі № 480/3936/18 рішенням Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 29.03.2019 № 4 поновлено нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , з 01.06.2018 року по 31.03.2019 року. Нарахування проведено по квітень 2019 року, та буде виплачено згідно чинного законодавства. З 01.04.2019 року виплата позивачу призупинення, так як подальше нарахування та виплата пенсії за відсутності рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам не проводиться, оскільки суд не вирішує питання щодо правовідносин на майбутнє, так як захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому (а.с. 13).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частиною третьою статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Отже нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
Судом встановлено, що спочатку виплату пенсії позивача було призупинено з 01.05.2018 року органом Пенсійного фонду у зв`язку з отриманням інформації з Пенсійного фонду України про тривалу відсутність (понад 60 днів) ОСОБА_1 за місцем проживання та рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Шосткинській міській раді від 31.05.2018 № 36, у зв`язку з відсутністю за місцем проживання (а.с. 11).
Проте рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 року по справі № 480/3936/18, яке набрало законної сили 20.03.2019 року, було визнано протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 травня 2018 року та зобов`язано Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 травня 2018 року, оскільки Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як відсутність внутрішньо переміщених осіб за фактичним місцем проживання.
Крім того, відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Отже при розгляді справи № 480/3936/18 по суті судом вже було встановлено факт протиправності дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії, з підстав відсутності позивача за фактичним місцем проживання.
Згідно ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
А відтак посилання відповідача, що з 01.04.2019 року виплата позивачу призупинена, так як подальше нарахування та виплата пенсії за відсутності рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам не проводиться, оскільки суд не вирішує питання щодо правовідносин на майбутнє, так як захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому, суд вважає безпідставними.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, приписами ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.
Разом з тим суд зазначає, що ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 року було задоволено заяву позивача та відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення судового рішення по справі.
Відтак, враховуючи приписи ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь держави судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 03198103) щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії з 01 квітня 2019 року;
Зобов`язати Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 03198103) поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії з 01 квітня 2019 року.
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 03198103) на користь держави судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек