Рішення № 82312555, 10.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2019
Номер справи
1.380.2019.002268
Номер документу
82312555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.002268

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2019 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання перерахувати пенсію, -

в с т а н о в и в:

07.05.2019 до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, з урахуванням періоду з 01.01.1992 по 31.12.1997, що підтверджується довідкою про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09.02.2007 №10, виданою відкритим акціонерним товариством "Галлак"

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з урахуванням періоду з 01.01.1992 по 31.12.1997, що підтверджується довідкою про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09.02.2007 №10, виданою відкритим акціонерним товариством "Галлак".

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 після виповнення 60 років, у відповідності до вимог сг.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. Пенсія призначена в розмірі 1119,33 грн. Не погоджуючись з нарахованим розміром пенсії, ОСОБА_1 неодноразово звертався до відповідача, з метою перерахунку пенсії з врахуванням періоду заробітної плати з 01.01.1992 року по 31.12.1997, що підтверджується довідкою про заробіток для обчислення пенсії від 09.02.2007 № 10, виданою Відкритим акціонерним товариством «Галлак».

Однак, листом від 02.04.2019 № 860/03.02-12 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що оскільки, довідка про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09.02.2007 № 10 видана відкритим акціонерним товариством «Галлак» не підтверджена первинними документами, то на даний час немає підстав для обчислення пенсії, з врахуванням заробітної плати за період з 01 січня 1992 року по 31 грудня 1997 року.

На думку позивача, вказані дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09 лютого 2007 року № 10 є протиправними. Зазначення відповідачем у листі про неможливість перевірити первинні документи по заробітній платі, оскільки підприємство не працює, відсутність керівництва, не можуть були законною підставою для відмови в перерахунку пенсії та є такими, що порушують гарантовані права позивача щодо отримання належних пенсійних виплат.

Ухвалою від 13.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» довідка про заробітну плату (дохід) до 01.07.2000 року повинна містити назви первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адресу, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, а також інформацію про те, що підприємство не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений в довідці (Додаток 1 Порядку).

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідач зазначив, що оскільки довідка №10 від 09.02.2007 на яку посилається позивач не відповідає вказаним вимогам та позивачем не надано належно завірених копій первинних документів, на підставі яких видано довідку, управління на даний час немає підстав для обчислення пенсії позивача з врахуванням сум заробітку, зазначених у даній довідці.

Таким чином, відповідач вважає, що підстав для призначення пенсії за віком з врахуванням сум заробітної плати зазначеної у Довідці від 09.02.2007 № 10, немає.

Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, а також поданих сторонами доказів встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бориславському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком, розмір якої визначений відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

За документами пенсійної справи загальний страховий стаж позивача становить 33 роки 05 місяців 04дні.

Пенсійна виплата ОСОБА_1 з 01.10.2017 становила -1373,00грн., з 01.07.2018- 1435,00грн., а з 01.12.2018 становить-1497,00грн.

Не погоджуючись з нарахованим розміром пенсії, позивач звертався до відповідача, з метою перерахунку пенсії з врахуванням періоду заробітної плати з 01 січня 1992 року по 31 грудня 1997 року, що підтверджується довідкою про заробіток для обчислення пенсії від 09 лютого 2007 року № 10, виданою Відкритим акціонерним товариством «Галлак».

Суд встановив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 рішення Бориславського міського суду Львівської області від 25.09.2018 року у справі № 438/607/17 скасовано, прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, а саме визнано протиправною відмову Дрогобицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 13 травня 2017 року та зобов`язано Дрогобицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31 травня 2017 року про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 9.02.2017 року № 10, виданої ВАТ «Галлак» з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині постанови.

Листом від 02.04.2019 № 860/03.02-12 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що оскільки, довідка про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09 лютого 2007 року № 10, видана відкритим акціонерним товариством «Галлак» не підтверджена первинними документами то на даний час немає підстав для обчислення пенсії з врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1992 по 31.12.1997.

Позивач, вважаючи такі дії та рішення протиправними звернувся із даним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 вказаного Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 вказаного Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності вказаним Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності вказаним Законом - на умовах, передбачених абзацом першим зазначеної частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 33 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 орган, що призначає пенсію надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до п.п. 3 п. 2.1 Розділу 2 Порядку (абзац другий підпункту 3 пункту 2.1 із змінами, внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 26.04.2017 № 9-1) за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 у редакції постанови правління від 07 липня 2014 року №13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Судом встановлено, що листом від 02.04.2019 № 860/03.02-12 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що оскільки, довідка про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09 лютого 2007 року № 10, видана відкритим акціонерним товариством «Галлак» не підтверджена первинними документами то на даний час немає підстав для обчислення пенсії з врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1992 по 31.12.1997.

Водночас, суд встановив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 встановлено, що відповідач за наявності сумнівів у достовірності довідки вправі здійснити перевірку зазначених у ній відомостей з урахуванням наданих йому законом повноважень. Однак, цього зроблено не було. Натомість відповідач з формальних підстав відмовив позивачу у здійсненні перерахунку, що є порушенням його прав.

Більше того, апеляційним судом зазначено, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 у заявника відсутній обов`язок подання управлінню Пенсійного фонду копій первинних документів, на підставі яких було видано довідку про заробітну плату. А тому, відмова Дрогобицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 13 травня 2017 року у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням сум заробітної плати за період з 01 січня 1992 року по 31 грудня 1998 року, зазначених у довідці від 09 лютого 2007 року № 10, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак», є протиправною.

Всупереч вказаному, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що позивачем до довідки №10 від 09.02.2007 не надано належно завірених копій первинних документів, на підставі яких видано довідку.

З огляду на вказане, суд зазначає, що диспозиція ч.1 ст.40 3акону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» дійсно визначає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плати (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плати (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Проте, суд наголошує, що ч. 1 ст.40 цього закону не покладає обов`язок на позивача щодо архівування та збереження первинних документів на підтвердження наведеної вище довідки про заробітну плату.

Не приймаючи до уваги зазначену довідку від 09.02.2007 № 10 для здійснення перерахунку пенсії позивачу з огляду на непідтвердження її первинними документами, відповідачем не було зазначено, які саме відомості, зазначені у вказаній довідці є такими, що потребують підтвердження, та якими саме первинними документами такі відомості повинні бути підтверджені.

Відповідно до ч.2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

ЄСПЛ неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України», п.59 рішення у справі «Мельниченко проти України», п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» тощо).

Суд повинен оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними, іншими словами, людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав навіть теоретично.

У рішенні Європейського суду з прав людини Мозер проти Республіки Молдови та Росії від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами.

В даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову через неможливість проведення перевірки достовірності наданих позивачем відомостей, оскільки підприємство не працює, та у зв`язку з відсутністю керівництва та адміністративного персоналу ВАТ «Галлак».

З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з урахуванням періоду з 01.01.1992 по 31.12.1997, що підтверджується довідкою про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09.02.2007 №10, виданою відкритим акціонерним товариством «Галлак».

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані повністю, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до статті 139 КАС України, такі належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, з урахуванням періоду з 01.01.1992 по 31.12.1997, що підтверджується довідкою про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09.02.2007 №10, виданою відкритим акціонерним товариством "Галлак".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з урахуванням періоду з 01.01.1992 по 31.12.1997, що підтверджується довідкою про заробіток (дохід) для обчислення пенсії від 09.02.2007 №10, виданою відкритим акціонерним товариством "Галлак".

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Бориславським МВ УМВС України у Львівській області 27.11.1999, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. і

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 10.06.2019.

Суддя Грень Н.М.