
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 червня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3801/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про роз`яснення судового рішення у справі № 360/3801/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07 червня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій заявник просить суд роз`яснити рішення суду від 02.01.2019 по справі № 360/3801/18 в частині зобов`язання:
- розрахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати сум пенсії за період з 01.01.2018 по дату набрання рішенням суду по даній справі законної сили, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- проводити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деякий іншим категоріям осіб", з дати набрання рішенням суду по даній справі законної сили.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішення виносилося з урахуванням нормативно-правових актів визначення умов, порядку та розмірів, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішення суду по справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019. Частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, заявник вважає, що нормативно-правові акти та довідка № ФЕ55631 від 17.03.2018, які надавали право на перерахунок пенсії, на момент набрання законної сили рішення суду № 360/3801/18, не є дійсними.
Нових нормативно-правових актів визначення умов, порядку та розмірів, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після дати набрання рішенням суду законної сили не приймалося.
Відповідно до частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця.
Враховуючи положення частини третьої статті 254 КАС України, суд вважає за можливе розглянути заяву про роз`яснення судового рішення без повідомленням учасників справи.
Суд, дослідивши матеріали справи та обґрунтованість заяви, дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про роз`яснення судового рішення з таких підстав.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті ОСОБА_1 перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати сум пенсії за період з 01.01.2018 по дату набрання рішенням суду по даній справі законної сили, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області проводити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з дати набрання рішенням суду по даній справі законної сили (а.с. 46-49).
Підстави та порядок роз`яснення судових рішень в адміністративному судочинстві встановлені статтею 254 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 254 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
За загальними нормами права роз`яснення судом ухваленого ним рішення здійснюється, насамперед, з метою усунення такого недоліку як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Отже, необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Роз`яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз`яснення його тяжко виконати внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Як вбачається з резолютивної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 по справі № 360/3801/18, воно є чітким за змістом, зрозумілим та не припускає кілька варіантів його тлумачення. В мотивувальній частині рішення наведені доводи на обґрунтування прийнятого рішення.
Суд зазначає, що вказане судове рішення для відповідача є зрозумілим, при цьому незрозумілим є порядок його виконання.
Суд звертає увагу заявника, що роз`яснення порядку виконання судового рішення не передбачено нормами КАС України.
Крім того, згідно змісту рішення від 02.01.2019 по справі № 360/3801/18 судом надавалася оцінка положенням пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". В рішенні від 02.01.2019 суд зазначав, що не застосовував вказану постанову при вирішенні справи.
Як наслідок, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 ніяким чином не впливає на процедуру виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 по справі № 360/3801/18, в якому безпосередньо зазначено, що виплата пенсії повинна проводитися відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Внаслідок набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 питання чинності довідки № ФЕ55631 від 17.03.2018 також ніяким чином не вирішувалося, оскільки вказане рішення не стосувалося конкретної довідки відносно позивача.
Тобто, у заявника в наявності усі визначені чинним законодавством підстави для належного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 по справі № 360/3801/18.
Суд зазначає, що загальна вимога щодо здійснення перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців визначена ч. 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, при розрахунку та виплаті ОСОБА_1 заборгованості з виплати сум пенсії за період з 01.01.2018 по дату набрання рішенням суду, повинна враховуватись довідка № ФЕ55631 від 17.03.2018, на підставі якої було проведено перерахунок пенсії позивачу.
Таким чином, у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про роз`яснення судового рішення у справі № 360/3801/18 слід відмовити.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про роз`яснення судового рішення у справі № 360/3801/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Борзаниця