Ухвала суду № 82312403, 06.06.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2019
Номер справи
360/1045/19
Номер документу
82312403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про призначення військово-лікарської експертизи

06 червня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1045/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 . (ордер від 27.12.2018 серії ЛГ № 009701,

свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю

від 17.01.2008 № 883)

від І відповідача - не прибув

від ІІ відповідача - Жердєва О.В. (довіреність від 21.03.2019 № 620)

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання ОСОБА_2 про призначення військово-лікарської експертизи у справі за позовом

ОСОБА_2

до Сєвєродонецької міської ради в особі призовної комісії м. Сєвєродонецька, Сєвєродонецького міського військового комісаріату

про визнання протиправним та скасування рішення призовної комісії, визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_2 (далі – позивач) до Сєвєродонецької міської ради в особі призовної комісії м. Сєвєродонецька (далі – І відповідач), Сєвєродонецького міського військового комісаріату (далі – ІІ відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення призовної комісії м. Сєвєродонецька, оформлене протоколом від 23 листопада 2018 року № 17, про придатність ОСОБА_2 до військової служби та направлення матеріалів до правоохоронних органів;

- визнати протиправними дії Сєвєродонецького міського військового комісаріату щодо виписки ОСОБА_2 повістки від 27 жовтня 2018 року про необхідність з`явитися 22 листопада 2018 року о 8.00 годині для відправки на збірний пункт.

Ухвалою від 18 березня 2019 року про відкриття провадження у справі вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-3).

Ухвалою від 16 травня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 календарних днів (арк. спр. 168-169).

Згідно з частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Частиною першою, пунктом 8 частини другої статті 180 КАС України регламентовано, що підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи, у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.

У підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті (частина перша статті 183 КАС України).

22 травня 2019 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 27998/2019 від ОСОБА_2 надійшло клопотання від 17 травня 2019 року б/н про призначення військово-лікарської експертизи (арк. спр. 176).

Відповідно до поданого клопотання, позивач просить призначити у справі військово-лікарську експертизу, проведення якої доручити експертам Харківського військово-медичного клінічного центру Північного регіону. На вирішення перед експертом (експертами) поставити питання:

- які хвороби (захворювання, стан, фізичні вади) або їх несприятливі наслідки маються у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка давність їх виникнення і чи є серед них такі, що визначають ступінь придатності до військової служби згідно Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, зазначеного в Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, і якщо так, то які саме з них?

- чи є у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , об`єктивна можливість, за наявності конкретного патологічного стану, виконувати обов`язки військової служби або бути придатним до військової служби?

- яка ступінь придатності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до військової служби?

Клопотання обґрунтоване тим, що рішенням призовної комісії м. Сєвєродонецька, яке зафіксоване у протоколі призовної комісії від 23 листопада 2018 року № 17, позивача було визнано придатним до військової служби. Позивач не згоден з таким рішенням, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням діючого законодавства, зокрема без належного врахування стану його здоров`я: з 2006 року позивач перебуває на «Д» обліку у сімейного лікаря з діагнозом хронічний гастродуоденіт, ДЖВШ; у 2011 році у позивача було видалено частину тонкої кишки у зв`язку із непрохідністю та спайками; наявна грижа міжхребцева диска Тh12 та інтракорпоральна грижа ОСОБА_3 , а також виявлені ознаки міжхребцевого артрозу з переважним пошкодженням середньо-нижньогрудного відділу хребта та протрузїї; виявлена капілярна гемангіома лівої долі печінки розмірами 23,00мм-15,5мм; синусова брадикардія; короткозорість. Зазначені захворювання, за твердженням позивача, обмежують його придатність до військової служби. У зв`язку з цим виникає необхідність у встановленні стану здоров`я та наявності у позивача певних захворювань, що має значення для справи, а для цього потрібні спеціальні знання у сфері військової медицини, без яких встановити відповідні обставини неможливо. Позивач вважає, що для встановлення стану його здоров`я і придатності до військової служби необхідно проведення військово-лікарської експертизи, проведення якої з урахуванням Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, та наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 можливе в Харківському військово-медичному клінічному центрі Північного регіону (61058, Харківська область, м. Харків, вул. Культури, буд. 5).

У підготовче засідання 06 червня 2019 року позивач не прибув, про дату, час і місце підготовчого засідання позивач повідомлений належним чином (арк. спр. 170). Заявою від 22 травня 2019 року позивач просить провести підготовче засідання за його відсутності (арк. спр. 180).

Представник Сєвєродонецької міської ради в особі призовної комісії м. Сєвєродонецька у підготовче засідання не прибув, про дату, час і місце підготовчого засідання відповідач повідомлений належним чином (арк. спр. 182).

У підготовчому засіданні представник позивача клопотання про призначення військово-лікарської експертизи підтримав, просив його задовольнити. Також у підготовчому засіданні представник позивача пояснив, що військово-лікарська комісія при Сєвєродонецькому військовому комісаріаті не створена, огляд позивача здійснювався лікарями-спеціалістами, визначеними у додатках 4, 5 до рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 25 червня 2018 року № 394 «Про проведення чергового призову громадян України на строкову військову службу». Жодного окремого документа за результатами медичного огляду про придатність позивача до військової служби, окрім як рішення призовної комісії м. Сєвєродонецька, яке зафіксоване у протоколі призовної комісії від 23 листопада 2018 року № 17, не має. У 2016 році позивач за результатами медичного огляду визнаний тимчасово непридатним до військової служби та отримав відстрочку від призову за станом здоров`я на строк до 6 місяців. У рішенні призовної комісії м. Сєвєродонецька, яке зафіксоване у протоколі призовної комісії від 23 листопада 2018 року № 17, не зазначена ступень порушення функції.

Представник Сєвєродонецького міського військового комісаріату у підготовчому засіданні вирішення клопотання про призначення військово-лікарської експертизи залишила на розсуд суду.

Вирішуючи клопотання позивача про призначення військово-лікарської експертизи, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 101 КАС України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до частини другої статті 101 КАС України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Згідно з частиною першою статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до частини першої статті 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків (частини друга, п`ята статті 103 КАС України).

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Статтею 70 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров`я» передбачено:

військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям;

військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України;

порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров`я, постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1993 року № 708 «Про порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи» зобов`язано Міністерство оборони України розробити Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в Збройних Силах, в якому, зокрема, визначити:

основи організації військово-лікарської експертизи в Збройних Силах;

порядок медичного огляду призовників, військовозобов`язаних, громадян, які виявили бажання вступити до військово-навчальних закладів, військовослужбовців і членів їхніх сімей;

порядок медичного огляду льотного складу авіації;

порядок встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень і травм у військовослужбовців, військовозобов`язаних, призваних на збори, колишніх військовослужбовців з проходженням військової служби;

перелік хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Збройних Силах;

перелік військових формувань, на які поширюватиметься Положення.

Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Пунктами 1.1-1.3 Положення № 402 встановлено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України; визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров`я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.

Отже, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 2.1 Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах. Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 Положення № 402 визначено, що Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Отже, визначення придатності до військової служби є питанням, яке вирішується під час військово-лікарської експертизи.

Зважаючи на те, що з`ясування обставин, що мають значення для справи, потребують спеціальних знань у галузі медицини, суд дійшов до висновку про доцільність призначення військово-лікарської експертизи у справі, з метою перевірки доводів позивача про наявність у нього захворювань, які обмежують його придатність до строкової військової служби.

При вирішенні питання про експертний заклад, якому необхідно доручити проведення військово-лікарської експертизи, суд враховує Положення № 402 та приймає до уваги положення наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення», яким затверджено Перелік адміністративно-територіальних зон відповідальності військово-медичних клінічних центрів за медичне забезпечення військових частин (закладів) Збройних сил України (додаток 1) та Перелік адміністративно-територіальних зон відповідальності військово-лікарських комісій за проведення військово-лікарської експертизи (додаток 2), відповідно до яких проведення військово-лікарської експертизи доручає Військово-медичному клінічному центру Північного регіону (61058, Харківська область, м. Харків, вул. Культури, буд. 5).

На вирішення військово-лікарської експертизи суд вважає за необхідне поставити такі питання:

- які хвороби (захворювання, стан, фізичні вади) або їх несприятливі наслідки маються у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка давність їх виникнення і чи є серед них такі, що визначають ступінь придатності до військової служби згідно Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, зазначеного в Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, і якщо так, то які саме з них?

- чи є у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , об`єктивна можливість за наявності конкретного патологічного стану виконувати обов`язки військової служби або бути придатним до військової служби?

- яка ступінь придатності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до військової служби відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402?

- чи був призовник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , придатний до військової служби у листопаді 2018 року?

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, пов`язані із проведенням експертиз.

Відповідно до частини першої статті 136 КАС України суд може зобов`язати учасника справи, який заявив клопотання про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням, попередньо (авансом) оплатити витрати, пов`язані з відповідною процесуальною дією.

Враховуючи наведені норми, суд покладає витрати, пов`язані із проведенням військово-лікарської експертизи, на позивача.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

Враховуючи призначення військово-лікарської експертизи, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі 360/1045/19 до одержання результатів експертизи.

Керуючись статтями 102, 173, 180, 181, 183, 236, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_2 про призначення військово-лікарської експертизи задовольнити.

Призначити у справі № 360/1045/19 за позовом ОСОБА_2 до Сєвєродонецької міської ради в особі призовної комісії м. Сєвєродонецька, Сєвєродонецького міського військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення призовної комісії, визнання протиправними дій військово-лікарську експертизу.

Проведення військово-лікарської експертизи доручити Військово-медичному клінічному центру Північного регіону (61058, Харківська область, м. Харків, вул. Культури, буд. 5).

Зобов`язати керівника Військово-медичного клінічного центру Північного регіону попередити експертів-лікарів, які будуть проводити військово-лікарську експертизу, про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

На вирішення військово-лікарської експертизи поставити такі питання:

- які хвороби (захворювання, стан, фізичні вади) або їх несприятливі наслідки маються у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка давність їх виникнення і чи є серед них такі, що визначають ступінь придатності до військової служби згідно Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, зазначеного в Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, і якщо так, то які саме з них?

- чи є у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , об`єктивна можливість за наявності конкретного патологічного стану виконувати обов`язки військової служби або бути придатним до військової служби?

- яка ступінь придатності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до військової служби відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402?

- чи був призовник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , придатний до військової служби у листопаді 2018 року?

Зобов`язати сторін за вимогою експертів-лікарів надати Військово-медичному клінічному центру Північного регіону всі наявні матеріали та документи, необхідні для проведення військово-лікарської експертизи.

Для проведення експертизи справу № 360/1045/19 надіслати Військово-медичному клінічному центру Північного регіону (61058, Харківська область, м. Харків, вул. Культури, буд. 5).

Витрати, пов`язані з проведенням військово-лікарської експертизи, покласти на позивача.

Зупинити провадження у справі до одержання результатів військово-лікарської експертизи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повний текст ухвали складено 11 червня 2019 року.

СуддяТ.І. Чернявська