ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.02.10 р. Справа № 41/205
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі:
1. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
2. Добропільської районної державної адміністрації, м. Добропілля
3. Ганнівської сільської ради, с. Ганнівка
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика Добропільська”, м. Добропілля
про стягнення до фонду охорони навколишнього природного середовища Ганнівської сільської ради 17651,48 грн.
При участі представників:
від позивача 1: Руденко А. О. – довіреність від 11.01.2010 №02-4051
від позивача 2: не з’явились
від позивача 3: не з’явились
від відповідача: Бурлаков І.М. – довіреність від 03.01.2010 року
в засіданні брали участь: прокурор Пономарьов А.О. – посвідчення № 2644
СУТЬ СПОРУ:
Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Добропільської районної державної адміністрації, Ганнівської сільської ради до Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика Добропільська”, м. Добропілля про стягнення до фонду охорони навколишнього природного середовища Ганнівської сільської ради 17651,48 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що в ході перевірки встановлено порушення з боку відповідача вимог ст. 17 Закону України „Про відходи”, ст. 84, 96 Земельного кодексу України, ст. 46 Закону України „Про охорону земель”, яке полягає у засміченні земельної ділянки площею 4011,7 кв.м. відходами вуглезабезпечення під час господарської діяльності на території Ганнівської сільської ради Добропільського району.
Прокурором зазначено, що відповідно до розрахунку, проведеного на підставі Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 04.04.2007 року № 149 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, розмір шкоди від засмічення вказаної земельної ділянки склав 17651,48 грн.
Позивачами позовні вимоги прокурора підтримано.
Відповідач у судове засідання з’явився, відзиву на позовну заяву не подав, позовні вимоги не визнав, просив суд розглянути спір по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Державним інспектором Державної екологічної інспекції в Донецькій області з 05.05.2009 року по 20.05.2009 року проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на ВАТ „ЦЗФ „Добропільська”, результати якої викладені в акті перевірки виконання природоохоронного законодавства від 05.05.2009 – 20.05.2009 (надалі – акт перевірки).
Також, державним інспектором Державної екологічної інспекції в Донецькій області було складено акт обстеження засміченої земельної ділянки, що належить Ганнівській сільській раді, до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ ЦЗФ „Добропільська”.
З наведених акту перевірки, акту обстеження, а також плану-схеми з нанесенням засмічених земельних ділянок, їх площею та об’ємом відходів, вбачається, що відповідачем засмічено земельну ділянку загальною площею 4011,7 кв.м. (6 ділянок) відходами вуглезбагачення під час господарської діяльності на території Ганнівської сільської ради Добропільського району вздовж автомобільної дороги Добропілля – Краматорськ та шламопроводу ВАТ ЦЗФ „Добропільська”.
За результатами виявленого порушення 20.05.2009 року відповідачу видано припис про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, яким приписано, зокрема, ліквідувати та не допускати забруднення землі навколо шламопроводу.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забруднення і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, головним спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону № 1 було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок засмічення відповідачем земель Ганнівської сільської ради біля шламопроводу, площею 4011,7 га, відповідно до якого загальний розмір шкоди склав 17651,48грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи –це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 цього ж закону. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 05.05.2009 – 20.05.2009, актом обстеження засміченої земельної ділянки, що належить Ганнівській сільській раді, до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, було розраховано розмір шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок засмічення відповідачем земель Ганнівської сільської ради біля шламопроводу, відповідно до якого загальний розмір шкоди склав 17651,48грн.
Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності (п. 1.2. Методики)
Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Сума збитків в розмірі 17651,48грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.
Суму збитків прокурор просить стягнути до фонду охорони навколишнього природного середовища Ганнівської сільської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Добропільської районної державної адміністрації, Ганнівської сільської ради до Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика Добропільська” про стягнення до фонду охорони навколишнього природного середовища Ганнівської сільської ради 17651,48 грн. – задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика Добропільська” (85003, м. Добропілля, вул. Київська, 1, ЄДРПОУ 00176472) до фонду охорони навколишнього природного середовища Ганнівської сільської ради 17651,48 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика Добропільська” (85003, м. Добропілля, вул. Київська, 1, ЄДРПОУ 00176472) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 176,51 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика Добропільська” (85003, м. Добропілля, вул. Київська, 1, ЄДРПОУ 00176472) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00грн.
Суддя