Рішення № 82286698, 22.05.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
2340/3213/18
Номер документу
82286698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року справа № 2340/3213/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Кучеренко І.О.,

представник позивача ОСОБА_2 . - за ордером,

представника відповідача Крицького Ю.Г. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження, в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 10.05.2018 № 000834057 та № 000824057.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що наказом Головного управління ДФС у Черкаській області від 05.04.2018 № 703 призначено фактичну перевірку позивача щодо дотримання вимог законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) за місцем фактичного здійснення діяльності. За результатами перевірки складено акт від 16.04.2018 № 25/23-00-40-0224/2766406907, яким встановлено порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Під час проведення перевірки посадовими особами відповідача було встановлено факт зберігання оператором-касиром ОСОБА_4 прозорої рідини з характерним запахом спирту, то позивач зазначає, що про вказаний факт їй стало відомо лише при здійсненні перевірки, і, оскільки, саме оператор-касир ОСОБА_4 зберігала вказану речовину, тому до позивача штрафні санкції застосовані безпідставно. Крім того, в ході вилучення даної речовини пластикова тара не була належним чином опломбована, що ставить під сумнів, яка саме рідина була передана на експертизу. На підставі акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення від 10.05.2018 № 000834057 та № 000824057.

Ухвалою суду від 15.08.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалою суду від 31.10.2019 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 823/2135/18. У зв`язку з набранням законної сили рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 823/2135/18 ухвалою суду від 26.03.2019 поновлено провадження у даній адміністративній справі.

В письмовому відзиві на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що під час проведення перевірки працівниками ГУ ДФС у Черкаській області було встановлено факт зберігання для подальшої реалізації прозорої рідини з характерним запахом спирту в пластиковій та інших тарі об`ємом 5 літрів в кількості 33 одиниці на суму 26400 грн та об`ємом 10 літрів в кількості 7 одиниць на суму 11200 грн. Всього вилучено 235 літрів фальсифікованого алкоголю без марок акцизного податку на загальну суму 37600 грн. При цьому, вказані алкогольні напої знаходилися безпосередньо на місці здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_3 в приміщені магазину-складу № 15, що здійснює реалізацію алкогольних напоїв на підставі відповідної ліцензії.

Вказані алкогольні напої не марковані марками акцизного податку, розлиті в тару, не передбачену ст. 11 Закону № 481/95-ВР та являються фальсифікатом згідно результату аналізу проведеного ТВО "Золотоніський лікеро-горілчаний завод "Златогор" від 10.04.2018.

На підставі ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР на ФОП ОСОБА_3 накладено фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 75200 грн, за кожне з виявлених порушень.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на обставини викладені у відзиві.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Суд встановив, що у період з 06.04.2018 по 13.04.2018 посадовими особами відповідача відповідно до наказу ГУ ДФС у Черкаській області № 703 від 05.04.2018 проведено перевірку господарської одиниці магазину-складу № 15, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_3 .

Під час проведення перевірки встановлено факт зберігання прозорої рідини з характерним запахом спирту в пластиковій тарі об`ємом 5л в кількості 33 штуки та об`ємом 10 літрів в кількості 7 штук, з написом "Пшенична", немаркованої, без марок акцизного податку встановленого зразка та сумнівних документів на загальну суму відповідно до акту зняття залишків ТМЦ 37600 грн.

В ході перевірки зазначено, що за результатами дослідження вилученої рідини, у разі встановлення фальсифікації алкогольних напоїв, порушуються вимоги ч. 1 ст. 9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР.

Відповідальність за вказані порушення передбачена ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP та абз. 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року № 436/95.

06 квітня 2018 року посадовими особами відповідача складено:

- протокол огляду і вилучення речей і документів, відповідно до якого вказано, що зазначені в даному протоколі речі, документи вилучаються до ОУ ГУ ДФС у Черкаській області та буть зберігатися за адресою: м. Черкаси, вул. Квіткова, 4 до вирішення питання у відповідності з чинним законодавством України;

- акт зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) на торговельних об`єктах та/або в складських приміщеннях, відповідно до якого посадовими особами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Черкаській області проведено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на складі № 15, АДРЕСА_2, яке належить ФОП ОСОБА_3 та в присутності ОСОБА_4 встановлено, що в даному місці зберігається прозора рідина з характерним запахом спирту у пластиковій тарі об`ємом 5 літрів у кількості 33 штуки та 10 літрів у кількості 7 штук, усього 235 літрів на суму 37600 грн.

11 квітня 2018 року ТОВ "Золотоніський лікеро-горілчаний завод "Златогор" склало протокол випробувань рідини прозорого кольору з характерним запахом спирту, що надійшла від ГУ ДФС у Черкаській області. В протоколі зазначено про те, що рідина має міцність 36,60%, другий зразок - 36,80%, інші показники на відповідність ДСТУ 4165:2003 визначити неможливо.

13 квітня 2018 відповідачем складено акт № 17/23-00-40 про відмову від підпису акта перевірки, відповідно до якого оператор-касир ОСОБА_4 відмовилася від підпису акта перевірки.

16 квітня 2018 року Головним управлінням ДФС у Черкаській області складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами № 25/23-00-40-0224 /2766106907 .

10 травня 2018 року відповідачем на підставі акту перевірки № 25/23-00-40-0224/2766106907 від 16.04.2018 та відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 11, ч. 1 ст. 9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВP та підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України прийнято податкові повідомлення-рішення № 000824057 та № 000834057 про застосування штрафних (фінансвоих) санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв у сумі 75200,00 грн кожне.

18 травня 2018 року ОУ ГУ ДФС у Черкаській області складено протокол № 18/18 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого ОСОБА_4 , оператор-касир магазину-складу ФОП ОСОБА_3 вчинила правопорушення ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995, а саме: в приміщенні магазину-складу №15, де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв, відповідальність за вказане правопорушення передбачене частиною 1 статті 164-5 КУпАП.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 08.06.2018 у справі № 712/5751/17 (провадження № 3/712/2264/18), що 19.06.2018 набрала законної сили, ОСОБА_4 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КпАП України та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень, з конфіскацією алкогольних напоїв, вилучених відповідно до протоколу огляду і вилучення речей, документів від 06.04.2018.

Перевіряючи правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, суд виходить з того, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Статтею 9 цього Закону передбачені вимоги щодо додержання стандартів. Зокрема частиною 1 вказаної статті Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, дистилят виноградний спиртовий, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні.

За визначенням, наведеним в абзаці 17 статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробів - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології чи з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця з самовільним використанням його імені.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" маркування алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином:

- на лицьовій стороні етикетки кожної пляшки або самої пляшки (іншого посуду) алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, які реалізуються через торговельну мережу, в доступній для споживача формі згідно з чинним законодавством про мови вказуються:

- загальна та власна назви виробу;

- найменування виробника (у разі зміни найменування виробника у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство виробник має право зазначати на етикетці своє попереднє найменування протягом 18 місяців з дня зміни його найменування у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство);

- знак для товарів і послуг;

- географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування суб`єкта господарювання;

- вміст спирту (% об.);

- місткість посуду;

- вміст цукру (якщо це регламентується нормативними документами);

- позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України).

Штриховий код повинен бути нанесений на видиму сторону етикетки, або контретикетки, або пляшки (іншого посуду).

На видимій стороні етикетки, або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) виробу повинні бути зазначені дата виготовлення виробу, код суб`єкта господарювання та номер ліцензії на виробництво.

Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, здійснюється виключно у передбачену діючими стандартами скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки. Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, з вмістом спирту етилового понад 8,5% об`ємних одиниць здійснюється виключно у тару (посуд) місткістю 0,05 л, 0,1 л, 0,18 л, 0,2 л, 0,25 л, 0,275 л, 0,33 л, 0,35 л, 0,37 л, 0,375 л, 0,4 л, 0,45 л, 0,5 л, 0,61 л, 0,7 л, 0,75 л, 1,0 л і більше.

Продукція, призначена для експорту, маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

Згідно з пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Як передбачено п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до п. 226.1, 226.5- 226.7 ст. 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об`ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об`ємних одиниць не здійснюється.

Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Згідно з п. 226.9 ст. 226 ПК України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Відповідно до п. 226.11 ст. 226 ПК України зберігання не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" виробник може наносити на етикетки додаткову інформацію щодо характеристики продукту. При цьому виробникам тютюнових виробів забороняється наносити на етикетки інформацію, яка може вводити в оману або створювати неправильне враження щодо характеристик тютюнових виробів, їх впливу на здоров`я, включаючи будь-який термін, напис, торговельну марку, зображення, символічний або будь-який інший знак, що прямо чи опосередковано створює помилкове враження про те, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інші тютюнові вироби, у тому числі включати такі терміни, як "із низьким вмістом смол", "легкі", "супер легкі", "ультра легкі" та їх аналоги іншими мовами.

Етикеточна продукція розробляється товаровиробником алкогольних та тютюнових виробів і повинна відповідати вимогам чинного законодавства про мови (крім додаткової інформації щодо характеристик продукту), не потребує додаткових узгоджень, є промисловою власністю виробника та захищається згідно з чинним законодавством про промислову (інтелектуальну) власність. Власні назви алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначаються їх виробниками і можуть відтворювати зареєстрований чи поданий на реєстрацію знак для товарів і послуг або бути його частиною.

Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Встановлені цією статтею вимоги до місткості тари (посуду) не застосовуються до алкогольних напоїв імпортного виробництва.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв (далі - Положення № 1251), згідно з п.20 якого маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Для алкогольних напоїв імпортного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої та тютюнові вироби у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження:

- пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення;

- наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція);

- пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів;

- відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

Відповідно до п. 21 Положення № 1251 для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження, у тому числі під час відкупорювання (розкривання) товару, і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.

Пунктом 22 Положення № 1251 визначено, що марки наклеюються на пляшку П- чи Г-подібним способом через горловину.

У разі реалізації напоїв в упаковках (типу "Tetra Pak") марки наклеюються по осі упаковки на верхній площині.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Частиною 1 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

У частині 2 цієї статті установлені фінансові санкції у вигляді штрафів, які застосовуються до суб`єктів господарювання

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Механізм застосування цих фінансових санкцій визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790.

Згідно з пунктами 3, 5 вказаного Порядку до суб`єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Судом установлено, що факт зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка в пластикових ємностях в приміщенні магазину-складу № 15, де здійснює свою підприємницьку діяльність позивач підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, та постановою Соснівського районного суду Черкаської області від 08.06.2018 у справі № 712/5751/18.

Щодо обставин, які були встановлені судом під час розгляду адміністративної справи № 823/2135/18, до якої зупинялося провадження у даній справі, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 7 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду.

При цьому, вказане рішення у справі № 823/2135/18 не спростовує фактів зберігання позивачем алкогольних напоїв без марок акцизного податку, та з використанням тари, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", встановлених під час розгляду справи.

Суд критично оцінює посилання сторони позивача на відсутність правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за виявлені порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", оскільки зазначеною вище постановою Соснівського районного суду м. Черкаси до відповідальності притягнуто не позивача, а ОСОБА_4 та визнано її винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП України і застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень, з конфіскацією алкогольних напоїв, вилучених відповідно до протоколу огляду і вилучення речей, документів від 06.04.2018, з огляду на таке.

Адміністративна відповідальність встановлюється Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

З аналізу вищенаведених норм суд, приходить до висновку, що відповідальність фізичної особи, яка передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення та відповідальність суб`єкта господарювання передбачена Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" є різними за своєю правовою природою, порядок та підстави притягнення до яких реалізується за окремими процедурами, урегульованими різними нормативно-правовими актами.

Згідно з постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 08.06.2018 у справі № 712/5751/18 вказане судове рішення не спростовує обставини встановлені під час судового розгляду Черкаським окружним адміністративним судом даної адміністративної справи.

Відтак не може слугувати підставою звільнення суб`єкта господарювання від фінансової відповідальності передбаченої Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Суд не погоджується з твердженням представника позивача щодо необґрунтованості і протиправності рішення відповідача про застосування фінансових санкцій з посиланням на ту обставину, що ним особисто не вчинялось жодного правопорушення під час здійснення підприємницької діяльності, враховуючи наступне.

Приписи статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначають осіб, які безпосередньо несуть відповідальність за порушення даного Закону суб`єкти господарювання.

На переконання суду у спірних правовідносинах такою особою є суб`єкт господарювання, в місці здійснення підприємницької діяльності якого встановлено факт порушення ч. 1 ст. 9, ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Аналогічний правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі № 804/968/17.

З матеріалів справи судом встановлено та визнається сторонами, що фізична особа-підприємець здійснює свою господарську діяльність з торгівлі алкогольними напоями у магазині-складі № 15, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, та в приміщенні якого виявлено зазначені вище порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Наведені позивачем доводи в обґрунтування вимог щодо скасування спірних рішень про застосування фінансових санкцій є безпідставними, оскільки не спростовують встановлений в ході перевірки факт зберігання позивачем алкогольних напоїв без марок акцизного податку, та з використанням тари, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відтак суд приходить висновку, що контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції згідно з оскажуваними податковими повідомленнями-рішеннями, у зв`язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у позові сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Витрати зі сплати судового збору покласти на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 .

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05.06.2019.

Суддя С.О. Кульчицький