Рішення № 82286686, 24.05.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
2340/5084/18
Номер документу
82286686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року справа № 2340/5084/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Кучеренко І.О.,

позивача ОСОБА_1 - особисто,

представника відповідача Чигрик І.А. - за довіреністю,

представника відповідача та Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України Вельченко М.В. - за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Вища кваліфікаційна комісія нотаріату при Міністерстві юстиції України та Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Вища кваліфікаційна комісія нотаріату при Міністерстві юстиції України та Державне підприємство "Національні інформаційні системи", в якому з урахуванням заяв від 06.04.2019 та 10.04.2019 позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Черкаській області щодо внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 20.12.2010 №8327 ОСОБА_1 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області "Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1." від 19.12.2018 №928/06;

- зобов`язати Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області у встановлений спосіб, та за встановленою законодавством формою направити Черкаській філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" повідомлення щодо відновлення заблокованого, на підставі наказу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 19.12.2018 №928/06, доступу приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1. до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що дії Головного територіального управління юстиції у Черкаській області щодо внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1.» від 19.12.2018 №928/06 є на його думку протиправними, оскільки винесені за відсутності на те правових підстав і повноважень, оскільки позивач не вчиняв протиправних нотаріальних дій, які підпадають під дію ст. 12 Закону України «Про нотаріат». Також позивач вказав, що встановлення факту порушення нотаріусом чинного законодавства України під час вчинення нотаріальних дій належить до виключної компетенції суду. На підставі вищевикладених обставин, позивач вважає, що Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області у встановлений спосіб, та за встановленою законодавством формою зобов`язано направити Черкаській філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" повідомлення щодо відновлення заблокованого, на підставі наказу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 19.12.2018 №928/06, доступу приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1. до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України.

Ухвалою від 02.01.2019 відкрито провадження у справі № 2340/5084/18 за даним позовом за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання з розгляду справи.

Ухвалою від 10.04.2019, яка занесена до протоколу судового засідання 10.04.2019 закрито підготовче провадження у справі № 2340/5084/18 та призначено справу до розгляду по суті.

Заперечуючи проти позову, 28.01.2019 відповідачем надано до суду відзив, відповідно до якого відповідач вказує на безпідставність позовних вимог, оскільки частинами 9, 10 статті 10 Закон України «Про нотаріат» визначено, що питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням відповідно Головного управління юстиції у випадках, визначених цим Законом. Пунктами 2-4 Порядку внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 №1904/5, встановлено, що подання управління юстиції про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату не пізніше тридцяти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва. Оскільки відповідачем під час перевірки було встановлено наявність завдання матеріальних збитків від проведення позивачем неправомірних нотаріальних дій по посвідченню правочинів, тому в Головного територіального управління юстиції у Черкаській області були наявні правові підстави для внесення відповідного подання та винесення оскаржуваного наказу. У зв`язку з внесенням до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття позивачем нотаріальною діяльністю, відповідачем на підставі пункту 8 частини 1 статті 29-1 Закону України «Про нотаріат» видано наказ від 19.12.2018 № 9285/06 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1.». Таким чином, відповідач вважає, що підстави для визнання протиправними дій та скасування оскаржуваного рішення відсутні, як наслідок, відсутні правові підстави для направлення повідомлення щодо відновлення заблокованого доступу приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1. до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України.

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Вища кваліфікаційна комісія нотаріату при Міністерстві юстиції України надіслала на адресу суду пояснення на позовну заяву, згідно з якими просить суд відмовити у задоволенні позиву ОСОБА_1 з підстав, що зазначені відповідачем.

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" надало до суду клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, що зазначені вище.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували повністю, посилаючись на обставини викладені у відзиві.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України просив суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача, представників відповідача та представника третьої особи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

З матеріалів справи судом встановлено, що 07.11.2018 до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області через Міністерство юстиції України, звернулось Шполянське відділення Смілянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Черкаській області з листом від 16.10.2018 №4618/64-2018 щодо проведення службової перевірки та надання правової оцінки діям приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1., у зв`язку з проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні №12018250300000284 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.05.2018.

У листі Шполянського відділення Смілянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Черкаській області від 16.10.2018 №4618/64-2018 зокрема зазначено, що в ході досудового розслідування провадження встановлено, що постановою про арешт майна боржника та оголошення заборони його відчуження від 15.09.2016, винесеною Шполянським районним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області на все майно ОСОБА_2 накладено арешт, та відомості про обтяження внесено до реєстру за № 16471804 від 20.09.2016.

У відповідь на звернення Головного територіального управління юстиції у Черкаській області стосовно питань зазначених у зверненні Шполянського відділення Смілянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Черкаській області, 07.11.2018 позивачем було надано пояснення та копії документів що стосуються фактів порушених у зверненні, вказавши, що 01.11.2016 ним посвідчено два договори відчуження нерухомого майна між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в інтересах яких діяла мати ОСОБА_5 , зокрема: договір дарування земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 (№ 2590 від 01.11.2016); договір дарування житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (№2589 від 01.11.2016).

Відповідно до інформації, зазначеної у зверненні Шполянського відділення Смілянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, арешт на все майно боржника було накладено з метою забезпечення виконавчого листа №2-520 від 14.12.1998 про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_6 на утримання доньки ОСОБА_4 Крім того, відповідно до інформації Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 21.11.2018 №2-11/13165 з метою забезпечення виконання рішення суду, державним виконавцем винесено постанову про арешт майна боржника ОСОБА_2 . Відомості про обтяження внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 20.09.2016 за №16471804 і станом на 01.11.2016 заборгованість по аліментах становила 52503,03 грн.

На підставі вищевказаних обставин, згідно з листом Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 21.11.2018 № 2-11/13165 Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області було встановлено наявність матеріальних збитків, які були нанесені стягувачу у виконавчому провадженні - ОСОБА_6 , а саме збитків у вигляді недоотриманих аліментів на утримання доньки ОСОБА_4 , оскільки було посвідчено договір відчуження нерухомого майна, на яке було накладено арешт з метою забезпечення зобов`язань у виконавчому провадженні. Залишок заборгованості по аліментах ОСОБА_2. відповідно до виконавчого листа Шполянського районного суду Черкаської області № 2-520 від 11.12.1998, станом на 19.11.2018 становив 52 503, 03 грн.

У подальшому з огляду на встановлені обставини відповідачем надіслано до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції України подання від 19.12.2018 №4-01-19 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 20.12.2010 №8327 ОСОБА_1 .

Також, 19.12.2018, у зв`язку з направленням до Міністерства юстиції України вищевказаного подання, на підставі п. 8 ч. 1 ст. 29-1 Закону України «Про нотаріат», відповідачем винесено наказ "Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1." №928/06.

Вважаючи, що у відповідача були відсутні правові підстави для внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та для винесення наказу «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1.» від 19.12.2018 №928/06, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлений Законом України «Про нотаріат» відповідно до статті 1 якого нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про нотаріат» державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов`язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів; контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Частинами 1, 9, 10 статті 10 Закону України «Про нотаріат» визначено, що для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату.

Питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням відповідно Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом.

Порядок внесення відповідно Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України.

Так, пунктами 2-4 Порядку внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 №1904/5, встановлено, що подання управління юстиції про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату не пізніше тридцяти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва внесення такого подання встановлюється Міністерством юстиції.

До Подання додаються: засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів, на підставі яких внесено Подання; доповідна записка про перевірку роботи нотаріуса; пояснення нотаріуса на предмет обставин, викладених у Поданні (у разі наявності); копії документів про зупинення нотаріальної діяльності (щодо приватного нотаріуса); копії документів, що свідчать про виявлені в діяльності нотаріуса порушення; документи, що свідчать про вжиті заходи щодо виявлених в роботі нотаріуса порушень; відповідні документи органів дізнання і слідства, прокуратури, суду тощо.

Таким чином, Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області наділено законними повноваженнями на здійснення контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, зокрема, за зверненнями юридичних та фізичних осіб, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, а також, на внесення обґрунтованого подання на розгляд Мін`юсту щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Згідно з пп. «е» п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, у випадку неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону.

Аналіз змісту даної норми дає підстави для висновку, що законодавець розділяє дві такі умови: 1) неодноразове порушення нотаріусом чинного законодавства або 2) грубе порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону.

При цьому, завдання шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій є обов`язковою ознакою, яка має бути встановлена органом, що вирішує питання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, як у випадку вчинення нотаріусом неодноразового порушення чинного законодавства, так і у разі грубого порушення закону.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 826/7176/17.

Як встановлено судом із матеріалів справи, відповідно до інформації Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 21.11.2018 №2-11/13165 з метою забезпечення виконання рішення суду, державним виконавцем винесено постанову про арешт майна боржника ОСОБА_2 . Відомості про обтяження внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 20.09.2016 за №16471804, станом на 01.11.2016 заборгованість по аліментах становила 52503,03 грн, залишок заборгованості по аліментах ОСОБА_2. відповідно до виконавчого листа Шполянського районного суду Черкаської області № 2-520 від 11.12.1998, станом на 19.11.2018 становив 52 503, 03 грн.

Таким чином, Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області було встановлено наявність матеріальних збитків, які були нанесені стягувачу у виконавчому провадженні ОСОБА_6 , а саме збитків у вигляді недоотриманих аліментів на утримання доньки ОСОБА_4 , оскільки було посвідчено договір відчуження нерухомого майна, на яке було накладено арешт з метою забезпечення зобов`язань у виконавчому провадженні.

Отже, відповідач на підставі підпункту «е» пункту 2 статті 12 Закону України «Про нотаріат», тобто, за грубе порушення позивачем закону, яке завдало шкоди громадянину, правомірно та у межах наданих повноважень надіслав до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції України подання від 19.12.2018 №4-01-19 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 20.12.2010 №8327 ОСОБА_1 , тому суд дійшов до висновку, що позов в цій частині не підлягає до задоволення.

Крім того, згідно з пунктом 8 частини 1 статті 29-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється, якщо головні управління юстиції в областях, надіслали до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.

Як встановлено судом, 19.12.2018 Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області направлено Вищій кваліфікаційній комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 8327, виданого 20.12.2010 ОСОБА_1 , приватну нотаріальну діяльність якого зареєстровано по Шполянському районному нотаріальному округу 20.04.2011, реєстраційне посвідчення №85.

У зв`язку з внесенням до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва, Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області на підставі пункту 8 частини 1 статті 29-1 Закону України «Про нотаріат» правомірно, як наслідок, видано наказ від 19.12.2018 № 9285/06 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1.», відтак суд висновує про відсутність правових підстав для задоволення позову і в цій частині.

Оскільки третя позовна вимога позивача щодо зобов`язання відповідача направлення повідомлення щодо відновлення заблокованого доступу приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1. до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України - є похідною вимогою від вищезгаданих позовних вимог, у задоволенні яких суд дійшов висновку відмовити, тому вказана вимога також задоволенню не підлягає.

Посилання позивача на те, що встановлення факту порушення нотаріусом чинного законодавства України під час вчинення нотаріальних дій належить до виключної компетенції суду - суд оцінює критично, з огляду на таке.

Механізм здійснення Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними І приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства передбачений Порядком проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України 17.02.2014 №357/5 (далі - Порядок №357/5).

Пунктом 2 Порядку №357/5 визначено, що позапланова перевірка - це не запланована Міністерством юстиції, головним управлінням юстиції комплексна, цільова або контрольна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального

Відповідно до ч. ч. 4, 8 п. 3 Порядку №357/5 передбачено, що основними завданнями перевірки є: - виявлення порушень законодавства, яке регулює організацію роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організацію нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, порядок вчинення нотаріальних дій та ведення нотаріального діловодства; - застосування до державних і приватних нотаріусів заходів реагування, передбачених законодавством, у разі виявлення під час перевірки допущених ними порушень.

Пунктом 14 Порядку №357/5 визначено, що перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції, головного управління юстиції шляхом витребування від державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса або з виїздом за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, робочого місця приватного нотаріуса.

Відтак з аналізу наведених норм та обставин справи суд висновує, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у позові сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 242-246, 255, 271, 272, 287, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Вища кваліфікаційна комісія нотаріату при Міністерстві юстиції України та Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Витрати зі сплати судового збору покласти на ОСОБА_1 .

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 07.06.2019.

Суддя С.О. Кульчицький