
Справа № 560/1023/19
РІШЕННЯ
іменем України
30 травня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за участю:секретаря судового засідання Данилюк К.Б. представника позивача - Гащака Б.В. представників відповідача - Кундиловської М.М., Вересняк О.М. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ ТА ЗМІСТ ПОЗОВУ.
Приватне акціонерне товариство "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення форми В-3 №0097421202 від 14.12.2018 року.
Позивач покликається на те, що Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області на підставі висновків камеральної перевірки складено акт від 20.11.2018 року, яким встановлено завищення значення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за вересень 2018 року в сумі 35 грн., заниження суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) на 35 грн. у вересні 2018 року.
На підставі висновків перевірки податковим органом прийняте спірне рішення, яким відмовлено у підтвердженні права платника на бюджетне відшкодування за відповідний період в сумі 35 грн. Позивач не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням оскаржив його в адміністративному порядку, а після цього до суду.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.
08 квітня 2019 року відкрите провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче засідання на 07 травня 2019 р.
24 квітня 2019 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому зазначається, що частина суми залишку від`ємного значення у розмірі 35 грн. не була оплачена позивачем безпосередньо у вересні 2018 року, оскільки була сформована за рахунок коригування податкових зобов`язань у напрямку їх зменшення до податкових накладних, складених у попередньому до звітного податковому періоді, відтак позивач не може претендувати на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість в цій частині.
Вважає, що висновки, викладені в акті від 20.11.2018 року та податкове повідомлення-рішення є правомірними. Просить у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні 30.05.2019 року представник позивача позов підтримує, покликаючись на доводи, викладені у позові. Звертає увагу на те, що відповідач не заперечує, що податкова звітність була оформлена позивачем цілком правильно, задекларовані значення відповідають дійсності і є вірними. Однак, керуючись незрозумілою методикою перенесення значень рядків додатків до декларації, відповідач прийшов до хибного висновку про неправильність розрахунку позивачем значення суми бюджетного відшкодування.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнають, покликаючись на доводи відзиву. Вважають, що податкове повідомлення-рішення було прийняте відповідно до вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення сторін у справі, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Приватне акціонерне товариство "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" є зареєстрованою юридичною особою, правонаступником публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфорфор", яке з 2003 року є платником податку на додану вартість (а.с. 63-68).
Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області проведено камеральну перевірку позивача з питань правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку, відображених у податковій декларації з ПДВ за вересень 2018 року.
За результатами перевірки складено акт №8101/22-01-12-02/32285199 від 20.11.2018 року, яким встановлено наступні порушення:
- в порушення п.200.1, абз. «б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" не має права на отримання бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1 декларації) задекларованого у декларації з ПДВ за вересень 2018 року в сумі 35 грн.
- в порушення абз. «в» п.200.4 ст.200 Податкового Кодексу України, пункту 5 розділу V Наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», платником за вересень 2018 року занижено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) на 35 грн.
На підставі висновків акту прийняте податкове повідомлення - рішення від 14.12.2018 року за №0097421202 форми В, яким встановлено відсутність права позивача на отримання бюджетного відшкодування за вересень 2018 року в сумі 35 грн. та відсутність права на врахування такої суми від`ємного значення при наданні бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в розмірі 35 грн.
Судом встановлено, що позивачем було здійснене коригування податкових зобов`язань у сторону їх зменшення по періоду, відмінному від звітного періоду, на суму ПДВ (-) 35 грн.
Виходячи з наявних у декларації за вересень 2018 року показників, а саме рядків 9, 10.1, 10.2, 11.1, 13, 14 встановлено, що від`ємне значення за вересень 2018 року сформоване за рахунок перевищення обсягу придбання над обсягом постачання у вересні 2018 року на суму 13 719419 грн. (19 314913-5 595494) та за рахунок коригування податкових зобов`язань у сторону їх зменшення по періоду, відмінному від звітного періоду, а саме, серпень 2018 року на суму ПДВ (-) 35 грн.
Позивач звертає увагу на те, що за рахунок експортних операцій різниця між сумою податкових зобов`язань та сумою податкового кредиту підприємства постійно має від`ємне значення.
Фактично сплачена Товариством сума податку, що була заявлена до бюджетного відшкодування у вересні 2018 року, підтверджується усіма первинними документами, що також не спростовано відповідачем.
Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), строки проведення розрахунків встановлені статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 200.1 цієї статті, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу України, при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від`ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від`ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов`язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від`ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до пункту 192.1 ст.192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Згідно з підпунктом 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, якщо внаслідок перерахунку (коригування) відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.
Судом встановлено, що позивачем відображено зменшення суми податкового зобов`язання після реєстрації покупцем у єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної на суму 35 грн.
Вказане зменшення суми податкового зобов`язання відображене у тому звітному періоді, коли було проведене коригування, тобто у вересні 2018 року.
Розрахунок коригування був зареєстрований своєчасно відповідно до вимог пункту 192.1 статті 192 та пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що ніким не заперечується.
Підсумок рядка 19 декларації містить показники податкових зобов`язань та суми податкового кредиту з урахуванням їх коригувань і як підтверджено представниками відповідача під час розгляду справи, усі числові значення декларації платником заповнені правильно.
Відтак, позивачем правильно відображено в податковій звітності з ПДВ за вересень 2018 року (р.20.2.1 декларації) суму від`ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню, а усі показники декларації з ПДВ підтверджуються первинними документами, які складені відповідно до вимог чинного законодавства України, що не спростовано відповідачем.
Отже, судом встановлено, що товариство відобразило зменшення суми податкових зобов`язань лише після реєстрації покупцем розрахунку коригування до ПН, та відобразило таке зменшення у тому звітному періоді, коли був проведений перерахунок, тобто у вересні 2018 року.
Крім того, Податковий кодекс України не розмежовує від`ємне значення на частину, яка утворилась за рахунок поточних податкових зобов`язань, та частину, що утворилась за рахунок коригування податкових зобов`язань попередніх періодів. Для розрахунку використовується загальна сума податкових зобов`язань з урахуванням коригувань.
Відповідно до абз. б) п 200.4 ст. 200 ПК України платник податку може заявити до бюджетного відшкодування суму податку, фактично сплачену отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному періодах, відтак висновок відповідача про відшкодування ПДВ виключно в частині оплати звітного періоду не відповідає вимогам ПК України.
Таким чином, висновок відповідача про те, що платник неправомірно визначив суму від`ємного значення вересня 2018 року, неправильно відобразивши суму коригування, що у подальшому вплинуло на законність суми бюджетного відшкодування, є необґрунтованим.
Слід звернути увагу на те, що аналогічні спори за участю цих же сторін та з приводу аналогічних відносин вже неодноразово розглядались в судовому порядку.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення, зважаючи на що воно є протиправним і підлягає скасуванню.
На користь позивача слід також стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області форми "В3" від 14 грудня 2018 року № 0097421202.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" судові витрати на сплату судового збору в сумі 3842 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 червня 2019 року
Позивач:Приватне акціонерне товариство "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" (вул. Козацька, буд. 136,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30002 , код ЄДРПОУ - 32285199) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя І.С. Козачок