
Справа № 560/1289/19
РІШЕННЯ
іменем України
04 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.
за участю:секретаря судового засідання Мартинюк А.В. представника позивача Клюцука В.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату, в якому просить:
- визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови в оформленні та направленні довідок про грошове забезпечення;
- зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року, з посадовим окладом 1150 грн. та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, з посадовим окладом 5360,00 грн, що відповідає 26 тарифному розряду;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Хмельницького обласного військового комісаріату надати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповідді на відзив позивач зазначив, що Хмельницький обласний військовий комісаріат під час виготовлення та направлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області невірно обрахував посадовий оклад позивача, що спричинило заниження пенсійної виплати позивачу. Не погоджуючись із такими діями Хмельницького обласного військового комісаріату, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою від 02.05.2019 суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та у відповідді на відзив.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. 18.04.2019 Хмельницький обласний військовий комісаріат надав відзив на позов, в якому зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністром оборони України було видано наказ від 30.12.2007 року №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України». Займана позивачем на день звільнення з військової служби посада начальника автомобільної служби відділу зберігання бази озброєння і техніки не зазначена у додатках до наказу №707, тому посадовий оклад з 01.01.2008 року у розмірі 930 грн. був визначений за додатком 6 наказу№707 (таблиця заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України). Зазначив, що на виконання вимог Постанови №103, Хмельницький обласний військовий комісаріат встановив позивачу посадовий оклад за 15 тарифним розрядом у розмірі 3810 грн. згідно додатку 24 до Наказу №90. Вказав, що Хмельницький обласний військовий комісаріат діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Згідно Наказу Заступника Міністра оборони України по озброєнню - начальника озброєння Збройних Сил України №0104 від 11 липня 1994 року майора ОСОБА_1 звільнено з військової служби за пунктом 65 підпункту "Б" (за віком) з посади начальника автомобільної служби відділу (мотострілецького) 6242 бази зберігання озброєння та техніки (мотострілецьких військ) 38 АК.
19.02.2019 позивач звернувся з заявою до Хмельницького обласного військового комісаріату, в якій просив повідомити якими нормативно-правовими актами керувався відповідач при формуванні довідок на виконання постанов №1294 та №103, яким чином були визначені посадові оклади в розмірі 930,00 грн та 3810,00 грн, до яких посад була прирівняна посада позивача "Начальник автомобільної служби відділу зберігання озброєння і техніки".
06.03.2019 відповідач надав відповідь, яка викладена в листі №14/893, в якій зазначив, що посадові оклади, які зазначені в довідках визначено вірно і для збільшення його розміру підстав немає.
03.04.2019 позивач звернувся з заявою до Хмельницького обласного військового комісаріату, в якій просив визначити його посадовий оклад.
08.04.2019 відповідач надав відповідь №14 / 1368, в якій зазначив, що посада начальника автомобільної служби відділу бази зберігання озброєння і техніки, яку займав позивач на день звільнення з військової служби, не зазначена у додатках до наказу Міністра оборони України від 30.12.2007 року №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», тому посадовий оклад з 01.01.2008 року у розмірі 930 грн. був визначений за додатком 6 вказаного наказу. (Таблиця заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України). На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 посадовий оклад позивача у розмірі 3810 грн. станом на 01.03.2018 року визначено за додатком 24 (Схема співвідношення встановлених до 01.01.2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України) до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року №90, оскільки вказана посада не зазначена у додатках 1-22 до цього наказу. Таким чином, Хмельницький обласний військовий комісаріат не має підстав для збільшення посадового окладу позивача.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, а саме щодо зменшення тарифного розряду та у відповідності і зменшення розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 (далі - Постанова №1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно п.3 Постанови №1294 постановлено затвердити схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1 - 8.
Відповідно до п.5 Постанови №1294 постановлено надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами;
На виконання п.12 ч.2 Постанови №1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України видано наказ від 30.12.2007 № 707 "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України".
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.6 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
В свою чергу, п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови від 30 серпня 2017 за № 704, тарифному розряду « 26» відповідає тарифний коефіцієнт « 3,04».
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1120 - 1144,99 грн. відповідає тарифному розряду «26», що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
На виконання Постанови №1294 Хмельницький обласний військовий комісаріат направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку №131 від 03.03.2008 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за нормами чинними на 01.01.2008, згідно якої посадовий оклад позивача за посадою Начальник автомобільної служби становить 930,00 грн.
Відповідач при оформленні довідки №131 від 03.03.2008 не взяв до уваги, що посада з якої був звільнений позивач за кваліфікаційними характеристиками, військовим званням позивача "Майор", функціональними обов`язками відповідає посаді командира загону (додаток 1 до Постанови №1294).
Враховуючи викладене, суд вважає, що посадовий оклад позивача мав бути визначений в розмірі 1150,00 грн.
На виконання Постанови №103 Хмельницький обласний військовий комісаріат направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку №ХС 39626 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за нормами чинними на 01.03.2018, згідно якої посадовий оклад позивача за посадою Начальник автомобільної служби становить 3810,00 грн.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо визначення штатно-посадового окладу за посадою позивача станом на 01.03.2018 №248/1161 від 15.02.2019, в якому зазначено що посадовий оклад в розмірі 3810 грн позивачу визначено правильно, оскільки вказаний лист не є нормативно-правовим актом, який має обов`язковий характер, тому інформація викладена в ньому має інформаційний (рекомендаційний) зміст, не встановлює правових норм, а тому не спростовує позицію позивача у спірних правовідносинах та не може бути належним доказом правомірності дій відповідача.
Крім того, відповідач при оформленні довідки №ХС 39626 від 16.03.2018 не взяв до уваги, що посада з якої був звільнений позивач за кваліфікаційними характеристиками, військовим званням позивача "Майор", функціональними обов`язками відповідає посаді командира загону (додаток 2 до Постанови №704).
Відповідно до додатку 2 до Постанови №704 посада командир загону (військова ланка, територіальні органи (підрозділи) тарифний розряд становить - 26.
В свою чергу, згідно додатку 1 до Постанови №704 тарифному розряду 26 відповідає тарифний коефіцієнт - 3,04.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України" на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018 становив 1762,00 грн.
З огляду на викладене, суд вважає, що розрахунок посадового окладу позивача мав бути визначений в розмірі 5360,00 грн (1762,00 грн *3,04=5360,00 грн.)
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги обставини, встановлені в ході розгляду цієї справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови в оформленні та направленні довідок до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та зобов`язання відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року, з посадовим окладом 1150 грн. та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, з посадовим окладом 5360,00 грн, що відповідає 26 тарифному розряду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Хмельницького обласного військового комісаріату надати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Оскільки у матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б вказували б на те, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду, тому, суд вважає, що підстави для встановлення судового контролю за виконанням зазначеного рішення відсутні.
Таким чином, у задоволенні вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення необхідно відмовити.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позовної заяви позивач сплатив судовий збір в розмірі 768,40 грн. Відтак, у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь ОСОБА_1 необхідно присудити 768,40 грн судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови в оформленні та направленні довідок до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року, з посадовим окладом 1150 грн. та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, з посадовим окладом 5360,00 грн, що відповідає 26 тарифному розряду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 червня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя О.Л. Польовий