Рішення № 82286451, 10.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2019
Номер справи
520/4578/19
Номер документу
82286451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

10 червня 2019 р. справа № 520/4578/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (61022, м-н Свободи, 5, 4 під., м.Харків, код ЄДРПОУ 41248278) про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова, в якому просить суд:

- визнати дії Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 11491,27 грн. за рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 21.07.2011 року у справі №2-а-6942/11 незаконними;

- зобов`язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості у розмірі - 11491,27 грн.;

- зобов`язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова провести з 01.01.2019 року перерахунок та призначити пенсію з інвалідності ОСОБА_1 , відповідно до статей 50 та 54 Закону № 796-Х1І та Порядку, встановленого Постановою №1210 і виплатити за новим перерахунком заборгованість за останні три роки.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 відповідно до Довідки №18, виданої від 28 серпня 1997 року, та Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Серія НОМЕР_2 ) від 13.01.2010 року, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до висновку медико-соціальної експертної комісії від 21.06.2011 року позивачеві встановлено II групу інвалідності безстроково (захворювання пов`язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС). Згідно із статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-Х11 від 28.02.1991 року позивача віднесено до 1 категорії осіб, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач 25.05.2011 року зверталася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, за наслідками розгляду адміністративної справи Дзержинський районний суд міста Харкова постановою від 21.07.2011 року у справі №2-а-6942/11 повністю задовольнив адміністративний позов та зобов`язав відповідача провести перерахунок пенсії та виплатити заборгованість. Харківський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 14.12.2011 року залишив рішення суду першої інстанції без змін. За перерахунком відповідачем позивачеві було встановлено доплату за період з 01.12.2010 року по 31.10.2011 року, у розмірі - 37873,92 грн., однак фактично було виплачено 26382,65 грн. Позивач вважає, що відповідач уже протягом 7 років не виплачує позивачеві заборгованість у розмірі 11491,27 грн. і тим самим не виконує рішення Дзержинського районного суду міста Харкова від 21.07.2011 року. Окрім цього, позивач вважає, що розрахований відповідачем розмір пенсії (державної та додаткової), виплачуваної позивачеві є не вірним та меншим за той, що передбачено Законом №796-ХІІ та Постановою №1210. Позивач неодноразово зверталася до відповідача з проханням про розрахунок пенсії відповідно до норм статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ та Постанови № 1210, однак не отримувала чіткої та зрозумілої відповіді про те, яким чином та за якою формулою відповідач розраховує пенсію позивачу. Позивач вважає вказані дії відповідача незаконними і такими, що суттєво порушують його права.

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов в якому зазначив, що 06.02.2019 позивач звернулася до управління із заявою щодо виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 року по справі № 2-а-6942/11. Управлінням була розглянута заява позивача та надана відповідь листом від 15.02.2019 вих. №100/Т-11, в якій роз`яснено, що на підставі повідомлення головного управління юстиції у Харківській області управління Державної виконавчої служби про прийняття до обліку рішення, виконання якого гарантується державою від 30.10.2014 №31410/08-33/08 та постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 по справі №2-а-6942/11, Управлінням розрахована сума заборгованості за період з 01.12.2010 по 22.07.2011, яка складала 26382,65 грн. За судовими рішеннями щодо перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" нарахування здійснюється з дати, визначеної в рішенні суду по 22.07.2011 (дати набрання чинності постанови КМУ № 745, якою було змінено розміри відповідних виплат). Щодо позовної вимоги зобов`язати Відповідача провести з 01.01.2019 перерахунок та призначити пенсію з інвалідності Позивачу, відповідно до статей 50 та 54 Закону №796-ХІІ та Порядку, встановленого Постановою №1210 і виплатити за новим перерахунком заборгованість за останні три роки, представник відповідача вказав, що 11.02.2019 позивач зверталась до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою довільної форми щодо перерахунку пенсії. Листом від 18.02.2019 вих. № 2663-16-1/49 Управлінням була надана відповідь на вищезазначену заяву позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та в строки передбачені цим Законом. Згідно із п. 4.1. Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абз.2 п.4.1. Порядку №22-1). Отже, звернення із заявою встановленої форми, що передбачена додатком №3 Порядку №22-1 передбачає інший порядок подання, розгляду та прийняття відповідного рішення. Тому, оскільки позивач звернувся до Управління із заявою довільної форми відповідно до Закону України «Про звернення громадян», а не із заявою встановленої форми, що передбачена додатком №3 Порядку №22-1, Управління листом надало відповідь від 18.02.2019 вих. № 2663-16-1/49, а не приймало відповідне рішення. Окрім цього, вказані позивачем суми самостійно розраховані ним та не надано доказів, що підтверджують їх обґрунтованість. З огляду на викладене представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 відповідно до Довідки № 18, виданої від 28 серпня 1997 року, та Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Серія НОМЕР_2 ) від 13.01.2010 року, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до висновку медико-соціальної експертної комісії від 21.06.2011 року позивачеві встановлено II групу інвалідності безстроково (захворювання пов`язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС). Згідно із статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28.02.1991 року (далі - Закон №796-Х1І) позивача віднесено до 1 категорії осіб, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач перебуває на обліку в Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Харкові та з 22.05.2012 отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків, призначену згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інвалід 2 групи внаслідок захворювання, отриманого при виконанні обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 по справі №2-а-6942/11 адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - задоволений повністю. Визнано незаконною діяльність управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку її пенсії. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести з 01.12.2010 перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2011 по справі 2-а-6942/11/2011 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова залишено без задоволення, постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 по справі 2-а-6942/11/2011 - залишено без змін.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №454 «Про перейменування деяких територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова перейменовано в управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова та управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова реорганізовані шляхом злиття в Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова.

На виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 по справі №2-а-6942/11 Управлінням проведено перерахунок пенсії.

Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440.

На підставі повідомлення головного управління юстиції у Харківській області управління Державної виконавчої служби про прийняття до обліку рішення, виконання якого гарантується державою від 30.10.2014 №31410/08-33/08 та постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 по справі № 2-а-6942/11, Управлінням розрахована сума заборгованості за період з 01.12.2010 по 22.07.2011, яка складала 26382,65 грн.

Факт отримання позивачем зазначеної суми не заперечувався сторонами у справі.

Позивач вважає, що оскільки довідкою управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова визначено доплату за період з 01.12.2010 року по 31.10.2011 року у розмірі 37873,92 грн., у відповідача наявна заборгованість перед позивачем у розмірі 11491,27 грн. та відповідачем не виконано рішення суду.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.

19.06.2011 набув чинності Закон України від 14.06.2011 № 3491-УІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

З метою реалізації вищезазначеного закону, Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" (далі - постанова КМУ №745), яка набрала чинності 23.07.2011.

Тобто за судовими рішеннями щодо перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" нарахування здійснюється з дати, визначеної в рішенні суду по 22.07.2011 (дати набрання чинності постанови КМУ № 745, якою було змінено розміри відповідних виплат).

Вказаний висновок повністю відповідає правовій позиції Харківського апеляційного адміністративного суду, викладеній в Ухвалі від 14.12.2011 року по справі 2-а-6942/11/2011 під час апеляційного перегляду постанови за позовом позивача, де зазначено, що до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23 липня 2011 року, застосуванню підлягають положення статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а оскільки постанова Дзержинського районного суду м. Харкова винесена 21.07.2011 року, вона відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.

Таким чином, саме ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2011 року по справі 2-а-6942/11/2011 визначено кінцеву дату виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 по справі №2-а-6942/11.

З огляду на викладене, та той факт, що позивачу виплачена заборгованість за період з 01.12.2010 по 22.07.2011, яка складала 26382,65 грн., суд приходить до висновку, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.07.2011 по справі №2-а-6942/11 виконана відповідачем у повному обсязі, підстави для визнання дій Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 11491,27 грн. за рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 21.07.2011 року у справі №2-а-6942/11 незаконними та зобов`язання Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 11491,27 грн. - відсутні.

Відносно позовної вимоги зобов`язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова провести з 01.01.2019 року перерахунок та призначити пенсію з інвалідності ОСОБА_1 , відповідно до статей 50 та 54 Закону № 796-Х1І та Порядку, встановленого Постановою №1210 і виплатити за новим перерахунком заборгованість за останні три роки, суд зазначає наступне.

11.02.2019 позивач зверталась до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою довільної форми щодо перерахунку пенсії.

Листом від 18.02.2019 вих. № 2663-16-1/49 Управлінням була надана відповідь на вищезазначену заяву позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та в строки передбачені цим Законом.

Відповідно до п.1.5. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Згідно із п. 4.1. Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток ЗІ.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абз. 2 п. 4.1. Порядку №22-1).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абз.3 п. 4.1. Порядку №22-1).

Відповідно до п. 4.2. Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту З пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3. Порядку №22-1).

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (п. 4.3. Порядку №22-1).

Отже, звернення із заявою встановленої форми, що передбачена додатком №3 Порядку №22-1 передбачає інший порядок подання, розгляду та прийняття відповідного рішення.

Тому, оскільки Позивач звернувся до Управління із заявою довільної форми відповідно до Закону України «Про звернення громадян», а не із заявою встановленої форми, що передбачена додатком №3 Порядку №22-1, Управління правомірно листом надало відповідь від 18.02.2019 вих. № 2663-16-1/49, а не приймало відповідне рішення.

У вищевказаному листі Управління була надана відповідна інформація щодо виплати пенсії позивачу.

Отже, Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова не приймало рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, а тому, слід зазначити, що відповідно до пп. 2-4 ч.1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване ст. 55 Конституції України та конкретизоване у законах України, право на судовий захист, передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Оскільки Управління не приймало відповідне рішення, суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки позивач не зверталась до Управління із заявою, передбаченою додатком №3 Порядку №22-1 та необхідними документами, про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , у відповідача відсутні повноваження щодо прийняття відповідного рішення.

Відносно тверджень позивача, що розрахований відповідачем розмір пенсії (державної та додаткової), виплачуваної позивачеві є не вірним та меншим за той, що передбачено Законом №796-ХІІ та Постановою №1210, суд зазначає, що позивачем відповідний розрахунок до суду надано не було, підстав вважати доведеним твердження позивача, що розмір її пенсії має складати 14000,39 грн. у суду відсутні. У листі від 18.02.2019 вих. №2663-16-1/49, управлінням наведено детальний розрахунок пенсії позивача на підставі відповідного рішення відповідача.

Також суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від №1058-ІУ від 09.07.2003 Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно із п.п. 7, 8 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Мін`юсті України 15.01.2015 року № 41/26486, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Отже, діючим законодавством України функції держави щодо нарахування (обчислення) пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України, відповідно, суд не наділений повноваженнями щодо самостійного здійснення перерахунку пенсії позивача.

Таким чином суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в цій частині.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За викладених обставин, суд прийшов до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (61022, м-н Свободи, 5, 4 під., м.Харків, код ЄДРПОУ 41248278) про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 10.06.2019 року.

Суддя Біленський О.О.