Рішення № 82286417, 10.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2019
Номер справи
520/4461/19
Номер документу
82286417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

10 червня 2019 р. Справа № 520/4461/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіона, 9, м. Київ-14, 01601), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Пенсійного фонду України (надалі за текстом - ПФ України), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі за текстом - ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 протиправною;

- зобов`язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 протиправною;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 з грошового забезпечення в розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від листопада 2018 року №ФХ11550, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 однією сумою, з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.01.2014 року розрахував її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 направити до Харківського обласного військового комісаріату список для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94, після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94; здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.05.2017 однією сумою, з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.05.2017 року розрахував її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ.

Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що відповідачами допущено протиправну бездіяльність щодо реалізації його права на перерахунок та виплату пенсії, зокрема, вчинення дій передбачених встановленим порядком стосовно повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно позивача у зв`язку з набуттям чинності наказами Міністерства оборони України, від 27.11.2013 № 814 та від 14.02.2017 № 94. При цьому, позивачем вказано, що про необхідність здійснення відповідачем у справі вказаного повідомлення останнє було проінформовано Міністерством оборони України. Крім того, позивачем вказано, що Міністерством оборони України після прийняття наказу від 14.02.2017 року № 94 листом було повідомлено відповідача про підстави проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеного наказу відносно ОСОБА_1 , проте Пенсійний фонд України, отримавши зазначене повідомлення не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для перерахунку пенсії та необхідність складення списків осіб для перерахунку пенсії позивачу. Також, позивач посилається на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року № 639/5105/17. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Відповідачем - ГУ ПФУ в Харківській області, 21.05.2019 року надано до канцелярії суду відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, в якому просить суд відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись, зокрема, на скасування рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.01.2018 року по справі № 639/5105/17 в частині зобов`язання ГУПФУ в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_1 , пенсії у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 та наказу від 14.02.2017 року №94. Також, відповідач зазначив, що накази Міноборони від 27.11.2013 року №814 та наказу від 14.02.2017 року № 94 на теперішній час є нечинними.

Від відповідача - ПФ України, через канцелярію суду, надано відзив, 27.05.2019 року, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись, зокрема, на ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зазначаючи, що позивачем порушено строк звернення до суду. Зазначаючи, що наказами Міноборони від 27.11.2013 року № 814 та від 14.02.2017 року №94 доцентам кафедри встановлено однаковий посадовий оклад, отже, зміни розміру складових грошового забезпечення позивача не відбулось. Підстав для нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів - не має, оскільки пенсія позивачу виплачується щомісячно, без порушення строків її виплати.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах України на посаді доцента кафедри Харківського університету повітряних сил та був звільнений у запас у 2004 році, перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Харківській області, з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-XII).

Судовим розглядом справи встановлено, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (надалі - наказ № 377) збільшено посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів.

В подальшому, наказ № 377 з 30.12.2013 року втратив чинність відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (надалі - наказ №814).

При цьому, з 21.04.2017 набув чинності наказ Міністра оборони України № 94 від 14.02.2017 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (надалі - наказ №94).

Згідно із наказом № 94 впорядковано розмір посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок № 45), визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно із п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (надалі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761/15452 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Враховуючи обставини того, що згідно із положеннями п.п.1 п.5 постанови від 07.11.2007 №1294 Кабінетом Міністрів України делеговано право визначення розмірів посадових окладів, зокрема, Міністру Оборони України, то слід дійти висновку, що наказ Міністра оборони України про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців з огляду на те, що змінюється розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 24.04.2012 по справі № 21-84а12, від 16.01.2013 по справі № 21-416а12, від 01.07.2014 по справі №21-252а14.

Водночас, як встановлено судом, визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Міноборони листом від 29 серпня 2008 року № 248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 липня 2008 року № 377.

Крім того, 30.12.2013 року набув чинності наказ Міноборони № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Наказом № 814, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Отже, наказ № 814 є тотожним з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 та є підставою для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2014 року.

Міністерство оборони України своїм листом від 20.11.2014 року № 248/6/С/2025 повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 листопада 2013 року № 814.

В подальшому, з 21.04.2017 року набув чинності наказ Міноборони № 94 від 14.02.2017 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

Наказом № 94, зокрема, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Так, рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.01.2018 року № 639/5105/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задоволено частково: визнано бездіяльність Міністерства оборони України щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв`язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних накладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» протиправною; зобов`язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослукжбовцу у заявку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 та протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення; зобов`язано Пенсійний фонд України після отримання повідомлення від Міноборони про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94, надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 та протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94. В іншій частині у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року №639/5105/17 - апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено частково: рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.01.2018 року по справі № 639/5105/17 - скасовано в частині задоволених позовних вимог та прийнято в цій частині нове судове рішення, а саме: визнано бездіяльність Міністерства оборони України щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних закладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» - протиправною; зобов`язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 та протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення; зобов`язано Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814 протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено. В іншій частині рішення суду залишено без змін. Зазначена постанова набрала законної сили 06.06.2018 року.

У постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року №639/5105/17 колегія суддів зазначила, що позовні вимоги про зобов`язання Пенсійного фонду України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке в свою чергу після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , мало прийняти рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94, що такі вимоги позивача є передчасними, оскільки права позивача на цій стадії виконання відповідачами ОСОБА_1 перерахунку пенсій не були порушені будь-якими діями чи бездіяльністю.

Судовим розглядом справи встановлено, що Департамент фінансів Міністерства оборони України листом № 248 від 21.08.2018 року було повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 відповідно до наказу Міноборони України № 94 від 14.02.2017 року на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач був обізнаний про необхідність подання повідомлення ГУ ПФУ у Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців, а також про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку у зв`язку з набранням чинності наказу № 94 від 14.02.2017 року.

Згідно ст. 370 КАС України - судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

При цьому, втрата чинності наказом № 94 від 14.02.2017 не є підставою для втрати права позивача на перерахунок пенсії який не був проведений органом Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що з огляду на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавством встановлений певний алгоритм дій, за результати дотримання якого наявні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача. При цьому, враховуючи обставини того, що Міністерством оборони України було повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій, то у відповідача виникли підстави відповідно до Порядку № 45 для повідомлення головного управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Судовим розглядом справи встановлено, що відповідачами зазначених дій відповідно до встановленого порядку вчинено не було.

При цьому, суд зазначає, що право позивача на проведення перерахунку його пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 року № 814 підтверджено і висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 03.05.2018 року у справі №638/13960/17.

Стосовно заявленого представником ПФУ клопотання про залишення позовної заяви без розгляду суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судовим розглядом справи встановлено, що перерахунки розміру пенсії позивача у зв`язку з набуттям чинності наказу № 814 не проведений з 01.01.2014, а також у зв`язку з набуттям чинності наказу № 94 не проведений саме з вини відповідача, то право позивача на зазначений перерахунок не обмежено будь - яким строком.

Суд критично відноситься до посилань відповідачів на той факт, що Накази Міноборони від 28.07.2008 року № 377, від 27.11.2013 року № 814, від 14.02.2017 року № 94 втратили чинність, оскільки Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 06.02.2012 року (справа № 21-322а11).

Тобто втрата чинності Наказів № 377, № 814 та № 94 не є підставою для втрати права позивача на перерахунок пенсії якій не був проведений органом Пенсійного фонду та зменшення розміру пенсії позивача.

Окремо суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Так, вказана правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, в ухвалі від 02.05.2018 року по справі № 818/1076/18.

Отже, оскільки судовим розглядом справи встановлено обставини не здійснення відповідачами своїх повноважень, то суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання бездіяльності Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 - протиправною; визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 - протиправною.

Враховуючи встановлення під час розгляд справи обставин порушення прав позивача відповідачем суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов`язання Пенсійного фонду України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року №814 з грошового забезпечення в розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від листопада 2018 року №ФХ11550, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 року; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, направити до Харківського обласного військового комісаріату список для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 , в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.05.2017 року.

Відносно позовних вимог про нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу з 01.01.2014 року та з 01.05.2017 року за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», то суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Отже, вищезазначена норма, нарахування та виплату суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії.

Таким чином, суд вважає вищезазначену позовну вимогу, заявленою передчасно, тобто до нарахування та виплати основної суми пенсії, та з цих підстав такою, що не підлягає задоволенню.

Стосовно позовних вимог позивача щодо зобов`язання ГУ ПФУ в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 , суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 року та 01.05.2017 року однією сумою, то суд зазначає наступне.

Порядок виплати пенсії за минулий час врегульовано положеннями ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до приписів ч.1 вищевказаної статті нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

При цьому, відповідно до ч. 2 вище вказаної статті нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

З огляду на вищевказані норми суд зазначає, що законодавством про пенсійне забезпечення не передбачено виплати пенсії належної позивачу частинами, а отже належним виконанням судового рішення у даному випадку є саме виплата перерахованої суми пенсії належної позивачу однією сумою.

У зв`язку з вище зазначеним суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 , суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2014 року, 01.05.2017 року.

Щодо клопотання позивача відносно зобов`язання відповідача подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов`язковості судових рішень та відсутності об`єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіона, 9, м. Київ-14, 01601), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 протиправною.

Зобов`язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 з грошового забезпечення в розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від листопада 2018 року № ФХ11550, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94, направити до Харківського обласного військового комісаріату список для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.05.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323, вул. Бастіона, 9, м. Київ-14, 01601) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення виготовлено 10 червня 2019 року.

Суддя Ю.О. Супрун