
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/620/19
10 червня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
13 березня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Тернопільській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу на загальну суму 57538,28 грн., а саме по платежу податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в розмірі 54786,00 грн. і по платежу військовий збір у розмірі 2752,28 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що фізична особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на податковому обліку в Тернопільській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків і згідно довідки про наявність податкового боргу має заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами в сумі 57538,28 грн.
Заборгованість по платежах податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та військовий збір виникли в результаті несплати узгоджених грошових зобов`язань нарахованих відповідно до податкових повідомлень-рішень від 20.12.2017 №00137641306 на суму 54616,00 грн., №00137651306 на суму 170,00 грн., №00137631306 на суму 4551,34 грн. винесених на підставі акта перевірки від 30.10.2017 №6833/19-00-13-06/2692500102, яким встановлено факт отримання доходу та не подання податкової декларації за звітний податковий період 2016 рік. Також нараховано пеню у зв`язку з несплатою узгодженого грошового зобов`язання у встановлені законодавством строки. Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов`язання, визначені ними вважаються узгодженими.
18.03.2019 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 17.04.2019.
17.04.2019 розгляд справи відкладено через неявку відповідача на 20.05.2019, а потім до 04.06.2019, також ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, продовжено процесуальні строки розгляду справи.
Представник позивача в судове засідання 04.06.2019 не з`явився, через відділ документального забезпечення суду подав заяву, у якій просить здійснити розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач ОСОБА_1 повторно в судове засідання не прибула, хоча була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду відповідно до статей 124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вказані обставини, 04.06.2019 суд постановив ухвалу про перехід розгляду справи №819/620/19 за позовною заявою Головного управління ДФС у Тернопільській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України та підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України) на відповідача покладений обов`язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.
Головним управлінням ДФС у Тернопільській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016.
За результатами перевірки складено акт від 30.10.2017 №6833/19-00-13-06/2692500102, яким встановлено наступні порушення:
- підпункт "д" підпункту 164.2.17 пункт 164.2 статті 164, підпункт "в" пункту 176.1 статті 176, статті 179 ПК України, в результаті чого донараховано суму податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб за 2016 рік в сумі 43692,80 грн.;
- пункт 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, внаслідок чого проведеною перевіркою донараховано військового збору за результатами отриманих доходів у вигляді додаткового блага за 2016 рік в сумі 3641,07 грн.;
- підпункту 49.18.5 пункту 49.18 статті 49, пункту 177.5 статті 177 ПК України, а саме неподання декларацій про майновий стан і доходи за 2016 рік.
Таким чином, проведеною перевіркою встановлено в порушення підпункту "д" підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, пункту 177.11 статті 177, підпункту 49.18.5 пункту 49.18 статті 49, пункту 177.5 статті 177, пункту 179.1 статті 179 ПК України фізичною особою ОСОБА_1 до Тернопільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік не подано та не відображено дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов`язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку за рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року в сумі 242737,77 грн.
Згідно отриманої відповіді від ПАТ "Універсал банк" від 19.06.2017 №1938 ГО в 2016 році банком було анульовано фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) частину кредитної заборгованості у розмірі 242737,77 грн., відповідно до пункту 2 додаткової угоди про припинення зобов`язань за Договором №11/386-К від 28.09.2008 (прощення боргу в день укладення додаткової угоди) від 31.03.2016.
Крім того, пунктом 10 вказаної додаткової угоди на виконання підпункту "д" підпункту 164.2.17 пункт 164.2 статті 164 ПК України визначено, що сума анульованого (прощеного) боргу згідно Договору №11/386-К від 28.09.2008 включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку, з якого позичальник в порядку, розмірах та строки, передбачених чинним законодавством України, самостійно сплачує податок з доходів фізичних осіб та відображає їх у річній податковій декларації.
ПАТ "Універсал банк" відобразив суму анульованого основного боргу в сумі 242737,77 грн. в "Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку" (далі 1-ДФ) за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано за рахунок резерву, а саме звітності за 1 квартал 2016 року з ознакою доходу "126" - додаткове благо.
Пунктом 164.1 статті 164 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно з підпунктом 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України)
Відповідно до підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу).
Додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов`язаний з виконанням обов`язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу (підпункт 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Підпунктом "д" підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов`язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов`язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов`язаний виконати всі обов`язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.
Системний аналіз зазначених норм Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що податкове законодавство визначає включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, отриманого як додаткове благо, та фактично визначає один з видів такого додаткового блага.
Як видно з матеріалів справи відповідач була проінформована про те, що банк здійснив анулювання боргу і за вказаними нормами ПК України самостійно повинна була сплатити податок з таких доходів та відобразити їх у річній податковій декларації.
Відповідно до пункту 179.1 статті 179 ПК України платник податку зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Оскільки фізичною особою ОСОБА_1 декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік до Тернопільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області не подано, визначення загального річного оподаткованого доходу проведено контролюючим органом самостійно на підставі даних Головного управління ДФС у Тернопільській області, отриманої відповіді від ПАТ Універсал банк" від 19.06.2017 №1938 ГО "Про надання інформації" на запит від 26.05.2017 №7196/10/19-00-13-05 по питанню відображення в формі 1-ДФ за 2016 рік доходу ОСОБА_1 по ознаці 126 - додаткове благо. Так, нараховано доходу (додаткове благо - анулювання боргу) у 1 кварталі 2016 року в розмірі 242737,77 грн. ставка податку відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПК України становить 18% (242737,77 грн. * 18% = 43692,80 грн.) податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
1.2. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
1.6. Платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
За результатами отриманих доходів у вигляді додаткового блага у 2016 році ОСОБА_1 контролюючим органом самостійно визначено податкові зобов`язання з військового збору за 2016 рік: нараховано доходу (додаткове благо - анулювання боргу) у лютому - березні 2016 року в розмірі 242737,77 грн. ставка податку 1.5% = 3641,07 грн.
З врахуванням наведених норм суд дійшов до висновку про правомірність нарахування позивачу військового збору у вказаній сумі.
20.12.2017 на підставі акта від 30.10.2017 №6833/19-00-13-06/2692500102 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016" Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято:
- податкове повідомлення - рішення №00137631306, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір в розмірі 4551,34 грн., з них 3641,07 грн. за основним платежем і 910,27 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
- податкове повідомлення - рішення №00137641306, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачені фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 54616,00 грн., в тому числі 43692,80 грн. за основним платежем і 10923,20 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- податкове повідомлення - рішення №00137651306 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачені фізичними особами за результатами річного декларування на суму 170,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями.
Пунктом 57.3 статті 57 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Вказані вище податкові повідомлення-рішення відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов`язання, визначені ними вважаються узгодженими.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Відповідачу виставлялася та була надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкова вимога №6548-17 від 16.02.2018, з часу виставлення якої податковий борг платника не переривався.
За приписами пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Як слідує з матеріалів справи, з дати отримання податкової вимоги, відповідач податковий борг не погашала у повному обсязі, а отже, відповідно до статті 60 ПК України зазначена податкова вимога не відкликалася.
На час розгляду справи судом, доказів погашення податкового боргу в сумі 57538,28 грн. відповідач не надала, а суд не здобув.
Зазначена сума заборгованості підтверджується довідкою про наявність податкового боргу (арк.спр.10), розрахунками суми позовних вимог (арк.спр.11-12), розрахунком пені (арк.спр.13), світлокопіями інтегрованих облікових карток платника (арк.спр.33-37) та податковими повідомленнями - рішеннями від 20.12.2017 №00137631306 (арк.спр.30), №00137641306 (арк.спр.31), №00137651306 (арк.спр.32), прийнятими на підставі акта від 30.10.2017 №6833/19-00-13-06/2692500102 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016" (арк.спр.21-27) та розрахунком штрафних (фінансових) санкцій (арк.спр.28).
Пунктом 41.2 статті 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Оскільки відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДФС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) в користь Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 39403535) податковий борг в розмірі 57538,28 грн.:
- по платежу податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в розмірі 54786 (п`ятдесят чотири тисячі сімсот вісімдесят шість) грн. 00 коп. на р/р 33118341019002, код банку одержувача 37977726, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11010500,
- по платежу військовий збір у розмірі 2752 (дві тисячі сімсот п`ятдесят дві) грн. 28 коп. на р/р НОМЕР_2 , код банку одержувача 37977726, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11011001.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 червня 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.