Рішення № 82286151, 24.05.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
440/630/19
Номер документу
82286151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/630/19Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бойка С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лайко О.В.,

представника позивача - Санжарівського В.М.,

представника відповідача - Максименко Ю.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Ланнівський цукровий завод" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання діїї протиправними та скасування індивідуального акту,

В С Т А Н О В И В:

19 лютого 2019 року Приватне підприємство "Ланнівський цукровий завод" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправними дій пов`язаних з проведенням розрахунку розміру відшкодування збитків за наднормативні викиди за результатами перевірки ПП "Ланнівський цукровий завод" з застосуванням нормативно-правового акту, визнаного в установленому порядку нечинним та визнання протиправним розрахунку розміру відшкодування збитків за наднормативний викид від стаціонарних джерел в с. Ланна, Карлівського району, вул. Миру, 5.

Ухвалою суду від 11 березня 2019 року відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про скасування індивідуального акту розрахунку розміру відшкодування збитків за наднормативний викид від стаціонарних джерел.

В обґрунтування позовних вимог позивач / з урахуванням заяви про зміну підстав позову/ посилався на те, що розрахунок розміру відшкодування збитків за наднормативні викиди від стаціонарних джерел фактично проведено 19 грудня 2019 року тобто після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.08.2019 по справі №826/3820/19 яким скасовано наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року №639 "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря".

19 березня 2019 року та 15 квітня 2019 року відповідачем до суду подано відзови на позов згідно яких останній посилався на те, що згідно інформації офіційного сайту Верховної ради України Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є чинною. Стверджував, що претензію №52/1/08/-17 на суму 103765825,09 грн винесено 07 грудня 2018 року, а рішення у справі №826/3820/18 набрала законної сили 10.12.2018.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

В період з 08 жовтня 2018 року по 22 жовтня 2018 року Державною екологічною інспекцією Центрального округу проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватного підприємства "Ланнівський цукровий завод", за результатами якої складено акт №171/07-04, яким 21 порушення вимог чинного законодавства.

07 грудня 2018 року Державною екологічною інспекцією центрального округу здійснено розрахунок заподіяних матеріальних збитків та винесено претензію №52/1/08-17 на суму 103765825,09 грн.

Позивач не погоджуючись з діями відповідача щодо проведення розрахунку розміру відшкодування збитків за наднормативні викиди звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до пунктів 1 та 2 "Положення про Державну екологічну інспекцію України" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275 (далі по тексту Постанова №275) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно з абзацом г підпункту 2, підпункту 8 пункту 4 Порядку №275 Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря; пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами.

Пунктами 1 та 6 "Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року N312, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 року за N1080/30948 встановлено, що Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України далі - Держекоінспекція та їй підпорядковується. Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції.

Системно аналізуючи наведені положення суд приходить до висновку, що відповідач наділений повноваженнями здійснювати контроль за дотриманням підприємствами законодавства про охорону атмосферного повітря та розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення вказаного законодавства.

Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря станом на 07 грудня 2018 року (дату проведення розрахунку та винесення претензії №52/1/08-17) була затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року N639.

В ході розгляду справи представник позивача посилався на те, що відповідачем проведено розрахунок на підставі наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року N639, який визнаний судом нечинним.

Надаючи оцінку вказаному твердженню, суд виходить з наступного.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 серпня 2018 року №826/3820/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року визнано протиправним та нечинним Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року №639 "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря".

Отже, судове рішення про визнання протиправним та нечинним Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року №639 "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" набрало законної сили 10 грудня 2018 року. Отже, вказаний наказ був чинним до 10 грудня 2018 року, а тому правомірно застосовувався відповідачем 07 грудня 2018 року під час розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПП "Ланнівський цукровий завод".

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позову Приватного підприємства "Ланнівський цукровий завод" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання дій протиправними повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 03 червня 2019 року.

Суддя С.С. Бойко