
Справа № 420/6048/18
УХВАЛА
10 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, -
ВСТАНОВИВ:
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи - Одеського обласного військового комісаріату про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Рішенням суду від 15.01.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи - Одеського обласного військового комісаріату про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задоволено частково та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.03.2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 80 процентів від грошового забезпечення для обчисленню пенсії, на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 23.08.2018 року №1-26.7-3909 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру та стягнути заборговану суму згідно проведеного перерахунку, з урахуванням індексації пенсії, на користь ОСОБА_1 .
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року - без змін.
До Одеського окружного адміністративного суду 29.05.2019 року від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій заявник просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року у адміністративній справі №420/6048/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату про зобов`язання вчинити певні дій; за наслідками розгляду звіту або його неподання, накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Заяву позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеський області, не виконано Рішення Одеського окружного адміністративного суду, а саме не виплачено заборгованість за період з березня 2018 по квітень 2019 року у сумі 88 684 грн. 20 коп, що, на думку позивача, грубо порушує Конституцію Украйни та Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 10.05.2019 року №7966/03 «Про виконання рішення» повідомило що доплата пенсії за період з 01.03.2018 року по 01.04.2019 року буде виплачена згідно з порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Від заявника 06.06.2019 року надійшла заява, в якій ОСОБА_1 , просить розглядати заяву про встановлення судового контролю без його участі.
Представники відповідачів у судове засідання 06.06.2019 року не з`явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись.
У зв`язку з відсутністю потреби заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання про можливість встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд виходить з наступного.
Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 року по справі №420/6048/18 набрало законної сили 02.04.2019 року.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 року по справі №420/6048/18, за заявою позивача, 15.04.2019 року ОСОБА_1 , видано виконавчі листи.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Гортолум В.С. від 24.04.2019 року відкрито виконавче провадження №58981470 за виконавчим листом по справі №420/6048/18.
На підставі рішення суду позивачу здійснено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії з березня 2018 року по квітень 2019 року.
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 10.05.2019 року №7966/03, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 року ОСОБА_1 , 09.04.2019 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2018 року виходячи з розрахунку 80 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 23.08.2018 року №1-26.7-3909, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру (копія перерахунку пенсії додається).
Відповідно до підпунктів 4, 5 п.4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.1 та 2 ст.23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із п.20 та п.29 ст.116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України та здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України визнається порушенням бюджетного законодавства.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст.8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу сума пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
В свою чергу, Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року (далі Порядок №649) визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до п.2 Порядку №649 боржник - це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно п.5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з п.6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку №649 передбачено, що комісія приймає одне з таких рішень:
- про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку;
- про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Отже, зі змісту відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вбачається, що позивачу здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду, а доплата пенсії позивачу за період з 01.03.2018 року по 01.04.2019 року в сумі 88684,20 грн., буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто відповідач, при виконанні рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/6048/18 від 15.01.2019 року керується Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року, що свідчить про правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вчинених ним на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/6048/18 від 15.01.2019 року.
Позивачем не надано до суду доказів зміни або скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. Відтак, вказаний нормативний документ є чинним і повинен застосовуватись боржником.
При цьому, суд зазначає, що виконання рішення суду, враховуючи наявність спеціальних процедур, порядку, передбачає виконання рішення з урахуванням певного часу на його виконання. Затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, процедури може у виняткових випадках бути виправдана.
Частиною ст.382 КАС України передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов`язанні суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб`єкта владних повноважень обов`язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов`язки виконати без достатніх зволікань.
Проте, враховуючи встановлений Порядком №649 механізм погашення заборгованості, строк, протягом якого може здійснюватись зазначена процедура - не є фіксованим, що унеможливлює встановлення судом строку для подання звіту про виконання судового рішення по справі №420/6048/18 в частині виплати заборгованості пенсії позивачу за період з 01.03.2018 року по 01.04.2019 року в сумі 88684,20 грн.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач вживає залежних від нього заходів з метою своєчасного виконання судового рішення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 року по справі №420/6048/18 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання вказаного судового рішення.
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 року по справі №420/6048/18 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст.295 КАС України.
Суддя П.П.Марин