
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/1058/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Олександрійської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
за участю:
секретаря судового засідання - Костенко А.В.,
представників:
позивача - ОСОБА_2 ,
відповідача - Лисенко В.С.
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Олександрійської міської ради про:
- визнання протиправним та скасування рішення Олександрійської міської ради №691 від 29.03.2019 р. «Про відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва», яким ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 та у наданні у власність по пр-ту Соборному (біля будівлі №54) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови Олександрійської міської ради для індивідуального гаражного будівництва земельну ділянку площею 0,0100 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) (у тому числі 0,0100 га земель одно- та двоповерхової житлової забудови);
- зобов`язання Олександрійської міської ради затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0100 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) (у тому числі 0,0100 га земель одно- та двоповерхової житлової забудови).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 р. у справі №1140/3319/18 зобов`язано Олександрійську міську раду на найближчому засіданні сесії повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення безоплатно у власність ОСОБА_1 земельної ділянки по пр АДРЕСА_1 площею 0,0100 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) (у тому числі 0,0100 га земель одно- та двоповерхової житлової забудови). Рішенням від 29.03.2019 р. №691 Олександрійська міська рада Кіровоградської області відмовила у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 . Позивач наголошує на тому, що нею подані всі необхідні для одержання земельної ділянки документи, погоджено проект землеустрою, а тому відмова Олександрійської міської ради у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки у власність є протиправною.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому Олександрійська міська рада висловила незгоду з позовними вимогами. Представник відповідача вказує, що депутати під час відкритого голосування за проект рішення Олександрійської міської ради від 29.03.2019 р. «Про відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва» здійснювали дискреційні повноваження та не проголосували за прийняття відповідного рішення, а тому відповідно до ст.65 Регламенту Олександрійської міської ради проект рішення було відхилено (а.с.72-78).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.1-2).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві. Також представник позивача відмовився від клопотання про накладення на Олександрійську міську раду Кіровоградської області штрафу в сумі 38 420,00 грн. (а.с.135) та просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти задоволення позову з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
На підставі ч.3 ст.243 КАС України в судовому засіданні 06.06.2019 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення повного рішення відкладено у строк до 11.06.2019 р. про що повідомлено під час проголошення вступної та резолютивної частини.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 23.01.2018 р. №417 «Про відведення земельних ділянок громадянам у межах норм безоплатної приватизації та продовження терміну на виготовлення землевпорядної документації» погоджено Горлачовій Ніні Миколаївні у власність місце розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,0100 га (у тому числі площею 0,0100 га - земель одно- та двоповерхової житлової забудови) по пр. Соборному (суміжно з будівлею 354) для індивідуального гаражного будівництва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови Олександрійської міської ради та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.21).
На замовлення позивача фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність для індивідуального гаражного будівництва (код КВЦПЗ - 02.05), (для будівництва індивідуальних гаражів) за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.23-56).
ОСОБА_1 звернулася до Олександрійської міської ради щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність для індивідуального гаражного будівництва (код КВЦПЗ - 02.05), (для будівництва індивідуальних гаражів) за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 09.11.2018 р. №602 «Про відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва» відхилено проект рішення про затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по пр. Соборному (біля будівлі №54) (а.с.20).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 р. у справі №1140/3319/18 за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради про визнання протиправним й скасування рішення та зобов`язання вчинити дії, позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Олександрійської міської ради №602 від 09 листопада 2018 року «Про відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва» відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по пр-ту Соборному (біля будівлі № 54) в м. Олександрія та зобов`язано Олександрійську міську раду на найближчому засіданні сесії повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення безоплатно у власність ОСОБА_1 земельної ділянки по пр АДРЕСА_1 площею 0,0100 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) (у т.ч. 0,0100 га - земель одно-двоповерхової житлової забудови), в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (а.с.60-62).
Рішенням Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 29.03.2019 р. №691 «Про відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва» відхилено проект рішення про затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 (а.с.13, 84).
Відповідно до ч.2 ст.50 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. №858-IV проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Частиною 8 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст. 1861 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Частиною 6 статті 1861 Земельного кодексу України визначено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
З огляду на ч.9 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
На підставі п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною 10 ст.118 Земельного кодексу України визначено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Таким чином, Земельним кодексом України визначено підстави за яких може бути відмовлено в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, натомість погоджений проект підлягає безумовному затвердженню у двотижневий строк з дня його отримання.
У судовому засіданні представник відповідача зазначила, що єдиною підставою для відхилення проекту рішення щодо затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по проспекту Соборному ( АДРЕСА_1 стала відсутність більшості голосів депутатів Олександрійської міської ради на підтримку проекту рішення.
Як встановлено судом, поданий позивачем на затвердження до Олександрійської міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність для індивідуального гаражного будівництва (код КВЦПЗ - 02.05), (для будівництва індивідуальних гаражів) за адресою: АДРЕСА_1 погоджений Відділом архітектури та ремонтно-будівельних робіт Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради (висновок №93 від 06.04.2018 р.) (а.с.54), а також містить висновок державної експертизи (а.с.55-56).
Отже, у відповідача відсутні підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність для індивідуального гаражного будівництва (код КВЦПЗ - 02.05), (для будівництва індивідуальних гаражів) за адресою: АДРЕСА_1.
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З аналізу зазначеної норми встановлено, що у разі, якщо суб`єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб`єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти певне рішення.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 16.05.2019 р. у справі №821/925/18.
Суд зазначає, що повноваження Олександрійської міської ради із затвердження проектів землеустрою не є дискреційними повноваженнями, оскільки відповідач зобов`язаний діяти на підставі ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, а не на власний розсуд.
Викладене узгоджується з правовими позиціями Верховного суду викладеними в постановах від 27.02.2018 р. у справі №816/591/15-а та від 18.10.2018 р. у справі №818/1976/17.
Отже, зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0100 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) (у тому числі 0,0100 га земель одно- та двоповерхової житлової забудови) не є втручанням суду в дискреційні повноваження Олександрійської міської ради, а є лише обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача, оскільки Олександрійська міська рада повторно відхилила проект рішення про погодження відповідного проекту, що розцінюється судом як відмова в затвердженні проекту землеустрою за відсутності законодавчо встановлених підстав.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Олександрійської міської ради №691 від 29.03.2019 р. «Про відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва» та зобов`язання Олександрійської міської ради затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 Олександрія площею 0,0100 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) (у тому числі 0,0100 га земель одно- та двоповерхової житлової забудови), підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. (а.с.3), а тому суд стягує на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 768,40 грн. за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Відповідно до ч.6 ст.245 КАС України у випадках, визначених у частинах третій - п`ятій цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб`єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.
Оскільки рішення суду зобов`язує відповідача - суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу розумний строк виконання рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зважаючи на те, що рішення суду зобов`язує відповідача - суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання постанови - один місяць з дня набрання законної сили рішенням суду.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 29 березня 2019 року №691 «Про відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва», яким відхилено проект рішення щодо затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по
АДРЕСА_1 . Зобов`язати Олександрійську міську раду Кіровоградської області затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0100 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) (у тому числі 0,0100 га земель одно- та двоповерхової забудови).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , АДРЕСА_4 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Олександрійської міської ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 33423535, м. Олександрія Кіровоградської області, пр-т Соборний, 59).
Зобов`язати Олександрійську міську раду Кіровоградської області подати звіт про виконання рішення суду у строк - два тижні з дня набрання чинності рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 червня 2019 року у справі №340/1058/19.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 10 червня 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт