
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
10 червня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/2342/19 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (місце знаходження: 93600, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд. 20) про визнання протиправної бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
05 червня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області, з такими позовними вимогами:
- визнати протиправними бездіяльність відповідача щодо не виплати пенсії за період з 2014 року по 31.07.2018, а також з 01.02.2019 по сьогоднішній день;
- зобов`язати відповідача поновити (відновити) виплату пенсії та виплатити борг з пенсії за період з 2014 року по 31.07.2018 та з 01.02.2019 по сьогоднішній позивачу.
В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначає, що вона є пенсіонером за віком, якому довічно призначено пенсію, відповідно до діючого пенсійного законодавства. Зазначає, що в період з 2014 року по липень 2018 року пенсію не отримувала. 19 квітня 2018 року подала заяву до відповідача. Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам від 10.05.2018 № 166 було призначено соціальну виплату у вигляді пенсії. Позивач вказує, що фактично, виплату пенсії їй було поновлено з серпня 2018 року. Пенсію отримувала до січня 2019 року включно. В лютому 2019 року пенсію знову нараховано не було.
14 березня 2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою щодо надання роз`яснень причин невиплати пенсії за період з 2014 року по липень 2018 року та із вимогою відновити виплату пенсії. У своїй відповіді від 12 квітня 2019 року № 89/Ф-5 відповідачем було повідомлено про те, що відповідно до атестату від 30.01.2018 № 659, надісланого УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області, про виплату пенсії по 29.02.2016, виплата пенсії в Управлінні поновлена з 01.03.2016.
Позивач зазначає, що фактично, пенсію з 2014 року нею отримано не було. Окрім того, відповідач повідомив про те, що нарахована поточна доплата у сумі 7520,32 грн за період з 01.04.2018 по 31.07.2018 (з місяця звернення за поновленням виплати пенсій), сума доплати за минулий період (з дати взяття на облік до місяця звернення за поновленням виплати пенсій) у розмірі 39376,15 грн з 01.03.2016 по 31.03.2018 облікована як відкладена доплата та буде виплачуватись згідно п. 3.2. Постанови КМУ від 25.04.2018 року № 335 на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. На теперішній час проводиться виплата тільки місячного розміру пенсії внутрішньо переміщеним особам, тому з серпня 2018 року, проводиться виплата місячного розміру пенсії, кошти перераховані на картковий рахунок в Ощадбанку. У зв`язку із відсутністю фінансування виплатних відомостей з боргами внутрішньо переміщеним особам, борг за період з 01.04.2018 по 31.07.2018 у сумі 7520,32 грн буде виплачено після окремого розпорядження Кабінету Міністрів України.
Позивач зауважує, що виплата пенсії на сьогоднішній день, з лютого 2019 року, їй не проводиться.
Вважає, що викладені у листі обставини щодо відмови у нарахуванні пенсії з 2014 року по 01.03.2016; відмови у виплаті заборгованості з пенсії з 01.03.2016 по 31.07.2018; невиплата пенсії з 01.02.2019 по теперішній час порушує її Конституційні права, вважає бездіяльність відповідача щодо виплат пенсії за вищевказаний час такою, що порушує право на пенсійне забезпечення, віднесене Конституцією України до одного з найважливіших особистих прав людини.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
За приписами пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з вимогами частини першої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України дана адміністративна справа має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем заявлені такі клопотання: про звільнення від сплати судового збору; про поновлення строку звернення до суду.
Щодо клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Клопотання обґрунтовано тим, що позивач не отримує пенсію з 2014 року та знаходиться в скрутному фінансовому становищі.
Згідно з частиною другою статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Зазначені положення кореспондуються з приписами частини першої статті 133 КАС України.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (частина друга статті 133 КАС України).
Зважаючи на викладені позивачем обставини, з метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне частково задовольнити клопотання та відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 768,40 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Щодо клопотання про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частин першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частиною першою статті 46 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Частиною другою статті 46 Закону № 1058 встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Спір у цій справі пов`язаний з невиплатою пенсійним органом вже нарахованих сум пенсійного забезпечення позивачу, які є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Цей довід випливає з викладених положень законодавства, і відповідно строк звернення до адміністративного суду за відновленням порушених пенсійних прав може обмежуватися лише спеціальною нормою Закону № 1058, що не суперечить положенням частини першої статті 122 КАС України, яка не виключає можливості розгляду спорів у справах, пов`язаних з пенсійними виплатами за минулий час поза межами шестимісячного строку.
З урахуванням вказаних норм Закону № 1058 без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Оскільки позивач не отримував від відповідача жодного рішення про припинення виплати пенсії, з якого б було можливим встановити підстави такого припинення, а на стадії відкриття провадження у даній справі не має об`єктивної можливості встановити, чи є вина відповідача у не нарахуванні чи у невиплаті позивачу в період з 2014 року сум пенсії, і чи є такі дії територіального органу Пенсійного фонду України та їх наслідки з урахуванням вимог Закону № 1058 проявом порушення відповідачем законодавства про пенсійне забезпечення, суд не має правових підстав для відмови у судовому захисті пенсійних прав позивача та вважає за необхідне визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити позивачу строк звернення до адміністративного суду.
Також керуючись положеннями статей 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати, яких, на думку суду, не вистачає для з`ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
УХВАЛИВ:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Задовольнити клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити позивачу строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправної бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 768,40 гривень за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі.
Запропонувати Управлінню Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області подати до суду у строк до 21 червня 2019 року такі докази:
- інформацію про перебування ОСОБА_1 на обліку у відповідача;
- копію пенсійної справи позивача ОСОБА_1 ;
- рішення Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про припинення (зупинення) виплати пенсії позивачу, а також письмові пояснення щодо підстав припинення виплати пенсії;
- інформацію про розмір заборгованості по невиплаченій пенсії позивача з 2014 року;
- довідку про нараховані та виплачені (не виплачені) суми пенсійних виплат позивачу з 2014 року;
- інформацію з Центральної бази даних одержувачів пенсій інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України з 2014 року відносно позивача.
Роз`яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа буде розглядатися суддею Смішливою Т.В. одноособово.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію адміністративного позову разом з доданими до нього документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяТ.В. Смішлива