
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 травня 2019 року м. Ужгород№ 807/642/18
Закарпатський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Закарпатської митниці ДФС України про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатської митниці ДФС України (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо проведення митного огляду належного позивачу вантажу, доставленого 25.05.2018 року для митного оформлення в режимі «експорт» вантажу: пиломатеріал хвойних порід (ялина), обрізний, 1-4 сорту, загальним об`ємом 41,33 куб.м., що знаходився на транспортному засобі р.н. НОМЕР_1 до ВМО №2 (Хуст) МП «Виноградів-вантажний» Закарпатської митниці ДФС України, здійсненого на підставі листа УСБУ в Закарпатській області №58/14-1702 від 29.05.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 травня 2018 року у Відділ митного оформлення № 2 (Хуст) МП «Виноградів-Вантажний» Закарпатської митниці ДФС ним для митного оформлення в режимі експорт вантажу доставлено партію вантажу «пиломатеріали хвойних порід, ялина обрізний. 1-4 сорт, загальним об`ємом 41. 33 куб. м.». Для митного оформлення у відповідності до ст. 335 Митного кодексу України останній подав електронну митну декларацію та товаросупровідні документи: СМК, рахунок-фактуру, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Однак без будь-яких пояснень з боку посадових осіб відповідача завантажений товар простояв у відділі митного оформлення до 30 травня 2018 року, тобто шість днів, і 30.05.2018 року позивачу було вручено протокол про порушення митних правил № 2512/30500/18, яким встановлено ознаки порушення ним митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
З даного протоколу позивачу стало відомо, що на підставі листа УСБУ в Закарпатській області №58/14-1702 від 29.05.2018 року був проведений митний огляд вантажу. В ході проведення митного огляду відповідачем було надано запит в управління лісового та мисливського господарства щодо надання копій документів, наданих для отримання сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій. Відповідно до відповіді Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства отриманий позивачем сертифікат серії ЗК №472427 містить, зокрема, і позицію товару розміром 2000x25x100 мм у кількості 0,22 куб.м. Позивач вважає вищевказані дії відповідача незаконними.
14.09.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач вважає адміністративний позов таким, що не належить до задоволення. Відповідач зазначає, що у ході проведення перевірки дотримання законності суб`єктами ЗЕД при здійсненні ними експортних операцій з лісоматеріалами було встановлено, що сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 23.05.2018 року серія ЗК №472427 виданий ФОП ОСОБА_1 на право здійснення експорту зовсім іншої партії лісо продукції, яка планувалась до відправки іншому отримувачу на підставі іншого контракту. Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , вчинені дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для митного оформлення в режимі «експорт» партії лісоматеріалів, документів що містять неправдиві відомості щодо партії лісо продукції, геометричних розмірів, об`єму. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого передбачених) ч.1 статті 483 Митного кодексу України, у зв`язку із чим посадовою особою митниці був складений протокол про порушення митних правил №2512/30500/18 від 30.05.2018 року, а переміщуваний товар «пиломатеріали» - вилучені як безпосередні предмети порушень митних правил.
Таким чином, відповідач вважає, що під час проведення митного огляду діяв у відповідності до вимог законів та інших нормативно-правових актів.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, проте 29 травня 2019 року до суду надійшла заява від представника позивача про розгляд справи у їх відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, однак в матеріалах справи міститься заява від представника відповідача про розгляду справи без його участі.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.
Судом встановлено, що протоколом про порушення митних правил № 2512/30500/18 від 30.05.2018 року підтверджено, що 25.05.2018 року до митного оформлення у ВМО № 2 (Хуст) МП «Виноградів-вантажний» Закарпатської митниці ДФС у режимі «експорт» вантажу «Пиломатеріал хвойних порід Picea abies L (ялина), обрізний, 1-4 сорт: довжина 4000-6000 мм, товщина 50-150 мм, ширина 100-150 мм», загальним об`ємом 41,33 м. куб., що знаходився в транспортному засобі р. н. НОМЕР_1 , фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подана електронна МД № 305140/2018/004144 та товаросупровідні документи: CMR № 0118025 від 25.05.2018 року, рахунок-фактура № 1 від 25.05.2018 року, Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 23.05.2018 року серії ЗК № 472427.
Вантаж експортувався на адресу угорської компанії «PAN-MANFA Ep.ip Ker.es Szolg.KFT» (2230 Gyomro, Maramaros u.27. Hungary).
Згідно поданих МД № 305140/2018/004144 та рахунку-фактури № 1 експортується партія вантажу «пиломатеріали хвойні обрізні» в асортименті та геометричними розмірами: 6000 * 100 * 150 мм - 63 шт. - 5,67 м. куб.; 6000 * 75 * 150 мм - 154 шт. - 10,40 м. куб.; 6000 * 50 * 150 мм - 105 шт. - 4,73 м. куб.; 6000 * 50 * 100 мм - 75 шт. - 2,25 м. куб.; 5000 * 100 * 150 мм - 63 шт. - 4,73 м. куб.; 5000 * 150 * 150 мм - 42 шт. - 4,73 м. куб.; 5000 * 75 * 150 мм - 70 шт. - 3,94 м. куб.; 5000 * 50 * 100 мм - 50 шт. - 1,25 м. куб.; 4000 * 120 * 120 мм - 63 шт. - 3,63 м. куб.; загальним об`ємом - 41,33 м. куб., вартістю за 1 м.куб. - 140 Євро. Вантаж «пиломатеріали хвойні обрізні» експортується на адресу угорської компанії «PAN-MANFA Ep.ip Ker.es Szolg.KFT» (2230 Gyomro, Maramaros u.27. Hungary) на підставі Контракту № 6 від 20.05.2018 року.
На підставі листа УСБУ в Закарпатській області від 58/14-1702 від 29.05.2018 року «Щодо проведення спільних заходів» був здійснений митний огляд вантажу (а.с.34-35).
В ході митного огляду виявлено, окрім вищевказаних пиломатеріалів, пиломатеріали розміром: 2000 * 25 * 150 мм - 6 шт. Згідно з п. 5 поданого до митного оформлення Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 23.05.2018 року серії ЗК № 472427, ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на експорт партії лісопродукції «пиломатеріал обрізний, ялина» геометричними розмірами 25-150*50-150*2000-6000 мм.
У ході проведення перевірки дотримання законності суб`єктами ЗЕД при здійсненні ними експортних операцій із лісоматеріалами митницею направлено запит до Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства. Відповідно до відповіді Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства № 04/23-894 від 29.05.2018 року та наданих копій документів, встановлено, що для отримання Сертифікату серії ЗК № 472427 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 була подана Заява на видачу дозволу на здійснення експортної операції з лісопродукцією та попередній рахунок на партію лісопродукції в асортименті та геометричними розмірами: 6000 * 100 * 150 мм - 5,80 м. куб.; 6000 * 75 * 150 мм - 10,30 м. куб.; 6000 * 120 * 120 мм - 4,00 м. куб.; 6000 * 50 * 150 мм - 3,80 м. куб.; 5000 * 150 * 150 мм - 3,60 м. куб.; 5000 * 75 * 150 мм - 2,00 м. куб.; 5000 * 100 * 150 мм - 2,40 м. куб.; 5000 * 120 * 120 мм - 4,00 м. куб.; 5000 * 30 * 50 мм - 2,02 м. куб.; 4000 * 25 * 150 мм - 5,00 м. куб.; 2000 * 25 * 150 мм - 0,36 м. куб.; 2000 * 25 * 100 мм - 0,22 м. куб., загальним об`ємом - 43,50 м. куб., вартістю за 1 м. куб. - 80 Євро, на адресу угорської компанії «BARTA WOOD KFT» на підставі Контракту № 2 від 20.11.2016 року.
Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 23.05.2018 року серії ЗК № 472427, виданий ФОП ОСОБА_1 на право здійснення експорту зовсім іншої партії лісопродукції, яка планувалася до відправки іншому отримувачу на підставі іншого контракту. Здійснюючи експортну операцію з партією лісопродукції і подавши до митного оформлення сертифікат, який був виданий на іншу партію лісопродукції, ФОП ОСОБА_1 до митного оформлення подав документ (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 23.05.2018 року серії ЗК № 472427), що містить неправдиві дані щодо партії лісопродукції (асортименту та геометричних розмірів). Об`єм виявлених пиломатеріалів 2000*25*150 мм у кількості 6 шт., які не вказані в товаросупровідних документах, становить 0,045 м.куб. Загальна вартість партії лісопродукції «пиломатеріали хвойні обрізні» в кількості 41,375 м. куб., які ФОП ОСОБА_1 намагався експортувати без відповідного дозволу, згідно рахунку-фактури № 1 від 25.05.2018 року становить 5 792,50 Євро, що згідно курсу НБУ становить 177 359,96 грн.
З наявної в матеріалах справи копії листа заступника начальника Управління СБУ в Закарпатській області - начальника відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю «Щодо проведення спільних заходів» вбачається, що в такому, з метою протидії фактам незаконного експорту лісоматеріалів та недопущення нанесення шкоди державним інтересам, міститься прохання на вказівку здійснити детальну перевірку законності митного оформлення в режимі експорту та вивезення з України за кордон у транспортному засобі р. н. НОМЕР_1 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 товару «пиломатеріали хвойних порід», із залученням, при необхідності, можливостей підрозділу класифікації товарів Закарпатської митниці та спеціалістів Закарпатського обласного Управління лісового та мисливського господарства, а також відділу БКОЗ Управління СБ України в Закарпатській області (а. с. 34-35).
З наявної в матеріалах справи копії сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЗК № 472427 вбачається, що ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на експорт «пиломатеріалу обрізного, ялина, геометричними розмірами 25-150*50-150*2000-6000 мм., об`ємом 43,5 м. куб.» (а.с.91-92).
З акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу вбачається, що в ході огляду «пиломатеріалу хвойних порід, обрізного, 1-4 сорту», виявлено загальну кількість вантажних місць - 10, всього місць - 6, кількість - 31, вага брутто - 35, вага нетто - 38 (а. с. 85).
За даним фактом 30.05.2018 року щодо ФОП ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України (а. с. 10-13).
Відповідно до постанови Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20.08.2018 року у справі № 308/7475/18, яка набрала законної сили 10.09.2018 року, ОСОБА_1 визнано винним за ч.1 ст. 483 МК України (а.с.37-40).
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Митним кодексом України, яким врегульовано відносини, пов`язані із справлянням митних платежів.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Митного кодексу України органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, митниці та митні пости.
Відповідно до п. 21 частини першої статті 4 Митного кодексу України митна процедура - зумовлені метою переміщення товарів через митний кордон України сукупність митних формальностей та порядок їх виконання.
Пунктом 29 вказаної статті визначено, що митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Згідно ст. 318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які перемішуються через митний кордон України. Митний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Статтею 321 МК України визначено, що товари, транспортні засоби комерційного призначення перебувають під митним контролем з моменту його початку і до закінчення згідно із заявленим митним режимом. У разі ввезення на митну територію України товарів, транспортних засобів комерційного призначення митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України. У разі вивезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення за межі митної території України митний контроль розпочинається з моменту пред`явлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення для митного оформлення та їх декларування в установленому цим Кодексом порядку. Граничний строк перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення під митним контролем до моменту поміщення цих товарів, транспортних засобів у відповідний митний режим не може перевищувати 180 календарних днів.
При цьому, згідно з частиною другою статті 71 МК України поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів шляхом:
1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;
2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян);
3) обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України;
4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств;
5) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу та інших законів України покладено на органи доходів і зборів;
6) перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем;
7) проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів;
8) направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.
Згідно із частиною першою ст. 337 Митного кодексу України перевірка документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу подаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до частин першої та другої ст. 338 Митного кодексу України огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення, пред`явлених органу доходів і зборів (у тому числі для перерахунку та зважування), проводиться в можливо короткий строк після прийняття рішення про його проведення.
За результатами застосування системи управління ризиками огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення може бути ідентифікаційним - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу, частковим - з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу та повним - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу.
Крім того, огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення може проводитися за наявності достатніх підстав вважати, що переміщення цих товарів, транспортних засобів через митний кордон України здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, у тому числі в разі отримання відповідної офіційної інформації від правоохоронних органів.
Відповідно до п. 1.3-1.4 Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316 (далі - Порядок №1316), цей Порядок визначає послідовність дій посадових осіб митних органів при організації, проведенні та оформленні результатів огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Огляд та переогляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення (далі - огляд) здійснюються шляхом: візуального огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення; розкриття пакувальних місць, обстеження транспортного засобу комерційного призначення.
Пунктом 1.5 Порядку №1316 передбачено, що огляд проводиться з метою: ідентифікації товарів у цілях митного контролю та митного оформлення; перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи; перевірки наявної інформації про порушення законодавства України з питань державної митної справи; перевірки дотримання законодавства України з питань захисту прав інтелектуальної власності.
При цьому, п.2.2 Порядку №1316 встановлено, що у разі потреби для участі в здійсненні окремих (спеціальних) дій при проведенні огляду можуть залучатися спеціалісти та експерти.
Відповідно до п. 4.1 Порядку №1316 огляд проводиться відповідно до вимог частини п`ятої статті 338 Митного кодексу України за наявності достатніх підстав вважати, що переміщення цих товарів, транспортних засобів через митний кордон України здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, та згідно з вичерпним переліком підстав для проведення огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 року №467 «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитися огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України».
Вичерпним переліком підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 року №467, передбачено наступні підстави: відсутність або непідтвердження відомостей про здійснення в повному обсязі митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення; переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України та/або межі зони митного контролю поза робочим часом, установленим для митного органу; переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення в межах контрольованого прикордонного району, прикордонної смуги поза місцем розташування митного органу або поза зонами митного контролю; переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення маршрутом або у спосіб, що є нехарактерним для переміщення такого виду товару, транспортного засобу; переміщення товарів за маршрутом або у спосіб, що є типовим для переміщення предметів контрабанди або товарів, які є безпосередніми предметами порушення митних правил; переміщення громадянами товарів в обсязі, що не є обґрунтованим у разі переміщення особистих речей; наявність ознак облаштування товарів, транспортних засобів комерційного призначення спеціально виготовленими сховищами (тайниками) або використання інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення товарів; наявність ознак надання одним товарам вигляду інших; припущення за результатами використання технічних засобів митного контролю про те, що переміщувані через митний кордон України товари заборонені або обмежені до такого переміщення згідно із законодавством; виявлення в результаті використання технічних засобів митного контролю місць у товарах, транспортних засобах комерційного призначення, які можуть використовуватися для приховування товарів від митного контролю; невідповідність даних, отриманих під час використання технічних засобів митного контролю, даним, що містяться у товаросупровідних та інших документах (відомостях), які подаються для митного контролю; подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або виявлення у поданих документах недостовірних даних; переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення з незаконним звільненням від митного контролю внаслідок використання службового становища посадовими особами митного органу; одержання в установлених законодавством випадках від правоохоронних органів письмового звернення із зазначенням підстави проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення, з використанням яких можуть бути вчинені порушення законодавства з питань державної митної справи.
В даному випадку, митницею було отримано офіційну інформацію правоохоронних органів, яка вказувала на можливі порушення при експорті лісової продукції (лист управління Служби безпеки України в Закарпатській області від 29.05.2018 року за №58/14-1702).
Як свідчать матеріали справи, відповідачем, з метою організації належності контролю за експортом лісоматеріалів, проводились заходи, направлені на недопущення вивезення за межі митної території України лісоматеріалів з порушенням чинного митного законодавства в митному режимі «експорт».
Представник позивача в судовому засіданні стверджувала, що відповідач звертався до УСБУ в Закарпатській області з відповідними листами з проханням здійснити детальну перевірки законності митного оформлення ФОП ОСОБА_1 , однак такі суд не бере до уваги, оскільки такі твердження спростовуються поясненнями представника відповідача у судовому засіданні та наявними в матеріалах справи витягами УДО, відповідно до яких вбачається, що відповідач до УСБУ в Закарпатській області ні 25.05.2018 року ні 29.05.2018 року не звертався (а.с.105-106).
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.361 МК України, управління ризиками - це робота митних органів з аналізу ризиків, виявлення та оцінки ризиків, розроблення та практичної реалізації заходів, спрямованих на мінімізацію ризиків, оцінки ефективності та контролю застосування заходів. Під ризиком розуміється ймовірність недотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи. Органи доходів і зборів застосовують систему управління ризиками для визначення товарів, транспортних засобів, документів і осіб, які підлягають митному контролю, форм митного контролю, що застосовуються до таких товарів, транспортних засобів, документів і осіб, а також обсягу митного контролю.
Згідно ч.4 ст.337 МК України, контроль із застосуванням системи управління ризиками - це оцінка ризику шляхом аналізу поданих документів у конкретному випадку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України з метою обрання форм та обсягу митного контролю, достатніх для забезпечення додержання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Згідно до п.1.1. наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316 якщо за результатами застосування системи управління ризиками виникла необхідність огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, посадова особа митного органу, яка виявила таку необхідність, особисто інформує керівника підрозділу митного оформлення або особу, яка виконує його обов`язки, для прийняття рішення про проведення огляду не пізніше 10 хвилин з моменту виявлення необхідності проведення огляду.
При цьому в автоматизованій системі митного оформлення (далі - АСМО) проставляється відмітка про час виявлення необхідності проведення огляду, яка свідчить про інформування керівника підрозділу митного оформлення або особи, яка виконує його обов`язки, з метою прийняття рішення про проведення огляду
Рішення про проведення огляду у випадках, визначених частиною третьою статті 338 Митного кодексу України, приймає керівник митного органу або особа, яка виконує його обов`язки, в зоні діяльності якого знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення.
У даному випадку керівником митного органу було прийнято рішення про проведення огляду ФОП ОСОБА_1 і викладене стверджується витягами АСМО щодо проведення огляду (а.с.114-116).
Відповідно п.1.3. наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316 рішення про проведення огляду оформляється шляхом: проставлення в АСМО керівником підрозділу митного оформлення або особою, яка виконує його обов`язки, відмітки щодо проведення огляду (має бути вказано обсяг огляду, а також необхідні для його проведення технічні засоби митного контролю у разі, якщо ці відомості не зазначені за результатами застосування системи управління ризиками); надання посадовій особі митного органу доручення про проведення огляду (далі - доручення) шляхом проставляння відміток в АСМО.
Відповідно п.1.2. наказу від 12.12.2012 № 1316 за результатами огляду складається Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу (далі - Акт огляду), форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 636 «Про затвердження форми Акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19 червня 2012 року за № 1004/21316.
При цьому додатковий аркуш акту огляду не складався, оскільки він стосується виключно транспортних засобів - в даному випадку об`єктом огляду були пиломатеріали хвойних порід Рісеа аbіеs L (ялина) обрізаний, 1-4 сорт.
Згідно з п. 4.2. наказу від 12.12.2012 № 1316 при виявленні під час огляду фактів невідповідності фактичних характеристик, кількості або відомостей про товари (найменування, країна походження, виробник тощо) відомостям, що зазначені в товаросупровідних документах, митних деклараціях, ці факти зазначаються в Акті огляду. П. 4.3 у разі якщо виявлені розбіжності вказують на порушення митних правил, складається протокол про порушення митних правил.
В даному випадку проведення митного огляду було викликано саме результатами аналізу ризиків, при цьому посадові особи митниці зобов`язані були врахувати орієнтування правоохоронних органів. Водночас ігнорування вказаних орієнтувань та пропуск товару за межі митної території України без здійснення належного митного контролю - містило б склад кримінального правопорушення зі сторони посадових осіб митниці.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 Митного кодексу України строк, зазначений у частині першій цієї статті, може бути перевищений на час виконання відповідних формальностей виключно у разі, зокрема:
4) виявлення порушень митних правил, якщо товари не випускаються відповідно до частини шостої цієї статті.
Згідно 4.2 ст. 71 МК України, поміщення, товарів в митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 82 МК України, експорт - це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов`язань щодо к ввезення.
Таким чином, складовою митного режиму «експорт» є виконання таких митних формальностей як вивезення товару за межі митної території України. Після виконання цих формальностей товари втрачають статус українських товарів та настають інші правові наслідки.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку що відповідач діяв на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, а його дії відповідають положенням ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Закарпатської митниці ДФС України про визнання дій протиправними - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 07 червня 2019 року.
СуддяЯ.М. Калинич