
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2019 р. Справа№200/6648/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що проходив службу в органах податкової міліції, після звільнення з якої перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і має право на її перерахунок з 01 січня 2018 року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, при якому пенсію за вислугу років обчислено в розмірі не 79 процентів як при призначенні пенсії, а 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Намагання вирішити спір в досудовому порядку не призвело до бажаного результату.
Вважав дії відповідача щодо зниження проценту відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислуги років з 79 на 70 під час перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують його пенсійні права.
У зв`язку з наведеним просив:
- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови листом від 18 квітня 2019 року №2347-П-01 в проведенні перерахунку його пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру пенсії 79 процентів грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути його заяву від 04 квітня 2019 року про перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру 79 процентів грошового забезпечення та сплатити на його користь заборгованість по пенсії за період з 01 січня 2018 року.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що у зв`язку зі змінами, внесеними до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів грошового забезпечення. Тому при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року щодо пенсії позивача застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення. Такий перерахунок проведений на підставі відповідної довідки. Вважав, що орган Пенсійного фонду не порушив пенсійні права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсію за вислугу років йому призначено з 01 серпня 2005 року в розмірі 79 процентів відповідних сум грошового забезпечення (вислуга - 28 років) (протокол за пенсійною справою позивача від 13 квітня 2018 року).
З 01 січня 2018 року органом Пенсійного фонду України у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі відповідної довідки державного органу, де працював позивач, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року (довідка від 23 березня 2018 року №188/05-99-05-02-21а) проведено перерахунок пенсії позивача.
При проведенні такого перерахунку застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення, тобто менший ніж при призначенні пенсії (документ органу Пенсійного фонду «Перерахунок пенсії»).
Орган Пенсійного фонду України виходив з того, що відповідними законами вносилися зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з останніми змінами максимальний розмір пенсій, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
У зв`язку з наведеним 04 квітня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розміру 79 процентів відповідних сум грошового забезпечення, на що отримав відповідь від 18 квітня 2019 року №2347-П-01, якою в задоволенні заяви відмовлено з посиланням на те, що перерахунок пенсії проведено у відповідності до вимог законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 ст. 13 Закону (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
До частини 2 статті 13 вказаного Закону вносилися зміни.
Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон України від 8 липня 2011 року № 3668-VI) внесено зміни до ч.2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (Закон України від 27 березня 2014 року № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими цифри «80» замінено цифрами «70».
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, тому внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 процентів, а потім 70 процентів грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року в справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Оскільки при проведенні перерахунку пенсії позивача органом Пенсійного фонду України неправомірно застосовані наведені положення законодавства, що призвело до зменшення розміру грошового забезпечення при обчисленні пенсії і, відповідно, зменшенню розміру очікуваної позивачем пенсії, тому для ефективного захисту прав позивача позовні вимоги підлягають задоволенню іншим шляхом - шляхом визнання таких дій відповідача протиправними із зобов`язанням органу Пенсійного фонду України вчинити відповідні дії для відновлення порушених прав (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Посилання відповідача на постанови Верховного Суду від 15 лютого 2018 року в справі № 820/6514/17 та від 13 березня 2019 року в справі №240/6263/18 є неприйнятними, оскільки вони хоча і прийняті в справах про перерахунок пенсії такої категорії пенсіонерів, як позивач, однак підстави позову в них інші, ніж в даній справі.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 при проведенні з 01 січня 2018 року перерахунку його пенсії за вислугою років розміру пенсії з 79 процентів на 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року виходячи з розміру пенсії 79 процентів відповідних сум грошового забезпечення - із застосуванням ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції, яка була чинною станом на дату призначення пенсії, та виплатити йому недоотриману пенсію за період з 01 січня 2018 року до дня проведення перерахунку пенсії на підставі даного судового рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 10 червня 2019 року.
Суддя Логойда Т. В.