
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2019 року Справа № 0440/7140/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛ ТЕРРА» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛ ТЕРРА» (далі - ТОВ «АЛ ТЕРРА», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
1. Визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- від 13.06.2018 р. №784556/37730536;
- від 13.06.2018 р. №784555/37730536;
- від 11.05.2018 р. №694557/37730536;
- від 02.05.2018 р. №672101/37730536;
- від 11.05.2018 р. №694555/37730536;
- від 10.05.2018 р. №690800/37730536.
2. Зобов`язання ГУ ДФС у Дніпропетровській області зареєструвати податкові накладні позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- від 28.09.2017 р. №40;
- від 30.09.2017 р. №42;
- від 25.10.2017 р. №60;
- від 26.10.2017 р. №61;
- від 28.10.2017 р. №62;
- від 31.10.2017 р. №63.
Ухвалою суду від 26.09.2018 р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст. 169 КАС України, зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.
Позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви шляхом надання відповідних документів.
Ухвалою суду від 22.11.2018 р. позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ним було укладено з ТОВ «КОМПАНІЯ «САДОВОЕ КОЛЬЦО» (код ЄДРПОУ 32876447) Договір комісії №124-УК від 01.08.2017 р. Згідно з умовами даного Договору та доручень комісіонеру позивач доручив ТОВ «КОМПАНІЯ «САДОВОЕ КОЛЬЦО» реалізувати на території України Товар (код товару за УКТ ЗЕД 0808): яблука свіжі врожаю 2017 року. Поставка товару здійснювалась партіями. Поставки товару були здійснені за наступними видатковими накладними:
- від 28.09.2017 р. №40 на суму 450 063,79 грн. з ПДВ;
- від 30.09.2017 р. №42 на суму 664 713,31 грн. з ПДВ;
- від 25.10.2017 р. №60 на суму 314 029,51 грн.з ПДВ;
- від 26.10.2017 р. №61 на суму 526 339,91 грн.з ПДВ;
- від 28.10.2017 р. №62 на суму 359 765,22грн.з ПДВ;
- від 31.10.2017 р. №63 на суму 939 361,79 грн. з ПДВ.
У зв`язку із виникненням податкових зобов`язань (за правилом першої події) Позивачем було складено та подано на реєстрацію податкові накладні до Єдиного реєстру податкових накладних:
- №17 від 28.09.2017 р., на загальну суму 450 063,79 грн., ПДВ 75 010,63 грн. (далі - ПН №17);
- №19 від 30.09.2017 р., на загальну суму 664 713,31 грн., ПДВ 110 785,55 грн. (далі - ПН №19);
- №19 від 25.10.2017 р., на загальну суму 314 029,51 грн., ПДВ 52 338,25 грн. (далі - ПН №19`);
- № 20 від 26.10.2017 р., на загальну суму 526 339, 91 грн., ПДВ 87 723, 32 грн. (далі - ПН №20)
- №21 від 28.10.2017 р., на загальну суму 359 765, 22 грн., ПДВ 59 960, 87 грн. (далі - ПН №21)
- №22 від 31.10.2017 р., на загальну суму 939, 361, 79 грн., ПДВ 156 560,30 грн. (далі - ПН №22)
Щодо ПН №17, то позивач зазначив, що відповідно до електронної квитанції від 12.10.2017 р., ПН №17 було прийнято, але реєстрацію зупинено, а в квитанції зазначено, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0808. Пропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 р №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу»
11.06.2018 року Позивачем було подано повідомлення №7 з поясненнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №17 від 28.09.2017 року, реєстрацію якої було зупинено. Таким чином, Позивачем були надані пояснення і додані всі необхідні документи на підтвердження здійснення своєї діяльності.
Рішенням комісії ДФС від 13.06.2018 р. №784556/37730536 Позивачу було відмовлено в реєстрації податкової накладної №17 від 28.09.2017 року на підставі «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.»
Щодо ПН №19, то позивач зазначив, що відповідно до електронної квитанції від 12.10.2017 р., ПН №19 було прийнято, але реєстрацію зупинено, а в квитанції зазначено, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0808. Пропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 р №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу»
11.06.2018 року Позивачем було подано повідомлення №8 з поясненнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №19 від 30.09.2017 року, реєстрацію якої було зупинено. Таким чином, Позивачем були надані пояснення і додані всі необхідні документи на підтвердження здійснення своєї діяльності.
Рішенням комісії ДФС від 13.06.2018 р. №784555/37730536 Позивачу було відмовлено в реєстрації податкової накладної №19 від 30.09.2017 року на підставі «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Щодо ПН №19 (№19`), то позивач зазначив, що відповідно до електронної квитанції від 09.11.2017 р., ПН №19 (№19`) було прийнято, але реєстрацію зупинено, а в квитанції зазначено, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0808. Пропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 р №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу»
08.05.2018 року Позивачем було подано повідомлення №4 з поясненнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №19 (№19`)від 25.10.2017 року, реєстрацію якої було зупинено. Таким чином, Позивачем були надані пояснення і додані всі необхідні документи на підтвердження здійснення своєї діяльності.
Рішенням комісії ДФС від 11.05.2018 р. №694557/37730536 Позивачу було відмовлено в реєстрації податкової накладної №19 (№19`) від 25.10.2017 року на підставі «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.»
Щодо ПН №20, то позивач зазначив, що відповідно до електронної квитанції від 09.11.2017 р., ПН №20 було прийнято, але реєстрацію зупинено, а в квитанції зазначено, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0808. Пропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 р №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу»
26.04.2018 року Позивачем було подано повідомлення №1 з поясненнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №20 від 26.10.2017 року, реєстрацію якої було зупинено. Таким чином, Позивачем були надані пояснення і додані всі необхідні документи на підтвердження здійснення своєї діяльності.
Рішенням комісії ДФС від 02.05.2018 р. №672101/37730536 Позивачу було відмовлено в реєстрації податкової накладної №20 від 26.10.2017 року на підставі «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.»
Щодо ПН №21, то позивач зазначив, що відповідно до електронної квитанції від 14.11.2017 р., ПН №21 було прийнято, але реєстрацію зупинено, а в квитанції зазначено, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0808. Пропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 р №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу»
08.05.2018 року Позивачем було подано повідомлення №5з поясненнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №21 від 28.10.2017 року, реєстрацію якої було зупинено. Таким чином, Позивачем були надані пояснення і додані всі необхідні документи на підтвердження здійснення своєї діяльності.
Рішенням комісії ДФС від 11.05.2018 р. №694555/37730536 Позивачу було відмовлено в реєстрації податкової накладної №21 від 28.10.2017 року на підставі «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.»
Щодо ПН №22, то позивач зазначив, що відповідно до електронної квитанції від 14.11.2017 р., ПН №22 було прийнято, але реєстрацію зупинено, а в квитанції зазначено, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0808. Пропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 р №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу»
07.05.2018 року Позивачем було подано повідомлення №3з поясненнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №22 від 31.10.2017 року, реєстрацію якої було зупинено. Таким чином, Позивачем були надані пояснення і додані всі необхідні документи на підтвердження здійснення своєї діяльності.
Рішенням комісії ДФС від 10.05.2018 р. №690800/37730536 Позивачу було відмовлено в реєстрації податкової накладної №22 від 31.10.2017 року на підставі «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.»
Таким чином, Позивач зазначає, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних прийняті неправомірно і підлягають скасуванню, а податкові накладні підлягають реєстрації.
12.12.2018 року Відповідачем по справі ГУ ДФС у Дніпропетровській області було подано відзив на адміністративний позов, в якому Відповідач просить суд в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛ ТЕРРА» відмовити в повному обсязі.
Відповідач зазначив, що комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області не приймались рішення про відмову у реєстрації податкових накладних:
- від 28.09.2017 р. №40;
- від 30.09.2017 р. №42;
- від 25.10.2017 р. №60;
- від 26.10.2017 р. №61;
- від 28.10.2017 р. №62;
- від 31.10.2017 р. №63.
Натомість Відповідач зазначив, що рішення комісії ГУ ДФС у Дніпропетровській області
- від 13.06.2018 р. №784556/37730536;
- від 13.06.2018 р. №784555/37730536;
- від 11.05.2018 р. №694557/37730536;
- від 02.05.2018 р. №672101/37730536;
- від 11.05.2018 р. №694555/37730536;
- від 10.05.2018 р. №690800/37730536
були прийняті до наступних податкових накладних:
- від 28.09.2017 р. №17;
- від 30.09.2017 р. №19;
- від 25.10.2017 р. №19;
- від 26.10.2017 р. №20;
- від 28.10.2017 р. №21;
- від 31.10.2017 р. №22.
Ураховуючи положення ст.ст.12, 257, 258, 261, 262 КАС України, суд розглянув адміністративну справу одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми діючого законодавства, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до пункту 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2. статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3. статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 р. (далі Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10. статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3. і 200-1.9. статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить пункт 201.16. статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2. статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту квитанцій по податкових накладних, що містяться в матеріалах справи вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567.
Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення двох різних критеріїв. Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1. та 215.3.2. пункту 215.3. статті 215 розділу Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Суд зазначає, що визначення фіскальним органом у квитанції конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься в Наказі №567 Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Вичерпний перелік документів).
Так, відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567 вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):
- для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
З аналізу зазначених норм законодавства вбачається можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Крім того, зі змісту квитанцій9211373109, 9234450396, 9211373103, 9234444322, 9240198000, 9240213043 до податкових накладних №17, №19, №19 (№19`), №20, №21, №22 вбачається, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено Наказом №567.
Таким чином, у квитанціях Відповідачем, в порушення пункту 201.16. статті 201 ПК України, не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
Відповідно до підпункту 201.16.2. пункту 201.16. статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в підпункту 201.16.1. цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно з пунктом 22 Порядку №117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Відповідно до пункту 23 Порядку №117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Поряд з цим, форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 /додаток 2 до вказаного Порядку/.
Суд наголошує, що будь-які рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд звертає увагу, що рішення комісії №784556/37730536від 13.06.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 28.09.2017 року, №784555/37730536від 13.06.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №19 від 30.09.2017 року, №694557/37730536 від 11.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №19 (№19`) від25.10.2017 року, №672101/37730536 від 02.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 26.10.2-17 року, №694555/37730536 від 11.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №21 від 28.10.2017 року, №690800/37730536від 10.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття таких рішень, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є:«ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.»
Також, в рішенні не зазначено, які саме документи з переліку відсутні у Відповідача, оскільки Позивачем до кожної квитанції про зупинку реєстрації податкової накладної було надано повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено і додано 28 документів, що підтверджують реальність операції і наявні в матеріалах справи.
Судом було встановлено, що Позивачем 01.08.2017 року було укладено договір комісії №124-УК з ТОВ «Садовоє кольцо», відповідно до якого комітент (ТОВ «АЛ ТЕРРА») доручає комісіонеру (ТОВ «Садовоє кольцо»), а комісіонер зобов`язується за винагороду укласти угоду з продажу товару комітента, що зазначається в дорученнях комітента, що є невід`ємною частиною договору.
На виконання умов договору, комітентом було видано доручення комісіонеру №24 від 28.09.2017 року і видаткову накладну (на комісію) №40 від 28.09.2017 року. За дорученням і видатковою накладною ТОВ «АЛ ТЕРРА» було передано «ТОВ «Садовоє кольцо» яблуко у кількості 34 599,00 кг за ціною 10,84 грн. на суму 450 063,79 грн. з урахуванням ПДВ.
30.09.2018 року комітентом було видано доручення комісіонеру №26 від 30.09.2017 року і видаткову накладну (на комісію) №42 від 30.09.2017 р., згідно з якими ТОВ «АЛ ТЕРРА» було передано ТОВ «Садовоє кольцо» товар яблуко українське 1 ґатунку (червоне) у кількості 344 кг за ціною 13,75 грн. та товар яблуко у кількості 50 664 кг за ціною 10,84 грн. загальною вартістю 664 713,31 грн. з урахуванням ПДВ.
25.10.2017 року комітентом було видано доручення комісіонеру №42 від 25.10.2017 року і видаткову накладну (на комісію) №60 від 25.10.2017 року, згідно з якими ТОВ «АЛ ТЕРРА» було передано ТОВ «Садовоє кольцо» товар яблуко у кількості 15 248,00 кг за ціною 8,75 грн, товар яблуко українське у кількості 59 кг за ціною 8,34 грн, товар яблуко у кількості 21 880 кг за ціною 5,84 грн на загальну суму 314 029,51 грн з урахуванням ПДВ.
26.10.2017 року комітентом було видано доручення комісіонеру №43 від 26.10.2017 року і видаткову накладну (на комісію) №61 від 26.10.2017 року, згідно з якими ТОВ «АЛ ТЕРРА» було передано ТОВ «Садовоє кольцо» товар яблуко у кількості 36 120,00 кг за ціною 8,59 грн., товар яблуко у кількості 5 731,00 кг за ціною 8,75 грн, товар яблуко сорт Ред 1 ґатунок у кількості 5 837,945 кг за ціною 13,00 грн, товар яблуко Голден у кількості 205,00 кг за ціною 11,25 грн. на загальну суму 526 339,91 грн. з урахуванням ПДВ.
28.10.2017 року комітентом було видано доручення комісіонеру №44 від 28.10.2017 року і видаткову накладну (на комісію) №62 від 28.10.2017 року, згідно з якими ТОВ «АЛ ТЕРРА» було передано ТОВ «Садовоє кольцо» товар яблуко у кількості 17 436,00 кг за ціною 8,59 грн., товар яблуко Голден у кількості 11 940,721 кг за ціною 11,25 грн, товар яблуко у кількості 2 616,00 кг за ціною 6,00 грн. на загальну суму 359 765,22 грн. з урахуванням ПДВ.
31.10.2017 року комітентом було видано доручення комісіонеру №45 від 31.10.2017 року і видаткову накладну (на комісію) №63 від 31.10.2017 рокузгідно з якими ТОВ «АЛ ТЕРРА» було передано ТОВ «Садовоє кольцо» товар яблуко у кількості 17 488,00 кг за ціною 8,59 грн., товар яблуко у кількості 5 000,00 кг за ціною 8,75 грн., товар яблуко у кількості 16 959,00 кг за ціною 10,67 грн., товар яблуко у кількості 48 230,00 кг за ціною 6,00 грн., товар яблуко Голден у кількості 2 439,75 кг за ціною 11,25 грн., товар яблуко Зелене 1 гатунок у кількості 8 292,877 кг за ціною 11,00 грн. на загальну суму 939 361,79 грн. з урахуванням ПДВ.
Також суду було надано два звіти комісіонера до Договору комісії №124-УК від 01.08.2017 р. від 30.09.2017 року і 30.10.2017 року відповідно. Для підтвердження дійсності операцій з передачі товару комісіонеру для подальшого продажу позивач надає суду договір №32 оренди нежилого приміщення від 16.09.2016 року, акти здачі-приймання нежилих приміщень.
Таким чином, рішення, що оскаржуються позивачем, є необґрунтованими, оскільки платником податків ТОВ «АЛ ТЕРРА» було надано всі необхідні документи, які засвідчують підставу для реєстрації податкової накладної, а отже відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних №17 від 28.09.2017 року, №19 від 30.09.2017 року, №19 (№19`) від25.10.2017 року, №20 від 26.10.2017 року, №21 від 28.10.2017 року, №22 від 31.10.2017 року
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №784556/37730536від 13.06.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 28.09.2017 року, №784555/37730536від 13.06.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №19 від 30.09.2017 року, №694557/37730536 від 11.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №19 (№19`) від25.10.2017 року, №672101/37730536 від 02.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 26.10.2-17 року, №694555/37730536 від 11.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №21 від 28.10.2017 року, №690800/37730536від 10.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 31.10.2017 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо вимоги позивача зобов`язати ГУ ДФС у Дніпропетровській області зареєструвати податкову накладну №40від 28.09.2017 р., №42від 30.09.2017 р., №60від 25.10.2017 р., №61від 26.10.2017 р., №62від 28.10.2017 р., №63від 31.10.2017 р. суд зазначає наступне.
Позивач просить суд зобов`язати контролюючий орган зареєструвати такі податкові накладні, рішення про відмову в реєстрації яких прийнято не було. Також Позивач не надав до матеріалів справи копії таких податкових накладних.
Відповідно до ч.1 ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Таким чином, у суду відсутні підстави у задоволенні вимоги Позивача про зобов`язання ГУ ДФС у Дніпропетровській області зареєструвати податкову накладну №40від 28.09.2017 р., №42від 30.09.2017 р., №60від 25.10.2017 р., №61від 26.10.2017 р., №62від 28.10.2017 р., №63від 31.10.2017 р.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, враховуючи, що адміністративний позов задоволено повністю, сплачена позивачем платіжним дорученням №3638 від 19.09.2018р. сума судового збору у розмірі 21' 144 грн.00коп., підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст.90, 139, 241-246, 255, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛ ТЕРРА» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №784556/37730536від 13.06.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 28.09.2017 року, №784555/37730536від 13.06.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №19 від 30.09.2017 року, №694557/37730536 від 11.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №19 (№19`) від25.10.2017 року, №672101/37730536 від 02.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 26.10.2017 року, №694555/37730536 від 11.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №21 від 28.10.2017 року, №690800/37730536від 10.05.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 31.10.2017 року, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛ ТЕРРА» (51033, Дніпропетровська обл., Царичанський р-н., селище Молодіжне, вул. Кооперативна, буд.3).
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛ ТЕРРА» (код ЄДРПОУ 37730536)за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 21'144грн.00коп. (двадцять одна тисяча сто сорок чотири грн. 00коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова