
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2019 року Справа № 160/52/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Постоловській А.О.
за участю:
представника позивача Довгаля С.М.
представника відповідача Кривошеї А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпропетровського обласного військового комісаріата, якого замінено правонаступником - Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного військового комісаріату, яка полягає у нездійсненні реєстрації наданих ОСОБА_1 у відповідності з п. 11 "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" документів для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги і невідправленні їх протягом 15 днів розпорядникові бюджетних коштів - Департаменту фінансів Міністерства оборони України;
- зобов`язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат надати пред`явлені ОСОБА_1 документи для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги розпорядникові бюджетних коштів - Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
В обґрунтування позову зазначено, що 28.12.2017 року позивач був звільнений з військової служби у запас за станом здоров`я. Підставою для звільнення став висновок медичної комісії при ВЛК ВЧ А8675 м. Дніпро від 30.11.2017 року. Також за висновком МСЕК від 01.02.2018 року позивачеві була встановлена третя група інвалідності у зв`язку з травмою, яка пов`язана з проходженням військової служби. У зв`язку з чим, позивач, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, звернувся до відповідача з пакетом документів для отримання одноразової грошової допомоги. Однак, у Дніпропетровському обласному військкоматі відмовились приймати заяву з пакетом документів і порекомендували звернутись з вказаною заявою до Новомосковського об`єднаного міського військового комісаріату. Позивач, 22.11.2018 року звернувся до Новомосковського об`єднаного міського військового комісаріату, однак у реєстрації документів було відмовлено з підстав ненадання документів про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва). Позивач вважає бездіяльність відповідача, яка полягає у невідправленні у 15-дений строку розпорядникові бюджетних коштів документів для призначення одноразової грошової допомоги, протиправною.
Ухвалою суду від 08.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Від представника відповідача надійшов відзив на позов, у якому він просив суд відмовити у задоволенні позову. В обгрунтування відзиву зазначено, що у Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 передбачено обов`язковий перелік документів, які додаються до заяви про призначення одноразової грошової допомоги, зокрема, це документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузації, травми або каліцтва). Водночас, пунктом 13 цього Порядку встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи. Враховуючи, що позивачем не надано всіх обов`язкових документів до заяви, відповідачем правомірно відмовлено у реєстрації таких документів.
Ухвалою суду від 08.02.2019 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача надав відповідь на відзив, у якій підтримав доводи, викладені у позовній заяві.
05.03.2019 року у підготовчому засіданні судом здійснено заміну відповідача на належного - Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки; оголошено перерву у підготовчому засіданні до 27.03.2019 року для надання додаткових доказів; 27.03.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 18.04.2019 року; 18.04.2019 року продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів та оголошено перерву до 14.05.2019 року.
За письмовою згодою сторін розгляд справ по суті відбувся ІНФОРМАЦІЯ_1 одразу після закриття підготовчого провадження.
В судовому засіданні 14.05.2019 року представник позивача підтримав позов та просив суд задовольнити позов. Представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах України з 2015 року та звільнений у запас наказом ВЧ А1314 від 28.12.2017 року №274 за станом здоров`я.
Згідно з довідкою МСЕК №731900 позивачу встановлено з 01.02.2018 року IIІ групу інвалідності, у зв`язку з травмою, що пов`язана з проходженням військової служби (а.с. 11).
Витягом із свідоцтва про хворобу №2579 від 30.11.2017 року військово-лікарської комісії в/ч А4615 встановлено, що травма позивача, зі слів позивача, пов`язана з проходженням військової служби (а.с. 12-13).
У довідці військово-лікарської комісії ВЧ А4615 №2548 від 27.10.2016 року встановлено, що травма позивача, так, пов`язана з проходженням військової служби; довідка про обставини травми не надана (а.с.15).
В наданих довідках військово-лікарської комісії Клінічного центру південного регіону №1284 від 05.07.2017 року, №1699 від 07.09.2017 року зазначено, що захворювання позивача, так, пов`язане з проходження військової служби (а.с. 16-17).
Позивач звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів для отримання одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 (а.с. 18).
Новомосковським об`єднаним міським військовим комісаріатом 27.11.2018 року надано позивачу відповідь, у якій зазначено, що 23.03.2018 року пакет документів для призначення одноразової грошової допомоги направлено до Дніпропетровського обласного військового комісаріату. Останнім надано розгорнуту відповідь (№7/10867/2 від 02.04.2018 року), в якій зазначено, що ОСОБА_1 не надано документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Дніпропетровським ОВК запропоновано позивачу надати вищезазначені документи для подальшої їх реєстрації (а.с. 54-55).
Позивач, вважаючи відповідь відповідача протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
За приписами частини 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011) визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Частиною 6 статті 16-3 Закону №2011 визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права (частина 8 статті 16-3 Закону №2011).
Згідно з частиною 9 статті 16-3 Закону №2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Пунктом 3 Порядку №975 визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з пунктом 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
- заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
- документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;
- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобовязаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів) (пункт 12 Порядку №975).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (пункт 13 Порядку №975).
Підпунктом 27 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року № 671 "Про затвердження Положення про Міністерство оборони України" зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначеної норми, саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а відповідач має обов`язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства оборони України висновок з поданими документами для прийняття вказаного рішення.
Так, наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 року №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовців і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей» визначено порядок оформлення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону №2011 та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975.
Пунктом 4.7 Положення №530 встановлено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
За вказаним пунктом 4.7 Положення №530 також передбачено, що у разі настання інвалідності до заяви подаються серед переліку наведених документів, у тому числі надається і копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження подається - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов`язане з виконанням обов`язків військової служби.
З аналізу вищевикладеного слід дійти висновку, що саме на відповідача покладено повноваження по прийняттю від осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, документів для виплати та призначення одноразової грошової допомоги, формування відповідного висновку і направлення у п`ятнадцятиденний строк з дня реєстрації документів Міністерству оборони України як розпоряднику бюджетних коштів для прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
При цьому, вказаний висновок відповідачем повинен прийматися на підставі переліку документів, наданих військовослужбовцем, встановленого пунктом 11 Порядку №975 та пунктом 4.7 Положення №530, зокрема, у тому числі і за наявності такого документа як копії акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) про те, що воно не пов`язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження подається - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов`язане з виконанням обов`язків військової служби.
В судовому засіданні встановлено та представником позивача не заперечується факт того, що до пакета документів, який було надано відповідачу для призначення одноразової грошової допомоги, позивачем не надано документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Позивач вважає, що документом, який свідчить про причини та обставини травми є свідоцтво про хворобу №2579 військово-лікарської комісії в/ч А4615, однак суд не приймає такі доводи до уваги, оскільки у вказаному свідоцтві зазначено про причини та обставини отримання травми тільки зі слів ОСОБА_1
Крім того, представником позивача під час судового розгляду справи отримано відповідь з військової частини А1964 від 03.05.2019 року №943 на адвокатський запит, у якій зазначено, що службове розслідування про отримання травми відносно колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 не проводилось, довідка про отримання травми не складалася (а.с. 75).
Також, представником позивача отримано відповідь з військової частини 3057 від 12.04.2019 року №40/57/33-1496/1 на адвокатський запит, у якій зазначено, що громадянин ОСОБА_1 військову службу в озагСпП «Азов» військової частини 3057 Національної гвардії України не проходив та не проходить, у списках вказаної частини Гуртовий В.В. ніколи не перебував (а.с. 74).
Таким чином, в судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження відсутній та не може бути складений, тому що жодних документальних підтверджень отриманої позивачем травми під час виконання обов`язків військової служби - немає.
Отже, судом встановлено, що позивачем не подано до відповідача усього пакету документів, необхідного для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, а тому дії відповідача є правомірними, підстави для зобов`язання відповідача вчинити певні дії - відсутні.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи та здійснивши системний аналіз норм законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволені позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (адреса: 49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 08353525) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду в повному обсязі складено 24 травня 2019 року.
Суддя М.В. Бондар