Ухвала суду № 82277296, 07.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2019
Номер справи
1.380.2019.002821
Номер документу
82277296
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002821

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

07 червня 2019 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Братичак Уляна Володимирівна, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення невиплаченої пенсії, -

в с т а н о в и л а :

Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:

- стягнути з Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1 ) нараховану, але не виплачену пенсію за період з 01.03.2016 року по 30.09.2018 року у загальній сумі 30 495,85 грн.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Положеннями ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено форму та зміст позовної заяви, а також документи, що додаються до такої.

Відповідно до ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Відповідно до ч.8 ст.160 цього ж Кодексу, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Разом з тим, позивач просить відстрочити сплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення по справі. Зазначає, що протягом останніх двох років не отримує пенсії, що суперечить ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», в результаті чого перебуває у скрутному матеріальному становищі.

Вирішуючи подане клопотання, суд враховує таке.

Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Таким чином, звільнення від сплати судового збору (відстрочення, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України та ст.8 Закону України "Про судовий збір", є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).

Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).

Водночас, з аналізу ст.8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що суд може відстрочити сплату судового збору лише за вичерпних умов. При цьому, приписами цієї статті чітко визначено перелік умов, а також суб`єктні та предметні критерії, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

При цьому позивачем не надано суду жодних доказів на підтвердження важкого матеріального становища (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію, довідка про склад сім`ї тощо).

За вказаних обставин та з урахуванням встановленого наведеними законодавчими приписами режиму правового регулювання питання відстрочення сплати судового збору, визначених законодавцем умов та підстав для цього, подане позивачем клопотання задоволенню не підлягає.

Окрім цього, позивач не подав будь-яких доказів на підтвердження виникнення у нього можливості сплатити судовий збір до ухвалення судового рішення у справі.

Вказані висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в ухвалі від 05.09.2018 року (справа №810/2386/17).

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019" встановлено, що у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2019 становить 1921,00грн.

Пунктом 3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем справляється судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (9605,00грн).

Згідно позовної заяви позивач просить суд стягнути з Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області нараховану, але не виплачену пенсію за період з 01.03.2016 року по 30.09.2018 року у сумі 30 495,85 грн., тобто рішення має майновий характер, оскільки змінює майновий стан заявника.

З урахуванням вищезазначеного, позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до адміністративного суду позовної заяви з позовною вимогою майнового характеру у розмірі 768,40 грн.

Наведене вище свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.169 вищевказаного Кодексу, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, враховуючи виявлені недоліки, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу встановити спосіб і строк їх усунення. Роз`яснити позивачу, що у випадку усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

п о с т а н о в и л а :

у задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення невиплаченої пенсії - залишити без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків шляхом подання в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (вул.Чоловського, 2, м.Львів, 79018) в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали:

- оригіналу документа про сплату судового збору за подання даної позовної заяви (в сумі 768,40 грн);

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна