Рішення № 82268650, 30.05.2019, Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
687/134/19
Номер документу
82268650
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ справи687/134/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року смт.Чемерівці

Чемеровецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Горобець Н. О.,

за участю - секретаря Матушкіної М.П.,

представника відповідача - Коруняка А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чемерівці Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16 червня 2017 року №22-12929-СГ йому було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за межами населених пунктів Чорнянської сільської ради Чемеровецького району Xмельницької області орієнтовним розміром земельної ділянки 2,0000 га. На підставі вказаного наказу, землевпорядною організацією було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. В зв`язку із передачею земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність, він звернувся до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Рішенням Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 30 листопада 2018 року йому відмовлено у затвердженні проекту землеустрою без жодного обґрунтування.

Просить скасувати рішення Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 30 листопада 2018 року, яким йому відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та зобов`язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району Хмельницької області повторно розглянути його заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер НОМЕР_1 , для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області, та надання її у власність та затвердити проект землеустрою.

Позивач в судове засідання не з`явився, направив на адресу суду заяву, в якій розгляд справи просить проводити без його участі, вимоги позову підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив, в якому зазначив, що позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. На засіданні постійно діючої комісії з питань земельних відносин, екології, агропромислового розвитку, житлово-комунального господарства, інвестиції, будівництва, транспорту, зв`язку, підприємництва та торговельного обслуговування було розглянуто заяву ОСОБА_1 та внесено пропозицію про відмову в затвердженні проекту землеустрою, оскільки останній не зареєстрований та не проживає на території с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області. В подальшому, 30 листопада 2018 року на засіданні двадцять шостої сесії Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області депутатами була підтримана пропозиція вищевказаної комісії та прийнято рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою. Вказане рішення прийнято з дотриманням норм чинного законодавства, а тому в задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ №22-12929-СГ від 16 червня 2017 року про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, за межами населених пунктів Чорнянської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області (НОМЕР_4 ), орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.

ФОП ОСОБА_2 була розроблена документація із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Чорнянської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області та земельній ділянці було присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1 .

В зв`язку із передачею земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність, ОСОБА_1 звернувся до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Рішенням двадцять шостої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 30 листопада 2018 року позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області.

Як вбачається з протоколу двадцять шостої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 30 листопада 2018 року, начальник відділу земельних ресурсів селищної ради ОСОБА_3 вніс пропозицію відмовити ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Чорна, оскільки останній не зареєстрований та не проживає в цьому населеному пункті.

Не погоджуючись із даним рішенням позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

За змістом Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб`єкти права власності рівні перед законом (частина 4 статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина 2 статті 14).

Згідно з пунктом «в» ч.3 ст. 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до пункту «б» ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Частинами 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до частин 9, 10 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Таким чином, позивачем було дотримано вимоги ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України.

Судом встановлено, що відповідач відмовив позивачу в затвердженні проекту землеустрою з підстав не проживання останнього на території с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області.

Разом з тим, згідно з ч.13 ст.123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Тобто, діючим законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

На підставі наведених положень чинного законодавства суд вважає, що не проживання позивача на території села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області не може бути підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Враховуючи обставини справи, а також наявність висновку експерта державних експертиз про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в якому зазначено про погодження такого проекту, суд приходить до висновку, що Чемеровецька селищна рада Чемеровецького району Хмельницької області, відмовивши у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки діяла всупереч вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність скасування рішення Чемеровецької селищної ради від 30 листопада 2018 року № 131-26/2018 про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до Рекомендацій №R (80) 2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 р. термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Таким чином, Чемеровецька селищна рада Чемеровецького району Хмельницької області не наділена повноваженнями, за якими за конкретних фактичних обставин може діяти не за законом, а на власний розсуд, зокрема, затвердити проект землеустрою чи ні. Безперечно, правомірним у даному випадку є лише один варіант поведінки, залежно від фактичних обставин.

Разом з тим, як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 7 постанови від 16.04.2004 №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування» при розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції (зокрема, про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи користування, у продажі земельної ділянки, в наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо), суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов`язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про необхідність зобов`язання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер НОМЕР_1 , для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області, та надання її у власність та прийняти рішення з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні всі підстави для часткового задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 116, 118, 123 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 10, 18, 76, 95, 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 30 листопада 2018 року № 131-26/2018 про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області.

Зобов`язати Чемеровецьку селищну ради Чемеровецького району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га кадастровий номер НОМЕР_1 , для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області, та надання її у власність, з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області на користь держави 1536 грн. 80 коп. судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач - Чемеровецька селищна рада Чемеровецького району Хмельницької області, 31600 вул. Центральна, 40 смт. Чемерівці Чемеровецький район Хмельницька область, код ЄДРПОУ 04403930.

Повний текст рішення складено 06 червня 2019 року.

Суддя