
Справа №461/3827/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2019 року м.Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р.
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер невідомий,
за ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
згідно протоколу про адміністративне правопорушення №43151042 від 21.05.2019 року, складеного державним виконавцем Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області Вдовичем М.Б. про те, що ОСОБА_1 не сплачував аліменти на утримання дитини, згідно виконавчого листа № 607/18337/13-ц виданого 08.11.2013 року Тернопільським міськрайонним судом, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів понад шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання. Загальна заборгованість по сплаті аліментів за період з 11 листопада 2018 р. по 11 травня 2019 р. становить 37746,35 грн.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце проведення розгляду справи, а саме:
-судовим викликом від 30.05.2019 р. на 05.06.2019 р. на 10 год. 45 хв.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для доопрацювання, з наступних підстав.
Відповідно дост.1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб`єктивних та об`єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченихст.183-1 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Так, статтею 183-1 КУпАП передбачена відповідальність за несплату аліментів.
28.08.2018 р. статтю 183-1 КУпАП викладено у новій редакції, згідно з якою вона містить три склади адміністративних правопорушень, тобто встановлено адміністративну відповідальність за дії, передбачені трьома частинами цієї статті.
Як вбачається з наданого протоколу про адміністративне правопорушення №43151042 від 21.05.2019 р. ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП за те, що він допустив несплату аліментів, сукупний розмір яких перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, а саме сума заборгованості по аліментах становить 37746, 35 гривень.
Проте, в порушення норм КУпАП в даному протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена кваліфікація дій правопорушника ОСОБА_1 , а саме не вказана частина ст.183-1 КУпАП, за якою останній підлягає відповідальності, що позбавляє суд можливості прийняти правильне рішення по справі.
Тому, з урахуванням дати вчинення адміністративного правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення слід зазначити або частину чинної редакції статті або редакцію статті, що була чинною на момент вчинення адміністративного правопорушення.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне. Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018 року. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі, а поширюється тільки на відносини, які виникли після набуття нею чинності. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Однак, у порушення зазначених вимог та вимог ст.256 КУпАП (щодо часу вчинення правопорушення), особа, яка складала протокол про адміністративне правопорушення не вказала у такому період часу несплати ОСОБА_1 аліментів.
При цьому, до матеріалів справи долучено розрахунок заборгованості від 11.05.2019 р., з якого вбачається, що у суму заборгованості по несплаті аліментів, зараховано заборгованість, яка станом на 30.11.2017 р. становить 24903,22 грн. Загальна сума заборгованості - 37746,35 грн., тобто у ОСОБА_1 виникла заборгованість по аліментах з 30.11.2017 р., тобто до моменту вступу в законну силу статті 183-1 КУпАП.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні відомості про те, що копія складеного протоколу була надіслана ОСОБА_1 за місцем проживання останнього, а також матеріали не містять відомостей про отримання ним копії протоколу.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить всіх належних даних про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема до протоколу не додано жодного документу, на підставі якого, суд мав би можливість встановити особу правопорушника.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбаченихст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зазначені недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог ст.245 КУпАП та надати об`єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
При цьому, слід врахувати вимоги абз.3 п.4 розділу XIV Наказу Мінюсту від 02.04.2012 р. (із змінами від 02.08.2018р.) № 512/5 "Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень" зокрема те, що не допускаються закреслення або виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений.
З метою всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи, приходжу до висновку, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності заст.183-1 КУпАП необхідно повернути до Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області для належного оформлення.
Керуючись ст.19, 58 Конституції України, ст.ст.8, 9, 245, 256, 278, 283 КУпАП, суддя,
П О С Т А Н О В И В :
матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення повернути для належного дооформлення до Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя О.Р. Юрків