
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
06 червня 2019 року м. Київ № 640/3367/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту» до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київський центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту» (ТОВ «Київський центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків (Інспекція), у якому просило:
- визнати бездіяльність Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків щодо невнесення інформації про видані з 01 січня 2019 року ТОВ «Київський центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту» документи моряків у єдиний Державний реєстр документів моряків, - протиправною;
- зобов`язати Інспекцію з питань підготовки та дипломування моряків вчинити дії, а саме, внести інформацію про видані з 01 січня 2019 року ТОВ «Київський центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту» документи моряків у єдиний Державний реєстр документів моряків.
На обґрунтування заявлених вимог зазначили, що підставою звернення до суду з даним позовом стало невиконання Інспекцією з питань підготовки та дипломування моряків обов`язку по внесенню інформації про видані Товариством з 01 січня 2019 року документи моряків у єдиний Державний реєстр документів моряків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 березня 2019 року позовну заяву ТОВ «Київський центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту» прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №640/3367/19 та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, в прохальній частині якого міститься клопотання про закриття провадження у справі. У відзиві вказано, що Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків не є суб`єктом владних повноважень та даний спір не має публічно-правового характеру, оскільки предметом спору у даній справі є господарські відносини щодо укладення договору між суб`єктами господарювання. Позивачем не береться до уваги норма пункту 3.2 Положення про ведення єдиного Державного реєстру документів моряків, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 08 січня 2003 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2003 року за №86/7407, щодо договірних умов внесення інформації до Реєстру, яка надходить від навчальних центрів, що займаються підготовкою моряків, на паперових та електронних носіях, а також вимоги частини першої та другої статті 67 Господарського кодексу України (відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів). На даний час між позивачем і відповідачем відсутні будь-які договірні відносини, а такі відносини мали місце лише до 31 грудня 2018 року. Позивач безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій відповідача щодо укладання Договору про надання послуг з реєстрації документів моряків України та їх внесення у єдиний Державний реєстр документів моряків, та наполягає на наданні послуг на безоплатній основі без укладання господарського договору. У зв`язку з вищезазначеним, відповідач вважає, що даний спір носить приватний, а не публічний характер, і повинен розглядатися в господарському суді за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Суд, розглянувши подане клопотання, при його вирішенні виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Інспекція утворена згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року №83.
Інспекція діє на підставі Положення про Інспекцію з питань підготовки та дипломування моряків, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 17 жовтня 2001 року № 693, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 листопада 2001 за № 928/6119 (Положення про Інспекцію).
Відповідно до пункту 1 вказаного Положення Інспекція є державною організацією, заснованою на державній власності, і належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Відповідно до Положення про Інспекцію одним з основних завдань Інспекції є підтвердження кваліфікації моряків у Державних кваліфікаційних комісіях (ДКК), та підтвердження дійсності документів моряків, що засвідчують їх кваліфікацію, визначених законодавством (пункт 3.2).
Для реалізації цих завдань пунктами 4.2 та 4.3 Положення про Інспекцію відповідно, закріплено перелік обов`язків, які покладаються на Інспекцію, а саме Інспекція:
- веде реєстр усіх виданих на території України документів, згаданих пунктом 3.2 цього Положення про Інспекцію, термін чинності яких минув або був продовжений, або дія яких була призупинена, або які були анульовані чи заявлені як загублені або знищені, а також веде реєстр виданих пільгових дозволів;
- підтверджує дійсність документів, передбачених пунктом 3.2 цього Положення про Інспекцію.
Таким чином, Інспекція наділена обов`язками на ведення єдиного Державного реєстру документів моряків та підтвердження дійсності документів моряків.
Зазначені вище приписи Положення про Інспекцію перекликаються з приписами пунктів 2.1., 2.2 Положення про ведення єдиного Державного реєстру документів моряків, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 08 січня 2003 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2003 року за №86/7407.
За результатами аналізу вищевказаних норм права слід дійти висновку про те, що Інспекція в розумінні статті 4 КАС України є суб`єктом, створеним на підставі законодавства на виконання делегованих повноважень Міністерства інфраструктури України, і у своїй діяльності відповідно до пунктів 4.2, 4.3 Положення про Інспекцію та пунктів 2.1., 2.2 Положення про ведення єдиного Державного реєстру документів моряків, наділена завданнями (обов`язками) на ведення єдиного Державного реєстру документів моряків та підтвердження дійсності (легітимності) документів моряків, тобто виконує владні управлінські функції.
Як встановлено судом, з 01 січня 2019 року між позивачем і відповідачем не існує договірних відносин. Ці обставини сторони під сумнів не ставлять.
Підставою звернення до суду з даним позовом стало невиконання Інспекцією обов`язку по внесенню інформації про видані Товариством з 01 січня 2019 року документи моряків у єдиний Державний реєстр документів моряків.
У зв`язку з наведеним, суд дійшов висновку про помилковість доводів відповідача про те, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з огляду на суб`єктний склад та суть спору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 238, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №640/3367/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський центр підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту» до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини другої статті 256 КАС України з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Чудак