
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
05 червня 2019 року № 826/5423/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1, викладену в листі Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21.02.2018 №10099/05;
- зобов`язання Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити та виплачувати пенсію на пільгових умовах ОСОБА_1 , який з 03.10.1984 до 26.03.2001, тобто в період дії Списку №1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, якими була передбачена професія позивача - терміст на нагрівальних печах, починаючи з дня звернення ОСОБА_1 до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії, з 27.11.2017.
Ухвалами суду: від 10.04.2018 - відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судових розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву; від 04.06.2019 - замінено відповідача - Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 22869454), на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368).
Позов обґрунтовано тим, що позивач має необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до абзацу 1 пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв`язку з чим позивачем було надано всі необхідні документи, наявні в нього на момент звернення до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які підтверджують наявність стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, проте, листом від 21.02.2018 №10099/05 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 через відсутність на момент звернення необхідного пільгового стажу, підтвердженого у встановленому законом порядку.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, у зв`язку з відсутністю правових підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи на посадах, віднесених до Списку №1. У відзиві вказано, що наданні позивачем документи на підтвердження права на призначення пільгової пенсії мають суперечності, оскільки вбачалася невідповідність трудової книжки з пільговою довідкою, а також відсутні первинні документи, що в сукупності не дає можливості зарахувати період роботи з 03.10.1984 до 31.10.1991 до пільгового стажу. Крім того, у пільговій довідці зазначено, що атестація робочих місць не проводилась.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Як убачається з позовної заяви, ОСОБА_1 , 05.01.2016, звернувся до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №1 та надав наявні на момент звернення документи.
Листом від 13.01.2016 №528/11 Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, посилаючись на недостатність пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
Позивач повторно звернувся до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві із заявою від 27.11.2017 про призначення пенсії за віком за Списком №1 та надав документи.
Листом від 21.02.2018 №10099/05 відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, посилаючись на недостатність пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах та суперечність даних трудової книжки з пільговою довідкою, що в сукупності не дає можливості зарахувати період роботи з 03.10.1984 до 31.10.1991 до пільгового стажу.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до пункту 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Частиною першою статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім-тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 01.04.2017 по 31.03.2018 - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим-двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017.
Зміст наведених норм дозволяє дійти висновку, що чоловікам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, пенсія за віком на пільгових умовах призначається:
після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на відповідних роботах, або
наявності страхового стажу не менше 21 року 6 місяців, з них не менше 10 років на зазначених роботах, в разі досягнення 50 років у період з 01.04.2017 по 31.03.2018, або
зі зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (тобто, 60 років), на 1 рік за кожний повний рік роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на підземних роботах за Списком №1, в разі наявності загального стажу на зазначених роботах не менше 5 років.
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній".
Пунктом 1 "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за якою особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені "Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
На думку суду, за наведеного правового регулювання додаткові документи для підтвердження стажу роботи можуть вимагатися лише в разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 3 "Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстровано в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за №1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Отже, правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком №1.
При цьому, за правилами застосування Списку №1, визначеними у наведених нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991, то застосовується Список №1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994, то застосовується Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003, то застосовується Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.
Як уже зазначалось, основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15.11.2017 №19, виданої ОСОБА_1 Публічним акціонерним товариством "Київський завод "Радар", позивач працював на вказаному заводі в період з 03.10.1984 до 26.03.2001 та виконував роботу терміста на нагрівальних печах за посадою терміста на нагрівальних печах, що передбачена Списком №1, розділ ХІ - Металообробка, код КП 1110300а-19100, підстава Постанова Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10 за період з 03.10.1984 до 21.08.1992 тобто 7 років 10 місяців та 18 днів. Також зазначено, що атестація робочих місць не проводилася.
Суд зауважує, що за період пільгової роботи позивача його посада вважалася шкідливою згідно зі Списком №1. Так, до 01.01.1992 чинним був Список №1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 - розділ ХІ "Метолообробка" поз. 3б - термісти на нагрівальних печах і їх підручні та помічники. За період роботи після 01.01.1992 та до 11.03.1994 чинним був Список №1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10 - розділ ХІ "Метолообробка" поз. 3б - термісти на нагрівальних печах і їх підручні та помічники.
Разом з тим, "Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" затверджено постановою Кабінету Міністрів України 01.08.1992.
На думку суду, роботи, професії та посади, передбачені зазначеними списками, за період до 01.08.1992 мають бути враховані при призначенні пільгових пенсій без результатів атестації робочих місць, оскільки у відповідний період така атестація не визнавалась обов`язковою для цілей призначення пенсії.
Як уже зазначалось, згідно з довідкою ПАТ "Київський завод "Радар" від 15.11.2017 №19 позивачу за період з 03.10.1984 до 21.08.1992 нараховано стаж терміста нагрівальних печах за Списком №1 - 7 років 10 місяців та 18 днів.
З огляду на викладене суд доходить висновку про помилковість доводів відповідача щодо неврахування позивачу стажу за Списком №1 - 7 років 10 місяців та 18 днів
Щодо роботи позивача з 22.08.1992 до 06.03.2001 на посаді терміста на нагрівальних печах, то суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 затверджені списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Професія терміста на нагрівальних печах вважається шкідливою за Списком №1, розділ ХІ - Металообробка, код КП 1110300а-19100 - Термісти, постійно зайняті біля печей на гарячих роботах.
Водночас, як уже зазначалось судом, пунктом 3 "Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстровано в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за №1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Судом встановлено, що атестація робочого місця позивача не проводилась (лист від 15.11.2017 №19). Позивачем не надано доказів на підтвердження цієї обставини, про їх існування не повідомлено, клопотань з цього приводу не заявлено.
За таких обставин період роботи позивача з 22.08.1992 до 06.03.2001 на посаді терміста на нагрівальних печах не може бути враховано як підстава для призначення пільгової пенсії за Списком №1.
Як убачається з копії трудової книжки НОМЕР_1 , позивач працював:
з 03.10.1984 до 31.07. 1988 - термістом 5 розряду 7 сітки;
з 01.07.1988 до 31.10.1991 - термістом 5 розряду 8 сітки;
01.11.1991 - присвоєно 6 розряд 8 сітки терміста на печах нагрівальних;
з 01.11.1991 - переведений термістом на печах нагрівальних 6 розряд 6 сітки;
26.03.2001 - звільнено за власним бажанням.
З огляду на інформацію в трудовій книжці, довідку ПАТ "Київський завод "Радар" від 15.11.2017 №19, в якій зазначено, що позивач працював термістом на нагрівальних печах Список №1 з 03.10.1984 по 21.08.1992, стаж - 7 років 10 місяців 18 днів, суд вважає доводи відповідача про суперечність поданої позивачем інформації необґрунтованими. Крім того, доказів на підтвердження суперечності поданої позивачем інформації відповідачем не надано.
З огляду на те, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, крім встановленого судом стажу 7 років 10 місяців 18 днів за Списком №1, необхідно встановити інший стаж, водночас сторони про відповідні обставини не зазначали, докази на їх підтвердження не надали, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині. Оскільки суд дійшов висновку про наявність у позивача пільгового стажу 7 років 10 місяців 18 днів за Списком №1, відповідно слід визнати протиправною відмову врахувати цей стаж. Щодо вимоги про зобов`язання органу Пенсійного фонду України призначити та виплачувати позивачу пенсію на пільгових умовах, то ця вимога підлягає задоволенню в частині зобов`язання відповідача розглянути заяву позивача від 27.11.2017 про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за Списком №1, врахувавши позивачу до пільгового стажу за Списком №1 роботу термістом на нагрівальних печах - 7 років 10 місяців 18 днів.
Належним способом виконання рішення суд є розгляд Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві заяви позивача від 27.11.2017 про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за Списком №1 з урахуванням стажу роботи термістом на нагрівальних печах за Списком №1 - 7 років 10 місяців 18 днів та за наявності достатності іншого стажу призначення пенсії на пільгових умовах з 27.11.2017.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. Оскільки, позов задоволено частково, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову, викладену в листі Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 21 лютого 2018 року №10099/05, щодо зарахування до стажу ОСОБА_1 стажу роботи термістом на нагрівальних печах за Списком №1 - 7 років 10 місяців 18 днів.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 грудня 2017 про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за Списком №1, врахувавши стажу роботи ОСОБА_1 термістом на нагрівальних печах за Списком №1 - 7 років 10 місяців 18 днів.
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути на користь ОСОБА_1 352,40 грн. (триста п`ятдесят дві гривні 40 коп.) судових витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець