
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
06 червня 2019 року № 826/8856/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з лютого 2014 по жовтень 2017 року включно 224,4 % та з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35%.
Ухвалою суду від 15.06.2018 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до статті 10 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи, проте відповідач листом від 26.04.2018 повідомив позивача, що індексація пенсії не провадиться. Застосування відповідачем при обчисленні пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% у порівнянні з величиною 1,35% є прямим звуженням вже набутих позивачем прав та рівня соціальної захищеності.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнано. У відзиві зазначено, що пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці.
Представником позивача подано відповідь на відзив, який судом не береться до уваги, позаяк ухвалою суду від 15.06.2018 про відкриття провадження у справі відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України судом встановлено строк для подання відзиву відповідачем.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Як убачається з матеріалів судової справи, представник ОСОБА_1 звернулась до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 19.03.2018, в якій просила повідомити про здійснену ОСОБА_1 індексацію пенсії помісячно з 01.01.2014 по жовтень 2017 року з урахуванням індексу інфляції в розмірі 226,4% та повідомити яка кратність у відсотковому значенні коефіцієнта стажу застосовується до пенсії позивача. До заяви було додано лист Державної служби статистики України про індекси споживчих цін від 13.03.2018 №15.2-20/431ПІ.
Правобережне об`єднане управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 26.04.2018 №1084/03/Г-776 повідомило позивача про те, що вона перебуває на обліку в цьому Управлінні та отримує пенсію за віком як працюючий пенсіонер відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Індексація пенсії не проводиться, оскільки коефіцієнт стажу ОСОБА_1 дорівнює 0,40333 (з урахуванням страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%), працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці, індексація пенсії, щомісячного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації, індексація пенсії проводиться тільки непрацюючим пенсіонерам. Правовою підставою вказано пункт 9 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Не погоджуючись з відмовою, позивач звернулась до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, врегульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ.
Відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення": індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1);
індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії та оплата праці (грошове забезпечення) (частина перша статті 2 );
індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (стаття 4);
індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи (частина перша статті 10).
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначаються "Порядком проведення індексації грошових доходів населення", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Пунктом 9 "Порядком проведення індексації грошових доходів населення" передбачено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов`язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.
Після звільнення пенсіонера з роботи обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації пенсії здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення його пенсії.
Як убачається з відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як працюючий пенсіонер, відповідні обставини позивачем не заперечуються. Наведене також убачається зі змісту листа Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.04.2018 №1084/03/Г-776.
Отже, у випадку, коли пенсіонер є працюючим індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи в межах сум прожиткового мінімуму для працездатної особи. В першу чергу індексується його сума оплати праці й лише після цього можливе проведення індексації пенсії (загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. При цьому особа надає до органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості про звільнення (копію трудової книжки із записом про звільнення та /або копію цивільно-правового договору).
Як уже зазначалось судом, відповідно до відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві позивач була працюючим пенсіонером, індексація пенсії їй не проводилась. Зі змісту позовної заяви вбачається, що підставами позову не вказано не здійснення індексації позивачу заробітної плати, доказів, які б доводили обставину не здійснення позивачу індексації заробітної плати за відповідний період не надано, про їх існування не зазначено, клопотань про витребування не заявлено.
Враховуючи відсутність у відповідача на момент звернення позивача з заявою довідки підприємства про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, в якій зазначається розмір її оплати праці, проіндексованої її суми та суми індексації, у Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві були відсутні правові підстави для проведення індексації пенсії позивачу, тому позов в частині позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, як правонаступника, провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням індексу інфляції по Україні за період з лютого 2014 року по жовтень 2017 року включно 224,4% не підлягає задоволенню.
У позові як правову підставу зазначено визнання нечинною частини другої статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", за якою індексація проводиться в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України та яку визнано неконституційною Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 №10-рп/2008.
Вказаним Рішенням Конституційного Суду визнано неконституційними зміни, внесені в статтю 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Разом з тим рішення Конституційного Суду України мотивовано виключно незаконністю внесення змін в Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", "Порядок проведення індексації грошових доходів населення" нечинним не визнавався. Крім того, застосування положень Порядку, зокрема пункту 9, підтверджується судовою практикою (наприклад, постанова Верховного Суду від 14.02.2019 справа №591/6079/16-а).
Позивачем заявлено вимогу про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35%.
Судом зазначалось, що листом від 26.04.2018 №1084/03/Г-776 Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що коефіцієнт стажу ОСОБА_1 дорівнює - 0,40333 (з урахуванням страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%).
Як убачається з відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII проведений перерахунок пенсії позивача автоматично з 01.10.2017, а саме осучаснення раніше призначених пенсій із використанням єдиного показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки, 3764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%.
Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника (частина перша статті 9); особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (частина перша статті 10).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком.
Як вбачається з позовної заяви, при призначенні пенсії позивачу для обчислення розміру її пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (положення стосовно внесення змін до статті 25 Закону України від 09.03.2003 №1058-ІV, набрали чинності з 11.10.2017).
Згідно з пунктом 4-3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (доповнено згідно з Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10. 2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до пункту 4-4 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (доповнено згідно з Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII) з 01.102017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Як убачається з позовної заяви та доданого до позовної заяви пенсійного посвідчення від 30.09.2013 серія НОМЕР_1 , пенсія позивача призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а тому остання підлягає перерахунку з 01.10.2017 з урахуванням пункту 4-3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
Відтак, за висновком суду, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , тому в задоволенні позову слід відмовити.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. (квитанція від 05.06.2018 №0.0.1052777803.1). Оскільки в задоволенні позову відмовлено, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець