
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2019 року справа № 580/115/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення №0006322317 від 29.10.2018, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області, в якій просить визнати протиправним і незаконним рішення №0006322317 від 29.10.2018.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що зареєстрований в органах Державної фіскальної служби як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. 06.11.2018 позивачем було отримано оскаржуване рішення №0006322317 від 29.10.2018 про застосування штрафу у сумі 1613,37 грн. та нарахування пені у сумі 534,36 грн. Вважає, що рішення є незаконним з тих підстав, що винесено без проведення відповідної перевірки та складення акту перевірки; сума недоплати єдиного внеску за 2017 рік складає не 8448 грн., а 3152,46 грн., тому сума штрафу та пені нараховані неправомірно; позивач сплатив єдиний внесок за 2017 рік 31.07.2018, тому пеня могла бути нарахована за період з 03.05.2018 по 30.07.2018 за 89 календарних днів.
Відповідач проти позову заперечив. 28.02.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач єдиний внесок за 2017 рік та ІІ квартал 2018 року сплачено з порушенням строків сплати єдиного внеску.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
06.05.2019 відповідач надав письмові пояснення, в яких вказав, що складання акту перевірки для винесення рішень на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» законодавством не передбачена.
Ухвалою суду від 05.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 07.03.2019 без виклику учасників справи.
Ухвалами суду від 15.03.2019 та від 22.04.2019 у відповідача були витребувані додаткові письмові докази.
Дослідивши надані письмові докази, надані позивачем та відповідачем, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 зареєстрований в органах Державної фіскальної служби платником податку на доходи фізичних осіб на загальних підставах як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.
Згідно з інтегрованою карткою позивача станом на 31.12.2017 обліковувалась переплата за єдиного внеску у сумі 5295,54 грн.
09.02.2018 позивачу було нараховано розрахункову суму єдиного внеску за 2017 рік 2816 грн. та 19.04.2018 було нараховано єдиний внесок за 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., які були погашені за рахунок переплати, яка обліковувалась станом на 31.12.2017 у сумі 5295,54 грн., внаслідок чого залишок переплати склав 22,36 грн.
23.04.2018 позивач надав відповідачу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік, згідно якого сума нарахованого єдиного внеску склала 8448 грн. зі строком платежу 02.05.2018.
В погашення платежу за єдиним внеском у сумі 8448 грн. відповідач зарахував переплату у сумі 22,36 грн., тому недоїмка станом на 02.05.2018 склала 8425,64 грн.
19.07.2018 позивачу був нарахований єдиний внесок за 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн.
31.07.2018 позивач сплатив 8448 грн. згідно квитанції №34074253 через АБ «Укргазбанк».
Відповідачем Головним управлінням ДФС у Черкаській області 29.10.2018 прийнято рішення №0006322317 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» застосовано штраф за період з 03.05.2018 по 31.07.2018 у сумі 1613 грн. 37 коп. та нараховано пеню у сумі 534 грн. 36 коп.
Згідно з розрахунком штрафної санкції штраф у розмірі 20 % від суми недоїмки 5609,65 грн. (розрахунок: 8448 грн. - 2816 грн. (розрахункова сума єдиного внеску за 2017 рік, нарахована 09.02.2018) - 22,36 грн. (сума переплати), всього 1121,93 грн. нарахований за період прострочення з 03.05.2018 по 31.07.2018, та у розмірі 20% суми недоїмки 2457,20 грн. зі строком платежу 20.07.2018., всього 491,44 грн., нарахований за період з 20.07.2018 по 31.07.2018.
За вказані періоди прострочення та з вказаних сум недоїмки також обрахована пеня у сумі 504,87 грн. та 29,49 грн., всього 534,36 грн.
16.11.2018 позивач оскаржив рішення №0006322317 від 29.10.2018 до Державної фіскальної служби України, яке рішенням №20106/Я/99-99-11-05-02-25 ДФС України від 19.12.2018 залишено без змін.
Вважаючи рішення №0006322317 від 29.10.2018 протиправним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування" від 08.07.10 №2464-VI (далі - Закон №2464).
Відповідно до статті 1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов?язкового державного соціального страхування в обов?язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов?язкового державного соціального страхування.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
З огляду на зазначене позивач є страхувальником в розумінні Закону №2464 та платником єдиного внеску.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону №2464 в редакції, яка діяла до 01.01.2018, платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.
З 01.01.2018 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 2148-VIII до абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону №2464 внесені зміни, відповідно до яких платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Таким чином, позивач зобов`язаний був сплатити єдиний внесок за 2017 рік у сумі 8448 грн. до 2 травня 2018 року; за 1 квартал 2018 у сумі 2457,18 грн. до 20.04.2018 та за 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн. до 20.07.2018 року.
З інтегрованої картки позивача вбачається, що позивач сплатив єдиний внесок за 2017 рік у сумі 8448 грн. 31.07.2018, а єдиний внесок за 1 та 2 квартали 2018 року погашались за рахунок переплати, яка обліковувалась станом на 31.12.2017 у сумі 5295,54 грн.
Згідно частини 2, 3 статті 25 Закону №2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Згідно частини 10 статті 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464 орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно частини 13 статті 25 Закону №2464 нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Враховуючи, що позивач сплатив єдиний соціальний внесок з простроченням, оскаржуване рішення прийнято відповідачем на законних підставах та скасуванню не підлягає.
Доводи позивача про те, що сума недоплати єдиного внеску мала складати 3152 грн. 46 коп., спростовуються вищезазначеним.
Щодо посилання на відсутність акта перевірки суд зазначає, що Законом №2464 не передбачено обов`язку контролюючого органу складати акт перевірки з метою застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Так, пунктом 1 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953, визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Отже, розрахунок фінансової санкції та пені здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що на день сплати заборгованості з єдиного внеску пеня не нараховуються, оскільки частиною 13 статті 25 Закону №2464 визначено, що нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Посилання позивача на Податковий кодекс України також є необгрунтованими, оскільки Закон №2464 є спеціальним нормативно-правовим актом у правовідносинах щодо збору та обліку єдиного внеску, тому посилання позивача на Податковий кодекс України, є необгрунтованими.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки рішення №0006322317 від 29.10.2018 прийнято на законних підставах, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 39392109) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя А.В. Руденко