
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2019 р. № 520/3538/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/3538/19 за позовом першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Петрівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Перший заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області в частині невиконання вимог ст.ст. 122, 123 ЗК України щодо винесення на сесію Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області вирішення питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,09 га земель с. Петрівське Балаклійського району Харківської області для обслуговування Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та зобов`язати Петрівську сільську раду Балаклійського району Харківської області розглянути питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,09 га земель с. Петрівське Балаклійського району Харківської області для обслуговування Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами моніторингу відомостей Публічної кадастрової карти України підтверджено, що питання щодо розробки земельно-технічної документації залишається не вирішеним, правовстановлюючі документи на земельну ділянку ОСОБА_1 дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області не розроблено та не видано. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 21.05.2019 від сільського голови Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області надійшла заява про розгляд справи без участі представника сільської ради.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 21.05.2019 від завідувача Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області надійшла заява про розгляд справи без участі представника третьої особи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до рішення № 127 від 12.12.1976 виконавчим комітетом Петрівської сільської ради народних депутатів засновано ясла-садок в с. Петрівське.
Рішенням виконавчим комітетом Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області № 71 від 24.10.2008 затверджено статут дошкільного навчального закладу с. Петрівське.
Відповідно до рішення IV сесії VI скликання № 57 від 20.01.2011 Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області внесено зміни у вказаний статут та перейменовано навчальний заклад в Петрівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області. Також, вказаним рішенням затверджено статут зазначеного навчального закладу в новій редакції.
Згідно п. 1.4 даного статуту засновником Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області визначено Петрівську сільську раду Балаклійського району Харківської області.
Відповідно до листа відділу у Барвінківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області № 10-200.23.09-41/10-19 від 25.02.2019 станом на 01.01.2016 за районним відділом освіти в межах населених пунктів Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області обліковувалось 16,2 га земель під забудовою, правовстановлюючі документи та землевпорядна документація в архіві відділу відсутня, 19.03.2018 за заявою Петрівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Балаклійської районної ради Харківської області була здійснена державна реєстрація земельної ділянки площею 1,8477 га.
Згідно інформації Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області № 157 від 20.02.2019 документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку 0,09 га, яка знаходиться в користуванні Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) відсутні, заходи щодо оформлення земельної ділянки не вживались.
У зв`язку з викладеними обставинами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо правового регулювання спірних правовідносин, суд вказує наступне.
Положеннями ст.17 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.ст. 32, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей; сприяння діяльності закладів освіти.
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади освіти.
Відповідно до ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, щодо надання у користування земельних ділянок та здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель визначені положеннями ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування".
При цьому, положеннями п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно із приписами ч.ч.1, 4-5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.
В той же час, як визначено положеннями ч.ч.1-2 ст. 80 Закону України "Про освіту" до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установу організацій, підприємств системи освіти належать їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до вимог ст. 66 Закону України "Про освіту" сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та початкової освіти, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток.
Як визначено положеннями ч.2 ст. 19 Закону України "Про дошкільну освіту" органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території у тому числі розвиток мережі закладів дошкільної освіти всіх форм власності відповідно до потреб населення, поліпшення матеріально-технічної бази та господарське обслуговування комунальних закладів дошкільної освіти; виконують функції засновника закладів дошкільної освіти на відповідній території; контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти.
З урахуванням вищенаведеного та з огляду на норми діючого законодавства, земельна ділянка, якою користується Петрівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області має перебувати на праві постійного користування, що не заперечується учасниками процесу.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.
Положеннями ст.12 Земельного Кодексу України визначені повноваження місцевих рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Згідно із ч.ч.1-2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України місцеві ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб. Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений у ст. 123 ЗК України.
Згідно із положеннями ст.ст.124 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Як передбачено приписами ч.ч.1, 3 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Також суд зазначає, що розпорядженням Кабінету Міністрів України № 802-р від 17.10.2012 року "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади”, зобов`язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкування яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
З листа Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області № 157 від 20.02.2019 судом встановлено, що документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку 0,09 га, яка знаходиться в користуванні Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області відсутні, заходи щодо оформлення земельної ділянки не вживались.
При цьому, враховуючи, що засновником Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області є Петрівська сільська рада Балаклійського району Харківської області, саме до її повноважень належить вирішення питання стосовно розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування та відповідно надання її в постійне користування зазначеному закладу освіти, що відповідає приписам ст. 123 Земельного кодексу України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Петрівська сільська рада Балаклійського району Харківської області в спірних правовідносинах допустила бездіяльність, а тому, позловні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області в частині невиконання вимог ст.ст. 122, 123 ЗК України щодо винесення на сесію Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області вирішення питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,09 га земель с. Петрівське Балаклійського району Харківської області для обслуговування Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та зобов`язання Петрівську сільську раду Балаклійського району Харківської області розглянути питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,09 га земель с. Петрівське Балаклійського району Харківської області для обслуговування Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області (місцезнаходження - вул. Богданівська, буд. 17, м. Лозова, Лозівський район, Харківська область, 64602) в інтересах держави до Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області (місцезнаходження - вул. Центральна, буд. 6, с. Петрівське, Балаклійський район, Харківська область, 64282, ідентифікаційний код - 04397307), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Петрівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області (місцезнаходження - пров. Центральний, буд. 1/22, с. Петрівське, Балаклійський район, Харківська область, 64282, ідентифікаційний код - 25457114) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області в частині невиконання вимог ст.ст. 122, 123 Земельного Кодексу України щодо винесення на сесію Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області вирішення питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,09 га земель с. Петрівське Балаклійського району Харківської області для обслуговування Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області.
Зобов`язати Петрівську сільську раду Балаклійського району Харківської області розглянути питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,09 га земель с. Петрівське Балаклійського району Харківської області для обслуговування Петрівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Петрівської сільської ради Балаклійського району Харківської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 07 червня 2019 року.
Суддя А.С. Мороко