
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1147/19
06 червня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М. розглянувши у письмовому провадежнні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просив суд зобов`язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису №24 від 06.08.2012 в свідоцтво про народження сина ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міськрайонного управлінні юстиції, а саме, у відомостях про батька в графі «батько» змінити прізвище батька замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », ім`я батька замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », а також, не вказувати по-батькові « ОСОБА_3 », замість «громадянин Малі » на «громадянин Республіки Малі» та у відомостях про дитину в графі «прізвище» замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », а також по-батькові дитини « ОСОБА_3 » не вказувати у зв`язку національними традиціями батька - позивача ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в актовому записі №24 від 06.08.2012 про народження дитини працівниками відділу державної реєстрації актів цивільного стану було допущено помилки а саме: у відомостях про батька в графі батько невірно вказано прізвище батька замість « ОСОБА_3 » вказано « ОСОБА_3 », ім`я батька « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_3 », замість «громадянин Республіки Малі» вказано «громадянин Малі », а також у відомостях про дитину в графі прізвище замість « ОСОБА_3 » вказано « ОСОБА_3 ». Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін у зазначений документ, однак, листом від 21.11.2018 у внесенні змін відмовлено.
Ухвалою суду від 20.05.2019 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Від відповідача 03.06.2019 надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.
На адресу суду 06.06.2019 від позивача надійшла заява, в якій він просить розглядати справу в порядку письмового провадження, зазначає, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Беручи до уваги заяви учасників справи та їх неявку в судове засідання, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами та перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 громадянин Республіки Малі відповідно до паспорта № НОМЕР_2 виданого Департаментом федеральної поліції - Бамако 04.10.2017 та дійсного до 03.10.2022, переклад якого на українську мову посвідчений бюро перекладів «Астра» (аркуш справи 8).
Позивач з 2011 року проживає на території України, у зв`язку з чим, 08.02.2018 Державною міграційною службою України йому видана посвідка на тимчасове проживання АДРЕСА_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (аркуш справи 7).
У позивача та громадянки України ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 народився син, про що відповідачем 06.08.2012 складено актовий запис №24 про народження дитини, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області 12.05.2016(аркуш справи 9).
Надалі, позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису №24 від 06.08.2012 в свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 про народження сина, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міськрайонного управління юстиції, оскільки під час вчинення запису працівниками відділу державної реєстрації актів цивільного стану, були допущені помилки, а саме: у відомостях про батька в графі «батько» невірно вказано прізвище батька, а саме: замість «Коулібалі» вказано « ОСОБА_3 », ім`я батька замість « ОСОБА_3 » вказано « ОСОБА_3 », замість «громадянин Республіки Малі» вказано «громадянин Малі », а також у відомостях про дитину в графі «прізвище» замість « ОСОБА_3 » вказано « ОСОБА_3 ».
21 листопада 2018 року Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області листом №4795\14-01-09.7 відмовив позивачу у внесенні змін в актовий запис, оскільки позивач проживає на території України тимчасово (аркуш справи 10).
Позивач, вважаючи дану відмову відповідача незаконною та необґрунтованою, що порушує його права, свободи та інтереси, звернувся із даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Законом, який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України є Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» 22.09.2011 №3773-VI (далі - Закон №3773-VI).
Відповідно до статті 2 Закону №3773-VI правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. У разі якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені цим Законом, застосовуються правила, передбачені таким міжнародним договором України.
Згідно із статтею 3 Закону №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб`єктності та основних прав і свобод людини. Іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку.
Відповідно до частини 3 статті 5 Закону №3773-VI іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах 4 - 15 та 18 статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.
Проаналізувавши зазначені норми законодавства можна зробити висновок, що позивач, який є іноземцем, що тимчасово перебуває на території України, користується тими самими правами і свободами, а також, несе такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Законом, що визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон №2398-VI).
Вказаним Законом чи Конституцією України, як і міжнародними договорами, не встановлено будь-яких обмежень щодо реалізації права позивача на звернення до відповідача з вказаною заявою.
Тобто, Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5 не можуть обмежувати право позивача на звернення до відповідача з відповідною заявою, якщо дане обмеження не встановлено Конституцією України, Законом України чи міжнародним договором.
Статтею 3 Закону №2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 статті 6 Закону №2398-VI визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами 3 та 4 статті 22 Закону №2398-VI встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 № 55/18793 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом п. 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно з підпунктом 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Суд зазначає, що відповідно до документів батька дитини, а саме: національного паспорта №АА0115264 громадянина Республіки Малі, виданого Департаментом федеральної поліції - Бамако 04.10.2017 та дійсного до 03.10.2022, з перекладом на українську мову - зазначено правильно прізвище, ім`я та громадянство позивача, а саме: прізвище « ОСОБА_3 », ім`я « ОСОБА_3 », «громадянин Республіки Малі».
Зазначені відомості про батька (прізвище, ім`я, громадянство ) та сина (прізвище), що зазначені в свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 сина позивача різняться з відомостями, зазначеними в паспорті Позивача ОСОБА_1 .
Враховуючи те, що, позивач як іноземець, що тимчасово перебуває на території України, наділений законодавством тими самими правами і свободами, а також, несе такі самі обов`язки, як і громадяни України та не може бути обмежений в реалізації прав та обов`язків, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у внесенні змін в актовий запис, оскільки позивач проживає на території України тимчасово.
Суд зазначає, що в даній справі перевіряється правомірність прийнятого відповідачем спірного висновку та його відповідність вимогам чинного законодавства, а не встановлюється факт належності позивача до тієї чи іншої національності.
У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану, суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема факт приналежності до тієї чи іншої національності.
Така позиція висловлена в рішенні Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 по справі №425/2737/17.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов`язання Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису №24 від 06.08.2012 в свідоцтво про народження сина ОСОБА_10 серії НОМЕР_1 , складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міськрайонного управлінні юстиції, а саме, у відомостях про батька в графі «батько» змінити прізвище батька замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », ім`я батька замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », а також, не вказувати по-батькові « ОСОБА_3 », замість «громадянин Малі » на «громадянин Республіки Малі» та у відомостях про дитину в графі «прізвище» замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », а також по-батькові дитини « ОСОБА_3 » не вказувати у зв`язку національними традиціями батька - позивача ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (місцезнаходження: 46001 вулиця Майдан Волі, 2 місто Тернопіль) про зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Зобов`язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису №24 від 06.08.2012 в свідоцтво про народження сина ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міськрайонного управлінні юстиції, а саме, у відомостях про батька в графі «батько» змінити прізвище батька замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », ім`я батька замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », а також, не вказувати по-батькові « ОСОБА_3 », замість «громадянин Малі » на «громадянин Республіки Малі» та у відомостях про дитину в графі «прізвище» замість « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », а також по-батькові дитини « ОСОБА_11 » не вказувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баб`юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб`юк П.М.