
Справа № 303/3534/19
2а/303/137/19
номер рядка стат.звіту - 13
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
07 червня 2019 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого-судді Курах Л.В.
з участю секретаря судових засідань Багин Р.С.
представника позивача Ребізант В.Р.
відповідача ОСОБА_1
перекладача Мухаммад Діяр Амір, Шариф Ахмед Салах
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мукачево адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі України, -
В С Т А Н О В И В :
І. Виклад позиції позивача.
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 про продовження строку затримання останнього з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі території України, але не більше як до 18 (вісімнадцять) місяців, а саме до 09 грудня 2019 року.
Дана справа, згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд головуючій судді Курах Л.В. 03.06.2019 року
Даний позов мотивується тим, що відповідач був затриманий 09 грудня 2019 року під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетину державного кордону з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Косино`відділу прикордонної служби «Лужанка» на напрямку прикордонного знаку № 258, на території Косинської сільської ради Берегівського району Закарпатської області. В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач в жовтні 2018 року звернувся до Головного управління міграційної служби в Закарпатській області з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що засвідчено довідкою про звернення за захистом в Україні № 005832, дійсною до 06.05.2019 року, проте можливістю реалізувати свої права законним шляхом не скористався, а обрав незаконний спосіб потрапити до країн Західної Європи, усвідомлюючи що порушуватиме законодавство України, що свідчить про небажання законно перебувати на території України.
12.12.2018 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду відповідача було затримано до вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк до 6 місяців, а саме: до 09.06.2019 року.
25.04.2019 року відповідач бувпоміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України у Волинській області, з місцем розташування с.Журавичі, Ківерцівського району Волинської області, до завершення процедури прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні на строк до 6 місяців, а саме до 09.06.2019 року.
За заявою відповідача прийнято рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що вбачає завершення процедури отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.
Шестимісячний строк тримання відповідача в Волинському ПТПІ закінчується 09.06.2019 року, процедуру отримання відповідачем статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту завершено, в останнього відсутні документи, що дають право на виїзд з України, посвідчують особу, незаконність його перебування на території України та наявність підстав для примусового видворення відповідача за межі України.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
03.06.2019 року представником відповідача громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 подано заяву про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з Луцьким міськрайонний судом.
05.06.2019 року представником відповідача громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_4 подано заяву про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з Луцьким міськрайонний судом.
06.06.2019 року представником позивача Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України - Рукіним Костянтином Анатолійовичем подано клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з Рівненським міським судом Рівненської області, у зв`язку з неможливістю прибути в судове засідання перекладачем Шариф А.С..
07.06.2019 року представником ОСОБА_4 подано заяву про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з Луцьким міськрайонний судом.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 03.06.2019 року адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі.
Ухвалою судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 03.06.2019 року клопотання представника відповідача ОСОБА_3 задоволено, постановлено провести судове засідання у справі, яке призначено на 04 червня 2019 року, о 13 годині 30 хвилин, в режимі відеоконференції з Луцьким міськрайонним судом.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 04.06.2019 року призначено та залучено до участі у справі перекладача з української мови на арабську та сомалійську мови.
Ухвалою судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 05.06.2019 року клопотання представника відповідача ОСОБА_4 задоволено, постановлено провести судове засідання у справі, яке призначено на 06 червня 2019 року, о 13 годині 00 хвилин, в режимі відеоконференції з Луцьким міськрайонним судом.
Ухвалою судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 06.06.2019 року клопотання представника позивача ОСОБА_5 задоволено, постановлено провести судове засідання у справі, яке призначено на 06 червня 2019 року, о 13 годині 00 хвилин, в режимі відео конференції з Рівненським міським судом Рівненської області.
Ухвалою судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 07.06.2019 року клопотання представника відповідача ОСОБА_4 задоволено, постановлено провести судове засідання у справі, яке призначено на 07 червня 2019 року, о 09 годині 30 хвилин, в режимі відеоконференції з Луцьким міськрайонним судом.
Представник позивача Ребізант В.Р. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з наведених в позові підстав, просив суд позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_1 за участю перекладачів Мухаммад Діяр Амір, Шариф Ахмед Салах, в судовому засіданні від пояснень відмовився, будь яких заяв та клопотань не подав.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином. Разом з цим, судом було задоволено його клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, хоча теке надійшло 07.06.2019 року (тобто в день розгляду справи). Відповідно до ч.4 ст.195 КАС України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
IV. Фактичні обставини, встановлені Судом.
Постановою судді Берегівського районного суду Закарпатської області від 12.12.2018 року громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 визнано винним за ч.2 ст.204-1КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді 15 (п`ятнадцять) діб арешту.
12.12.2018 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду відповідача було затримано до вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк до 6 місяців, а саме: до 09.06.2019 року.
Згідно довідки Головного управління державної міграційної служби України в Закарпатській області № 21/4946 від 28.05.2019 року громадянину Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
V. Оцінка Суду.
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.
Частиною четвертою статті 30 вказаного Закону визначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Аналогічні положення викладені в пункті 12 Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.02.2016 № 141.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.11 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Частиною 12 статті 289 КАС України визначено, що про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Згідно із ч. 13 статті 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є :1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач по справі ОСОБА_1 є громадянином Федеративної Республіки Сомалі, який у свою чергу на підставі Рішення Мукачівського міськрайонного суду від 12 грудня 2018 року, затриманий та поміщений до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Шестимісячний термін утримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні визначений ч.11 ст.289 КАСУ, закінчується 09.06.2019 року, процедура отримання відповідачем статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту завершена, в останнього відсутні документи, що дають право на виїзд з України, та документи, що посвідчують особу, а також відсутня співпраця з боку відповідача, який відмовився давати пояснення, посилаючись на те, що він не розуміє перекладачів з арабської та сомалійської мови та знехтував законною можливістю отримати статус біженця, чи особи яка потребує додаткового захисту в Україні.
Хоча, як встановлено судом, під час судового засідання 12.12.2018 року відповідач давав пояснення на арабській мові за допомогою перекладача Халіма Хамада Мохамед , вину визнавав, а також усвідомлював незаконність своїх дій, що є беззаперечним доказом усвідомлення ним пред`явлених до нього позовних вимог.
Державна (офіційна) мова - це мова, якій державою надано статус обов`язкового засобу спілкування у публічних сферах суспільного життя. Публічними сферами, в яких застосовується державна мова, вважаються насамперед сфери здійснення повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування (мова роботи, актів, діловодства і документації, мова взаємовідносин цих органів тощо). Положення Конституції України, зокрема ст. 10 зобов`язують застосовувати державну - українську мову як мову офіційного спілкування посадових і службових осіб при виконанні ними службових обов`язків, у роботі і в діловодстві органів державної влади, представницького та інших органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, а також у навчальному процесі в державних і комунальних навчальних закладах України (Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 р. (справа про застосування української мови).
Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному громадянинові гарантується право на захист у суді його порушених прав і свобод.
Особам, які не володіють державною мовою України, в процесі реалізації та захисту їх прав і законних інтересів на території України, у випадках передбачених законами, забезпечується право на користування послугами перекладача.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України перекладачем є особа, яка вільно володіє мовою, якою здійснюється адміністративне судочинство, та іншою мовою, знання якої необхідне для усного або письмового перекладу з однієї мови на іншу, а також особа, яка володіє технікою спілкування з глухими, німими чи глухонімими.
Аналіз вказаної правової норми свідчить, що перекладач повинен вільно володіти щонайменше двома мовами:
1) державною мовою, тобто мовою, якою здійснюється адміністративне судочинство;
2) іншою мовою, знання якої необхідне для усного чи письмового перекладу відповідних документів, що знаходяться в матеріалах справи.
Завданням перекладача, на думку суду є усний чи письмовий переклад документів та інших матеріалів в обсязі, що необхідний для учасника адміністративного процесу, який не володіє або недостатньо володіє державною мовою; письмовий переклад документів та письмових доказів у справі, що викладені мовою, якою не володіють особи, які беруть участь у справі.
Відповідачем на підтвердження своїх доводів про те, що не володіє арабською та сомалійською мовою не надав жодних доказів.
Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства яка затверджена спільним Наказом МВС України, Адміністрацією ДПС України, Службою безпеки України № 353/271/150 від 23.04.2012 (далі - Інструкція) регламентовано порядок дій посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів Державної міграційної служби України, органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземців), їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Так, п.2.7 Інструкції №353/271/150 передбачено, що у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу). У разі відсутності відповіді від компетентних органів країни походження іноземця запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно (абз.3 п.2.7 Інструкції).
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що відносно громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 приймалося рішення про примусове видворення з України.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.90 КАС України).
На підставі вищенаведеного, повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, суд приходить до висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись 26, 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241 - 243, 246, 250, 255, 288, 371 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі України - задоволити.
Продовжити строк затримання громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі території України, але не більше як до 18 (вісімнадцять) місяців, а саме до 09 грудня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. 289, п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, 89600, Закарпатська область, м.Мукачево, вул.Недецеї, буд.45, код ЄДРПОУ - 14321676.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться в пункті тимчасового тримання, Мукачівського прикордонного загону, м.Мукачево, вул.Недецеї, буд.45.
Повний текст рішення складено 07.06.2019 року.
Головуюча Л.В. Курах