
Справа № 815/393/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження, визначеного ч. 5 ст. 262 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року», згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку пенсії;
- зобов`язати Ліквідаційну комісію головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області виготовити та направити до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з повною, реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року», згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2 500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2 000,00 грн., надбавка за вислугу років (45 %) 2 250,14 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 3 625,23 грн., 100% надбавка 7 250,46 грн., премія (14%) 1 522,60 грн., одноразова грошова допомога та матеріальна допомога на оздоровлення за останні 24 місяців перед звільненням 569,83 грн., підвищення згідно Постанови КМУ №355 від 2012 року 500,32 грн., а всього 20 218,58 грн., з дати виникнення права на перерахунок;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.01.2016 року у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 позивач набув право на перерахунок пенсії.
Разом з тим довідка, яка була надана відповідачем до головного управління Пенсійного фонду України (далі ГУ ПФУ) в Одеській області для здійснення такого перерахунку, була складена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області із порушенням його прав, оскільки вона не містила всіх складових грошового забезпечення, з яких йому було призначено пенсію. Так, зокрема відповідачем не було зазначено у довідці надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) у розмірі 3 625,23 грн., 100% надбавки у розмірі 7 250,46 грн., премії (14%) у розмірі 1 522,60 грн., одноразової грошової допомоги та матеріальної допомоги на оздоровлення, за останні 24 місяців перед звільненням.
З огляду на зазначене 04.12.2017 року позивав звернувся до відповідача із заявою, в якій просив останнього скласти та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку, в якій відобразити всі складові грошового забезпечення, з яких йому призначалась та виплачувалась пенсія за вислугу років. Разом з тим листом від 18.12.2017 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській позивачу було відмовлено у видачі такої довідки та направленні її до пенсійного органу, оскільки додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не підготовки та не направлення до пенсійного фонду нової довідки та вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.02.2018 року ухвалою суду провадження в адміністративній справі №815/393/18 було зупинено на підставі п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
08.05.2018 року згідно протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу №815/393/18 було передано для розгляду судді Білостоцькому О.В.
У зв`язку із набранням законної сили постановою Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а провадження в адміністративній справі №815/393/18 було поновлено. Ухвалою суду від 08.04.2019 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії було прийнято до свого провадження суддею Білостоцьким О.В., у справі було відкрито провадження в порядку ст. 262 ч.5 КАС України без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу запропоновано надати відзив на адміністративний позов.
30.05.2019 року через канцелярію суду від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються, а тому права позивача Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській жодним чином порушені не були.
Крім того, відповідач зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення не відноситься до щомісячних виплат, обов`язкових платежів, в зв`язку з чим не включається до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Судом у справі встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 35).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №20122 (МВС) від 01.01.2007 року позивачу з 15.03.2005 року було призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років у відсотковому розмірі 35%, надбавка грошового забезпечення - 100 %, надбавка за особливі умови праці - 50%, надбавка за безперервну службу - 30%, одноразова грошова допомога та матеріальної допомога на оздоровлення, за останні 24 місяців перед звільненням (а.с. 50).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи Міністерство внутрішніх справ України листом від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям (а.с. 36-37).
В свою чергу Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив свої структурні підрозділи про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Одеській області підготувала та відправила головному управлінню Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №20122 станом на 01 січня 2016 року з наступними складовими: оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майора міліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2025,00 грн., премія (0,94 %) - 61, 34 грн., усього грошового забезпечення - 6586, 34 грн. (а.с. 47).
Не погоджуючись із зазначеною довідкою, позивач 04.12.2017 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив останнього скласти та направити до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку, в якій відобразити всі складові його грошового забезпечення, з яких йому призначалась та виплачувалась пенсія за вислугу років. Позивач, зокрема, просив відповідача включити до складу його грошового забезпечення наступні складові: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн., надбавку за вислугу років (45%) - 2250,14 грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3625,23 грн., 100% надбавку - 7250,46 грн., премію (14%) - 1522,60 грн., одноразову грошову допомога та матеріальну допомога на оздоровлення, за останні 24 місяців перед звільненням - 569,83 грн., підвищення згідно Постанови КМУ №355 від 2012 року - 500,32 грн., а всього 20 218,58 грн. (а.с. 42-45).
Разом з тим листом від 18.12.2017 року №14/3-П-1769 Ліквідаційна комісія головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області відмовила позивачу у задоволенні його заяви та зазначила про відсутність підстав для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням надбавок, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та не виплачувались поліцейським за грудень 2015 року (а.с. 46).
Також судом встановлено, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Одеській області було направлено головному управлінню Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №20122 за нормами чинними за січень 2016 року з наступними складовими: оклад - 2 500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майора міліції - 2 000,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2 025,00 грн., премія (2, 76 %) - 180, 09 грн., усього грошового забезпечення - 6 705,09 грн. (а.с. 207).
Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Дослідивши адміністративний позов, відзив Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі Закон №2262-ХII).
Відповідно до даного закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
На підставі вищезазначених нормативно-правових актів, статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» було доповнено пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
При цьому Кабінетом Міністрів України постановою №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, було встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
З огляду на зазначене, враховуючи зміни у грошовому забезпеченні поліцейських, яке передбачене Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням розмірів грошового забезпечення, що виплачувались поліцейським за прирівняними посадами у січні 2016 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Відповідно до п. 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Згідно абз.7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
При цьому Великою палатою Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а було зазначено, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з`ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
На підставі вищезазначеного, враховуючи те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 було визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських, серед яких відсутній такий вид надбавки, як надбавка за виконання особливо важливих завдань у та надбавка у розмірі 100%, які позивач отримував на момент звільнення з органів внутрішніх справ, суд з урахування висновків Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а, вважає необґрунтованим посилання позивача на необхідність їх включення до довідки про розмір його грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років.
При цьому судом встановлено, що органом Національної поліції у січні 2016 року не здійснювалася виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою №988, за відповідною посадою поліцейського, а отже не відображення такої надбавки у довідці позивача є законним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства (а.с. 206, 208).
Щодо вимог позивача про необхідність зазначення у довідці про розмір його грошового забезпечення премії у розмірі 14%, суд зазначає наступне.
Так відповідно до положень пункту 4 постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України постановою №988 делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Згідно п. 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Як будо зазначено Великою палатою Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Як було зазначено представником відповідача у відзиві середній розмір премії поліцейського за посадою, рівнозначній посаді позивача «старшого оперуповноваженого» Іллічівського ВП ГУНП в Одеській області становить - 2, 76%.
На підставі вищезазначеного суд дійшов висновку, що у Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області були відсутні підстави для видачі позивачу довідки зі складовими грошового забезпечення, які не передбачені нормами діючого законодавства, зокрема включення у довідку надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії у розмірі 14 %.
При цьому суд зазначає, що в пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційним Судом України було зазначено що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Щодо не відображення відповідачем у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та матеріальної допомоги на оздоровлення за останні 24 місяці перед звільненням, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
При цьому факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічний правовий висновок було зроблено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 року по справі №522/2738/17.
На підставі вищезазначеного суд дійшов до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 про неправомірність бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо не включення до довідки позивача одноразової грошової допомоги та матеріальної допомоги на оздоровлення за останні 24 місяці перед звільненням.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищезазначеного суд доходить висновку, що позивачем не доведено протиправності бездіяльності відповідача щодо не виготовлення ним нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, з яких позивачу було призначено пенсію, а отже суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Виходячи з необхідності відмови судом у задоволенні позовних вимог позивача, у суду відсутні підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судового збору, сплаченого за подання адміністративного позову до суду.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 180, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
У задоволені адміністративного позову позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя О.В. Білостоцький
.