
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
07 червня 2019 року СєвєродонецькСправа № 1240/2511/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за заявою Сільськогосподарського кооперативу «Колос» про заміну боржника у виконавчому провадженні у справі № 1240/2511/18 за позовом Сільськогосподарського кооперативу «Колос» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання зареєструвати податкові накладні, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (далі також - заявник, СГК «Колос») про заміну боржника у виконавчому провадженні у справі № 1240/2511/18, в якій заявник просить замінити сторону-боржника Головне управління ДФС у Луганській області (далі також – ГУ ДФС у Луганській області) на Державну фіскальну службу України (далі також – ДФС).
В обґрунтування заяви зазначено, що 09.02.2019 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 1240/2511/18, відповідно до якого 25.02.2019 відкрито виконавче провадження № 58462649.
На даний час судове рішення у справі № 1240/2511/18 залишається не виконаним.
Так, листом від 06.03.2019 № 2119/9/12-32-10-00-29 ГУ ДФС у Луганській області повідомило, що являється лише користувачем інформаційно-телекомунікаційного ресурсу, а власником є ДФС. Реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не належить до повноважень ГУ ДФС у Луганській області, оскільки відсутнє право доступу до ресурсу та законодавчо встановлений механізм виконання таких рішень.
Листом від 16.04.2019 № 3734/9/12-32-07-03-09 ГУ ДФС у Луганській області повідомило, що ДФС не має повноважень звернутися до суду, оскільки не являється стороною - боржником, тому просить звернутися УДВС ГТУЮ у Луганській області до суду з метою зміни порядку виконання судового рішення.
Представник ГУ ДФС у Луганській області надав письмові пояснення, в яких зазначив, що питання про задоволення заяви СГК «Колос» про заміну сторони виконавчого провадження покладається на розсуд суду, а також зазначив таке.
Відповідно до п. 14.1.60. ст.14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних (далі - ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341 «Про внесення змін до Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних», визначено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до порядку, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192, п. 200-1.3, 200-1.9 ст. 200-1 та п. 201.1, 201.10 і 201.16 ст. 201 ПК України, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
З викладених норм вбачається, що саме ДФС України веде єдиний реєстр податкових накладних та відповідно до порядку здійснюється реєстрація податкових накладних, що направляються до ЄРПН.
Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 у справі № 1240/2211/18 у задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського кооперативу “Колос” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДФС у Луганській області №878510/30796873 від 10.08.2018, №878513/30796873 від 10.08.2018, №878512/30796873 від 10.08.2018, №878506/30796873 від 10.08.2018, №878511/30796873 від 10.08.2018, №878514/30796873 від 10.08.2018, зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні: № 2 від 19.07.2018, № 3 від 19.07.2018, № 4 від 19.07.2018, № 5 від 23.07.2018, № 6 від 25.07.2018, № 7 від 27.07.2018 складені Сільськогосподарським кооперативом "Колос" та вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 02.08.2018, а податкову накладну № 2 від 19.07.2018 - 03.08.2018 - відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 апеляційну скаргу Сільськогосподарського кооперативу «Колос» – задоволено частково. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 у справі № 1240/2511/18 – скасовано. Прийнято нову постанову. Позовні вимоги Сільськогосподарського кооперативу «Колос» – задоволено частково. Визнані протиправними та скасовані рішення комісії Головного управління ДФС у Луганській області №878510/30796873 від 10.08.2018, №878513/30796873 від 10.08.2018, №878512/30796873 від 10.08.2018, №878506/30796873 від 10.08.2018, №878511/30796873 від 10.08.2018, №878514/30796873 від 10.08.2018. Зобов`язано Головне управління ДФС у Луганській області зареєструвати податкові накладні: №2 від 19.07.2018, №3 від 19.07.2018, №4 від 19.07.2018, №5 від 23.07.2018, №6 від 25.07.2018, №7 від 27.07.2018, складені Сільськогосподарським кооперативом «Колос», і вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 02.08.2018, а податкову накладну № 2 від 19.07.2018 - 03.08.2018. В задоволенні решти позовних вимог – відмовлено.
Згідно інформації з КП «ДСС» 09.01.2019 Луганським окружним судом видано виконавчий лист по справі № 1240/2511/18 про зобов`язання ГУ ДФС у Луганській області зареєструвати податкові накладні: № 2 від 19.07.2018, №3 від 19.07.2018, № 4 від 19.07.2018, № 5 від 23.07.2018, № 6 від 25.07.2018, № 7 від 27.07.2018, складені Сільськогосподарським кооперативом «Колос», і вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 02.08.2018, а податкову накладну № 2 від 19.07.2018 - 03.08.2018.
25.02.2019 відкрито виконавче провадження по виконавчому листу по справі № 1240/2511/18 ВП № 58462649.
Листом від 06.03.2019 № 2119/9/12-32-10-00-29 ГУ ДФС у Луганській області повідомило, що являється лише користувачем інформаційно-телекомунікаційного ресурсу, а власником є ДФС. Реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не належить до повноважень ГУ ДФС у Луганській області, оскільки відсутнє право доступу до ресурсу та законодавчо встановлений механізм виконання таких рішень.
Листом від 16.04.2019 № 3734/9/12-32-07-03-09 ГУ ДФС у Луганській області повідомило, що ДФС не має повноважень звернутися до суду, оскільки не являється стороною - боржником, тому просить звернутися УДВС ГТУЮ у Луганській області до суду з метою зміни порядку виконання судового рішення.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для заміни сторони виконавчого провадження, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині другій статті 2 КАС України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ України від 21.02.2018 № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку користування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Постанова № 117), затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пунктів 5-10 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям з ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Пунктами 12-13 Порядку № 117 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктами 16-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
ДФС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв`язку ДФС, якими можуть подаватися письмові пояснення та копії документів.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 28 Порядку № 117, який кореспондується із п. 19 Постанови № 1246 встановлено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішення законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 20 Постанови № 1246 також встановлено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків користування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до п. 14.1.60. ст.14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341 «Про внесення змін до Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних», визначено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до порядку, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192, п. 200-1.3, 200-1.9 ст. 200-1 та п. 201.1, 201.10 і 201.16 ст. 201 ПК України, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
ДФС розроблено Порядок, який визначає механізм вирішення питань щодо виконання судових рішень стосовно реєстрації або скасування податкових накладних та/або розрахунків користування кількісних та вартісних показників до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений наказом ДФС від 06.06.2018 № 357 «Про затвердження порядків виконання окремих судових рішень».
На підставі Порядку № 357, відповідним фахівцям ДФС надається доступ до відповідних режимів інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Власником інформаційно-телекомунікаційного ресурсу є ДФС, а ГУ ДФС у Луганській області – користувачем.
Отже, ГУ ДФС у Луганській області не є належним боржником у .справі № 1240/2511/18 в частині зобов`язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки відсутнє право доступу до ресурсу та законодавчо встановлений механізм виконання таких рішень.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження - боржника в частині зобов`язання зареєструвати податкові накладні: № 2 від 19.07.2018, № 3 від 19.07.2018, № 4 від 19.07.2018, № 5 від 23.07.2018, № 6 від 25.07.2018, № 7 від 27.07.2018, складені Сільськогосподарським кооперативом «Колос», та вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 02.08.2018, а податкову накладну № 2 від 19.07.2018 - 03.08.2018, з Головного управління ДФС у Луганській області на Державну фіскальну службу України.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Сільськогосподарського кооперативу «Колос» про заміну боржника у виконавчому провадженні у справі № 1240/2511/18 за позовом Сільськогосподарського кооперативу «Колос» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання зареєструвати податкові накладні – задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа у справі № 1240/2511/18, виданого Луганським окружним адміністративним судом 09.01.2019, в частині зобов`язання зареєструвати податкові накладні: № 2 від 19.07.2018, № 3 від 19.07.2018, № 4 від 19.07.2018, № 5 від 23.07.2018, № 6 від 25.07.2018, № 7 від 27.07.2018, складені Сільськогосподарським кооперативом «Колос», та вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 02.08.2018, а податкову накладну №2 від 19.07.2018 - 03.08.2018, з Головного управління ДФС у Луганській області на Державну фіскальну службу України (ідентифікаційний код 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяС.В. Борзаниця