
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2019 року Справа № 280/551/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, 04119) та Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (пр. Соборний, 190-А, м. Запоріжжя, 69035) про визнання протиправними дій по нарахуванню пені та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
07.02.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (далі - позивач або ПАТ «Донбасенерго») до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач 1 або Офіс ВПП ДФС) та Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач 2 або ЗУ Офісу ВПП ДФС), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача 2 по нарахуванню 30.11.2017 пені з податку на додану вартість в розмірі 1660362,35 грн., а саме:
304654,74 грн. за період з 01.10.2015 по 29.12.2015,
142690,65 грн. за період з 31.12.2015 по 29.03.2016,
24693,56 грн. за період з 01.07.2016 по 28.09.2016,
756216,30 грн. за період з 30.12.2015 по 30.11.2017,
432107,10 грн. за період з 30.03.2016 по 30.11.2017;
зобов`язати відповідача 2 внести зміни до інтегрованої картки платника позивача з податку на додану вартість шляхом виключення з неї пені, нарахованої 30.11.2017, в сумі 1660362,35 грн., а саме:
304654,74 грн. за період з 01.10.2015 по 29.12.2015,
142690,65 грн. за період з 31.12.2015 по 29.03.2016,
24693,56 грн. за період з 01.07.2016 по 28.09.2016,
756216,30 грн. за період з 30.12.2015 по 30.11.2017,
432107,10 грн. за період з 30.03.2016 по 30.11.2017;
стягнути з відповідача 1 за рахунок бюджетних асигнувань на рахунок позивача витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що нарахування пені за несвоєчасну оплату податкового зобов`язання, самостійно визначеного ПАТ «Донбасенерго», у податкових деклараціях мало розпочатись лише після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, а саме:
- по декларації № 9193640823 (за серпень 2015 року) - з 30.12.2015;
- по декларації № 9256803549 (за листопад 2015 року) - з 30.03.2016;
- по декларації № 9101457612 (за травень 2016 року)-з 29.09.2016.
Проте, ЗУ Офісу ВПП ДФС почало нарахування пені до спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, а саме нарахувало пеню:
- за період з 01.10.2015 по 29.12.2015 включно за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року);
- за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 включно за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року);
- за період з 01.07.2016 по 28.09.2016 включно декларацією № 9101457612 (за травень 2016 року).
Всього в порушення пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України до спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання нараховано 472 038,95 грн. пені.
Крім того, на податкові зобов`язання з податку на додану вартість ПАТ «Донбасенерго» істотно вплинула діяльність з виробництва електричної енергії відокремленим підрозділом ПАТ «Донбасенерго» - структурною одиницею «Старобешівська теплова електрична станція», яка має фактичне місцезнаходження та здійснювала оподатковані операції на тимчасово окупованій території, а саме у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області.
Відповідно до абзаців першого та другого п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України якщо фактичним місцезнаходженням філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу юридичної особи є тимчасово окупована територія, а місцезнаходженням відповідної юридичної особи є інша територія України або територія населених пунктів на лінії зіткнення, така юридична особа, відокремлений чи інший структурний підрозділ, уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податки, збори у випадках, передбачених цим Кодексом, звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, за весь період проведення антитерористичної операції.
Відтак, ПАТ «Донбасенерго» звільняється від пені, в межах впливу діяльності відокремленого підрозділу - СО «Старобешівська теплова електрична станція», на податкові зобов`язання, визначені у податкових деклараціях з податку на додану вартість №9193640823 (за серпень 2015 року) та №9256803549 (за листопад 2015 року), на які нараховано спірну пеню.
В порушення п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України відповідач 2 нарахував пеню на податкові зобов`язання, обумовлені діяльністю відокремленого підрозділу ПАТ «Донбасенерго» СО «Старобешівська теплова електрична станція» на тимчасово окупованій території в загальній сумі 1188323,40 грн.
Ухвалою суду від 12.02.2019 відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 11.03.2019.
Офіс ВПП ДФС позов не визнав. 06.03.2019 до суду надійшов відзив (вх.№9169) в якому зазначено, що структурний підрозділ «Старобешівська ТЕС» не є платником податку на додану вартість в розумінні ст. 180 Податкового кодексу України, оскільки такими платниками є виключно юридичні та фізичні особи. Отже, платником податку на додану вартість є ПАТ «Донбасенерго». Відокремлення результатів діяльності окремих структурних одиниць можливе лише у випадку здійснення аналізу всіх господарських операцій за звітні періоди. Аналіз всіх господарських операцій ПАТ «Донбасенерго», в розрізі відокремлених підрозділів, станом на дату засідання, до контролюючого органу не надавався. Щодо висновку експерта, стосовно усередненої частки структурної одиниці «Старобешівська ТЕС» в загальній сумі податкових зобов`язань ПАТ «Донбасенерго», на який посилається позивач в позові, зазначає, що при проведенні експертизи не використовувались первинні документів бухгалтерського та податкового обліку. Експертом використовувались виключно зведені регістри бухгалтерського обліку, що унеможливлює встановити обсяг впливу діяльності відокремленого підрозділу - СО «Старобешівська теплова електрична станція» на формування податкових зобов`язань з податку на додану вартість. Також зазначає, що пеня позивачу нараховувалась в автоматичному режимі, відповідно до даних інтегрованої картки платника податків. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
11.03.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№9295) в якій зазначено, що відзив не містить посилань на відповідні докази та норми права, які б свідчили, що нарахування спірної пені відбулось відповідно до чинного законодавства України. Наголошує, що ПАТ «Донбасенерго», як платник податку на додану вартість, звільняється від відповідальності, визначеної Податковим кодексом України, в межах діяльності своєї структурної одиниці, яка не є платником податку на додану вартість. Також зазначає, що відповідач 1 у відзиві вказує, що контролюючий орган не мав даних щодо обсягу господарських операцій ПАТ «Донбасенерго» в розрізі його відокремлених підрозділів. Проте з відзиву вбачається, що відповідачі були обізнані про наявність структурних підрозділів позивача, які мають фактичне місцезнаходження та тимчасово окупованій території. Таким чином, відсутність у податкового органу даних щодо обсягу господарських операцій ПАТ «Донбасенерго» в розрізі його відокремлених підрозділів не свідчить, що нарахування спірної пені відбулось відповідно до чинного законодавства України. Крім того, вважає необґрунтованим твердження Офісу ВПП ДФС про те, що експерт, при підготовці висновку проведеної економічної експертизи, не використовував первинні документи бухгалтерського та податкового обліку. Зазначає, що при проведенні експертизи експерт запросив від ПАТ «Донбасенерго» та отримав усі необхідні первинні документи бухгалтерського та податкового обліку. В зв`язку з чим вважає, що відповідачами не спростовані висновки експертизи. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Протокольною ухвалою суду від 11.03.2019 в підготовчому засіданні оголошувалась перерва до 25.03.2019.
Протокольною ухвалою суду від 25.03.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15.04.2019.
15.04.2019 від представника позивача надійшло клопотання (вх.№14830), погоджене з представником Офісу ВПП ДФС, про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ПАТ «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) до 29.12.2014 знаходилось за адресою: м. Донецьк, пр. Тітова, 8-Б, тобто на теперішній час на тимчасово окупованій території, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А 01 №715398.
З 29.12.2014 позивач змінив своє місцезнаходження на адресу: м. Київ, вул. Предславинська, буд. 34-А, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Фактичне місцезнаходження частини відокремлених підрозділів ПАТ «Донбасенерго», серед яких і Структурна одиниця «Старобешівська теплова електрична станція», залишилось на тимчасово окупованій території.
З огляду на неможливість фізичного переміщення Старобешівської ТЕС на підконтрольну територію та відповідно до вимог Закону України «Про електроенергетику», постанови Кабінету Міністрів України від 7 травня 2015 р. № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» та наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.02.2015 № 273 (т.1 а.с. 33-39), ПАТ «Донбасенерго» здійснювало господарську діяльність з виробництва електричної енергії в населеному пункті (смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області), на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
При цьому, до 01.01.2016, ПАТ «Донбасенерго» мало формувати та сплачувати податкові зобов`язання з податку на додану вартість за вироблену електричну енергію не за «касовим» методом, тобто з суми отриманих за вироблену електроенергію коштів, а виходячи з вартості виробленої електричної енергії без врахування її оплати (перша подія).
Оскільки через проведення бойових дій на тимчасово окупованій території взаєморозрахунки за вироблену та спожиту електричну енергію на цій території майже не здійснювались, ПАТ «Донбасенерго» виникла заборгованість по самостійно задекларованим податковим зобов`язанням з податку на додану вартість.
Судовими рішеннями від 14.12.2015 у справі № 805/4205/15-а, від 23.05.2016 у справі № 805/854/16-а та від 27.07.2016 у справі № 805/1577/16-а з ПАТ «Донбасенерго» був стягнутий на користь державного бюджету України податковий борг в тому числі і з податку на додану вартість.
При цьому, вказаними судовими рішеннями, відповідно до ст. 257 КАС України (в редакції, що була чинною на момент ухвалення рішень), були встановлені спосіб, порядок і строки виконання судових рішень, тобто розстрочена сплата податкового боргу.
Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС України складені та надіслані позивачу графіки погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДФС:
- від 10 серпня 2016 року № 805/4205/15-а до рішення суду від 14 грудня 2015 року №805/4205/15-а, яким передбачено розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 348 21 3548,38 грн., з яких 336 966 609,91 грн. - основний платіж, а 11 246 938,47 грн. - пеня, на період з 25.12.2015 по 15.11.2020;
- від 27 травня 2016 року № 805/854/16-а до рішення суду від 23 травня 2016 №805/854/16-а, яким передбачено розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 158 252 081,88 грн., на період з 03.06.2016 по 03.05.2021;
- від 27 липня 2016 року № 805/1577/16-а до рішення суду від 27 липня 2016 №805/1577/16-а, яким передбачено розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 38 642 001,46 грн., з яких 38 282 425,25 грн. - основний платіж, а 359 578,21 грн. - пеня, на період з 10.08.2016 по 10.07.2021.
Тобто всього стягнуто та розстрочено податкового боргу з податку на додану вартість на суму 545 107 633,72 грн., з яких 533 501 117,04 - сума основного боргу, 11 606 516,68 грн. - пеня.
З 02.03.2017 ПАТ «Донбасенерго» було переведено на податковий облік за основним місцем обліку до Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (правонаступник - ЗУ Офісу ВПП ДФС), перебування позивача на обліку у ЗУ Офісу ВПП ДФС підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до графіків розстрочення в листопаді 2017 року ПАТ «Донбасенерго» повинно було сплатити:
- 5 616 110,17 грн. розстроченого податкового боргу за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року) по рішенню суду від 14 грудня 2015 №805/4205/15-а;
- 2 637 534,70 грн. розстроченого податкового боргу за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року) по рішенню суду від 23 травня 2016 №805/854/16-а;
- 638 040,42 грн. розстроченого податкового боргу за декларацією № 9101457612 (за травень 2016 року) по рішенню суду від 27 липня 2016 №805/1577/16-а (копії податкових декларацій з квитанціями про їх прийняття є додатками 12-14 до позовної заяви, оригінал доказу є у позивача).
Після сплати вказаних платежів ЗУ Офісу ВПП ДФС 30.11.2017 провело нарахування пені по податку на додану вартість в загальній сумі 2 897 563,69 грн., а саме:
- 1 985 135,40 грн. пені за період з 01.10.2015 по 30.11.2017 за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року) по рішенню суду від 14 грудня 2015 №805/4205/15-а;
- 787 626,62 грн. пені за період з 31.12.2015 по 30.11.2017 за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року) по рішенню суду від 23 травня 2016 №805/854/16-а;
- 124 801,67 грн. пені за період з 01.07.2016 по 30.11.2017 за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9101457612 (за травень 2016 року) по рішенню суду від 27 липня 2016 №805/1577/16-а.
Нарахування пені відображено в інтегрованій картці платника ПАТ «Донбасенерго» з податку на додану вартість за 2017 рік (витяг з інтегрованої картки долучений до матеріалів справи).
Вважаючи неправомірним нарахування пені на загальну суму 1660362,35 грн., а саме:
- 304 654,74 грн. пені за період з 01.10.2015 по 29.12.2015 включно за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року) по рішенню суду від 14 грудня 2015 №805/4205/15-а;
- 142 690,65 грн. пені за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 включно за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року) по рішенню суду від 23 травня 2016 №805/854/16-а;
- 24 693,56 грн. пені за період з 01.07.2016 по 28.09.2016 включно за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9101457612 (за травень 2016 року) по рішенню суду від 27 липня 2016 №805/1577/16-а;
- 756 216,30 грн. пені за період з 30.12.2015 по 30.11.2017 за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року) по рішенню суду від 14 грудня 2015 №805/4205/15-а;
- 432 107,10 грн. пені за період з 30.03.2016 по 30.11.2017 за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року) по рішенню суду від 23 травня 2016 №805/854/16-а, ПАТ «Донбасенерго» звернулось з даним позовом до суду.
Оцінюючи правомірність нарахування відповідачем 2 позивачу пені за прострочення сплати узгоджених податкових зобов`язань, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Згідно з пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За нормою п.57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Виходячи з наведеного граничними строками сплати податкового зобов`язання за відповідними податковими деклараціями по податку на додану вартість є:
- по декларації № 9193640823 (за серпень 2015 року) - 30.09.2015;
- по декларації № 9256803549 (за листопад 2015 року) - 30.12.2015;
- по декларації № 9101457612 (за травень 2016 року) - 30.06.2016.
Відтак, нарахування пені за несвоєчасну оплату податкового зобов`язання самостійно визначеного ПАТ «Донбасенерго» у податкових деклараціях мало розпочатись лише після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, а саме:
- по декларації № 9193640823 (за серпень 2015 року) - з 30.12.2015;
- по декларації № 9256803549 (за листопад 2015 року) - з 30.03.2016;
- по декларації № 9101457612 (за травень 2016 року) - з 29.09.2016.
Проте, як вбачається з інтегрованої картки платника ПАТ «Донбасенерго» з податку на додану вартість за 2017 рік (додаток 15 до позовної заяви), ЗУ Офісу ВПП ДФС почало нарахування пені до спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, а саме нарахувало пеню:
- за період з 01.10.2015 по 29.12.2015 включно за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року);
- за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 включно за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року);
- за період з 01.07.2016 по 28.09.2016 включно декларацією № 9101457612 (за травень 2016 року).
Всього в порушення пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України до спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання нараховано 472 038,95 грн. пені, а саме:
- 304 654,74 грн. пені за період з 01.10.2015 по 29.12.2015 включно за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року) по рішенню суду від 14 грудня 2015 №805/4205/15-а;
- 142 690,65 грн. пені за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 включно за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року) по рішенню суду від 23 травня 2016 №805/854/16-а;
- 24 693,56 грн. пені за період з 01.07.2016 по 28.09.2016 включно за несвоєчасну оплату розстроченого податкового боргу за декларацією № 9101457612 (за травень 2016 року) по рішенню суду від 27 липня 2016 №805/1577/16-а (розрахунок неправомірно нарахованої пені є додатком 16 до позовної заяви).
Таким чином, відповідач 2 нарахував ПАТ «Донбасенерго» пеню за період з 01.10.2015 по 29.12.2015 в сумі 304 654,74 грн., за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 у сумі 142 690,65 грн. та за період з 01.07.2016 по 28.09.2016 в сумі 24 693,56 грн., а всього в загальній сумі 472 038,95 грн. в порушення пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України.
Обґрунтовуючи невизнання позовних вимог відповідач 1 послався на листування між ЗУ Офісу ВПП ДФС та Офісом ВПП ДФС, яке відбувалось в травні - листопаді 2017 року.
Проте вказане листування не може стосуватись предмету спору, оскільки спірна пеня була нарахована 30.11.2017, тобто пізніше ніж останній вказаний у відзиві лист.
Суд зазначає, що відзив не містить посилань на відповідні докази та норми права, які б свідчили, що нарахування спірної пені відбулось відповідно до чинного законодавства України.
Відтак позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо нарахування 30.11.2017 пені з податку на додану вартість в сумі 304 654,74 грн. за період з 01.10.2015 по 29.12.2015, 142 690,65 грн. за період з 31.12.2015 по 29.03.2016, 24 693,56 грн. за період з 01.07.2016 по 28.09.2016 та в частині зобов`язання внести зміни до інтегрованої картки платника - ПАТ «Донбасенерго» з податку на прибуток, шляхом виключення з неї вказаної пені є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо нарахування пені в порушення п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПК України (на суму податкових зобов`язань, які виникли з діяльності філії, яка має фактичне місцезнаходження на тимчасово окупованій території) в розмірі 1 188 323,40 грн., суд зазначає наступне.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 38.
Відповідно до п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об`єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
За змістом п.п.38.1 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України терміни, які вживаються у пункті 38, мають наступне значення:
тимчасово окупована територія - територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України;
територія населених пунктів на лінії зіткнення - територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України;
інша територія України - територія України, крім тимчасово окупованої території та території населених пунктів на лінії зіткнення.
Терміни «період проведення антитерористичної операції» та «територія проведення антитерористичної операції» вживаються у цьому пункті у значенні, наведеному в Законі України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р затверджений Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до абзаців першого та другого п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України якщо фактичним місцезнаходженням філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу юридичної особи є тимчасово окупована територія, а місцезнаходженням відповідної юридичної особи є інша територія України або територія населених пунктів на лінії зіткнення, така юридична особа, відокремлений чи інший структурний підрозділ, уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податки, збори у випадках, передбачених цим Кодексом, звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, за весь період проведення антитерористичної операції.
З матеріалів справи вбачається, що на податкові зобов`язання з податку на додану вартість ПАТ «Донбасенерго» вплинула діяльність з виробництва електричної енергії відокремленим підрозділом ПАТ «Донбасенерго» - структурною одиницею «Старобешівська теплова електрична станція», яка має фактичне місцезнаходження та здійснювала оподатковані операції на тимчасово окупованій території, а саме у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області.
Відповідні податкові зобов`язання (за серпень та листопад 2015 року, травень 2016 року), за несвоєчасну оплату яких нарахована спірна пеня, виникли вже під час проведення антитерористичної операції.
Згідно з п. 111.2 ст. 111 ПК України пеня є видом фінансової відповідальності, що передбачена за порушення законів з питань оподаткування.
Отже, контролюючі органи мали встановити обсяг впливу діяльності відокремленого підрозділу - СО «Старобешівська теплова електрична станція» на формування податкових зобов`язань з податку на додану вартість по ПАТ «Донбасенерго» для застосування п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до висновку експерта № ООІ-МОА/18 за результатами проведення економічної експертизи від 30 березня 2018 року, яка проведена судовим експертом Центру судової експертизи та експертних досліджень Державного підприємства «Інформаційні судові системи» Державної судової адміністрації України Машиніченко Олександром Анатолійовичем (далі - Висновок) частка структурної одиниці «Старобешівська ТЕС» в загальній сумі податкових зобов`язань ПАТ «Донбасенерго» з податку на додану вартість за податковими деклараціями № 9193640823 (за серпень 2015 року) та № 9256803549 (за листопад 2015 року) становить 45% та 67% відповідно (копія Висновку долучена до матеріалів справи).
Відтак, ПАТ «Донбасенерго» згідно з п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України звільняється від пені, в межах впливу діяльності відокремленого підрозділу - СО «Старобешівська теплова електрична станція» на податкові зобов`язання, визначені у податкових деклараціях з податку на додану вартість № 9193640823 (за серпень 2015 року) та № 9256803549 (за листопад 2015 року), на які нараховано спірну пеню.
В порушення п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПК України ЗУ Офісу ВПП ДФС нарахувало пеню на податкові зобов`язання, обумовлені діяльністю відокремленого підрозділу ПАТ «Донбасенерго» СО «Старобешівська теплова електрична станція» на тимчасово окупованій території в загальній сумі 1 188 323,40 грн., а саме:
- 756 216,30 грн. за період з 30.12.2015 по 30.11.2017 за декларацією № 9193640823 (за серпень 2015 року);
- 432 107,10 грн. за період з 30.03.2016 по 30.11.2017 за декларацією № 9256803549 (за листопад 2015 року).
Таким чином, Відповідач 2 нарахувало позивачу пеню за період з 30.12.2015 по 30.11.2017 в сумі 756 216,30 грн., за період з 30.03.2016 по 30.11.2017 в сумі 432 107,10 грн., а всього в загальній сумі 1 188 323,40 грн., в порушення п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідач 1 у відзиві підкреслює, що СО «Старобешівська теплова електрична станція» не є платником податку на додану вартість, оскільки не є юридичною особою, платником податку на додану вартість є тільки ПАТ «Донбасенерго».
Вказане твердження є правильним, проте не спростовує доводів позовної заяви. Так, відповідно до п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України якщо фактичним місцезнаходженням філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу юридичної особи є тимчасово окупована територія, а місцезнаходженням відповідної юридичної особи є інша територія України або територія населених пунктів на лінії зіткнення, така юридична особа, відокремлений чи інший структурний підрозділ, уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податки, збори у випадках, передбачених цим Кодексом, звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, за весь період проведення антитерористичної операції.
Тобто п.п.38.4 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПК України передбачено звільнення від відповідальності саме юридичної особи, яка знаходиться на території України, яка не є окупованою, але в межах діяльності, що проводилась через відокремлені чи інші структурні підрозділи, які мають фактичне місцезнаходження на тимчасово окупованій території.
Таким чином, ПАТ «Донбасенерго», як платник податку на додану вартість, звільняється від відповідальності, визначеної ПК України, в межах діяльності своєї структурної одиниці, яка не є платником податку на додану вартість.
Відповідач 1 у відзиві вказує, що контролюючий орган не мав даних щодо обсягу господарських операцій ПАТ «Донбасенерго» в розрізі його відокремлених підрозділів.
Водночас, з відзиву вбачається, що контролюючому органу було відомо про те, що певний обсяг господарських операцій проводився саме в межах діяльності структурних підрозділів ПАТ «Донбасенерго», які мають фактичне місцезнаходження на тимчасово окупованій території.
Згідно з п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України посадові та службові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Оскільки нарахування пені здійснюється контролюючим органом, то саме він несе відповідальність за правильність розрахунку суми пені.
Таким чином, відсутність у податкового органу даних щодо обсягу господарських операцій ПАТ «Донбасенерго» в розрізі його відокремлених підрозділів не свідчить, що нарахування спірної пені відбулось відповідно до чинного законодавства України
Відповідач 1 у відзиві стверджує, що експерт, при підготовці висновку проведеної економічної експертизи, не використовував первинні документи бухгалтерського та податкового обліку. Це твердження ґрунтується на переліку документів, які ПАТ «Донбасенерго» надало до експертної установи разом із запитом про проведення економічної експертизи.
Проте, як вбачається з висновку, при проведенні експертизи експерт запросив від ПАТ «Донбасенерго» та отримав усі необхідні первинні документи бухгалтерського та податкового обліку. Це підтверджується текстом висновку, в якому перелічуються первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, які були дослідженні експертом.
Таким чином, відповідач 1 не спростовує належними доказами висновки проведеної економічної експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач, на переконання суду, обґрунтував та довів протиправність дій відповідача 2 щодо нарахування пені.
У свою чергу, відповідачами не надано достатніх та переконливих доказів того, що нарахування пені було вчинено у відповідності та в межах норм чинного Законодавства України.
Таким чином суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Платіжним дорученням від 10.01.2019 № 375 підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 21131,00 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, 04119) та Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (пр. Соборний, 190-А, м. Запоріжжя, 69035) про визнання протиправними дій по нарахуванню пені та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (пр. Соборний, 190-А, м. Запоріжжя, 69035) по нарахуванню 30.11.2017 Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150) пені з податку на додану вартість в розмірі 1660362,35 грн., а саме:
304654,74 грн. за період з 01.10.2015 по 29.12.2015,
142690,65 грн. за період з 31.12.2015 по 29.03.2016,
24693,56 грн. за період з 01.07.2016 по 28.09.2016,
756216,30 грн. за період з 30.12.2015 по 30.11.2017,
432107,10 грн. за період з 30.03.2016 по 30.11.2017;
Зобов`язати Запорізьке управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (пр. Соборний, 190-А, м. Запоріжжя, 69035) внести зміни до інтегрованої картки платника - Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150) з податку на додану вартість шляхом виключення з неї пені нарахованої 30.11.2017, в сумі 1660362,35 грн., а саме:
304654,74 грн. за період з 01.10.2015 по 29.12.2015,
142690,65 грн. за період з 31.12.2015 по 29.03.2016,
24693,56 грн. за період з 01.07.2016 по 28.09.2016,
756216,30 грн. за період з 30.12.2015 по 30.11.2017,
432107,10 грн. за період з 30.03.2016 по 30.11.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 39440996) на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вул. Предславинська, 34-а, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 23343582) судові витрати у розмірі суми сплаченого судового збору у сумі 21131,00 грн. (двадцять одна тисяча сто тридцять одна гривня 00 коп.).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Кисіль