Рішення № 82255706, 07.06.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2019
Номер справи
240/212/19
Номер документу
82255706
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/212/19

категорія 108010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу до товариства з обмеженою відповідальністю "Авторитет" про застосування заходів реагування,

встановив:

Державна екологічна інспекція Поліського округу звернулась до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю "Авторитет", шляхом тимчасової заборони (зупинення) здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів та забору води з підземного водоносного горизонту до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів та дозволу на спеціальне водокористування.

В обґрунтування позову зазначає, що за результатами проведеної перевірки відповідача, встановлено порушення вимог природоохоронного законодавства. За результатами планового заходу складено акт та видано припис №31/02.2 від 30.112018 щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавств зафіксованих актом перевірки. Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 17.04.2019 відбувся перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Представники сторін подали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

В судовому засіданні 20.05.2019 відбувся перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено з матеріалів справи, повідомленням від 23.10.2018 відповідача повідомлено про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Вказане повідомлення направлялось на адресу відповідача, про що свідчить копія повідомлення про вручення відправлення (а.с.26).

На підставі направлення №23 від 16.11.2018 Державною екологічною інспекцією Поліського округу проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства товариства з обмеженою відповідальністю "Авторитет" (а.с.27).

Зі змісту акту перевірки № 31 встановлено наступні зафіксовані порушення природоохоронного законодавства:

- здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів ТОВ "Авторитет", а саме: алмазно-канатного верстата під час різання блоків із природного каменю, стрічкового верстату під час розпилювання деревини; верстату під час повітряно-плазмового різання металу, чим порушено аб.2 ч.1 ст. ст.10-11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря"; п.30 "Додатку" до Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру сфері господарської діяльності", "Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 № 1598, постанова КМУ від 13.03.2002 № 302 "Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи";

- забір води з підземного водоносного горизонту - 1 (однієї) артезіанської свердловини із застосуванням технічного пристрою для забезпечення виробничих і санітарно-гігієнічних потреб ТОВ "Авторитет", що розташована в м.Коростишів, вул. Різдвяна,96, чим порушено п.9 ст.44, ст. ст.48-49 Водного кодексу України, "Порядок видачі дозволів на спеціальне водокористування", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321, п.70 Додатку до Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру сфері господарської діяльності";

- не здійснюється облік об`ємів забраної води з артезіанської свердловини із застосуванням засобів вимірювання об`єму видобутих підземних вод, опломбованих представниками повірочних лабораторій підприємств і установ, що є порушенням п.7 ч.1 ст.44 Водного кодексу України;

- не подається "Звіт про водокористування" за формою № 2ТП - водгосп (річна), що є порушенням ч.2 ст.25 Водного кодексу України;

- не призначено відповідальних осіб у сфері поводження з відходами, що є порушенням п.й) ч.1 ст.17 Закону України "Про відходи";

- не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, що є порушенням п.г) ч.1 ст.17 Закону України "Про відходи";

- на кожне місце чи об`єктів зберігання відходів не складено та не погоджено технічний паспорт відходів, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методики контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів, що є порушенням ч.2 ст.33 Закону України "Про відходи";

- під час діяльності ТОВ "Авторитет" зневоднений пил від процесів оброблення каменю (дрібнодисперсна фракція), що збирається у системі оборотного водопостачання, в подальшому видаляються у несанкціонованих місцях за межами території підприємства, у зв`язку з чим, ТОВ "Авторитет" не забезпечується за власний рахунок екологічне огрунтоване видалення відходів, що не підлягають утилізації, що є порушенням п. є), з), ч. 1 ст.17 Закону України "Про відходи" (а.с.8-20).

За результатами виявлених порушень відповідачу видано припис № 31/02.2 від 30.11.2018 щодо їх усунення (а.с.28-29).

Крім того, постановами від 30.11.2018 №89-2.2 та 88-2.2 відповідальну особу відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с.21-24).

Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Державна екологічна інспекція Поліського округу (далі - Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 27 листопада 2018 року № 257 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Відповідно до Положення Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, дорученнями Міністра екології та природних ресурсів, його першого заступника та заступника - керівника апарату, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України.

Пунктом 2, розділу 2 Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог підпункт 3 законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно ч.1 ст.8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:

- вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);

- відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;

- надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;

- застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до ч.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення діяльності підприємства можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства.

Підставою для звернення позивача до суду з вказаним позовом стало встановлення перевіркою факту несанкціонованих викидів в атмосферне повітря. Відповідачу приписано отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря, забір води здійснювати лише за наявності дозволу на спеціальне водокористування.

В приписі від 30.11.2018 № 31/02.2 вказано наступні порушення та строки їх виконання:

- викиди (надходження) в атмосферне повітря забруднюючих речовин під час діяльності ТОВ "Авторитет", за адресою: м.Коростишів, вул.Різдвяна (Рози Люксембург), 96, від стаціонарних джерел викидів, які не включені до дозволу на викиди №1822510100-165 від 04.08.2014, а саме: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна) від алмазно-канатного верстату під час різання блоків із природного каменю; викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна) від стрічкового верстату під час розпилювання деревини; викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин від верстату під час повітряно-плазмового різання металу здійснювати лише за наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - з моменту отримання припису;

- забір води з підземного водоносного горизонту - 1 (однієї) артезіанської свердловини із застосуванням технічного пристрою для забезпечення виробничих і санітарно-гігієнічних потреб ТОВ "Авторитет", за адресою: м.Коростишів, вул.Різдвяна (Рози Люксембург),96, здійснювати лише за наявності дозволу на спеціальне водокористування - з моменту отримання припису;

- надати відповідачу довідку про об`єм води (в м3) забраної ТОВ "Авторитет" з підземного водоносного горизонту (артезіанської свердловини) за період з 01.01.2017 по 30.11.2018 р. до 14.01.2019;

- здійснювати облік об`ємів забраної води з артезіанської свердловини із застосуванням засобами вимірювання об`єму видобутих підземних вод, опломбованих представниками повірочних лабораторій підприємства і організацій - до 14.01.2019;

- подати "Звіт про водокористування" за формою №2-ТП- водгосп (річна) - до 01.02.2019;

- призначити відповідальних осіб у сфері поводження з відходами - до 14.01.2019;

- вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, зберігаються та видаляються - до 14.01.2019;

- на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів скласти та погодити технічний паспорт відходів, в якому зазначити найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів - до 14.01.2019;

- забезпечити екологічно обгрунтоване видалення відходів - зневоднений пил від процесів оброблення каменю (дрібнодисперсна фракція), що не підлягають утилізації та не допускати їх розміщення у несанкціонованих місцях за межами території ТОВ "Авторитет" - з моменту отримання припису.

Цим же приписом товариству з обмеженою відповідальністю "Авторитет" було вказано направляти інформацію про виконання припису не пізніше 3 днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту припису до Державної екологічної інспекції Поліського округу (а.с.28-29).

Відповідач 25.02.2019 подав до суду заяву про долучення до матеріалів справи доказів на підтвердження часткового виконання припису (а.с.38).

Так, наказом директора ТОВ"Авторитет" від 03.01.2019 призначено відповідальних осіб у сфері поводження з відходами: ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку за формою 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари"; заключення договорів на передачу відходів спеціалізованим підприємствам; утримання місць тимчасового зберігання відходів відповідно до вимог норм екологічної та санітарно-епідеміологічної безпеки покладено на інженера з ОП Марченко А.М (а.с.41).

На вимогу позивача вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів підприємством сформовано довідку про облік відходів та пакувальних матеріалів і тари за 2018 рік (а.с.42).

22.01.2019 сформовано довідку за № 01 про об`єм забраної води (а.с.43).

Листом від 21.01.2019 Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області з у рахуванням результатів лабораторно-інструментальних вимірів атмосферного повітря, проведених фахівцями ДУ "Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України" прийняло рішення щодо можливості видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами цеху по обробці природного каменю ТОВ "Авторитет", за адресою: Житомирська обл., м.Коростишів, вул. Різдвяна, буд.96 (а.с.50).

12.02.2019 відповідачем отримано дозвіл Житомирської обласної державної адміністрації №1822510100 - 165а про внесення змін до дозволу №1822510100-165 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (а.с.44-49).

З метою доведення факту виконання всіх приписаних пунктів усунення порушень до матеріалів справи надано акт перевірки від 15.05.2019.

По змісту вказано, що виявлених порушень Державною екологічною інспекцією Поліського округу не виявлено (а.с.67-77).

Таким чином, доводи представника відповідача, що товариство з обмеженою відповідальністю "Авторитет" повністю усунуло порушення визначені актом перевірки, підтверджені доказами, що містяться в матеріалах справи.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства усунуті підприємством в повному обсязі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції Поліського округу не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову Державної екологічної інспекції Поліського округу (вул. Л.Качинського,12 А, м.Житомир, 10014, ЄДРПОУ 42163803) відмовити в повному обсязі за безпідставністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва