
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/3748/19
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко Ольги Володимирівни, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, скасування безпідставно проведеного перерахунку пенсії, зобов`язання провести перерахунок пенсії, -
встановив:
22.03.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку призначеної пенсії 01.01.2018, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- скасувати безпідставно проведений Головним Управлінням Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 01 січня 2018 року перерахунок його пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" зі зменшенням розміру посадового окладу голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону до посадового окладу заступника командира полку;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018, з урахуванням складових, встановлених відповідно до судових рішень: постанови Богунського районного суду м. Житомира від 29.06.2011, ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2011 (справа 2-а-2070/11), постанови Богунського районного суду м. Житомира від 29.07.2011, ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 (справа 2-а-2447/2011), постанови Богунського районного суду м. Житомира від 05.05.2017, ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 (справа 295/4057/17), рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.07.2018, Київського апеляційного суду від 05.07.2018 (справа 806/316/18) при звільненні з військової служби у запас з посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону 01.11.2010, з урахуванням посадового окладу 8616,50 грн, вислуги років, в розмірі, встановленому законодавством, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за рішенням суду - 9026,42 грн 00 коп., з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% та зміненого з 01.01.2018 розміру окладу за військовим званням "полковник юстиції".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому було проведено перерахунок пенсії, під час якого не було враховано у розмірі грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення та премії. Крім того, на думку позивача, відповідач безпідставно провів йому перерахунок пенсії згідно з довідкою Житомирського ОВК від 16.04.2018 з урахуванням посади заступника командира частини, штатна категорія "підполковник", яка не відповідає дійсним обставинам та розміру грошового забезпечення займаної позивачем посади безпосередньо перед звільненням у запас з посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону. Позивач вважає, що відповідач порушив його права та зобов`язаний провести перерахунок пенсії, розмір якої вже встановлений відповідними судовими рішеннями, з врахуванням зміни розміру окладу за військовим званням "полковник юстиції" з 01.01.2018.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
12.04.2019 представником відповідача через відділ документального забезпечення суду надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального провадження та про продовження відповідачу строку на подання відзиву у справі (а.с. 91-92).
18.04.2019 ухвалою суду клопотання представника відповідача про продовження процесуального строку для подання відзиву задоволено: продовжено відповідачу процесуальний строк для подання відзиву та письмових пояснень до 25.04.2019. У задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовлено (а.с. 94-95).
19.04.2019 за вих.№6214/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов від 18.04.2019 (а.с. 96-103). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що постанову Богунського районного суду м. Житомира від 29.06.2011, ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2011 у справі №2-а- 2070/11, постанову Богунського районного суду м. Житомира від 29.07.2011, ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 у справі №2-а- 2447/2011, постанову Богунського районного суду м. Житомира від 05.05.2017, ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі №295/4057/17, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.02.2018, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018 у справі №806/316/18, якими було зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, відповідачем виконано у повному обсязі. Стосовно порушення порядку проведення перерахунку пенсії зазначив, що на виконання Порядку №45 до Пенсійного фонду надійшла довідка Житомирського ОВК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2018 №ХЗ68933 за аналогічною посадою позивача станом на 01.03.2018 на підставі якої позивачу і було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Інших довідок, які б визначали розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 до ГУ ПФУ, не надходили. Права ж самостійно визначати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у ГУ ПФУ не має.
Пояснює, що відповідно до довідки Житомирського ОВК про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 16.04.2019 року №Х368933, виданої відповідно до Постанови №103, посадовий оклад позивача складає 5920,00 грн, оклад за військовим званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років - 3700,00 грн. Усього - 11100,00 грн. Зазначена сума була врахована ГУ ПФУ для обчислення пенсії з 01.01.2018, що, на думку представника відповідача, відповідало вимогам чинного законодавства.
Оскільки ГУ ПФУ є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та Постанови №103.
У зв`язку з викладеним, твердження позивача, що ГУ ПФУ має право на свій розсуд враховувати дані нової довідки Житомирського ОВК про розмір грошового забезпечення позивача від 16.04.2019 №Х368933 щодо змінених складових грошового забезпечення та старих довідок про грошове забезпечення відповідач вважає необґрунтованим. Відповідно до пункту 9 Порядку №45 ГУ ПФУ має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ГУ ПФУ не має.
Стосовно правомірності формування довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 Житомирським обласним військовим комісаріатом представником відповідача у відзиві зазначено, що позивач не надав довідку правонаступника/ків, а у разі їх відсутності або перейменування - довідку у порядку визначеному Мінсоцполітики, про ліквідацію військового суду Житомирського гарнізону, в якому позивач проходив службу.
Крім того, представником відповідача зазначено про те, що позивач безпідставно звернувся до суду із даним позовом, оскільки він фактично незгоден як з фактом формування довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії органами Міністерства оборони України, так і включенням/невключенням для перерахунку пенсії окремих складових грошового забезпечення. При цьому, представник відповідача наголошує, що в органів Пенсійного фонду України відсутня компетенція щодо самостійного формування складових частин довідки про грошове забезпечення або здійснення перерахунку пенсії із врахуванням інших видів грошового забезпечення ніж зазначені у відповідній довідці.
Стосовно формування грошового забезпечення у залежності від обраного виду пенсійного забезпечення, представник відповідача зазначив, що специфіка правового статусу суддів військових судів полягає у тому, що цей правовий статус одночасно включає і статус військовослужбовця, і судді. Пенсія позивачеві призначена на умовах Закону України №2262, отже перерахунок пенсії позивачеві повинен здійснюватися виключно на умовах законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців.
13.05.2019 на адресу суду від позивача надійшли заперечення на відзив (а.с. 113-116).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Житомирський обласний військовий комісаріат, станом на 07.06.2019 правом на подання пояснень щодо позову у строк та у порядку, визначеному статтею 165, частиною 3 статті 261 КАС України не скористалась.
Відповідно до ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , полковник юстиції у запасі, проходив військову службу у період з 1978 року до 2010 року, у тому числі, з 1996 року у військовому місцевому суді Житомирського гарнізону (а.с. 18-21).
Указом Президента України №39/96 від 09.01.1996 ОСОБА_1 було призначено на посаду судді військового суду Житомирського гарнізону, перед звільненням у запас, він обіймав посаду голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону та отримував відповідно до вимог законодавства грошове забезпечення, як військовослужбовець (а.с. 22-25).
01.11.2010 наказом голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону, на підставі Наказу Міністра Оборони України №1142 від 25.10.2010 ОСОБА_1 виключено із списків особового складу та звільнено у запас за станом здоров`я з посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону (а.с. 28-30).
З 02.11.2010 ОСОБА_1 було призначено пенсію у розмірі 86% від грошового забезпечення, як особі, що мала на момент звільнення вислугу років військової служби 32 роки, згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яку він і отримує на даний час.
Відповідно до рішень Богунського районного суду м. Житомира 29.06.2011 у справі №2-а-2070/2011, справі 2-а-2447/2011 року, постанови Вінницького апеляційного суду від 07.11.2017 у справі 295/4057/17 та рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 у справі 806/316/18, залишеного без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018, станом на 31.12.2017 позивачу було встановлено такі складові грошового забезпечення для обрахунку пенсії: основний розмір пенсії (з урахуванням посадового окладу 8616,50 грн) - 18299,53 грн; збільшення основного розміру пенсії на 25% - 4574,88 грн; підвищення інваліду війни II групи - 580,80 грн; цільова грошова допомога інваліду II групи - 50,00 грн; додаткова пенсія учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС - 379,60 грн; разом 23884,81 грн.
Про проведений спірний перерахунок пенсії відповідач повідомив ОСОБА_1 листом за №281 від 14.08.2018, наданим на вимогу позивача. У листі повідомив, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", ГУ УПФ України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії всім пенсіонерам Міністерства оборони України, у тому числі, безпідставно, на думку позивача, здійснено перерахунок пенсії і йому з 01.01.2018, хоча на даний час виникає необхідність провести позивачу перерахунок уже призначеної пенсії лише з урахуванням окладу військовим званням «полковник» у розмірі 1480,00 грн.
Не погоджуючись з проведенням перерахунку пенсії, 20.09.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області з вимогою про зміну розміру та складових грошового забезпечення з 01.01.2018, на підставі довідки, виданої Житомирським ОВК, враховуючи те, що дані у ній не відповідають грошовому забезпеченню посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону, з якої позивач безпосередньо звільнився на пенсію 01.11.2010 і яке вже встановлено рішенням суду та проведено перерахунок призначеної йому, згідно з рішенням суду, пенсії, з урахуванням складових, у розмірі встановленому судом, а саме посадового окладу 8616,50 грн, вислуги років, у розмірі, встановленому законодавством, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за рішенням суду - 9026,42 грн та окладу за військовим званням «полковник» у розмірі 1480,00 грн (а.с. 37-38).
15.10.2018 за вих. №Ж-4167 від 04.10.2018 відповідачем було відмовлено у задоволенні вимог позивача та повідомлено, що ГУ ПФУ в Житомирській області не уповноважене вносити самостійно будь-які зміни до грошового забезпечення для обчислення пенсії., а також наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 №937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України» визначено, зокрема, що функції оформлення документів для перерахунку пенсій, визначення грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій, складання і подання довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій, складання і подання довідок про розмір грошового забезпечення покладаються на обласні військові комісаріати (а.с. 39-40).
Крім того, відповідачем роз`яснено, що пенсію перераховано ОСОБА_1 виключно на підставі довідки Житомирського ОВК, яку надано до ГУ ПФУ в Житомирській області на підставі списків, направлених в Житомирський ОВК із ГУ ПФУ в Житомирській області.
Позивач вважає дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Підставою для нарахування пенсії ОСОБА_1 стало його звільнення з військової служби 01.11.2010 з посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону, де він проходив військову службу і це було його останнім місцем служби. Щодо розміру пенсійних виплат йому, як звільненому військовослужбовцю, він неодноразово звертався до суду, про що є судові рішення:
- постанова Богунського районного суду м. Житомира від 29.06.2011, ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2011 (справа 2-а-2070/11);
- постанова Богунського районного суду м. Житомира від 29.07.2011, ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 (справа 2-а-2447/2011);
- постанова Богунського районного суду м. Житомира від 05.05.2017, ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 (справа 295/4057/17);
- рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 та Київського апеляційного суду від 05.07.2018 (справа 806/316/18), які є чинними і ніким не скасовані.
20.09.2018 листом ГУ ПФУ в Житомирській області за №281 від 14.08.2018 ОСОБА_1 було повідомлено про перерахунок пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Хоча ГУ ПФУ в Житомирській області мало з 01.01.2018 провести позивачу перерахунок вже призначеної пенсії лише з урахуванням окладу за військовим званням «полковник» у розмірі 1480,00 грн.
ГУ ПФУ в Житомирській області безпідставно проведено перерахунок пенсії і змінено розмір та складові грошового забезпечення з 01.01.2018 на підставі виданої Житомирським ОВК довідки, в якій дані не відповідають грошовому забезпеченню посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону, з якої ОСОБА_1 безпосередньо звільнився на пенсію 01.11.2010. Розмір грошового забезпечення останньому було встановлено судовими рішеннями, на підставі яких проведено перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням складових: посадового окладу 8616,50 грн, вислуги років у розмірі, встановленому законодавством, доплати до основного розміру пенсії 25%, як інваліду війни II групи, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за рішенням суду - 9026,42 грн та окладу за військовим званням «полковник» у розмірі 1135,00 грн.
15.10.2018 за вих. №Ж-4167 від 04.10.2018 ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 було відмовлено у задоволенні вимог про перерахунок пенсії та повідомлено, що ГУ ПФУ в Житомирській області не уповноважене вносити самостійно будь-які зміни до грошового забезпечення для обчислення пенсії, а також наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 №937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України» визначено, зокрема, що функції оформлення документів для перерахунку пенсій, визначення грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій, складання і подання довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій, складання і подання довідок про розмір грошового забезпечення покладаються на обласні військові комісаріати.
Проте, ГУ ПФУ в Житомирській області не звернуло уваги на те, що у військкоматах відсутня інформація про грошове забезпечення та його складових для військових суддів, оскільки військові суди не були підпорядковані і не входили до штатної структури МО України, посадові оклади суддям військових судів не встановлювалися Міністерством Оборони, а визначалися Законом України «Про судоустрій та статус суддів» та постановою КМ України від 03.09.2005 №865.
Так, згідно з ст.63 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» (у редакції станом на час звільнення ОСОБА_1 .) судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до загальної штатної чисельності Збройних Сил України і порядок звільнення з військової служби суддів визначається Законом. Проходячи військову службу на посадах судді (адміністративних посадах заступника голови, голови суду), окрім статусу судді ОСОБА_1 перебував ще і у статусі військовослужбовця.
Дії ГУ ПФУ в Житомирській області не відповідають нормам правових актів України вищої юридичної сили - Конституції України, Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України №2011-XII).
Так, у Постанові Кабінету Міністрів України 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018, виданої на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відсутні будь-які посилання про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, які перебували на посадах суддів військових судів. А перерахунок пенсії ОСОБА_1 безпідставно проведено відповідачем відповідно до окладу посади начальника соціально-психологічної служби - заступника командира 276 танкового полку, з якої ще у 1996 році він був саме призначений Указом Президента України для подальшого проходження військової служби у військовий суд на посаду судді, а не відряджений до органу державної влади.
Міністерство оборони України не було наділене правом встановлювати чи погоджувати посадові оклади суддям колишніх військових судів. Крім того, військові суди у 2010 році були ліквідовані, відповідно до законодавства України.
Положеннями статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців», передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналогічне положення міститься у пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок) який є чинним, ніким не скасованим і не потребує будь-яких змін, у зв`язку з змінами законодавства.
Крім того, відповідачем не взято до уваги те, що у Постанові від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» зазначено, що перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., №77, ст.2374).
Однак, у даній Постанові чітко визначено та встановлено тарифні сітки і розміри грошового забезпечення військовослужбовців лише певних військових структур, а саме: Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони, Служби безпеки Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації згідно, Державної кримінально-виконавчої служби податкової міліції апарату Державної фіскальної податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби, податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби, військовослужбовців строкової військової служби, курсантів військових навчальних закладів, навчальних закладів Міністерства інфраструктури, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, Державної фіскальної служби, ліцеїстів військових ліцеїв, ліцеїв цивільного захисту та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
У даному переліку відсутні військовослужбовці - судді військових судів, порядок нарахування їх грошового забезпечення та посадові оклади.
Крім того, у відповідях на звернення позивача ГУ ПФУ в Житомирській області зазначило, що позивачу виплачується пенсія з підвищенням у розмірі 25% та інших підвищень, нараховувалася та виплачується з урахуванням усіх видів надбавок і заборгованість відсутня.
На спростування вказаного, під час розгляду справи №806/316/18 у рішенні Київського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018 зазначено, що з наявних у матеріалах справи розрахунків пенсії позивача за вислугу років від 01.12.2010, від 01.01.2011, від 01.01.2012, від 01.01.2013, від 01.01.2014, від 01.01.2016, від 01.12.2017 встановлено, що хоча позивачу і було нараховано доплату, у вигляді збільшення основного розміру пенсії 25% та інші види надбавок, а саме: підвищення як інваліду війни 2 групи; цільову грошову допомогу інваліду війни 2 групи; додаткову пенсію учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС І категорії інваліду 2 групи, однак розмір його пенсії залишився незмінним - 18192.90 грн та у такому розмірі виплачується позивачу і до цього часу (а.с.59).
Порядок нарахування грошового забезпечення встановлений для військових суддів іншими законодавчими актами, а саме: діючим на той час Законом України «Про судоустрій та статус суддів» і постановою КМУ від 03.09.2005 №865, що повністю було виконано відповідачем на виконання судових рішень, які набрали законної сили, а саме:
- постанови Богунського районного суду м. Житомира від 29.06.2011, ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2011 (справа 2-а-2070/11);
- постанови Богунського районного суду м. Житомира від 29.07.2011, ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 (справа 2-а-2447/2011);
- постанови Богунського районного суду м. Житомира від 05.05.2017, ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 (справа 295/4057/17);
- рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.07.2018, Київського апеляційного суду від 05.07.2018 (справа 806/316/18), які є чинними і ні ким не скасованими.
За таких обставин, пенсійний орган безпідставно провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Житомирського ОВК від 16.04.2018 з урахуванням посади заступника командира частини, штатна категорія «підполковник», яка не відповідає дійсним обставинам та розміру грошового забезпечення займаної позивачем безпосередньо перед звільненням в запас посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону ( штатна категорія - «полковник юстиції»).
ГУ ПФУ в Житомирській області порушено права позивача, тому він зобов`язаний провести перерахунок його пенсії, вже встановленої згідно судових рішень, з урахуванням лише зміни розміру окладу за військовим званням «полковник юстиції» з 01.01.2018.
Зазначені обставини дають суду підстави вважати, що дії відповідача щодо проведення перерахунку призначеної пенсії з 01.01.2018, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» є неправомірними, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають задоволенню.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених понесених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Житомирський обласний військовий комісаріат (вул. Баранова, 4, м. Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079), про визнання дій неправомірними, скасування безпідставно проведеного перерахунку пенсії, зобов`язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії 01.01.2018, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Скасувати безпідставно проведений Головним Управлінням Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" зі зменшенням розміру посадового окладу голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону до посадового окладу заступника командира полку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням складових, встановлених відповідно до судових рішень: постанови Богунського районного суду м. Житомира від 29.06.2011, ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2011 (справа 2-а-2070/11), постанови Богунського районного суду м. Житомира від 29.07.2011, ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 (справа 2-а-2447/2011), постанови Богунського районного суду м. Житомира від 05.05.2017, ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 (справа 295/4057/17), рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.07.2018, Київського апеляційного суду від 05.07.2018 (справа 806/316/18) при звільненні з військової служби у запас з посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону 01.11.2010, з урахуванням посадового окладу 8616,50 грн, вислуги років, в розмірі, встановленому законодавством, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за рішенням суду - 9026,42 грн, з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% та зміненого з 01.01.2018 розміру окладу за військовим званням "полковник юстиції".
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 7 червня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко