
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2019 р. Справа№200/4486/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Дмитрієва В.С., при секретарі судового засіданні Запарі С.В., за участю представника позивача Малушко Г.Ю., представника відповідача Коваленко Г.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ДОНУГЛЕПОСТАВКА” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,
В С Т А Н О В И В:
28 березня 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНУГЛЕПОСТАВКА» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 25 січня 2019 року №00001691303 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нараховано єдиного внеску в сумі 1305223,76 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що податковим органом протиправно прийнято спірне рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нараховано єдиного внеску, оскільки сума ЄСВ, яка вказана в акті перевірки, своєчасно нарахована та фактично сплачено до бюджету, під час виплати заробітної плати працівникам, але із затримкою. Крім того, підприємство є звільненим від обов`язку зі сплати єдиного внеску у період проведення антитерористичної операції на підставі пункту 9.4 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
19 квітня 2019 року відповідач надав відзив, в якому зазначив, що відповідно до вимог Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” позивач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та подавати звітність до контролюючого органу за основним місцем обліку у строки, порядку та за формою, що визначені законодавством. Відповідач зазначив, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску. Оскільки під час проведення планової виїзної перевірки встановлені порушення позивачем своєчасності нарахування єдиного внеску у період січень-грудень 2017 року та січень-червень 2018 року, на підставі акта перевірки, було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій. Отже, на думку відповідача, рішення застосовано правомірно.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 25 квітня 2019 року.
Протокольною ухвалою від 25 квітня 2019 року відкладено підготовче засідання до 23 травня 2019 року.
Ухвалою суду від 23 травня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 6 червня 2019 року.
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, представник відповідача – відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на обставини викладені у відзиві.
Заслухавши представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ДОНУГЛЕПОСТАВКА” (ідентифікаційний код юридичної особи: 34500531; місцезнаходження юридичної особи: 85300, Донецька обл., м. Покровськ (Касноармійськ), вул.Соціалістична, буд. 20) зареєстровано в якості юридичної особи 29 червня 2006 року, є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, перебуває на обліку в органі доходів і зборів (у Покровській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області), що розташований на території населеного пункту, включеного до переліку, що зазначений у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата на підставі відповідного Указу Президента України.
З 30 листопада 2018 року по 18 грудня 2018 року відповідачем було проведено документальну планову перевірку ТОВ “ДОНУГЛЕПОСТАВКА” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 січня 2015 року по 30 червня 2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 1 січня 2017 року по 30 червня 2018 року. За результатами зазначеної перевірки складено акт від 27 грудня 2018 року №1527/05-99-14-14/34500531 відповідно до якого, зокрема, виявлені порушення п.1, п. 4 ч. 2 ст. 6, ч. 4, ч. 5. ст. 7, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: за період з 1 січня 2017 року по 30 червня 2018 року ТОВ «Донуглепоставка» своєчасно не нараховано єдиного внеску всього на суму 3191983,72 грн.(а.с. 52-59, том 1).
8 січня 2019 року позивачем надано заперечення до Акта від 27 грудня 2018 року №1527/05-99-14-14/34500531. 25 січня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято рішення №00001691303 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нараховано єдиного внеску в сумі 1305223,76 грн. (а.с. 3, том 1).
Платник скористався правом на оскарження рішення в адміністративному порядку. Рішенням Державної фіскальної служби України від 13 березня 2019 року №11760/6/99-99-11-05-02-25 скаргу платника на рішення про застосування штрафних санкцій залишена без задоволення, а рішення без змін (а.с. 195-197, том 1).
Предметом спору у справі є правомірність винесення відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування .
Частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI визначені обов`язки платника єдиного внеску, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування унормована Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Мінфіну України від 20 квітня 2015року №449, зареєстрована в Мін`юсті України 21 квітня 2016 року за №609/28739 (далі – Інструкція).
Згідно пункту 1 частини 1 Інструкції платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані ним роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (частина 8 статті 9 зазначеного Закону).
Частиною 11 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Відповідно до Розділу VI Інструкції до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Судом встановлено, що у спірнй період позивачем до контролюючого органу надані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів. Так звіт за січень 2017 року надано 4 квітня 2017 року, за лютий 2017 року – 4 травня 2017 року, за березень 2017 року – 7 червня 2017 року, за квітень 2017 року – 21 липня 2017 року; за травень 2017 року – 4 вересня 2017 року, за червень 2017 року – 23 жовтня 2017 року, за липень 2017 року – 11 січня 2018 року, за серпень 2017 року – 12 лютого 2018 року, за вересень 2017 року – 2 березня 2018 року, за жовтень 2017 року – 6 квітня 2018 року, за листопад 2017 року- 7 червня 2018 року, за грудень 2017 року -7 червня 2018 року, за січень 2018 року – 12 липня 2018 року, за лютий 2018 року – 2 серпня 2018 року, за березень 2018 року- 27 серпня 2018 року, за квітень 2018 року – 27 серпня 2018 року, за травень 2018 року – 27 вересня 2018 року, за червень 2018 року – 27 вересня 2018 року, що підтверджується відповідними звітами та квитанціями №2 (а.с. 200-250 том 1, а.с. 1-6 том 2).
Тобто, звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів були надані позивачем до податкового органу з порушенням строків визначених Законом №2464-VI, при цьому нараховані суми ЄСВ були виплачені під час виплати заробітної плати працівникам, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями (а.с. 7-77 т. 2).
Суд зазначає, що Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі – Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII “Прикінцеві та перехідні положення” було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
“ 9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу”.
Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
ТОВ «Донуглепоставка» знаходиться на обліку в Покровській (Красноармійській) об`єднаній державній податковій інспекції головного управління ДФС у Донецькій області. Місто Покровськ Донецької області входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 2 грудня 2015 року № 1275-р.
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов`язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Указ Президента України “Про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України”, на даний час не приймався.
Як убачається з матеріалів справи спірне рішення сформоване 25 січня 2019 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Звільнення від виконнаня своїх обов"язків позивача як платника єдиного внеску в силу закону у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, унеможливлює застосування відповідачем штрафних санкцій за своєчасне не нарахування таким платником єдиного внеску.
Таким чином, спірне рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нараховано єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ДОНУГЛЕПОСТАВКА” підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Положеннями ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно платіжного доручення від 21 березня 2019 року № 121 позивачем за подання адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 19210 грн.
Таким чином, судовий збір у зазначеному вище розмірі підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 25 січня 2019 року №00001691303 про застосування штрафних санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДОНУГЛЕПОСТАВКА” за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нараховано єдиного внеску в сумі 1305223,76 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ДОНУГЛЕПОСТАВКА” (місцезнаходження: Донецька область, м. Покровськ, вул. Поштова, б. 20; код ЄДРПОУ: 34500531) судовий збір у сумі 19210 грн.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 6 червня 2019 року у присутності представників сторін, повний текст рішення складено 7 червня 2019 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Дмитрієв В.С.