
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2019 року Справа № 160/2450/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШелгуновій І.А. за участю представника позивача Свінухова О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 15.03.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про:
- визнання протиправними дій Державної служби геології та надр України щодо не продовження строку спеціального дозволу на користування надрами № 4921 від 24.02.2009, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» та спеціального дозволу на користування надрами № 4922 від 24.02.2009, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси», що оформлене листом Державної служби геології та надр України № 568/03/12-19 від 11.01.2019 та листом Державної служби геології та надр України № 569/03/12-19 від 11.01.2019;
- визнання продовженим строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 4921 від 24.02.2009, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» та спеціального дозволу на користування надрами № 4922 від 24.02.2009, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» на термін 20 (двадцять) років;
- зобов`язання Державної служби геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» примірники спеціального дозволу на користування надрами № 4921 від 24.02.2009 та спеціального дозволу на користування надрами № 4922 від 24.02.2009 з продовженим строком дії на 20 (двадцять) років кожний.
2. Ухвалою суду від 20.03.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 05.04.2019 на виконання вимог ухвали позивачем надано: письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; належним чином засвідчені докази на обґрунтування позовних вимог із зазначенням, де перебуває оригінал такого доказу.
4. Ухвалою суду від 08.04.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні 25.04.2019.
5. 25.04.2019 у судове засідання прибув представник позивача, відповідач не прибув, подавши клопотання про відкладення розгляду справи (т.1 а.с.56), розгляд справи відкладено на 16.05.2019.
6. 07.05.2019 до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву (т.1 а.с.65-76).
7. 15.05.2019 до канцелярії суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Арегріон Україна» про залучення заявника до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача (т.2 а.с.1-26).
8. В обґрунтування клопотання зазначено, що зважаючи на припинення строку дії дозволів № 4921 та № 4922 від 24.02.2009 позивача, ТОВ «Арегріон Україна» 28.12.2018, згідно Порядку № 615 звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою про надання спеціального дозволу для видобування корисних копалин Родовища Просяньке , ділянка Вершинська 1 та надала відповідні документи.
9. Згідно протоколу засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при державній службі геології та надр України № 4569 від 01.11.2018 ТОВ «Арегріон Україна» планує для розробки первинні каоліни в межах ділянки площею 357,4 га, що поглинає ділянку Вершинська Просянівського родовища площею 330,7 га. З цією метою ТОВ «Арегріон Україна» на підставі договору купівлі-продажу геологічної інформації від 04.06.2018 року № 66/11 отримало право користування відповідною геологічною інформацією.
10. ТОВ «Арегріон Україна» звернулось до Держгеонадра України відповідно до пункту 8 Порядку № 615 та подало всі необхідні документи для отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.
11. У судове засідання 16.05.2019 прибув представник позивача, представник відповідача не прибув, про дату та час розгляд справи повідомлений належним чином, та представник ТОВ «Арегріон Україна».
12. Заявник підтримав заявлене клопотання, представник позивача заперечив проти його задоволення, зазначив, що на офіційному сайті розміщений протокол Дніпропетровської обласної ради від 22.02.2019, пунктом 25 якого відмовлено в погодженні надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Арегріон Україна» (т.2 а.с.27-55).
13. Протокольною ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання ТОВ «Арегріон Україна» про вступ у справу у якості третьої особи на стороні відповідача, оскільки вступ у справу може бути допущено до початку першого судового засідання згідно частини другої статті 49 КАС України. Початок першого судового засідання відбувся 25.04.2019 його відкриттям згідно частини другої статті 262 КАС України. Судом роз`яснено право ТОВ «Арегріон Україна» на оскарження рішення у цій справі, у разі, якщо останнім зачіпатимуться права заявника.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
14. Видобувна компанія ТОВ «Проско ресурси» більше 20 років розробляє Просянівське родовище каолінів - Вершинську та Західно-Дібровську ділянки - на потужностях власного гірничо-збагачувального виробництва каолінової продукції, розташованого в смт. Просяна, Покровського району , Дніпропетровської області.
15. На підприємстві працює понад 350 працівників та воно є містоутворюючим, забезпечує селище електроенергією.
16. Підприємство користується земельними ділянками загальною площею більше 700 га для розміщення кар`єрів та збагачувальних фабрик, а об`єм інвестицій, залучених до розвитку видобутку та переробки каоліну за останні 20 років складає більше 200 млн. грн.
17. Для здійснення господарської діяльності ТОВ «Проско ресурси», у передбаченому законодавством порядку, були отримані Спеціальні дозволи на користування надрами № 4921 від 24.02.2009 та № 4922 від 24.02.2009.
18. Крім того, ТОВ «Проско ресурси» за власні кошти було розроблено та 20.10.2010 Протоколом № 2069 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Міністерстві навколишнього природного середовища України затверджено Матеріали геолого-економічної оцінки запасів первинних каолінів Вершинського покладу Просянівського родовища в Покровському районі.
19. 26.12.2018 позивач звернувся до відповідача з заявами № 26/12/18-1 та № 26/12/18-2 щодо продовження дії спеціальних дозволів № 4921 та № 4922.
20. Згідно пункту 14 Порядку рішення про продовження строку дії дозволу приймається органом з питань надання дозволу протягом 45 днів після надходження документів у повному обсязі та розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом п`яти робочих днів з дати прийняття рішення про продовження строку дії дозволу.
21. До вказаних заяв позивача були додані всі необхідні документи та пояснення.
22. Втім, всупереч прямим нормам чинного законодавства, все викладене державним органом було повністю проігноровано.
23. Листами від 11.01.2019 № 568/03/12-19 щодо заяви по спеціальному дозволу № 4921 та № 569/03/12-19 щодо заяви по спеціальному дозволу № 4922 відповідач повернув заяви позивачу разом з доданими документами у зв`язку з начебто відсутністю деяких документів, що не додані до них.
24. Відповідно до пункту 8 Порядку заява та додані до неї документи подаються органові з питань надання дозволу з прошитими і пронумерованими сторінками та з описом доданих документів, засвідченим підписом уповноваженої особи претендента. Заява засвідчується підписом уповноваженої особи претендента із зазначенням дати та вихідного номера.
25. Безпосередньо у переліку додатків, що були пришиті до заяв, наявні абсолютно всі документи, начебто відсутність яких призвела до повернення заяв.
26. У судовому засіданні представник позивача зазначив, що вперше заяви про продовження строку дії дозволів були подані своєчасно та у встановлений строк, що передував 6 місяцям до закінчення дії дозволів, документи відповідачем були повернуті та таке протиправне повернення здійснюється систематично. Підтверджуючих доказів суду не надано.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
27. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що строк дії спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 від 24.02.2009 року та № 4922 від 24.02.2009 закінчився 24.09.2017 року, тобто останнім днем подачі заяв на продовження строку дії дозволів є 24.03.2017 року, а ТОВ «Проско ресурси» оскаржує результати розгляду заяв на продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами № 26/12/18-1 від 26.12.2018, тобто поза межами установленого строку пунктом 14 Порядку № 615.
28. У наданому пакеті документів відсутні: відсутня оглядова карта; у пояснювальній записці відсутня потужність підприємства; на плані підрахунку запасів відсутні каталог координат; відсутнє повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля.
29. Листами Держгеонадр № 568/03/12-19 та № 569/03/12-19 від 11.01.2019 повернуто документи ТОВ «Проско ресурси», як такі, що не відповідають вимогам Порядку № 615.
30. Згідно абзацами 23, 25 пункту 8 Порядку № 615, регламентовано, що реєстрація документів, що надійшли для надання дозволу, здійснюється у визначеному органом з питань надання дозволу порядку, та повертаються заявникові якщо не відповідають вимогам цього Порядку.
31. Таким чином, поданий перелік документів із заявами ТОВ «Проско ресурси» щодо внесення змін та продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 від 24.02.2009 та № 4922 від 24.02.2009 не відповідають вимогам Порядку № 615.
32. Згідно пункту 14 Порядку № 615, у разі виникнення потреби у закінченні геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки, та затвердження запасів родовища корисних копалин, продовженні видобування корисних копалин строк дії дозволу продовжується за наявності інформації про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, за результатами здійснення останнього заходу державного нагляду (контролю).
33. На виконання наказу № 438 від 23.12.2015 Державною комісією України по запасах корисних копалин було надано перелік родовищ, по яких термін затвердження запасів перевищує 5 років.
34. Враховуючи відповідь ДКЗ України, наказом № 287 від 01.09.2016 були встановлені терміни для усунення порушень пункту 25 «Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 № 865, які не провели повторну державну оцінку запасів корисних копалин, зокрема позивачу надано 30 календарних днів для усунення вказаного порушення.
35. ТОВ «Проско ресурси» не надало матеріалів на підтвердження проведення повторної державної оцінки запасів корисних копалин.
36. Наказом Державної служби геології та надр України № 489 від 19.12.2016, зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 від 24.02.2009 та № 4922 від 24.02.2009, наданих позивачу, надано останньому строк для проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, відповідно до пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.12.1994 № 865 (в редакції від 26.03.2008., що діяла станом на 19.12.2016.
37. Про видання наказу Держгеонадр № 489 від 19.12.2016 повідомлено листом від 23.12.2016 року, який отримано позивачем 05.01.2017.
38. Листом ДФС України від 26.12.2016 № 22416/5/99-99-12-03-04-16 надано до Держгеонадр перелік суб`єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, до якого належить Товариство з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси», сума податкового боргу складає 607 тис. грн.
39. Пунктом 6 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4921 від 24.02.2009 та пунктом 3 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4922 від 24.02.2009 встановлено: «Своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством».
40. Отже, надрокористувач порушив особливі умови спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 та № 4922 від 24.02.2009.
41. Наказом Державної служби геології та надр України № 66 від 07.02.2017 внесено зміни до наказу Держгеонадр № 489 від 19.12.2016 в частині доповнення переліку порушень та підстав зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами наданих позивачу та надано строк для усунення порушень, про що повідомлено листом від 13.03.2017 № 5743/13/14-17. У встановлений строк порушення не усунуті.
42. Продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами за наявності порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, подання заявником документів не в повному обсязі, невідповідності документів, поданих заявником, вимогам пункту 14 Порядку № 615, не відповідає нормам чинного законодавства, а саме пунктам 14, 15 Порядку № 615.
43. Суд не може прийняти рішення про визнання строку дії спеціальних дозволів продовженим, так як таке рішення суперечитиме пунктам 14, 15, 25 Порядку № 615, адже для прийняття рішення про продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами має бути дотримана певна процедура.
44. Пунктом 8 Порядку № 615 встановлено, що документи, які не відповідають вимогам Порядку, повертаються заявникові.
45. Рішення про зобов`язання Держгеонадр надати TOB «Проско ресурси» примірники спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 від 24.02.2009 та № 4922 від 24.02.2009 з продовженим строком дії на 20 років є таким, що виходять за межі повноважень суду.
46. Постановою Верховного суду України від 12.09.2017 у справі № 826/6873/16 зазначено, що суд не може підміняти державний орган, дії якого оскаржуються, та приймати замість нього рішення, яке належить до компетенції виключно цього органу, оскільки такі дії суду виходять за межі визначених йому законодавцем повноважень.
47. Щодо зобов`язання Державної служби геології та надр України видати, внести зміни, продовжити строк дії на користування надрами, тобто щодо дискреційних повноважень дозвільного органу склалася судова практика, яка підтверджує той факт, що виключно до компетенції Держгеонадр відноситься вирішення даних питань та судом не може бути зобов`язано Службу до вчинення відповідних дій. Така практика підтверджується рішеннями у справах № К-7927/09-С, № К-25553/10-С, № К-25082/10-С, № К-48540/09-С, № К/9991/20545/11-С, № 807/1775/14, № 826/1981/15, № 826/18344/16.
48. Доказів на обґрунтування заперечень відповідачем не надано.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
49. 24.02.2009 Товариством з обмеженою відповідальністю «Проско Ресурси» отримано спеціальні дозволи на користування надрами з терміном дії до 24.09.2017 (т.1 а.с.10-11, 37-38):
- № 4921 на ділянку надр: Просянське родовище ділянка Вершинська;
- № 4922 на ділянку надр: Просянське родовище ділянка Західно -Дібровська;
50. 26.12.2018 ТОВ «Проско Ресурси» звернулось до Державної служби геології та надр України з заявами щодо продовження строку дії на 20 років та внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами та доданими до них документами:
- № 4921, заява вих. № 26/12/18-1, зареєстрована відповідачем 27.12.2018 за вх. №24686/02/12-18 (т.1 а.с.12-16, 39-43, 85-180);
- № 4922, заява вих. 26/12/18-2, зареєстрована відповідачем 27.12.2018 за вх. №24687/02/12-18 (т.1 а.с.17-21, 44-48, 181-266).
51. Інформація щодо спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 та № 4922 розміщена на сайті http://geoinf.kiev.ua містить відомості про реєстрацію заяв на продовження дії спецдозволу (т.2 а.с.83-88).
заява від 26.12.2018 № 26/12/18-1
52. Заявою від 26.12.2018 вих. № 26/12/18-1 ТОВ «Проско Ресурси» просило продовжити строк дії спеціального дозволу на термін 20 років та внести зміни до спеціального дозволу від 24.02.2009 № 4921, наданого з метою видобування каоліну-сирцю для одержання збагаченого каоліну, придатного для виробництва бумаги, картону, керамічних, гумово-технічних, пластмасових виробів, штучної шкіри і тканини, для парфумерної промисловості, для пестицидних препаратів, електротехнічного силуміну і ультрамарину, для скла, реліну, пісків-відсівів - для будівельних робіт, як заповнювачі бетону, залізобетонних труб, тонкої кераміки; кварц-польовошпатового концентрату для тонкої кераміки Просянське родовище ділянка Вершинська розташованого у Покровському районі Дніпропетровської області 2,5 км на південь смт Просяна у зв`язку з геолого-економічною оцінкою запасів первинних каолінів в ДКЗ України протокол від 20.10.2010 № 2069 (т.1 а.с.12-16, 39-43,)
53. Необхідність внесення змін до спеціального дозволу від 24.02.2009 № 4921 на розробку первинних та лужних каолінів Вершинської ділянки Просянівського родовища обумовлені:
- виконанням геолого-економічної оцінки родовища з метою затвердження їх в межах спеціального дозволу на користування надрами, гірничого відводу та в контурі кар`єру відповідно до робочого проекту розробки. За результатами геологорозвідувальних робіт ДКЗ України затвердило запаси первинних каолінів Вершинського покладу Просянівського родовища (протокол від 20.10.2010 № 2069). Після проведення державної експертизи підприємство отримало нові дані про властивості, якість та кількість корисної копалини;
- географічні координати кутових точок, надані ТОВ «Проско Ресурси», уточнені сучасними програмними комплексами та відповідають графічним матеріалам та контуру підрахунку запасів, затверджених ДКЗ України (протокол від 20.10.2010 № 2069);
- вимоги особливих умов спеціального дозволу № 4921 та програми робіт Угоди до спеціального дозволу виконані і потребують корегування та внесення змін, (спеціальний дозвіл № 4921 від 24 лютого 2009 року).
54. До заяви додані:
1) статут ТОВ «Проско Ресурси», реєстраційний номер справи 1_224_037775_63, код 271141053867 від 19.01.2016;
2) виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Проско Ресурси» від 02.06.2017;
3) свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 № 041864 від 16.07.2007;
4) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1004804257 від 22.12.2018;
5) свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100053257 від 17.07.2007;
6) пояснювальна записка з характеристикою Вершинської ділянки Просянського родовища первинних, та лужних каолінів;
7) протокол ДКЗ СРСР від 29.01.1972 № 6455;
8) протокол ДКЗ України від 20.10.2010 № 2069;
9) каталог географічних координати кутових точок Просянівського родовища первинних каолінів Вершинська ділянка;
10) оглядова карта Просянівського родовища, ділянка Вершинська масштаб 1:25000;
11) ситуаційний план Просянівського родовища, ділянка- Вершинська масштаб 1:25000;
12) план підрахунку запасів Просянівського родовища, ділянка Вершинська масштаб 1:2000;
13) геологічні розрізи за лініями VI-VI, та VII-VII масштаб 1:1000;
14) геологічний розріз за лінію ХV-ХV , масштаб 1:1000;
15) геологічний розріз за лінію ХVІ-ХVІ, масштаб 1:1000;
16) довідка про стан запасів корисної копалини Просянівського родовища первинних каолінів, ділянка Вершинська;
17) довідка про відсутність заборгованості з рентної плати за користування надрами;
18) довідка щодо виконання програми робіт, яка є додатком до Угоди про умови спеціального дозволу на користування надрами від 24.02.2009 № 4921 Просянського родовища каолінів первинних та лужних ділянка Вершинська;
19) довідка щодо виконання особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 24 лютого 2009 року № 4921 Просянського родовища каолінів первинних та лужних ділянка - Вершинська;
20) витяг (з Інтернету) з Єдиного Реєстру ОВД ТОВ «Проско Ресурси» від 20.12. 2018;
21) позитивний висновок про проведення державної експертизи звітів, щодо результатів геологічного вивчення надр;
22) заява ТОВ « Проско Ресурси» щодо продовження терміну дії на 20 років, та внесення змін до спеціального дозволу від 24.02.2009 № 4921, від 26.12.2018.
55. Листом відповідача від 11.01.2019 № 568/03/12-19 заяву з доданими до неї документами від 26.12.2018 № 26/12/18-1 щодо внесення змін та продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами від 24.02.2009 № 4921, який надано з метою видобування каоліну-сирцю ділянки Вершинська Просянівського родовища у Дніпропетровській області повернуто у зв`язку з тим, що вони не відповідають вимогам Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, оскільки за результатами опрацювання заяви з доданими до неї документами встановлено наступне (т.1 а.с.22-23):
- відсутня оглядова карта;
- у пояснювальній записці відсутня потужність підприємства;
- на плані підрахунку запасів відсутні каталог координат;
- відсутнє повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля.
заява від 26.12.2018 № 26/12/18-2
56. Заявою від 26.12.2018 вих. 26/12/18-2 ТОВ «Проско Ресурси» просило продовжити строк дії спеціального дозволу на термін 20 років та внести зміни до спеціального дозволу від 24.02.2009 № 4922, бумаги, картону, керамічних, гумово-технічних, пластмасових виробів, штучної шкіри і тканини, для парфумерної промисловості, для пестицидних препаратів, електротехнічного силуміну і ультрамарину, для скла, реліну, пісків-відсівів для будівельних робіт, як заповнювачі бетону, залізобетонних труб, тонкої кераміки; кварц-польовошпатового концентрату для тонкої кераміки Просянське родовище ділянка Західно-Дібровська розташованого у Покровському районі Дніпропетровської області між населеними пунктами Діброва-Мало-Михайлівка-Просяна-Вершина-Отришки-Орли (т.1 а.с.17-21, 44-48).
57. Необхідність внесення змін до спеціального дозволу від 24.02.2009 № 4922 на розробку первинних та лужних каолінів Західно-Дібровської ділянки Просянівського родовища обумовлені:
- географічні координати кутових точок, надані ТОВ «Проско Ресурси», уточнені сучасними програмними комплексами та відповідають графічним матеріалам та контуру підрахунку запасів;
- вимоги особливих умов спеціального дозволу № 4922 та програми робіт Угоди до спеціального дозволу виконані і потребують корегування та внесення змін, (спеціальний дозвіл № 4922 від 24.02.2009).
58. До заяви додані:
1) статут ТОВ «Проско Ресурси» реєстраційний номер справи 1_224_037775_63, код 271141053867 від 19.01.2016;
2) виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Проско Ресурси» від 02.06.2017;
3) свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №041864 від 16.07.2007;
4) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1004804257 від 22.12.2018;
5) свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100053257 від 17.07.2007;
6) пояснювальна записка з характеристикою Західно-Дібровської ділянки Просянського родовища первинних, та лужних каолінів;
7) протокол ДКЗ СРСР від 29.01.1972 № 6455;
8) протокол ЦКЗ Мінпромбудматеріали СРСР від 21.05. 1985 № 174;
9) протокол ЦКЗ Мінпромбудматеріали СРСР від 28.12. 1998 № 187;
10) каталог географічних координати кутових точок Просянівського родовища первинних каолінів Західно-Дібровська ділянка;
11) оглядова карта Просянівського родовища, ділянка Західно-Дібровська масштаб 1:25000;
12) ситуаційний план Просянівського родовища, ділянка Західно-Дібровська масштаб 1:25000;
13) план підрахунку запасів Просянівського родовища, ділянка Західно-Дібровська масштаб 1:5000;
14) геологічний розріз за лінію XII- XII масштаб 1:500;
15) геологічний розріз за лінію IX- IX масштаб 1:500;
16) довідка про стан запасів корисної копалини Просянівського родовища первинних каолінів, ділянка Західно-Дібровська;
17) довідка про відсутність заборгованості з рентної плати за користування надрами;
18) довідка щодо виконання програми робіт, яка є додатком до Угоди про умови спеціального дозволу на користування надрами від 24 лютого 2009 року № 4922 Просянівського родовища каолінів первинних та лужних ділянка Західно-Дібровська;
19) довідка щодо виконання особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 24.02.2009 № 4922 Просянського родовища каолінів первинних та лужних ділянка Західно-Дібровська;
20) витяг (з Інтернету) з Єдиного Реєстру ОВД ТОВ «Проско Ресурси» від 20.12.2018;
21) позитивний висновок про проведення державної експертизи звітів, щодо результатів геологічного вивчення надр;
22) заява ТОВ «Проско Ресурси» щодо продовження терміну дії на 20 років та внесення змін до спеціального дозволу від 24.09.2009 № 4922, від 26.12.2018.
59. 20.12.2018 ТОВ «Проско Ресурси» подало повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля зареєстровані засобами ведення Єдиного реєстру з оцінку впливу на довкілля № 2018/2/9246/7005 та № 2018/2/9246/7007 (т.2 а.с.63-68,76-81), які за результатами та порядком розгляду розміщені у загальному доступі на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України http://eia.menr.gov.ua.
60. Листом відповідача від 11.01.2019 № 569/03/12-19 заяву з доданими до неї документами від 26.12.2018 № 26/12/18-1 щодо внесення змін та продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами від 24.02.2009 № 4922, який надано з метою видобування каоліну ділянки Західно-Дібровська Просянівського родовища у Дніпропетровській області повернуто у зв`язку з тим, що вони не відповідають вимогам Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, оскільки за результатами опрацювання заяви з доданими до неї документами встановлено наступне (т.1 а.с.24-25, 49-50):
- відсутня оглядова карта;
- у пояснювальній записці відсутня потужність підприємства;
- на плані підрахунку запасів відсутні каталог координат;
- відсутнє повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля.
61. ТОВ «Проско Ресурси» повторно звернулось до відповідача з заявами від 14.02.2019 вих. № 14/02/2019-1 та № 14/02/2019-2 щодо продовження строків дії спеціальних дозволів від 24.02.2009 № 4922, № 4921. Заяви зареєстровані Дежгеонадра України 18.02.2019 за вх. № 5326/02/12-19 та № 5350/02/12-19 (т.2 а.с. 58-81).
62. Листами від 22.02.2019 вих. № 3634/03/12-19 та вих. № 3635/03/12-19 заяви з доданими документами повернуті заявнику з наступних підстав (т.2 а.с.89-92):
- оглядова карта не відповідає вимогам Порядку;
- кількість ліній геологічних розрізів не відповідає кількості наданих геологічних розрізів;
- на плані підрахунку запасів відсутні кутові точки ділянки надр;
- згідно з Порядком з 01.01.2019 до заяви з доданими до неї документами додаються тільки результати оцінки впливу на довкілля на плановану діяльність (звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля) згідно з вимогами Порядку;
- у пакеті документів відсутні звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
63. Гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Кодексом України про надра та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
64. Відповідно до статті 15 Кодексу України про надра, надра надаються у постійне або тимчасове користування. Тимчасове користування надрами може бути довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами.
65. Згідно статті 15-1, яка дії з 18.06.2017, якщо користування надрами пов`язане з провадженням діяльності, визначеної Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», надання їх у користування здійснюється з урахуванням результатів оцінки впливу на довкілля.
66. Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку (стаття 16 Кодексу України про надра).
67. Згідно статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право:
1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;
2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу;
3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини;
4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами;
68. Статтею 25 Кодексу України про надра встановлено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
69. Право користування надрами припиняється у разі (стаття 26 Кодексу України про надра):
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
70. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
71. Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
72. Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані «Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок № 615).
73. Строк дії дозволу обчислюється з дня його реєстрації, якщо в ньому не передбачено інше (пункт 6 Порядку № 615).
74. Дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на 20 років на видобування корисних копалин (пункт 7 Порядку № 615).
75. Пунктом 8 Порядку № 615 наведені 17 підстав надання дозволу без проведення аукціону. Згідно вказаного пункту:
- для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв`язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку;
- заява та додані до неї документи подаються органові з питань надання дозволу з прошитими і пронумерованими сторінками та з описом доданих документів, засвідченим підписом уповноваженої особи претендента. Заява засвідчується підписом уповноваженої особи претендента із зазначенням дати та вихідного номера;
- інформація про реєстрацію документів, що надійшли для надання дозволу, протягом трьох робочих днів з дня реєстрації розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу.
- документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові. Інформація про повернення документів протягом трьох робочих днів з моменту прийняття рішення про повернення розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу.
76. Відповідно до пункту 14 Порядку № 615 у разі виникнення потреби у продовженні видобування корисних копалин строк дії дозволу продовжується за наявності інформації про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, за результатами здійснення останнього заходу державного нагляду (контролю).
77. Для продовження строку дії дозволу на видобування корисних копалин надрокористувач подає органу з питань надання дозволу заяву на видобування корисних копалин не пізніше ніж за шість місяців, на геологічне вивчення надр та геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку, - за три місяці до закінчення строку його дії. У заяві зазначається причина продовження строку дії дозволу. Надрокористувач, що не подав заяву в установлений строк, втрачає право на продовження строку дії дозволу (абзац 5 пункту 14 Порядку № 615).
78. Для продовження строку дії дозволу надрокористувач подає ті ж документи, що і для отримання дозволу без проведення аукціону (абзац 6 пункту 14 Порядку № 615).
79. У разі наявності у заявника, який звернувся із заявою для продовження строку дії дозволу, заборгованості із сплати рентної плати за користування надрами до особливих умов дозволу включається вимога щодо обмеженого розпорядження видобутими корисними копалинами відповідно до статті 10 Закону України «Про нафту і газ» та статті 24 Кодексу України про надра (абзац 11 пункту 14 Порядку № 615, який діє з 08.06.2018).
80. Згідно абзацу 14 пункту 14 Порядку № 615 рішення про продовження строку дії дозволу приймається органом з питань надання дозволу протягом 45 днів після надходження документів у повному обсязі та розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом п`яти робочих днів з дати прийняття рішення про продовження строку дії дозволу.
81. Орган з питань надання дозволу реєструє подану надрокористувачем заяву про продовженні строку дії дозволу та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті протягом трьох робочих днів з дня подання заяви (абзац 16 пункту 14 Порядку № 615, який діє з 08.06.2018).
82. Відповідно до пункту 15 Порядку № 615 надрокористувачеві відмовляється у продовженні строку дії дозволу у разі:
- невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою;
- прийняття органом місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами рішення про обмеження користування надрами відповідно до законодавства;
- подання заявником документів не в повному обсязі;
- виявлення у поданих документах недостовірних даних;
- невідповідності документів, поданих заявником, вимогам пункту 14 цього Порядку;
- наявності інформації від правоохоронних органів та суб`єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;
- наявності зауважень Мінприроди щодо продовженні строку дії дозволу відповідно до природоохоронного законодавства, передбачених пунктом 25 цього Порядку.
83. Відповідно до пункту 15 Порядку № 615 надрокористувачеві відмовляється у внесенні змін до дозволу у разі:
- невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою;
- прийняття органом місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами рішення про обмеження користування надрами відповідно до законодавства;
- подання заявником документів не в повному обсязі;
- виявлення у поданих документах недостовірних даних;
- невідповідності документів, поданих заявником, вимогам пункту 17 цього Порядку.
84. Відповідно до пункту 17 Порядку № 615 внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем (або правонаступником - у випадку, передбаченому підпунктом 8 цього пункту) документів або інформації Мінприроди за результатами оцінки впливу на довкілля у разі:
2) зміни особливих умов та інших умов, визначених у дозволі;
3) зменшення площі ділянки надр за ініціативою надрокористувача або відповідних контролюючих органів;
4) виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів відповідно до Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 № 865;
6) виявлення надрокористувачем після отримання дозволу описок, очевидних помилок;
7) утворення шляхом виділу з юридичної особи надрокористувача юридичної особи з метою продовження діяльності на наданій йому в користування ділянці надр;
8) утворення господарського товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій належить державі, у результаті реорганізації шляхом злиття.
85. Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з:
- копією паспорта та реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою);
- інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами;
- пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу.
86. У випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 17 Порядку № 615, до зазначених документів заявник додає копію нового протоколу ДКЗ про затвердження кількості запасів та план підрахунку запасів відповідно до нього.
87. У випадках, передбачених підпунктами 7-9 цього пункту, до зазначених документів заявник додає:
- засвідчені копії установчих документів;
- лист-згоду надрокористувача на внесення змін до дозволу (у разі внесення змін до дозволу згідно з підпунктом 7 цього пункту);
- позитивний висновок державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.
88. Внесення змін до дозволу згідно з підпунктами 7 і 9 цього пункту погоджується з Мінприроди.
89. Внесення змін до дозволу на видобування корисних копалин здійснюється із зазначенням в особливих умовах дозволу умови щодо здійснення оцінки впливу на довкілля у випадках, передбачених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» (абзац пункту 17 Порядку № 615 діє з 08.06.2018).
90. Згідно пункту 18 Порядку № 615 орган з питань надання дозволу надає протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про внесення змін до нього та документів, що додаються до неї, заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.
91. У разі зміни особливих умов, визначених у дозволі, до нього вносяться зміни з урахуванням змін умов користування надрами.
92. Пунктом 19 Порядку № 19 встановлені підстави для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу, про відмову в переоформленні дозволу.
93. Відповідно до пункту 21 Порядку № 615 у разі відмови в наданні, продовженні строку дії, переоформленні, видачі дубліката дозволу або внесенні змін до нього документи повертаються в повному обсязі заявникові.
94. Пунктом 22 Порядку № 615 визначені випадки, у яких дія дозволу зупиняється. У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.
95. Згідно пункту 25 Порядку № 615 про продовження строку дії дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ.
96. Держгеонадра інформують Мінприроди про надходження заяв і документів, зазначених у додатку 1, про надання та продовження строку дії дозволів з одночасним надсиланням копій цих документів не пізніше ніж протягом п`яти робочих днів з дня їх реєстрації.
97. Мінприроди в строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня надходження документів, зазначених в абзаці другому цього пункту, надсилає до Держгеонадр пропозиції щодо надання чи продовження строку дії дозволів разом із зазначенням умов, за яких можливе користування надрами на запропонованих ділянках надр, в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства або зауваження щодо надання чи продовження строку дії дозволів.
98. З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання, продовж строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, анулювання дозволів та внесення до них змін Держгеонадра відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування та затверджує положення про неї.
99. Наказ Держгеонадр про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
100. Згідно пункту 27 Порядку № 615 орган з питань надання дозволу для геологічного вивчення, геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування корисних копалин продовжує строк дії дозволів за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належать до сфери управління органу з питань надання дозволу, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.
101. Пунктом 2 додатку 1 до Порядку № 615 визначено Перелік документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону для видобування корисних копалин:
- копія паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи-підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, замість зазначеного реєстраційного номера подають копію паспорта із серією, номером та відміткою);
- пояснювальна записка з характеристикою об`єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтуванням необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства;
- результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців (для родовищ підземних вод);
- копії протоколів, завірені заявником, Державної комісії по запасах (Української територіальної комісії по запасах корисних копалин, центральної комісії по запасах корисних копалин, науково-технічних/технічних рад) про затвердження (апробацію) запасів у повному обсязі;
- каталог географічних координат кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда) із зазначенням її площі, а для видобування підземних вод - каталог географічних координат водозабірних споруд;
- оглядова карта (масштаб не менш як 1:200000);
- ситуаційний план з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок (похибка - менш як 1 секунда) у масштабі, який дає змогу перевірити правильність визначення координат, а для підземних вод - ситуаційний план з нанесеними водозабірними спорудами та їх географічними координатами;
- план підрахунку запасів корисної копалини на топографічній основі з нанесеними межами категорії запасів, межами земельного та гірничого відводів (за наявності), контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда), а також з лініями геологічних розрізів;
- гідрогеологічна карта (для родовищ підземних вод);
- структурна карта (для родовищ нафти і газу);
- характерні геологічні розрізи з межами категорій запасів та умовними позначками;
102. До перелічених документів додаються:
- результати оцінки впливу на довкілля (звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля) відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»;
- для підприємств, які розпочинають розробку родовища, - програма робіт із введення родовища в експлуатацію із зазначенням окремих етапів та строку їх проведення, джерел фінансування до досягнення підприємством проектної потужності;
- у разі продовження строку дії дозволу - позитивний висновок про проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів та висновок державної екологічної експертизи або результати оцінки впливу на довкілля (звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля) відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
103. Згідно примітки 5 Додатку до Порядку № 615 у разі відсутності у заявника, який подав до 31.12.2018 відповідно до пункту 14 цього Порядку заяву разом з документами, зазначеними у цьому додатку, з метою продовження строку дії дозволу на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ), видобування корисних копалин, результатів оцінки впливу на довкілля на плановану діяльність (звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля) такий заявник подає разом із заявою про продовження строку дії дозволу засвідчену своїм підписом копію поданого відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, та інформацію про його внесення до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля. У такому випадку до особливих умов дозволу включається обов`язок надрокористувача провести процедуру оцінки впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» у строк, що не перевищує шести місяців з дня внесення повідомлення про плановану діяльність до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, крім випадків, передбачених зазначеним Законом.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
104. Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку доводам сторін щодо правомірності повернення заяв про продовження строків спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 та № 4922 від 24.02.2009, суд зазначає про відсутність права відповідача повертати подані заяви про продовження дії спеціальних дозволів та внесення змін до таких дозволів згідно пункту 8 Порядку № 815.
105. Пункт 8 Порядку № 615 регулює процедуру повернення документів, поданих у неповному обсязі, у разі первісного подання заяви для отримання спеціального дозволу, та не застосовується у правовідносинах продовження терміну його дії.
106. Пункт 14 Порядку № 615 визначає, що для продовження строку дії дозволу надрокористувач подає ті ж документи, що і для отримання дозволу без проведення аукціону.
107. Таким чином, пунктом 14 врегульований виключно обсяг документів, який має подати заявник для продовження строку дії дозволу, а саме - аналогічний обсяг документів для отримання дозволу.
108. Проте, пункт 14 Порядку № 615 не встановлює право відповідача на застосування процедурних питання, у тому числі, повернення заяв.
109. Доводи відповідача щодо відсутності у наданих пакетах документів оглядової карти, відсутності у пояснювальній записці потужності підприємства, відсутності на плані підрахунку запасів каталогу координат, не відповідають матеріалам справи.
110. Оглядова карта подана до заяв за пунктами 10 та 11 додатків (т.1 а.с.89, 184) та міститься у пакетах поданих документів (т.1 а.с.149, 239); потужність підприємства визначена у характеристиці кар`єру - продуктивність кар`єру 1 600 тис/т в щільному тілі на рік (т.1 а.с.112), в пояснювальній записці - проектна продуктивність кар`єру 600 тис/т в щільному тілі на рік (т.1 а.с.206); каталог координат наявний на плані підрахунку запасів та поданий додатково окремо до кожної заяви (а.с.147, 250, 238, 241).
111. З матеріалів справи вбачається, що 20.12.2018 ТОВ «Проско Ресурси» подало повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля зареєстровані засобами ведення Єдиного реєстру з оцінку впливу на довкілля № 2018/2/9246/7005 та № 2018/2/9246/7007 (т.2 а.с.63-68,76-81), які за результатами та порядком розгляду розміщені на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України http://eia.menr.gov.ua.
112. Таким чином, повернення документів та неврахування факту подання повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, є створенням штучних перепон заявнику.
113. Відповідно до пункту 21 Порядку № 615 у разі відмови в наданні, продовженні строку дії, переоформленні, видачі дубліката дозволу або внесенні змін до нього документи повертаються в повному обсязі заявникові.
114. Підстав для повернення заявнику документів в згідно пункту 21 Порядку № 615 судом не встановлено.
115. З огляду на викладене, повернення відповідачем заяв з доданими документами від 27.12.2018 вх. № 24686/02/12-18 та вх. № 24687/02/12-18 є неправомірним.
116. Надаючи оцінку доводам позивача щодо визнання протиправними дій Державної служби геології та надр України щодо не продовження строків спеціальних дозволів на користування надрами № 4921 та № 4922 від 24.02.2009, суд виходить з того, що позивачем заявлено захист порушеного права у неналежний спосіб, оскільки фактично позивач зазначає про допущену бездіяльність та безпідставність повернення заяв з додатками листами відповідача від 11.01.2019, за результатами розгляду яких має бути прийняте відповідне рішення.
117. У розглянутому спорі відповідачем при поверненні заяв позивачу не зазначено про закінчення строку дії дозволів, тривалість яких залежить від певних умов, у тому числі своєчасності подання первісної заяви про продовження строку дії дозволів (абзац 5 пункту 14 Порядку № 615), наявності автоматичного продовження дії дозволу на строк незаконного зупинення (пунктом 22 Порядку № 615), отже за розглянутих підстав позову та їх обґрунтування вирішення позовних вимог про визнання продовженим строку дії спеціальних дозволів виходить за межі належного способу захисту порушеного права, що є підставою для відмови в задоволенні позову у цій частині.
118. З врахуванням відмови у вищевказаних позовних вимогах не підлягають задоволенню похідні вимоги про зобов`язання відповідача надати позивачу примірники спеціального дозволу з продовженим строком дії на 20 (двадцять) років кожний, оскільки такі вимоги є передчасними.
119. Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
120. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
121. Оскільки при розгляді справи судом встановлено протиправне повернення відповідачем заяв з доданими документами від 27.12.2018 вх. № 24686/02/12-18 та вх. № 24687/02/12-18 є неправомірним, суд з виходом за межі позову вважає за необхідне визнати таке повернення та протиправним та зобов`язати відповідача прийняти рішення за результатами його розгляду, з урахуванням висновків суду у цій справі.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
122. У рішенні від 20.10.2011 року «Рисовський проти України» ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
123. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
124. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
125. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
126. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та присудження на користь позивача судових витрат, понесених на сплату судового збору за одну основну позовну вимогу немайнового характеру.
127. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» (код ЄДРПОУ 35202094; вул. Рогальова, буд. 21-А, м. Дніпро, 49044) до Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031; вул. Ежена Потьє, 16, м. Київ, 03680) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної служби геології та надр України щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» заяв з доданими документами від 27.12.2018 вх. № 24686/02/12-18 та вх. № 24687/02/12-18.
3. Зобов`язати Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» від 27.12.2018 вх. № 24686/02/12-18 та вх. № 24687/02/12-18 та прийняти рішення у порядку, встановленому законодавством, з урахуванням висновків суду у цій справі.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Проско ресурси» за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр понесені судові витрати на сплту судового збору у розмірі 1 921 грн.
6. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
7. У зв`язку із перебуванням головуючого судді І.О. Верба у відпустці з 20.05.2019 по 23.05.2019 включно, повне рішення складено 24.05.2019.
Суддя І.О. Верба