
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2019 року Справа № 926/971/18
Господарським судом Чернівецької області у складі головуючого судді Миронюка С.О за участю секретаря судового засідання Кифірюк А.І.
розглянуто у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу № 926/971/18
За позовом Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви
до Чернівецької міської ради
про визнання незаконним та скасування рішення місцевого самоврядування
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – громадська організація “Захист та реабілітація інвалідів “Мед.Ін”
Суддя C.О. Миронюк
Представники:
від позивача – Сарафінчан – представник. Ордер серія ЧЦ № 15541 від 07.05.2019 р.
від відповідача – Юзьків М.І. - представник.
від третьої особи – Палій О.С. – представник. Ордер № 09844 від 26.03.2019 р.
ВСТАНОВИВ:
Консисторія (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви звернулась з позовом до Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 2 рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VІІ скликання від 05.09.2017 № 867 та пункту 3 рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VІІ скликання від 25.01.2018 № 1127.
Позов обґрунтовується тим, що пунктом 1.2 рішення 65 сесії Чернівецької міської ради від 02.07.2015 № 1658 надано Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1400 га (кадастровий номер № 7310136600:03:001: НОМЕР_1 ) на вул. Ризькій, 2 у постійне користування для будівництва храму Святих Жон-Мироносиць та єпархіального управління. В подальшому, за рекомендацією працівників департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, Консисторією було подано клопотання за № 810 від 21.07.2015 про надання дозволу на зміну цільового призначення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1400 га на вул. Ризькій, 2 у м. Чернівцях. На засіданні 68 сесії Чернівецької міської ради VI скликання, яке відбулося 03.09.2015 було прийнято рішення № 1723, пунктом 19 якого вирішено зняти із розгляду порядку денного сесії питання щодо надання дозволу Консисторії на зміну цільового призначення земельної ділянки на вул. Ризькій, 2 у м. Чернівцях. Після довготривалого комісійного розгляду питання щодо надання дозволу на зміну цільового призначення земельної ділянки на вул. Ризькій, 2 у м. Чернівцях, 14.04.2016 комісією, яка була створена розпорядженням Чернівецького міського голови № 152-р від 08.04.2016 було запропоновано винести на розгляд міської ради питання щодо надання релігійній організації Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви дозволу на зміну цільового призначення та складання проекту відведення земельної ділянки за адресою вул. Ризька, 2 у АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 . Незважаючи на позитивні висновки комісії міської ради, управління містобудування та архітектури містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, наявність судового рішення, ухваленого за результатом оскарження подібного рішення міської ради (саме відмови позивачу у наданні дозволу на зміну цільового призначення (рішення Господарського суду Чернівецької області від 06.02.2017 справа № 926/4587/16) пунктом 2 рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VIІ скликання від 05.09.2017 № 867 було повторно відмовлено Консисторії в наданні дозволу на зміну цільового призначення. Вказаний пункт рішення не лише суперечить попередньо прийнятому рішенню органу місцевого самоврядування (пункту 1.2 рішення 65 сесії Чернівецької міської ради VI скликання від 02.07.2015 № 1658, яким вже визначено цільове призначення земельної ділянки, на яку надано дозвіл на складання проекту відведення), а й вимогам чинного земельного та містобудівного законодавства України, а тому, на переконання позивача, є незаконним та підлягає скасуванню в судовому порядку.
Окрім цього, всупереч наявного рішення від 02.07.2015 № 1658 (пункт 1.2), яким уже віднесена земельна ділянка по вул. Ризькій, 2 у м. Чернівцях до категорії земель “для будівництва та обслуговування будівель громадських організацій”, пунктом 3 рішення 48 сесії Чернівецької міської ради від 25.01.2018 № 1127 надано дозвіл громадській організації “Захист та реабілітація інвалідів “Мед.Ін” на складання проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,1403 га (кадастровий № 7310136600:03:001:0011) по вул. Головній, 135 для будівництва медичного центру. Як вбачається із кадастрового номера земельної ділянки (7310136600:03:001:0011) Чернівецькою міською радою прийнято незаконне рішення щодо однієї і тієї ж ділянки, але з невідомих причин змінено адресу із вул. Ризької, АДРЕСА_3 на АДРЕСА_4 . Площа земельної ділянки залишилася незмінною 0,1403 га. У зв`язку з чим позивач просить суд визнати незаконним та скасувати також пункт 3 рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 25.01.2018 № 1127.
Ухвалою суду від 25.04.2018 р. заяву Консисторії (Єпархіального управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви про забезпечення позову задоволено та заборонено Чернівецькій міській раді вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки, що знаходиться за адресою: 58000, м. Чернівці, вул. Ризька, 2 (вул. Головна, 133-135), кадастровий № 7310136600:03:001:0011, в тому числі: приймати рішення про затвердження проекту землеустрою; надання дозволу на розробку проекту землеустрою; відведення земельної ділянки; внесення змін у попередні рішення (пункти рішень); передавати іншим шляхом право користування цією земельною ділянкою на користь третіх осіб – до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі.
14.05.2018 р. на адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позов в якому відповідач зазначає, що даний позов є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки згідно із інформацією з реєстру речових прав на нерухоме майно речові права на спірну земельну ділянку з кадастровим номером 7310136600:03:001:0011 не зареєстровані.
Ухвалою суду від 14.05.2018 р. залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – громадську організацію “Захист та реабілітація інвалідів “Мед.Ін” та відкладено підготовче засідання на 23.05.2018 р.
Ухвалою суду від 16.07.2018 р. призначено проведення процедури врегулювання спору за участю судді у даній справі та зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 27.08.2018 р. припинено процедуру врегулювання спору за участю судді, поновлено провадження у справі, а справу передано відділу документального забезпечення та контролю суду для подальшого повторного автоматизованого розподілу судової справи.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 27.08.2018 р. справу № 926/971/18 передано до провадження судді Байталюку В. Д.
24.04.2018 позивач надав суду додаткові пояснення в яких зазначає, що адреса земельної ділянки вул. Ризька, 2 є похідною від адреси вул. Головна, 133-135, а в подальшому при розгляді заяв інших юридичних осіб відповідачем було присвоєно адресу земельній ділянці вул. Головна, 135 (пункти 2.1 та 2.2 рішення Чернівецької міської ради від 08.12.2017 № 1018), однак кадастровий номер як єдиний ідентифікатор земельної ділянки не змінювався, що свідчить про те, що рішення міської ради стосуються однієї і тієї ж земельної ділянки.
28.09.2018 р. ухвалою суду закрито провадження у справі за позовом Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви до Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення місцевого самоврядування, а заходи забезпечення позову, встановлені ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 25.04.2018 р. у справі № 926/971/18 скасовано.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 30.01.2019 р. апеляційну скаргу Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви задоволено, ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 28.09.2018 року по справі № 926/971/18 (про закриття провадження у справі) скасовано. Справу № 926/971/18 надіслано Господарському суду Чернівецької області для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 07.03.2019 р. справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 26.03.2019 р., про місце, час та дату судового засідання сторони були повідомлені належним чином.
Ухвалами суду від 26.03.2019 р. та 18.04.2019 р. підготовче судове засідання відкладалось в зв`язку з неявкою представників позивача та відповідача. Підготовче судове засідання призначено на 07.05.2019 р.
07.05.2019 р. Управління Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Православної Церкви подало заяву про заміну Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви її правонаступником.
Також, 08.05.2019 р. громадською організацією “Захист та реабілітація інвалідів “Мед.Ін” подано письмові пояснення в яких остання вказує на те, що реалізовуючи повноваження надані чинним законодавством та надаючи третій особі дозвіл на складання проекту землеустрою відповідач діяв в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством.
Ухвалою суду від 07.05.2019 р. замінено позивача – Консисторію (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви (Код 38453119) її правонаступником – Управління Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Православної Церкви (Код 38453119) та призначено справу до судового розгляду по суті на 30.05.2019 р.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Пунктом 1.2. рішення 65 сесії Чернівецької міської ради VI скликання від 02.07.2015р. №1658 вирішено надати Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько - Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1400 га. на вул. Ризькій, 2 у постійне користування для будівництва храму Святих Жон-Мироносиць та єпархіального управління.
В подальшому, позивачем подано клопотання за № 810 від 21.07.2015 р. про надання дозволу на зміну цільового призначення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1400 га по вул. Ризькій,2 у м. Чернівцях.
На засіданні 68 сесії Чернівецької міської ради VI скликання, 03.09.2015р. прийнято рішення № 1723, пунктом 19 якого вирішено зняти із розгляду порядку денного сесії питання щодо надання дозволу Консисторії на зміну цільового призначення земельної ділянки на вул. Ризькій,2 у м. Чернівцях.
14.04.2016 р. комісією, яка була створена розпорядженням Чернівецького міського голови №152-р від 08.04.2016р. запропоновано винести на розгляд міської ради питання щодо надання релігійній організації Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько - Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви дозволу на зміну цільового призначення та складання проекту відведення земельної ділянки за адресою вул.Ризька,2 АДРЕСА_5 . АДРЕСА_2 .
Пунктом 7 Рішення 8 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 05 липня 2016 року №292 відмовлено Консисторії в наданні дозволу на зміну цільового призначення та складання проекту відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_6 . Ризька АДРЕСА_3 , площею 0,1403 га. (кадастровий номер 7310136600:03:001:0011), в постійне користування для будівництва храму Святих Жон- ОСОБА_1 та Єпархіального управління.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 06.02.2017 р. по справі № 926/4587/16 за позовом Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви до Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування позов задоволено та визнано недійсним пункт 7 рішення 8 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 05 липня 2016 року №292.
Пунктом 2 рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 05.09.2017 р. № 867 повторно відмовлено Консисторії в наданні дозволу на зміну цільового призначення.
Статтею 123 Земельного кодексу України, встановлено порядок отримання земельної ділянки у користування із земель комунальної власності.
Так, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
- надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
- формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
У разі якщо місце розташування об`єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Якщо земельна ділянка надається у користування за погодженням з Верховною Радою України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які із своїми пропозиціями та позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації подають зазначений проект до Кабінету Міністрів України, який розглядає ці матеріали та подає їх до Верховної Ради України для прийняття відповідного рішення.
Якщо земельна ділянка надається у користування за рішенням Кабінету Міністрів України або за погодженням з Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (крім проектів землеустрою щодо відведення у користування земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають зазначений проект зі своїми пропозиціями та позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації до Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення.
Проекти землеустрою щодо відведення у користування земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, подаються до Кабінету Міністрів України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов`язкового) відселення, разом із пропозиціями та позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації.
Якщо земельна ділянка надається у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку державної експертизи) подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, яка розглядає його і в місячний строк подає зазначений проект із своїми пропозиціями до Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:
- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);
- надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
У разі надання земельних ділянок державної власності у постійне користування підприємствам, установам, організаціям комунальної власності одночасно здійснюється передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність і навпаки.
На підставі рішення про передачу будівлі, споруди, іншого об`єкта нерухомого майна державної власності у комунальну власність приймається рішення про передачу у комунальну власність земельної ділянки, на якій розміщений об`єкт передачі.
На підставі рішення про передачу будівлі, споруди, іншого об`єкта нерухомого майна комунальної власності у державну власність, також передається у державну власність земельна ділянка, на якій розміщений об`єкт передачі.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду».
Пунктом 2 рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 05.09.2017 р. № 867 було відмовлено Консисторії в наданні дозволу на зміну цільового призначення та складання проекту відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_6 . Ризька, АДРЕСА_3 , площею 0,1403 га. (кадастровий номер 7310136600:03:001:0011), в постійне користування для будівництва храму Святих Жон-Мироносиць та Єпархіального управління.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що пунктом 1.2. рішення 65 сесії Чернівецької міської ради VI скликання від 02.07.2015 року №1658 було надано Консисторії Чернівецько-Хотинської Єпархії Української АПЦ дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки, однак пунктом 2 рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 05.09.2017 р. № 867 було відмовлено Консисторії в наданні дозволу на зміну цільового призначення та складання проекту відведення земельної ділянки.
Так, статтею 123 ЗК України не передбачено прийняття рішень про відмову у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, за умови прийняття попередньо рішення, яким вирішено надати дозвіл на складення проекту відведення земельної ділянки.
Таким чином, відповідачем при прийнятті рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 05.09.2017 р. № 867 пунктом 2 якого, відмовлено Консисторії в наданні дозволу на зміну цільового призначення та складання проекту відведення земельної ділянки порушено, встановлений статтею 123 ЗК України порядок отримання земельної ділянки у користування із земель комунальної власності.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Від так, відповідачем неправомірно прийнято рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 05.09.2017 р. № 867 пунктом 2 якого, відмовлено Консисторії (Єпархіальне управління) Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Автокефальної Православної церкви у надані дозволу на зміну цільового призначення та складання проекту відведення земельної ділянки за адресою: вул. Ризька АДРЕСА_3 , площею 0,1403 га. (кадастровий номер 7310136600:03:001:0011), в постійне користування для будівництва храму Святих Жон-Мироносиць та єпархіального управління, оскільки воно суперечить встановленому порядку отримання земельної ділянки у користування із земель комунальної власності, унормованого статтею 123 Земельного кодексу України.
Окрім цього, всупереч наявного рішення від 02.07.2015р. № 1658 (п.1.2.), яким уже віднесена земельна ділянка по вул. Ризькій,2 у м. Чернівцях до категорії земель «для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій» (код 03.04.), пунктом 3 рішення 48 сесії Чернівецької міської ради від 25.01.2018 р. №1127 надано дозвіл громадській організації «Захист та реабілітація інвалідів «Мед.ін» на складання проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,1403 га (кадастровий № 7310136600:03:001:0011) по вул.Головній, 135 для будівництва медичного центру.
Яке вбачається із кадастрового номера земельної ділянки (7310136600:03:001:0011) Чернівецькою міською радою було прийнято рішення щодо однієї і тієї ж ділянки, але з невідомих причин змінено адресу із АДРЕСА_6 . АДРЕСА_3 на АДРЕСА_4 . Площа земельної ділянки залишилася незмінною 0,1403 га.
Таким чином, Чернівецькою міською радою було незаконно та всупереч уже встановленим обставинам та фактам по справі №926/4587/16 прийнято повторно рішення щодо відмови позивачу у наданні дозволу на зміну цільового призначення, а також незаконно при діючому попередньому рішення міської ради (від 02.07.2015р. №1658 (п.1.2.)) надано дозвіл на складання проекту відведення іншій особі, про що прийнято рішення від 25.01.2018р. №1127.
Заперечення відповідача проти позову не спростовують позовних вимог про неправомірність оскаржуваного рішення.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.
За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.
Відповідно до ч. 1, 3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позивачем належними та допустимими доказами доведено наявність підстав для визнання неправомірними та скасування оскаржуваних рішень відповідача, які не спростовані відповідачем, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.129, 232-233, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати пункт 2 рішення 36 сесії Чернівецької міської ради VІІ скликання від 05.09.2017 р. № 867.
3. Визнати незаконним та скасувати пункт 3 рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VІІ скликання від 25.01.2018 р. № 1127.
4. Стягнути з Чернівецької міської ради (58000, м. Чернівці, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 36068147) на користь Управління Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) м. Чернівці, бульвар Героїв Крут, 5/180 (Код 38453119) судовий збір в сумі 3524 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Повний текст рішення складено 07.06.2019 року.
Суддя С.О. Миронюк