
Справа № 346/1107/19
Провадження № 2/346/1106/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі головуючого-судді Калинюка О.П.
з участю: секретаря Комашко А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
в с т а н о в и в:
свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач з 01.09.2016 року перебуває на обліку у вказаному департаменті соціальної політики (до лютого 2017 року – управління праці та соціального захисту населення) як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. 12.09.2016 року вона звернулась із заявою та декларацією для призначення вказаної допомоги. Згідно з поданою заявою та відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі – Порядок), відповідачу призначено вказану допомогу на період з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року у розмірі 2 093,53 грн. щомісячно. У зв`язку з перерахунком розмір допомоги за вказаний період склав 2 656,24 грн. щомісячно. В декларації про доходи та майновий стан відповідач декларувала відсутність транспортних засобів.
15.03.2017 року відповідач звернулася повторно із заявою про призначення такої допомоги та декларацією, зазначивши в останній відсутність транспортних засобів у неї та членів її сім`ї. На підставі поданих документів їй призначено таку допомогу на період з 01.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 1 586,59 грн. щомісячно та на період з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року у розмірі 1 900,17 грн. щомісячно.
05.09.2017 року відповідач знову звернулася із заявою про призначення вказаної допомоги, зазначивши в декларації про відсутність на праві власності або володіння в членів сім`ї транспортних засобів. З 01.09.2017 року до 01.12.2017 року їй призначено вказану допомогу в розмірі 2 192,63 грн. щомісячно, на період з 01.12.2017 року по 28.02.2018 року - у розмірі 2 486,00 грн. щомісячно.
На підставі поданої заяви від 05.03.2018 року та декларації із зазначенням відсутності транспортних засобів відповідачу на період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року призначено таку допомогу у розмірі 1 686,48 грн. щомісячно.
Однак, за результатами проведеної перевірки виявлено, що відповідач свідомо не повідомила про те, що ОСОБА_2 , який входить до складу її сім`ї, на праві власності належать два транспортних засоби: марки «ВАЗ 21051» 1982 року випуску (на обліку з 07.02.2013 року), та «ВАЗ 210994-20», 2007 року випуску (на обліку з 2007 року), що підтверджується витягом з пошукової бази «НАІС ДДАІ МВС України» від 13.04.2018 року та листом Територіального сервісного центру № 2643 Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області від 28.07.2018 року № 31/9/Н-267-з-оп.
Тому рішенням від 21.06.2018 року виплату допомоги, призначеної на період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року, припинено з 30.06.2018 року у зв`язку з тим, що сім`єю відповідача приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та абз. 6 п. 10 вказаного Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м. на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
У зв`язку з виявленням двох транспортних засобів встановлено, що відповідачем подано недостовірні дані, які вплинули на встановлення права на вказану соціальну допомогу та визначення її розміру , що призвело до неправомірного призначення такої допомоги та надмірної виплати відповідачу бюджетних коштів.
В зв`язку з цим відповідача належним чином повідомлено про період і суму вказаної надмірної виплати та в подальшому не призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Загальна сума зазначеної надмірної виплати за період з 01.09.2016 року по 31.07.2017 року склала 23 123,00 грн., яка відповідачем добровільно не погашена.
Посилаючись на п. 28 зазначеного Порядку, позивач просить стягнути вказану суму, що отримана внаслідок зловживання з боку відповідача, а також присудити з відповідача судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 1 921 грн.
21.05.2019 року представник позивача ОСОБА_3 Х ОСОБА_4 . подала до суду письмову заяву, в якій зазначає, що позовні вимоги підтримує, просить справу розглядати в її відсутності та згідна на заочний розгляд справи (а.с. 64).
Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомленою належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про одержання нею судової повістки-виклику та відповідна відмітка відділу поштового зв`язку (а.с. 54, 63). Причин своїх неявок відповідач суду не повідомила та не звернулася із заявою про розгляд справи в її відсутності.
Відповідно до ч. 4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Тому відповідно до положень ч.1 ст.280 ЦПК України суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи.
В зв`язку з неявкою в судове засідання сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, що відповідає правилам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які досліджені в судовому засіданні, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Пунктом 6 вищевказаного Порядку передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Судом встановлено, що відповідач з 01.09.2016 року перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Коломийської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
12.09.2016 року, 15.03.2017 року, 05.09.2017 року та 05.03.2018 року відповідач зверталася до вказаного департаменту із заявами про призначення такої допомоги (а.с. 8, 9, 16, 17, 25, 26, 32, 33).
В деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 12.09.2016 року, 15.03.2017 року, 05.09.2017 року та 05.03.2018 року, відповідач зазначила, що дохід сім`ї за періоди з 01.03.2016 року до 01.09.2016 року, з 01.09.2016 року до 01.03.2017 року, з 01.03.2017 року до 01.09.2017 року, з 01.09.2017 року до 01.03.2018 року складався лише із пенсії та допомоги при народженні дитини. У відомостях про транспортні засоби, які зареєстровані у встановленому порядку, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), відповідачем зазначено про відсутність у неї та членів її сім`ї транспортних засобів (а.с. 11, 12, 18, 19, 22, 23, 29, 30).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 19.06.2016 року відповідачу призначено таку допомогу як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року у розмірі 2 093,53 грн. щомісячно. Згідно із розпорядженням на перерахунок державної соціальної допомоги її розмір склав 2 656,24 грн. щомісячно (а.с. 15).
Відповідно до довідок про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданих: абонентним відділом КП «Житлоінфоцентр» 31.08.2016 року та 10.03.2017 року відповідно за № 1449 та № 2994; сектором видачі довідок відділу ведення реєстру територіальної громади 04.09.2017 року за № 8541, а також виданої 05.03.2018 року ОСББ « Маковея 20» за АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 (загальна площа 105,0 кв. м.) в м. Коломиї зареєстровано 5 осіб, уповноваженим власником вказано ОСОБА_1 (а.с. 10, 20, 24, 31).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 30.03.2017 року відповідачу призначено таку допомогу на період з 01.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 1 586,59 грн. щомісячно, з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі - 1 900,17 грн. щомісячно (а.с. 21).
Рішенням від 19.09.2017 року відповідачу призначено таку допомогу на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року у розмірі 2 192,63 грн. щомісячно, а згідно з розпорядженням на перерахунок державної соціальної допомоги з 01.12.2017 року по 28.02.2018 року - у розмірі 2 486,92 грн. щомісячно (а.с. 27, 28).
З 01.03.2018 року по 31.08.2018 року відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 12.03.2018 року відповідачу призначено вказану допомогу в розмірі 1 689,48 грн. щомісячно (а.с. 34).
Відповідно до витягу з пошукової бази «НАІС ДДАІ МВС України» від 13.04.2018 року та листа територіального сервісного центру № 2643 в Івано-Франківській області регіонального сервісного центру МВС України від 28.07.2018 року № 31/9/Н-267-з-оп за Нестеренком Русланом Анатолійовичем, який входить до складу сім`ї відповідача (є її чоловіком), зареєстровано транспортний засіб марки «ВАЗ 21051» (дата реєстрації 07.02.2013 року) та вказано транспортні засоби, зняті з обліку: марки « ЗАЗ 110207» (03.04.2007 року знятий з обліку); марки «ВАЗ 210994-20» (13.07.2017 року перереєстрований на нового власника (а.с. 35, 38, 43)).
Відповідно до ст. 7 вказаного Закону та абз.6 п.10 зазначеного Порядку державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно з п.12 цього Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Рішенням позивача від 21.06.2018 року відповідачу припинено виплату державної соціальної допомоги з 30.06.2018 року у зв`язку з тим, що сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан (а.с. 37).
Пунктом 25 вищевказаного Порядку передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні
дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 зазначеного Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення
права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні
відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в
установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Довідками від 21.08.2018 року стверджується, що відповідач знаходилася на обліку в департаменті соціальної політики Коломийської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та за період з вересня 2016 року по лютий 2017 року їй нараховано 14 249,31 грн. такої допомоги, а з березня по липень 2017 року - 8 873,69 грн. (а.с. 39, 40).
Письмовим повідомленням про припинення надання державної соціальної допомоги від 06.09.2018 року відповідача проінформовано про припинення виплати вказаної допомоги на підставі висновків проведеної перевірки відомостей про доходи та майновий стан (а.с. 41).
26.02.2019 року відповідачу направлено повідомлення про необхідність повернення виплаченої надміру суми державної соціальної допомоги у загальному розмірі 23 123,00 грн. із зазначенням реквізитів для оплати та встановлено строк для повернення виплачених коштів до 06.03.2019 року (а.с. 42).
Враховуючи подальше пред`явлення даного позову, суд вважає, що зазначене повідомлення залишилось відповідачем без задоволення.
Згідно з ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, оскільки відповідачем подано позивачу вищевказані недостовірні відомості про доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та визначення її розміру на період з 01.09.2016 року по 31.07.2017 року, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача 23 123,00 грн., які надміру виплачені у вигляді такої допомоги за вказаний період.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом також встановлено, що позивачем за звернення до суду з даною позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 1 921 грн., що стверджується платіжним дорученням від 12.03.2019 року (а.с.1). В зв`язку із задоволенням позовних вимог з відповідача на користь позивача підлягають присудженню вказані судові витрати.
На підставі ст. 1212 ЦК України, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, та, керуючись ст. 141, ч.2 ст.247, ст. ст.263-265, 268, 273, 280-289, 354ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Коломийським МВ УМВС в Івано-Франківській області 25.04.2007 року, жительки АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської
міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, на р/р № НОМЕР_3 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399, 23 123 (двадцять три тисячі сто двадцять три) гривні 00 копійок як надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. за період з 01.09.2016 року по 31.07.2017 року
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Коломийським МВ УМВС в Івано-Франківській області 25.04.2007 року, жительки АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, на р/р № НОМЕР_3 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399, судові витрати в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.
Заочне рішення може бути переглянуте Коломийським міськрайонним судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана представником позивача до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 31 травня 2019 року.
Суддя Калинюк О. П.