Рішення № 82234901, 30.05.2019, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
462/8720/14-а
Номер документу
82234901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 462/8720/14-а

Провадження № 2-а/462/18/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року Залізничний районний суд м. Львова у складі:

головуючого судді: Бориславського Ю.Л.,

при секретарі судових засідань: Каралюс Т.Р.,

за участі

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Дідика Р.Р.,

представника третьої особи: Лагутіна П.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України - про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, суд

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому, із урахуванням поданих уточнень, просить визнати дії протиправними Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 04.12.2014 р. №1.6.40/224 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 04.12.2014 р. № 1.6.40/224 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01.01.2014 року по 01.10.2015 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 90% від грошового забезпечення без обмежень для обчислення пенсії з 01.01.2014 року по 01.10.2015 року на підставі довідки № 1.6.40/224 від 04.12.2014 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 розрахунок доплати, як різницю між отриманою та перерахованою пенсією з 12 липня 2014 року по 01 жовтня 2015 року та виплатити заборгованість. Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 19.10.1999 року він, як військовослужбовець Збройних Сил України, був відряджений до Державного підприємств обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі, а згідно з наказом Міністра оборони України від 23.02.2009 року №24 був звільнений з військової служби у відставку за п. "в" ч.6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" (за віком) з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємств обслуговування повітряного руху України. З 22.04.2009 року по даний час він знаходиться на пенсійному обліку у відповідача і отримує пенсію за вислугу років. Згідно довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 року № 1.6.40-122 наказом Украероруху №713/о від 24.12.2013 року "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху" розмір грошового забезпечення з 01.01.2014 року за відповідною посадою становить 13719,5 грн. Львівський обласний комісаріат надіслав довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, які були відрядженні для проходження військової служби в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України. Проте, відповідач повернув зазначені довідки без виконання з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України після 12.04.2008 року рішення щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців не приймалось. Вважає, такі дії відповідача протиправними, оскільки такі порушують вимоги ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Просить позов задовольнити.

Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Якіляшин Р.Б. /т.2 а.с.27/ у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просять позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Дідик Р.Р. в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у поданому відзиві на позов та вказав, що відповідач діє в межах закону, жодних порушень прав позивача порушено не було, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи Державного підприємства обслуговування повітряного руху України Лагутін Б.Г. /т.2 а.с.29/ у судовому засіданні вказав, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд, ухвалив проводити розгляд справи за відсутності представника третьої особи Львівського обласного військового комісаріату, який у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином /т.2 а.с.94/, причини неявки суду не повідомив, що не суперечить вимогам ст. 205 КАС України.

Заслухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.

Судом встановлено, що наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 року № 600 підполковник ОСОБА_1 військовослужбовець Збройних Сил України відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України зі залишенням на військовій службі (т.1 а.с.7).

Згідно витягу з наказу заступника Міністра оборони України від 23.02.2009 року № 24 підполковник ОСОБА_1 , заступник керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємств обслуговування повітряного руху України звільнений з військової служби у відставку за п. "в" ч.6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» (за віком) (т. 1 а.с.8).

На підставі цього наказу, наказом генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10.03.2009 року № 120/0 позивач 26.03.2009 року звільнений зі займаної посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємств обслуговування повітряного руху України (т.1 а.с.9).

Після звільнення позивача Державним підприємством обслуговування повітряного руху України був винесений наказ № 713/о від 24.12.2013 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» (т.1 а.с.29).

Як вбачається із матеріалів справи, 06.06.2014 року Львівський обласний комісаріат надіслав відповідачу у справі 19 довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, які були відрядженні для проходження військової служби в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, серед яких і довідку на пенсіонера ОСОБА_1 /ХВ-61415/ (т.2 а.с.69).

Проте, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській листом від 12.06.2014 року № 3372/07-16 повернуло зазначені довідки без виконання, з мотивів того, що Кабінетом Міністрів України після 12.04.2008 року рішення щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців не приймалося, підстави для здійснення перерахунку пенсій відсутні (т.1 а.с.10, т.2 а.с.70).

У довідці Державного підприємств обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 року № 1.6.40-122, яка видана позивачу, зазначається, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав останній, на місяць складає 13719,50 грн. (т.1 а.с.12).

Судом встановлено та таке підтверджено як і у письмових поясненнях так і у судовому засіданні підтвердив представник третьої особи - Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 12.05.2014 р. №1.6.40-122 було допущено описку у прізвищі позивача, а саме невірно вказано « ОСОБА_1 » замість « ОСОБА_1 ».

Крім цього, як вбачається із копії супровідного листа ТВО Військового комісара Львівського обласного військового комісаріату від 06.06.2014 р., начальнику управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії звільненим військовослужбовцям, які були відряджені для проходження військової служби в ДП обслуговування повітряного руху України станом на 01.01.2014 р., зокрема на пенсіонера ОСОБА_1 /ХВ -61415/ /т.2 а.с.69/.

Довідкою Державного підприємств обслуговування повітряного руху України від 01.02.2019 р. №1-24.2.2-561 підтверджено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 12.05.2014 р. №1.6.40-122 належить ОСОБА_1 , звільненому з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП 26 березня 2009 року у зв`язку із звільненням з військової служби (т.2 а.с.74).

Відтак, на виконання вказівки, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2018р. щодо повного та всебічного дослідження доказів у справі, зокрема щодо належності позивачу і достовірності довідки від 12.05.2014 року, судом встановлено, що довідка від 12.05.2014 р. №1.6.40-122 видана та належить позивачу, є дійсною та достовірною, а тому суд приймає таку до уваги.

За правилами частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Із наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 713/о, яким з 1 січня 2014 року підвищено посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Абзацом сьомим пункту 3 Порядку встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Відтак, пенсії військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягають перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу № 713/о державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

Суд не приймає до уваги довідку від 04.12.2014 р. №1.6.40/224, на підставі якої ОСОБА_1 просить здійснювати йому перерахунок та виплату пенсії, оскільки така є ідентичною за своїм змістом із первісною довідкою від 12.05.2014 р., яка, як встановлено судом є дійсною та належить позивачу ОСОБА_1 .

Крім цього, суд враховує положення ст. 2 КАС України, згідно якої завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного способу захисту прав позивача ОСОБА_1 , суд приходить до переконання, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмовиу перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 р. №1.6.40-122 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій слід визнати протиправними.

Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підставні, а тому позивачу слід здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 р. №1.6.40-122 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Разом з тим, позовні вимоги підлягають задоволенню в межах процесуального строку для звернення до суду - шести місяців, тобто з 12 липня 2014 року, оскільки позивач звернувся до суду із позовом 12.12.2014 року, про що свідчить відтиск штемпеля на поштовому відправленні /т.1 а.с.12/.

Клопотання про поновлення процесуального строку звернення до суду позивачем не подано.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Крім цього, позивачем було подано до суду клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Тобто, встановлювати такий строк є правом суду, а не обов`язком.

Вивчивши подане клопотання, враховуючи конкретні обставини справи, суд приходить до переконання, що таке не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не наведено обґрунтованих доказів про необхідність встановлювати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області строк для надання звіту про виконання даного рішення суду, а покликання щодо невиконання рішення Галицького районного суду м. Львова у іншій справі не є доказам можливого ухиляння відповідача від виконання рішення суду у даній справі.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 2, 5, 6, 8, 9, 11, 77, 78, 241- 246, 250, 382 КАС України, суд

у х в а л и в :

адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 р. №1.6.40-122 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 р. № 1.6.40-122 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 12.07.2014 року по 01.10.2015 року та провести виплату пенсії із розрахунку 90% від грошового забезпечення без обмежень для обчислення пенсії з 12.07.2014 року по 01.10.2015 року на підставі довідки № 1.6.40-122 від 12.05.2014 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 розрахунок доплати, як різницю між отриманою та перерахованою пенсією з 12 липня 2014 року по 01 жовтня 2015 року та виплатити заборгованість.

У решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення,а у випадку оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 06 червня 2019 року.

Суддя /підпис/

З оригіналом згідно

Суддя Бориславський Ю.Л.