Рішення № 82232107, 31.05.2019, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
31.05.2019
Номер справи
703/3714/17
Номер документу
82232107
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 703/3714/17

2-а/703/8/19 .

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2019 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Опалинської О.П.

при секретарі Бойко Л.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника третьої особи Сподинюк Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Черкаський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову допомоги,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, третя особа: Черкаський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 12 травня 2014 року він на підставі Указу Президента України від 6 травня 2014 року був мобілізований та проходив службу в ЗС України за контрактом. 29 серпня 2014 року, під час несення військової служби та виконання службового завдання, пов`язаного з захистом Батьківщини поблизу м. Іловайська Донецької області, він отримав вогнепальні поранення та контузію, після чого проходив довготривале лікування. 2 березня 2015 року після первинного огляду МСЕК його визнано інвалідом ІІІ групи внаслідок поранення, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби. В подальшому, відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей», постанови КМУ від 25 грудня 2013 року йому було призначено та виплачено одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи. У зв`язку з тим, що його стан постійно погіршувався він продовжував лікування. Рішенням КЗ « Смілянська міська лікарня ім. Тараса Шевченка» Смілянської міської ради від 4 жовтня 2016 року було направлено до КЗ «Черкаський обласний центр медико - соціальної експертизи» Ф088/о для встановлення йому ІІ групи інвалідності. Така була встановлена безтерміново по причині – «поранення, контузія, пов`язані із захистом Батьківщини». У зв`язку із зміною групи інвалідності він звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи з урахуванням раніше виплаченої суми як інваліду ІІІ групи до Черкаського обласного військового комісаріату. Листом від 20 листопада 2017 року Черкаського обласного військового комісаріату його повідомлено про направлення документів з висновком щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги до Департаменту фінансів Міністерства оборони України та одночасно роз`яснено про відсутність підстав для оформлення його документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України. Підставою для відмови у здійсненні йому виплати одноразової грошової допомоги є те, що групу інвалідності з ІІІ на ІІ змінено у понад дворічний термін. Вважає, що така відмова є незаконною, відтак звернувся до суду та просить визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову йому у виплаті одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи з урахуванням раніше виплаченої суми як інваліду ІІІ групи відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та зобов`язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, як інваліду ІІ групи внаслідок інвалідності з урахуванням раніше здійсненої виплати.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, у надісланому на адресу суду відзиві просив в задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що виплата допомоги в більшому розмірі, з урахуванням раніше виплаченої суми, здійснюється лише у випадку, якщо встановлення вищої групи інвалідності під час повторного огляду відбулося протягом двох років після первинного встановлення інвалідності. Однак, позивачем такі строки були пропущені, що підтверджується датою надходження його документів для встановлення ІІ групи інвалідності у зв`язку з погіршенням стану здоров`я, а саме, рішення МСЕК було винесено після доопрацювання наданих позивачем документів лише 8 серпня 2017 року, таке є обґрунтованим та винесеним без порушення вимог чинного законодавства. Відтак підстав для оформлення та направлення документів за належністю до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги так само як і для задоволення позову немає.

Представник третьої особи проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на те, що зміна групи інвалідності позивача відбулася поза межами встановленого частиною 4 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 8 Порядку №975 строку, оскільки встановлення йому ІІ групи інвалідності відбулося в понад дворічний термін після встановлення попередньої групи інвалідності. Відтак, оскільки рішення про призначення ІІ групи інвалідності від 8 серпня 2017 року винесено без порушень вимог чинного законодавства тому підстав для оформлення та направлення документів ОСОБА_3 .В. за належністю до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги немає, як і для задоволення позову – немає.

Згідно ч.3 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові обставини, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 12 травня 2014 року був призваний на військову службу згідно Указу Президента України від 6 травня 2014 року №454 (а.с. 6-7).

Згідно довідки КЗ «Смілянська міська лікарня ім. Тараса Шевченка» від 21 вересня 2017 року позивача, у зв`язку з погіршенням стану здоров`я, було направлено до Ф088/о до КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи» для встановлення ІІ групи інвалідності (а.с. 9).

Як вбачається з свідоцтва про хворобу №338 від 12 серпня 2016 року ОСОБА_1 у зв`язку з наявними у нього хворобами непридатний до військової служби з виключенням із військового обліку (а.с. 10).

Відповідно до довідки МСЕК №2 серії 12ААА ОСОБА_1 була встановлена ІІ група інвалідності безтерміново з 8 серпня 2017 року по причині – « поранення, контузія, пов`язані із захистом ОСОБА_4 ». Дата видачі довідки – 10 серпня 2017 року (а.с. 8).

15 листопада 2017 року позивач звернувся до Черкаського обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із зміною групи інвалідності (а.с. 11).

Листом Черкаського обласного військового комісаріату від 20 листопада 2017 року ОСОБА_1 повідомлено про направлення його заяви до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги (а.с. 12).

Цього ж дня, Черкаським обласним військовим комісаріатом позивачу повідомлено, що оскільки зміна груп інвалідності з ІІІ на ІІ йому відбулася у понад дворічний термін, відтак підстав, для оформлення та направлення документів за належністю до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги немає (а.с. 13).

У відповідності до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року "Про військовий обов`язок і військову службу" .

Відповідно до ст. 41 ЗУ "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України від 20 грудня 1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

У свою чергу, розділом ІІ вищевказаного закону, встановлені права військовослужбовців щодо грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 16 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Підставою для отримання одноразової грошової допомоги є встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Пунктом 4 ст. 16-3 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Положення обумовленої норми застосовується при вирішенні питання щодо отримання доплат між розміром раніше отриманої одноразової грошової допомоги при встановленні інвалідності нижчої групи та розміром одноразової грошової допомоги яка повинна виплачуватись при встановлені інвалідності вищої групи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що додається.

Згідно п. 8 Порядку №975 якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

З огляду на викладене, законодавством України передбачено право військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі у випадку встановлення під час повторного огляду згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищої групи інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, за умови, що встановлення вищої групи інвалідності чи вищого ступеня втрати працездатності відбулось протягом двох років після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Конституційний Суд України у рішенні від 9 лютого 1999 у справі №1-рп/99 зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

1 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було доповнено ч.4 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» абзацом 2, відповідно до якого у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку зі змінами, що відбулися, не здійснюється.

Так, в силу ст. 58 Конституції України, норма Закону України від 6 грудня 2016 року №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності 1 січня 2017 року не може розповсюджуватись на спірні правовідносини, оскільки це фактично означатиме застосування зворотної дії закону в часі.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 20 березня 2018 року у справа № 295/3091/17 (№ К/9901/5281/17).

З 8 серпня 2017 року позивачу, за наслідками повторного огляду, було встановлено ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, тобто після спливу дворічного терміну, з моменту встановлення йому, 2 березня 2015 року ІІІ групи інвалідності.

Оскільки законодавство допускає можливість виплати грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю вищої групи інвалідності чи вищого ступеня втрати працездатності, однак право на отримання якої обмежено законодавцем дворічним строком з моменту первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності, відтак, суд відхиляє доводи позивача про набуття ним відповідного права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки між встановленням ІІІ групи інвалідності та встановленням ІІ групи інвалідності минуло більше 2-х років.

Крім того суд зауважує, що рішення Міністерства оборони України про відмову позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи з урахуванням раніше виплаченої суми як інваліду ІІІ групи, яке позивач просить визнати протиправним та скасувати, матеріали справи не містять, так само,як і не містять звернення позивача до останнього з заявою про виплату допомоги, відтак суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства оборони України є необґрунтованими та непідтвердженими матеріалами справи, відтак задоволенню не підлягають.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору судовий збір слід віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 12, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року, Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року, -

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Черкаський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову допомоги – відмовити.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його отримання шляхом подачі апеляційної скарги Шостого апеляційного адміністративного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до п.п.5 п.15 «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 .

Відповідач: Міністерство оборони України, місцезнаходження – м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6.

Третя особа: Черкаський обласний військовий комісаріат, вул. Хоменка, 19, м. Черкаси.

Головуючий О.П.Опалинська