Рішення № 82222669, 06.06.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2019
Номер справи
620/651/19
Номер документу
82222669
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2019 року Чернігів Справа № 620/651/19

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Соломко І.І., розглянувши в порядку загального провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави - Служби у справах дітей Прилуцької районної державної адміністрації, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 та Малодівицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів до Малодівицької селищної ради Чернігівської області про визнання протиправними рішення, бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави - Служби у справах дітей Прилуцької районної державної адміністрації, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 та Малодівицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів до Малодівицької селищної ради Чернігівської області (далі- відповідач) про визнання протиправним рішення виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 112 від 26.09.2018; визнання протиправною бездіяльність Малодівицької селищної ради щодо не нарахування випускниці Малодівицької ЗОШ І-ІІІ одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»; зобов`язання Малодівицьку селищну раду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу передбачену ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» в сумі 11160, 00 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно прийнято рішення, яким відмовлено в наданні випускниці Малодівицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", оскільки такої підстави, яка вказана у спірному рішенні, законом не передбачено. З огляду на викладене позивач вважає, що рішенням виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області від 26.09.2018 № 112 підтверджується факт бездіяльності відповідача щодо не нарахування ОСОБА_1 , як дитині, яка позбавлена батьківського піклування, одноразової грошової допомоги в сумі 11160,00 грн. Враховуючи викладене, позивач вважає, що спірним рішенням порушуються права на соціальний захист ОСОБА_1

Ухвалою суду від 07.03.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення виклику сторін.

17.04.2019 ухвалою суду вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

17.04.2019 ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження.

06.05.2019 від представника відповідача надійшов відзив, в якому зазначено, що проти задоволення позову не заперечує.

10.05.2019 від прокуратури надійшла заява про зміну позовних вимог.

10.05.2019 від прокуратури надійшла заява про залучення третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 та Малодівицьку загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів.

13.05.2019 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, задоволено клопотання прокуратури.

16.05.2019 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

Від учасників справи надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно інформації Малодівицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, викладеної в листі № 31 від 13.02.2019, загальноосвітню школу в 2018 році закінчила |і випускниця із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклуванні, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 відрахована зі складу учнів школи у зв`язку з вибуттям на навчання до професійного училища. Інформацією про отримання чи неотримання одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» не володіє (а.с. 38).

Згідно інформації Відділу освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Малодівицької селищної ради, викладеної в листі № 71 від 14.02.2019, всі розрахунки |і бухгалтерський облік Відділу освіти здійснює централізована бухгалтерія Малодівицької селищної ради. Рішенням виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 112 від 26.09.2018 «Про надання одноразової грошової допомоги дитині позбавленій батьківського піклування по закінченню навчального закладу» ОСОБА_1 відмовлено в наданні одноразової грошової допомоги в зв`язку з продовження навчання в іншому навчальному закладі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства, визначено Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 № 2342-IV (далі Закон № 2342-IV).

Згідно з визначеннями, наведеними в ст. 1 Закону № 2342-IV:

- дитина-сирота - дитина, в якої померли чи загинули батьки;

- діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов`язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, а також діти, розлучені із сім`єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов`язків з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти;

- статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування;

- встановлення опіки та піклування - влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім`ї громадян України, які перебувають, переважно, у сімейних, родинних відносинах з цими дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їх прав та інтересів.

З аналізу наведеної правової норми вбачається, що статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, надає таким особам право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2342-IV заходи соціальної допомоги дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 8 Закону № 2342-IV Держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 8 Закону № 2342-IV, випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Зі змісту наведених норм слідує, що право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус дитини, яка позбавлена батьківського піклування, що підтверджується копією паспорту громадянина України від 21.04.2017 № 20010323-02665, рішенням Борзнянського районного суду Чернігівської області від 07.06.2006 у справі № 2-208/06, свідоцтвом про народження ОСОБА_1 від 12.02. 2013 серії НОМЕР_1 та розпорядженням Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області від 05.12.2011 № 497 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування» ( а.с. 87-89,92).

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначається Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно п. 6.4 Положення про відділ освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Малодівицької селищної ради, затвердженого рішенням третьої сесії сьомого скликання Малодівицької селищної ради 21.12.2017, бухгалтерський облік, складання фінансової звітності, фінансового-господарську діяльність Відділу, загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів проводить відповідно до вимог чинного законодавства бухгалтерія Малодівицької селищної ради.

Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком (ч. 2 ст. 9 Закону № 2342-IV ).

Таким чином, суд відмічає, що наведеними вище законодавчими актами встановлено обов`язок органу місцевого самоврядування здійснювати виплати даній категорії осіб одноразової грошової допомоги.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком від 6 до 18 років у розмірі 1860,00 грн.

Отже, виходячи з вищенаведеної норми, ОСОБА_1 має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 11160,00 грн.

Натомість відповідач, незважаючи на законодавчо встановлений обов`язок, при прийнятті рішення № 112 від 26.09.2018 відмовив ОСОБА_1 в наданні одноразової допомоги дитині, позбавленій батьківського піклування, у зв`язку з продовженням навчання в іншому навчальному закладі.

Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Проаналізувавши спірне рішення та норми чинного законодавства, суд дійшов до висновку, що рішення виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 112 від 26.09.2018 не відповідає критеріям, визначеним у ст. 2 КАС України, оскільки відповідачем не враховано, що ч. 7 ст. 8 Закону № 2342-IV встановлює обов`язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався, а відтак порушує право ОСОБА_1 , як дитини, яка позбавлена батьківського піклування, на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 2342-ІV.

За таких обставин, рішення виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 112 від 26.09.2018 є протиправним і підлягає скасуванню.

Одночасно суд звертає увагу, що позивачем оскаржуються бездіяльність відповідача, яка полягає у не нарахування та невиплаті ОСОБА_1 як дитини, яка позбавлена батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, результат якої знайшов своє відображення у прийнятті рішення виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 112 від 26.09.2018, яке також визначено позивачем як об`єкт оскарження. При оскарженні відповідного рішення, суд перевіряє рішення, дії і бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність критеріям, встановленим у ч. 2 ст. 2 КАС України і, у випадку встановлення протиправності такої бездіяльності скасовує дане рішення.

Вказане свідчить, що визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 112 від 26.09.2018 охоплює в собі й визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в сумі 11160,00 грн., а тому питання протиправності бездіяльності, в даному випадку, окремого окреслення судовим рішенням не потребує.

Частиною 3 ст. 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Отже, з метою відновлення прав ОСОБА_1 , суд вважає необхідним зобов`язати Малодівицьку селищну раду вчинити необхідні дії по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі, встановленого Законом Україну «Про Державний бюджет України на 2018 рік» в сумі 11160,00 грн.

З огляду на встановлені обставини та зважаючи на правові норми, які їх регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити частково.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не відшкодовуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 112 від 26.09.2018.

Зобов`язати Малодівицьку селищну раду вчинити необхідні дії по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі, встановленого Законом Україну «Про Державний бюджет України на 2018 рік» в сумі 11160,00 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в строки, визначені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури (вул. 1-го Травня, 50-а, м. Прилуки, 17500, код ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави - Служби у справах дітей Прилуцької районної державної адміністрації (вул. вул. Київська, 220, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 33862000).

Відповідач: Малодівицька селищна рада (вул. Слобідська, 3, смт. Мала Дівиця, Черніігвська область, 17523, код ЄДРПОУ 04412490).

Треті особи: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ). Малодівицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (вул. Слобідьська, 16, смт. Мала Дівиця, Чернігівська область, 17523).

Суддя І.І. Соломко