
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2019 року Чернігів Справа № 620/973/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просить:
- визнати дії відповідача щодо відмови у наданні довідки про перерахунок раніше призначеної пенсії з часу виникнення права 01.03.2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та на адресу позивача протиправними;
- зобов`язати відповідача направити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з обов`язковим зазначенням всіх видів грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала законної сили 01.03.2018 та наказу №558 Міністра внутрішніх справ України від 25.06.2018, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за №854/32306, про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України який набрав чинності з 01.03.2018 за посадою начальник відділення прикордонного контролю "Городня авто" 105 (Чернігівського) прикордонного загону ДПСУ, в військовому званні майор на ім`я позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії з 01.03.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що довідка, надана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області не містить всіх видів грошового забезпечення, з яких має обраховуватися пенсія, а тому позивач вважає такі дії протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведенням судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Також, встановлено відповідачу 15-денний термін з дня вручення копії ували суду від 09.04.2019 для подання відзиву на позов.
Відповідач протягом встановленого ухвалою суду строку надав відзив на позов, в якому з позовними вимогами не погодився, вказавши на їх безпідставність та зазначив, що довідка, яка була надана Головному управлінню ПФУ в Чернігівській області, була складена та оформлена відповідно до законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а саме Порядку №45. В даних правовідносинах, відповідач виконував функцію виключно щодо направлення відповідних довідок і не мав повноважень щодо визначення грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій він позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, та вважає позицію відповідача необґрунтованою, оскільки пункти 1 та 2 постанови №103 визнані судом протиправними та незаконними.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
31.03.2018 відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було видано довідку №11/13510 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням в ній складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та подано її до ГУ ПФУ в Чернігівській області, що сторонами не заперечується.
Вважаючи, що відповідач протиправно не включив у вказану довідку інші види грошового забезпечення, які позивач отримував до проведення перерахунку, останній звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із відповідною заявою (а.с.17-19). Відповідач своїм листом від 22.03.2019 №11/К-556 відмовив у наданні нової довідки, вказавши, що підстави для зміни форми довідки та включення до неї будь-яких інших видів грошового забезпечення відсутні.
Позивач вважає таку відмову протиправною, внаслідок чого звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними (ст.46 Конституції України).
Отже, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, згідно з ч.3 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою було підвищено військовослужбовцям: посадові оклади; оклади за військовим званням; набавку за вислугу років. При цьому, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103 чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Постанови №103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п.7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до п. 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з Додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи (військові комісаріати) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з Додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Так, відповідно до встановленого порядку відповідач підготував та направив на адресу ГУ ПФУ у Чернігівській області довідку від 31.03.2018 №11/13510 про грошове забезпечення позивача, яке підвищилось, включивши до неї лише розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавку за вислугу років (а.с.22).
Проте, позивач не згоден зі містом даної довідки, оскільки вона містить не всі види грошового забезпечення, які він отримував до виникнення підстав для перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що чинним на момент складання довідки законодавством не було передбачено внесення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, інших складових грошового забезпечення, які та чи інша особа отримувала під час проходження військової служби та з урахуванням яких їй виплачувалась пенсія до 01.01.2018, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавку за вислугу років. Тобто, дії відповідача на момент направлення до ГУ ПФУ у Чернігівській області довідки здійснювались у відповідності до чинного на той момент законодавства.
При цьому, слід вказати, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не впливає на результат розгляду цієї справи, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Порядок №45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.
Тобто, в даному випадку законодавець чітко визначив повноваження відповідача у спірних правовідносинах, поклавши на нього обов`язок щодо направлення органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до форми довідки встановленої Додатком 2 до Порядку №45 з зазначенням лише тих відомостей, які визначені самою формою довідки, після здійснення певного алгоритму дій у відповідності до п. 2, 3 Порядку №45.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене вище, на підставі аналізу норм чинного, на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не наділений повноваженнями вчиняти дії всупереч Порядку №45, що було б порушенням ч.2 ст.19 Конституції України, а суд в свою чергу, перебирати на себе дискреційні повноваження учасників правовідносин до приведення у відповідність нормативно-правових актів, якими ці правовідносини врегульовані.
А отже, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії слід відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 );
Відповідач - Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул.Володимирська, буд.26, м.Київ, 01601, код 00034039).
Рішення суду складено в повному обсязі 06 червня 2019 року.
Суддя Л.О. Житняк