
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2019 р. № 520/2514/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представника позивача Сичової О.О.,
представника позивача Потьомкіна Ю.С.,
представника відповідача Хромих М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
15.03.2019 року Східне територіальне управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, в якому просило суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області від 05.03.2019 року №00004241307 за результатами позапланової перевірки Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (акт перевірки від 15.02.2019 року № 456/20-40-14-08-09/38001105) про сплату штрафної санкції на суму 12317,29 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області від 05.03.2019 року №00004241307, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач, ГУ ДФС у Харківській області, надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представники позивача прибули, позов підтримали та просили його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ГУ ДФС України у Харківській області проведено позапланову виїзну перевірку Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2015 по 03.02.2019, з питань перевірки єдиного внеску за період з 08.02.2012 по 03.02.2019, за результатами якої складено акт перевірки №456/20-40-14-08-09/38001105 від 15.02.2019 року.
Згідно висновків акту перевірки Східним територіальним управлінням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушено:
- частину п`яту ст. 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не визначено додаткову базу нарахування єдиного внеску у листопаді 2017 року у сумі 2128,25 грн.;
- пункт 1 частини 2 статті 6, статті 8, статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, а саме: занижено суму нарахованого єдиного внеску у листопаді 2017 року на 468,22 грн. у зв`язку з заниженням додаткової бази нарахування;
- установою у вересні 2016 року самостійно донараховано єдиний внесок у загальній сумі 33194,15 грн. за попередні звітні періоди, а саме за травень 2016 року у сумі 11751,24 грн., за червень 2016 року у сумі 2037,66 грн., за липень 2016 року у сумі 11114,58 грн., за серпень 2016 року у сумі 10290,67 грн.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято рішення №00004241307 від 05.03.2019 року, яким до позивача було застосовано штрафні санкції у розмірі 12317,29 грн.
Позивач, вважаючи вищевказане рішення протиправним, звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податковий кодекс України (далі по тексту - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Так, податковий орган приймаючи оскаржуване рішення виходив з того, що позивачем у вересні 2016 року самостійно донараховано єдиний внесок у загальній сумі 35 194,15 грн. за попередні звітні періоди, а саме за травень 2016 року у сумі 11 751,24 грн., за червень 2016 року у сумі 2 037,66 грн., за липень 2016 року у сумі 11 114,58 грн., за серпень 2016 року у сумі 10 290,67 грн.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі по тексту – Закон України №2464-VI) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Отже, Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону України №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Частиною 11 статті 9 Закону України №2464-VI встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є юридичною особою, територіальним органом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, який діє на підставі Положення про Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2015 року № 1021.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України» керівні працівники та спеціалісти центрального апарату і відповідних територіальних органів є державними службовцями. Штатний розпис Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку затверджується Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Міністерством фінансів України. Структура Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку затверджується Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в межах видатків, передбачених у Державному бюджеті України.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України» фінансування Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та органів, які утворюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідно до мети діяльності, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Структура, штатна чисельність, штатній розпис з помісячним фондом оплати праці, кошторис та план асигнувань Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку затверджується Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а фінансування витрат на Східне територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснюються з Державного бюджету України у межах виділених асигнувань згідно із затвердженим кошторисом та планом асигнувань (п. 12 та 13 Положення про Східне територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку).
Таким чином, повноваження Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, як юридичної особи, в сфері нарахування заробітної плати працівникам, а відтак і нарахування ЄСВ, базою для обчислення якого є заробітна плата характеризується тим, що Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виплачує заробітну плату державним службовцям не на власний розсуд, а згідно з чинним законодавством про державну службу, в межах виділених коштів Державного бюджету України на підставі посадових окладів, визначених у штатних розписах, зміст та строки введення яких у дію затверджуються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка у свою чергу, узгоджує свій штатний розпис з Міністерством фінансів України.
Так, Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 28.03.2016 року затверджено штатний розпис на 2016 рік Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яким визначено розміри посадових окладів працівників позивача.
Позивач, на підставі вказаного штатного розпису, у період з травня 2016 року по серпень 2016 року щомісячно нараховував та сплачував єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на нараховану у вказані місяці заробітну плату працівників.
В подальшому, Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 26.09.2016 року затверджено штатний розпису на 2016 рік Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, який введений в дію з 01.05.2016 року. Згідно даного штатного розпису розміри посадових окладів працівників позивача було збільшено у порівнянні з попереднім.
Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затверджена наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015 року (далі по тексту – Інструкція № 449) визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Відповідно до пп.3 п.3 розділу ІV Інструкції № 449 якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв`язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються до заробітної плати того місяця, в якому були здійснені нарахування.
З огляду на зміну штатного розпису на 2016 рік 26.09.2016 року, який було введено в дію з 01.05.2016 року, позивачем правомірно у вересні 2016 року донараховано єдиний внесок у загальній сумі 35194,15 грн. за попередні звітні періоди, а саме за травень 2016 року у сумі 11751,24 грн., за червень 2016 року у сумі 2037,66 грн., за липень 2016 року у сумі 11114,58 грн., за серпень 2016 року у сумі 10290,67 грн. на донараховану у вказані місяці заробітну плату працівників.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області №00004241307 від 05.03.2019 року є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктои владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під`їзд, 4 поверх) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області (61057, Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області №00004241307 від 05.03.2019 року про сплату штрафної санкції на суму 12317,29 грн.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 38001105, 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під`їзд, 4 поверх) сплачений судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 06.06.2019 року.