Рішення № 82222144, 06.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2019
Номер справи
520/4694/19
Номер документу
82222144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2019 р. № 520/4694/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Тітова О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Ломаги А.А.,

представника позивача - Москаленко Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про стягнення виконавчого збору, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: скасувати постанову управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 03.04.2019 року по ВП № 58347588 про стягнення з Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виконавчого збору в розмірі 16692,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 03.04.2019 по ВП № 58347588 про стягнення з Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області виконавчого збору в розмірі 16692,00 грн., на думку позивача, винесена безпідставно, оскільки останній вчинив всі залежні від нього дії для забезпечення виплати пенсії на виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 по справі №520/8592/18, на підставі якого 31.01.2019 виданий виконавчий лист за позовом ОСОБА_1 .

На адресу суду відповідачем надано відзив на позов, в якому зазначив, що оскаржувана позивачем постанова прийнята у відповідності до Закону України "Про виконавче провадження", а сам державний виконавець при виконанні рішення суду діяв в межах наданих йому повноважень, не порушуючи прав та інтересів сторін виконавчого провадження. В задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 року по справі №520/8592/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправним розпорядження Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 16.08.2018 щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2018 року. Зобов`язано Чугуївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.08.2018 р. по 30.09.2018 р. Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 (вул. Лісова, АДРЕСА_1 17, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код НОМЕР_1 ) пенсії у межах суми стягнення за один місяць звернуто до негайного виконання.

Зазначене рішення набрало законної сили 26.12.2018 року.

31.01.2019 року Харківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № №520/8592/18 за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно вказаного виконавчого листа зобов`язано Чугуївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.08.2018 р. по 30.09.2018 р. Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , буд.17, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код НОМЕР_1 ) пенсії у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

13.02.2019 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Щедріною В.Р. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №58347588 (а.с.16).

03.04.2019 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Барсегяном А.О. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №58347588 (а.с.14).

Цього ж дня, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Барсегяном А.О. винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 16692,00 грн.ВП №58347588 (а.с.11).

Позивач не погодився з винесеною постановою та звернувся до суду з зазначеним позовом.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016р.

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець, ефективно, своєчасно і в повному обсязі повинен вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

У відповідності до частини 5, 6 статті 26 Закону виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Так, відповідно до статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

За наведених вище вимог Закону України «Про виконавче провадження» слідує, що при відкритті виконавчого провадження стягнення виконавчого збору є обов`язковим.

Так, ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавчий збір не стягується:

1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;

2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;

3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";

4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

5) у разі виконання рішення приватним виконавцем.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом. Пенсія - це періодичний платіж, виплата якої не обмежена у часі, а підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особою, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов`язане з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплат.

Таким чином, стягнення за виконавчим документом не можна вважати стягненням пенсії в розумінні Закону, оскільки періодичності у стягненні суми виплати немає.

Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (ч.9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження»).

Матеріалами справи підтверджено, що розпорядженням від 23.11.2018 року Чугуївським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області нараховано пенсію ОСОБА_1 за серпень 2018 року, відповідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 по справі № 520/8592/18 у межах суми стягнення за один місяць.

Як зазначає позивач у позовній заяві, що після виділення коштів Чугуївським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області рішенням по справі № 520/8592/18 у межах стягнення за один місяць (серпень 2018) виконано та виплачено в сумі 9619,01 грн., додатковою відомістю 24.02.2019 року.

Отже матеріалами справи підтверджено, що боржником рішення суду виконано частково та після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Як вбачається з листа позивача на адресу відповідача від 01.03.2019 року (а.с.17), та зазначено представником позивача в судовому засіданні, заборгованість за другий місяць ОСОБА_1 , відповідно до рішення суду, була нарахована проте не виплачена.

Таким чином, державний виконавець був зобов`язаний прийняти спірну постанову про стягнення виконавчого збору. При цьому, у державного виконавця не було підстав для застосування приписів ч. 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».

Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 16 травня 2019 року по справі № 296/2223/17.

Щодо твердження позивача про неспівмірність суми виконавчому збору із сумою заборгованості суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів виконавчого провадження №58347588, стягненню було визначено категорію "не майнове - зобов`язання вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення".

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону, за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Державним бюджетом на 2019 рік з 1 січня було встановлено заробітну у місячному розмірі - 4173 гривні.

Таким чином, у відповідності до вищезазначеної статті, розмір виконавчого збору за виконання рішення не майнового характеру складає 16692 гривні.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області діяло на підставі та в межах своїх повноважень.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 77 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, у яких обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, та беручи до уваги, що оскаржувана постанова державного виконавця від 03.04.2019 року по ВП № 58347588 про стягнення з Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виконавчого збору в розмірі 16692,00 грн. ґрунтується на вимогах Закону України «Про виконавче провадження», прийнята з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття такого рішення, суд приходить до висновку про відмову у задоволені позовних вимог.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.139КАС України

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про стягнення виконавчого збору –залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 06.06.2019 року.

Суддя О.М. Тітов